Αποστολέας Θέμα: Κόκκαλα για Φιγούρες και Καβαλάρηδες  (Αναγνώστηκε 19395 φορές)

Κοῦρος

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.035
  • Αγαπημένο ξύλο: Οξυά
  • Αριθμός κατασκευών: Καμιά 50ριά επισκευές για την ώρα
Κόκκαλα για Φιγούρες και Καβαλάρηδες
« στις: Οκτώβριος 12, 2011, 12:38:49 πμ »
Φίλοι καλησπέρα.

Στη φωτογραφία βλέπετε δύο βοδινά κόκκαλα έτοιμα για κόψιμο σε φιλέτα που θα τοποθετηθούν σε καβαλάρηδες ή σε φιγούρες.
Άκουγα διάφορα για την προετοιμασία τους αλλά τελικώς δεν είναι και τόσο δύσκολο.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 19, 2012, 02:04:17 μμ από Κούρος »

Stamart

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 517
    • GeeTar
  • Αγαπημένο ξύλο: όχι άλλο μαόόόνιιι...
Απ: Κόκκαλα για Φιγούρες και Καβαλλάρηδες
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 12, 2011, 12:45:10 πμ »
ενδιαφερον...θελεις να μας πεις την διαδικασια? ξερεις αν εχει διαφορα απο το κοκαλο καμηλας?

Κοῦρος

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.035
  • Αγαπημένο ξύλο: Οξυά
  • Αριθμός κατασκευών: Καμιά 50ριά επισκευές για την ώρα
Απ: Κόκκαλα για Φιγούρες και Καβαλλάρηδες
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 12, 2011, 12:56:00 πμ »
ενδιαφερον...θελεις να μας πεις την διαδικασια? ξερεις αν εχει διαφορα απο το κοκαλο καμηλας?

Φίλε μου,
αυτό που μπορώ να σου πω σίγουρα είναι ότι μπορώ να ξεχωρίσω βόδι από ....... καμήλα. ;)
Τα κόκκαλά τους, τι να σου πω. Αν ξέρει κάποιος ας μας απαντήσει.

Υ.Γ. Η διαδικασία καταγράφεται ..........

Κοῦρος

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.035
  • Αγαπημένο ξύλο: Οξυά
  • Αριθμός κατασκευών: Καμιά 50ριά επισκευές για την ώρα
Απ: Κόκκαλα για Φιγούρες και Καβαλλάρηδες
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 12, 2011, 01:42:01 πμ »
Η διαδικασία για την επεξεργασία των οστών έχει ως εξής :

Προμήθεια δύο βοδινών οστών μηρού και κνήμης το δυνατό μεγαλύτερα από γνωστό κρεοπώλη (δεν πιστεύω να τα πληρώσετε) όσο το δυνατόν νωρίτερα μετά το ξεκοκκάλισμα (να μην έχουν βρωμίσει).
Κόψιμο με πριόνι (προτείνεται το τοξωτό πριόνι των μπετατζήδων αλλά κάνει και το κλαδέματος αλλά και το σιδηροπρίονο) και αφαίρεση των αρθρώσεων. Υπάρχει μια σχετικώς ανεκτή μυρωδιά αλλά καλύτερα να γίνει έξω από το σπίτι. Έτσι παραμένουν δύο κομμάτια περίπου 15 εκ. γεμάτα με μεδούλι καθώς και τέσσερεις αρθρώσεις.
Τα βράζουμε (αν θέλουμε όλα μαζί, κάνοντας το ζουμί μια υπέροχη κρεατοχορτόσουπα με καρότο, σέλινο, πατάτα, ντομάτα και λίγο κριθαράκι όπως και έκανα  ;) ;)) περίπου 2 ώρες και στη συνέχεια με την ανάποδη του μαχαιριού ξύνουμε τα υπολείμματα των ιστών που έχουν απομείνει. Καθαρίζουμε με μαχαίρι και το εσωτερικό από εναπομείναν μεδούλι και σπογγώδες κόκκαλο.

Τα ξαναβράζουμε για άλλη μία ώρα ώστε να καθαρίσει το δυνατό περισσότερο λίπος.
Ο τρίτος βρασμός, περίπου μισής ώρας, γίνεται με την προσθήκη στάχτης που αφαιρεί όλο το λίπος αφήνοντας πεντακάθαρο κόκκαλο.

Από δω και πέρα οι απόψεις διίστανται.
Η μία λέει για διάλυμα σβησμένου ασβέστη σε νερό με αναλογία 1:3 και τοποθέτηση των κοκκάλων για 1 ημέρα ενώ η άλλη για διάλυμα χλωρίνης σε νερό με αναλογία 1:50 και τοποθέτηση για 2 ώρες. Έκανα το δεύτερο για ευκολία καθώς είχα ήδη κάνει τη σούπα  ;D ;D.
Στέγνωμα κατά προτίμηση στον ήλιο για 4-5 ημέρες και είναι έτοιμα.

Το κόψιμο και η διαμόρφωσή τους γίνεται πλέον (κατά σειρά προτίμησης) με τα λεπτά πριόνια οργανοποιίας, με γωνιακό σμυριδοτροχό για πέτρα πάχους 1 χιλ., με το σμυριδοτροχάκι της DREMEL ή με πριονοκορδέλα (λίγο δύσκολο, επικίνδυνο και με αρκετή φθορά στα δόντια). Στις τρεις τελευταίες περιπτώσεις η μπόχα δύσκολα υποφέρεται. Επίσης η χρήση σμυριδοτροχών απαιτεί και γυαλιά προστασίας.

Αυτά.

bacharikos

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 35
Απ: Κόκκαλα για Φιγούρες και Καβαλλάρηδες
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 12, 2011, 03:08:53 πμ »
Άψογη περιγραφή!
Όσοι δεν θέλετε σουπίτσα, μπορείτε να ζητήσετε κανα δυο κόκκαλα από πατσατζίδικο (είναι ήδη βρασμένα και τα έχουν για πέταμα..).
Το βρέξιμο με λεμόνι για λίγες ώρες διώχνει την κιτρινίλα και τα κάνει κάτασπρα.
Όταν ακούς να τραγουδούν πλησίασε, οι κακοί δεν τραγουδούν..

Blekos Kerkyra

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 982
  • Ουτε καν ερασιτεχνης...
    • Youtube
  • Αγαπημένο ξύλο: Τιμιο ξυλο
  • Αριθμός κατασκευών: Κατασκευές...επισκευές...!
  • Περιοχή: Κέρκυρα
Απ: Κόκκαλα για Φιγούρες και Καβαλλάρηδες
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 12, 2011, 04:26:51 μμ »
Ασχετο και σχετικο συναμα με τη θεματικη ενοτητα...

Ενας μονοκομματος καβαλαρης απο κοκκαλο δε θα απεδιδε καλυτερα απο τους κλασσικους απο ξυλο και κοκκαλο;

Ωσάν το έρημο δεντρί που'ναι στ'αόρι απάνω
Μ'αρέσει να'μαι αμοναχός με τσι πολλούς δεν κάνω...

https://www.youtube.com/c/blekoskerkyra

θεοδοση

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 135
  • Αγαπημένο ξύλο: στον πισινο του καθε ανθελληνα.
Απ: Κόκκαλα για Φιγούρες και Καβαλλάρηδες
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 12, 2011, 07:32:42 μμ »
μου φαινεται λιγο δθσκολο να βρεις τοσο μεγαλοκ και παχυ κοκκαλαο ουτωσωστε να κανεις μια τετοια κατασκευη....αν και ειναι μια καλη ιδεα ια πειραματισμο..... ;D
μολις ξεμεινετε απο Γη Ελληνικη πουληστε και τις μανες σας

Blekos Kerkyra

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 982
  • Ουτε καν ερασιτεχνης...
    • Youtube
  • Αγαπημένο ξύλο: Τιμιο ξυλο
  • Αριθμός κατασκευών: Κατασκευές...επισκευές...!
  • Περιοχή: Κέρκυρα
Απ: Κόκκαλα για Φιγούρες και Καβαλλάρηδες
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 12, 2011, 07:56:26 μμ »
  Δε νομιζω να ειναι κι ακατορθωτο να βρεθει.

   Απλα σκεφτηκα το εξης.Βαζουμε κοκκαλο στον καβαλαρη επειδη κανει καλυτερη μεταδοση των δονησεων.Λεγεται οτι οσες λιγοτερες ενωσεις εχει ο καβαλαρης τοσο καλυτερα αποδιδει.Λεγεται μαλιστα πως οταν βαζουμε καπλαμα κατω απο τον καβαλαρη οταν χρειαστει να τον σηκωσουμε λιγο χανουμε σε ηχο.Ο παλιος μου καβαλαρης γλυστρουσε οταν επαιζα και μου συστησαν να τον τριψω σε ρετσινι για βιολι,το εκανα και οντως επαψε να γλυστραει αλλα παρατηρησα οτι ο ηχος εγινε πιο μουντος...ειχε περιεργα σκασιματα.
   
   Οποτε ο ιδανικος καβαλαρης θα επρεπε να ειναι μονοκομματος και να μην παρεμβαλλεται τιποτα μεταξυ αυτου και του καπακιου....κι αν ειναι και κοκκαλινος;

   Δεν ξερω βεβαια παιζοντας πως θα συμπεριφερεται το κοκκαλο πανω στο καπακι...
Ωσάν το έρημο δεντρί που'ναι στ'αόρι απάνω
Μ'αρέσει να'μαι αμοναχός με τσι πολλούς δεν κάνω...

https://www.youtube.com/c/blekoskerkyra

Κοῦρος

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.035
  • Αγαπημένο ξύλο: Οξυά
  • Αριθμός κατασκευών: Καμιά 50ριά επισκευές για την ώρα
Απ: Κόκκαλα για Φιγούρες και Καβαλλάρηδες
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 12, 2011, 10:40:12 μμ »
μου φαινεται λιγο δθσκολο να βρεις τοσο μεγαλοκ και παχυ κοκκαλαο ουτωσωστε να κανεις μια τετοια κατασκευη....αν και ειναι μια καλη ιδεα ια πειραματισμο..... ;D

Φίλοι μου,
το ένα από τα δύο κόκκαλα είναι από την κνήμη και είναι κατάλληλο για μονοκόμματο καβαλλάρη καθώς είναι 16 εκ. και έχει μία σχεδόν επίπεδη πλευρά πλάτους 4 εκ. και πάχους περίπου 5 χιλ. Αν χρειαστεί παχύτερο μπορεί να κολληθούν δύο κόκκαλα μαζί με κυανοακρυλική κόλλα (LOGO).
Όποιος θέλει μπορεί να το δοκιμάσει και να μας πει και τις εντυπώσεις του από τον ήχο.
Για να μην έχουμε όμως ακούσει για τέτοιους καβαλλάρηδες, κάτι πιθανώς να σημαίνει.

Blekos Kerkyra

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 982
  • Ουτε καν ερασιτεχνης...
    • Youtube
  • Αγαπημένο ξύλο: Τιμιο ξυλο
  • Αριθμός κατασκευών: Κατασκευές...επισκευές...!
  • Περιοχή: Κέρκυρα
Απ: Κόκκαλα για Φιγούρες και Καβαλλάρηδες
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 12, 2011, 11:07:42 μμ »
Το κοκκαλο δεν εχει σιγουρα την ελαστικοτητα του ξυλου,αυτο σημαινει περισσοτερη επεξεργασια ωστε να πατησει τελεια πανω στο καπακι.

Αληθεια,τι γνωριζουμε για τους καβαλαρηδες στην ιστορια του μπουζουκιου και των παλαιοτερων απο αυτο οργανων;

Εχω ωστοσο δει σε τζουραδες και μπαγλαμαδες διαφορα στυλ καβαλαρηδων,εχω δει ξυλινο μονοκομματο,αλλον που αντι για κοκκαλο ειχε πλαστικο και εναν περιεργο που ειχε ενα αυλακι κατα μηκος του καβαλαρη και μεσα ενα χοντρο συρμα για ταστα(?)...σιδερακι(?) πανω στο οποιο ειχε βαθουλωματα και πατουσαν οι χορδες.

Ας σκεφτουμε για ποιους λογους θα μπορουσε να αποκλειστει ενας κοκκαλινος μονοκομματος...
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 12, 2011, 11:25:07 μμ από BLEKOS »
Ωσάν το έρημο δεντρί που'ναι στ'αόρι απάνω
Μ'αρέσει να'μαι αμοναχός με τσι πολλούς δεν κάνω...

https://www.youtube.com/c/blekoskerkyra

Κοῦρος

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.035
  • Αγαπημένο ξύλο: Οξυά
  • Αριθμός κατασκευών: Καμιά 50ριά επισκευές για την ώρα
Απ: Κόκκαλα για Φιγούρες και Καβαλλάρηδες
« Απάντηση #10 στις: Οκτώβριος 13, 2011, 12:24:32 πμ »
........................................
Ας σκεφτουμε για ποιους λογους θα μπορουσε να αποκλειστει ενας κοκκαλινος μονοκομματος...

Όχι φίλε μου, δεν αποκλείουμε τίποτα. Όρεξη να 'χουμε και από πειράματα ......... να φαν' κι οι κότες.

Απλώς επειδή δεν έχω δει ή ακούσει εγώ για συμπαγή κοκκάλινο καβαλλάρη, αναρωτήθηκα μήπως κάποιος ξέρει κάποιον ιδιαίτερο λόγο που αν έχει φτιαχτεί τέτοιος καβαλλάρης, δεν έχει ακουστεί, πέρα φυσικώς απ' τον προφανή λόγο ότι κρίθηκε ηχητικώς ακατάλληλος.
Όσο για την κατεργασία του, νομίζω ότι το κόκκαλο είναι το ίδιο ευκατέργαστο με τον έβενο.

Μια που το λες δεν μου κάνει και πολύ κόπο να φτιάξω έναν τις επόμενες μέρες και να τον δοκιμάσω σε δυο-τρία μπουζούκια.

immortalx

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.449
    • Facebook profile
  • Αγαπημένο ξύλο: οτιδηποτε εκτος απο αυτο που βγηκε απ'τον παραδεισο XD
  • Αριθμός κατασκευών: 6
Απ: Κόκκαλα για Φιγούρες και Καβαλλάρηδες
« Απάντηση #11 στις: Οκτώβριος 13, 2011, 10:47:11 πμ »
Αψογος και παλι φιλε μου! Θα το επιχειρησω καποια στιγμη.

Blekos Kerkyra

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 982
  • Ουτε καν ερασιτεχνης...
    • Youtube
  • Αγαπημένο ξύλο: Τιμιο ξυλο
  • Αριθμός κατασκευών: Κατασκευές...επισκευές...!
  • Περιοχή: Κέρκυρα
Απ: Κόκκαλα για Φιγούρες και Καβαλλάρηδες
« Απάντηση #12 στις: Οκτώβριος 13, 2011, 05:11:45 μμ »
    Εγω προς το παρον κοιτω να μην αποσπωμαι απο την κατασκευη του μπουζουκιου.Αν πιασω και ξεκινησω σαραντα πραγματα μαζι στο τελος δε θα κανω τιποτα.Εχω το κοκκαλο στον καταψυκτη....οταν ερθει εκεινη η ωρα θα πειραματιστω....και αγρια μαλιστα!!!
   
    Μια ακομα ιδεα,μου ειχε δωσει εκεινος ο καβαλαρης με το σιδερακι αντι για κοκκαλο,εκεινο τελος παντων ηταν κακοβαλμενο...κακοφτιαγμενο...κακο απο ολες τις αποψεις ;D
Αν ειχαμε εναν καλοφτιαγμενο καβαλαρη με μεταλο τι θα απεδιδε;...Για να μην τραβηξω και ξεχειλωσω την ιδεα λεγοντας για μονοκομματο αλουμινενιο καβαλαρη ;)....(Ναι ξερω το παραξηλωσα,απλα θελω να πω οτι εχω πολλα στο νου...και πολλα θα δοκιμασω με τον καιρο)
Ωσάν το έρημο δεντρί που'ναι στ'αόρι απάνω
Μ'αρέσει να'μαι αμοναχός με τσι πολλούς δεν κάνω...

https://www.youtube.com/c/blekoskerkyra

Sforzando

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.346
  • Για την υπέροχη τέχνη της Οργανοποιίας!!!
    • LUTHIER SCHOOL
Απ: Κόκκαλα για Φιγούρες και Καβαλλάρηδες
« Απάντηση #13 στις: Οκτώβριος 13, 2011, 09:35:34 μμ »
Φίλε Κούρο, εκτός από την εξαιρετική περιγραφή σου στην επεξεργασία του κόκκαλου μας άνοιξες και την όρεξη με την κρεατοχορτόσουπα!!!

Κοῦρος

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.035
  • Αγαπημένο ξύλο: Οξυά
  • Αριθμός κατασκευών: Καμιά 50ριά επισκευές για την ώρα
Απ: Κόκκαλα για Φιγούρες και Καβαλλάρηδες
« Απάντηση #14 στις: Οκτώβριος 13, 2011, 10:10:37 μμ »

Τελικώς,
βγαίνει καβαλλάρης ολόκληρος μήκους 15,5 εκ., πάχους βάσης 6,5 χιλ., πάχους κορυφής 3 χιλ. και ύψους 13,5 χιλ.

Φίλε Κούρο, εκτός από την εξαιρετική περιγραφή σου στην επεξεργασία του κόκκαλου μας άνοιξες και την όρεξη με την κρεατοχορτόσουπα!!!

Φίλε μου, η συνταγή της σούπας είναι εγγυημένη.
Ειδικώς εάν όλα τα υπόλοιπα συστατικά της είναι και δικής σου παραγωγής δηλαδή αγνά τότε να δεις γεύση.
Αφήστε που ο πάτος του πιάτου ήταν διακοσμημένος με ένα υπέροχο σχέδιο που φάνηκε όταν έφαγα τη σούπα και όταν το πρόσεξα λέω από μέσα μου: "Πως και δεν το πρόσεξα άλλη φορά; (!!!!!) Δεν το αντιγράφω κάποια στιγμή για φιγούρα στο μπουζούκι;"

Υ.Γ. Ποιος να το περίμενε ότι ασχολούμενος με την οργανοποιία θα έφτιαχνα και σούπα για χάρη της.
Σκέφτομαι να επαναλάβω τη διαδικασία απλώς και μόνο για τη σούπα αλλά με άλλη συνταγή.

Tags: