Αποστολέας Θέμα: αγορά μόρσας  (Αναγνώστηκε 15942 φορές)

Μάνος Τουρπάλης

• Hero Member
  • Αριθμός κατασκευών: -
αγορά μόρσας
« στις: Οκτώβριος 19, 2013, 05:20:05 μμ »
πρέπει να αγοράσω μια αξιοπρεπή μόρσα.
Έχω καταλήξει στις εξής:

"μηχανουργείου" (έτσι την γράφουν στο site, δεν ξέρω αν είναι όντως) 75E

"parrot vice" ("παπαγάλος", όπως παραπάνω μετάφραση από το site) 50E

[ Invalid Attachment ]

οι τιμές αφορούν αγορά στην Γερμανία, ό,τι πάρω θα μου έρθει τα Χριστούγεννα με έναν φίλο που θα κατέβει για τις γιορτές οπότε δεν έχω μεταφορικά.
Από άποψη δυνατοτήτων, αυτά που βλέπω είναι ότι
και οι δύο περιστρέφονται σε όλες τις κατεθύνσεις, η πρώτη όπως είναι και η δεύτερη αλλάζοντας τον άξονα (κύλινδρος).
Η μεν "μηχανουργείου" έχει διάφορα επιπλέον (φάρδος, μέτρηση, "διπλές δαγκάνες") και μου φαίνεται αρκετά πιο στιβαρή, ο "παπαγάλος" πάλι έχει μακρύ "ράμφος" που μάλλον βολεύει αρκετά.
Έχετε κάτι να προτείνετε ?

παυλος

• Hero Member
    • http://trixordo.webnode.gr/
  • Αγαπημένο ξύλο: απελέκητο...
  • Αριθμός κατασκευών: 0,1
Απ: αγορά μόρσας
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 19, 2013, 06:49:29 μμ »
καλυτερα παρε απο [ελλαδα] για να δεις τι παιρνεις.
εμενα με αρεσε του λιντλ αλλα οταν την ειδα δεν την [πειρα]
οταν ανταμωσουμε θα σε δωσω μια μπιλια απο ανατροπη και θα παρεις μονο μια απλη μορσα και θα κανεις σουπερ εργαλειο.
μπιλια ειναι η αρθρωση για ολες τις γωνιες που θες να κανεις.
στο μαγαζι εχουμε αναβαθμιση απο το εσπα.ΠΗΡΑΜΕ- ΚΑΡΕΚΛΕΣ-ΠΟΤΗΡΙΑ-ΚΑΦΕ-ΓΚΑΖΑΚΙ. ολα τσαμπα. ;D
μονο παρε μπουφαν γιατι τα καυσοξυλα ειναι ενχωρια και δεν τα βλεπει το εσπα.
η ειμαστε ευρωπη η δεν ειμαστε. :D
Εγω και ο Ζοζέφ.

Bαγγέλης Tυπάλδος

• Jr. Member
  • **
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 25, 2013, 08:50:55 πμ »
Νομίζω αυτή είναι μόρσα μηχανουργείου. Εκτός του ότι δεν είναι εύχρηστη για ξυλουργικές έργασίες είναι πανάκριβη.
Η μόρσα ξυλουργικών εργασιών έχει πλατιά άκρα, όπου βιδώνεις κομμάτια ξύλου ώστε να βαστάς το ξύλο κάθετα στον πάγκο.

Είναι πολύ πιο φτηνή από την μόρσα μηχανουργείου, και ποτέ μου δε κατάλαβα γιατί στην Ελλάδα δεν την πουλάνει (δεν την χρησμοποιεί κανένας;) . 
Ψάχνω και γω αυτή την περίοδο να πάρω μία για τον πάγκο μου

Μάλλον θα πάρω αυτή:
http://www.amazon.co.uk/Irwin-Record-V149b-Woodcraft-Vice/dp/B0002JT69K/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1385361925&sr=8-1&keywords=record+vice+149b
ή κάποια από
http://www.axminster.co.uk/workshop-equipment/benches-vices-storage/vices-woodworking#%2Fworkshop-equipment%2Fbenches-vices-storage%2Fvices-woodworking%3Fdir%3Dasc%26order%3Dprice
"Ερασιτέχνης είναι ο εραστής της τέχνης"

Bαγγέλης Tυπάλδος

• Jr. Member
  • **
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 23, 2013, 09:57:28 πμ »
Τελικά πήρα την Irwin Record V175B 30€ ( +12€τα μεταφορικά από Αγγλία, ζυγίζει 5+ κιλά η μόρσα).
 Άριστη ποιότητα, χρειάστηκα μόνο λίγες μετατροπές στον πάγκο για την εγκατάσταση. Προτείνεται ανεπιφύλακτα.

Φωτογραφίες  https://skydrive.live.com/redir?resid=7C72A9E8EB2930BC!1052&authkey=!AHcqfvxifGrhNr8&ithint=folder%2c.JPG
"Ερασιτέχνης είναι ο εραστής της τέχνης"

Πασχάλης

• Sr. Member
  • Αγαπημένο ξύλο: Σημύδα, Δρυς
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 23, 2013, 11:43:39 μμ »
Φίλε Μάνο,

Πριν δυο-τρία χρόνια έσπασα τον άξονα μιας μηχανουρείου και την αντικατέστησα με μια Stanley και αυτή μηχανουργείου. Έχει τη δυνατότητα να γύρνα 360° σε ένα επίπεδο και κάτω από  τις σιαγώνες της, έχει υποδοχή για να σφίγγει σωλήνες. Την πήρα από την Φράγκων, 30€ και είμαι πολύ ικανοποιημένος.

Πασχάλης
Ο έξυπνος, μαθαίνει από τα λάθη του
Ο πραγματικά έξυπνος, από τα λάθη των άλλων
Ο βλάκας, ποτέ...

Μάνος Τουρπάλης

• Hero Member
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 05, 2014, 09:03:51 πμ »
ενημέρωση, με αφορμή αυτήν την συζήτηση, http://www.luthier.gr/index.php?topic=1880.0

αντιγράφω κι εδώ με επιπλέον διευκρινίσεις ....

....τελικά αγόρασα την parrot από τον axminster (~ 36Ε + 18 μεταφορικά), την οποία συνέστησαν και άλλα μέλη του forum.
http://www.axminster.co.uk/axminster-parrot-vice

Η αλήθεια είναι ότι περίμενα αρκετά για να την φέρει (και τώρα δεν έχει απ' ό,τι είδα) αλλά αξίζει τον κόπο
- αφενός λόγω κατασκευής (κινέζικη, αλλά καλής ποιότητας κατά γενική ομολογία διαφόρων μαστόρων που την πήγα, βλ. μετατροπή παρακάτω)
- αφετερου λόγω τιμής (εναλλακτικά από ebay κόστιζε 50Ε χωρίς μεταφορικά)
- και κυρίως λόγω λειτουργίας:
Ο σχεδιασμός της είναι εκπληκτικός κατά τη γνώμη μου: περιστρέφεται και αλλάζει κλίση ταυτόχρονα μόνο με τον (ένα) μοχλό, λόγω του βραχίονα με την βίδα (τη ρυθμίζεις μόνο μια φορά στην αρχή, στο πρώτο σφίξιμο) που βλέπεις στο κάτω μέρος της μπροστινής δαγκάνας. Μόλις σφίξεις κάτι (πρέπει να έχει αντικείμενο), ο βραχίονας φορτίζεται από την δαγκάνα και “κλειδώνει” πάνω στον άξονα (τον μεγάλο κύλινδρο στη βάση) σε όποια θέση βρίσκεται η μόρσα εκείνη τη στιγμή. Όταν ξεσφίξεις “λύνεται” όλο το σύστημα και γυρνάς όπου θέλεις. Καταπληκτικό. Πρέπει απλώς να έχεις το νου σου να κρατάς το αντικείμενο την στιγμή που "λύνεις" γιατί χαλαρώνει ταυτόχρονα και η δαγκάνα. Συνήθεια είναι.

Ψάχνοντας βρήκα και μια προσθήκη - μετατροπή εδώ
http://www.garrettwade.com/garrett-wades-unique-ultimate-versatile-vise/p/05R10.10/
που περιγράφεται αναλυτικά εδώ
http://www.garrettwade.com/images/art/T66_05R1010.pdf

είναι ένας πρόσθετος άξονας που επιτρέπει επιπλέον περιστροφές της κεφαλής προς όλες τις κατευθύνσεις, ακόμα και κάθετα χωρίς να βγάζεις και να ξαναβάζεις ολόκληρη την κεφαλή στην βάση. Είναι πολύ καλή εφαρμογή για ορισμένες χρήσεις (στην κατασκευή σκάφους π.χ. που χρειάζεται να γυρνάς συνέχεια "παντού")
Δεν είδα να πωλείται ξεχωριστά, οπότε την αντέγραψα σε μηχανουργείο (κόστος 5 Ε αλλά αρκετά πιο “άτεχνη” από το link, με ό,τι υλικό βρήκε πρόχειρο). Εδώ η εκδοχή του μάστορα που - αν εξαιρέσεις το φινίρισμα - μάλλον έχει όντως κάποιο πλεονέκτημα γιατί μεταθέτει περισσότερο τον άξονα προς τα πάνω και δίνει πιο πολύ χώρο στο κάτω μέρος ("χωράει" μεγαλύτερα κομμάτια)

Επίσης είδα στο διαδίκτυο και έφτιαξα δυο πλάκες από ξύλο για να μπαίνουν ενδιάμεσα στις δαγκάνες ώστε να μην τραυματίζονται τα όργανα. Είναι διαμορφωμένες σε σχήμα "Π" ακολουθώντας το περίγραμμα του συρόμενου τμήματος (με τον κοχλία) και έτσι δεν είναι απαραίτητο να στερεωθούν, απλώς φωλιάζουν στα κενά και τις βάζεις ή τις βγάζεις ανάλογα με το τι σφίγγεις.
Η μία από τις δύο είναι διαμορφωμένη με λοξές αποτμήσεις στο πάνω μέρος έτσι ώστε όταν σφίγγεις κάτι παράγωνο (π.χ. μανίκι ή καράολα) "γυρνάει" σε κατάλληλη θέση από μόνη της και σφίγγει "παράλληλα".

[ Invalid Attachment ]

αυτά τα ολίγα.

georgalasg

• Hero Member
    • παρουσίαση κατασκευών
  • Αριθμός κατασκευών: 0,3
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 05, 2014, 09:55:54 πμ »
mato αψογος.
Εχω την ιδια και παιδευομαι να φτιαξω βαση για το καλουπι για να πιανεται με κλίση.

Θα το φτιαξω σιγουρα!!! Να 'σαι καλα
Εγω και ο Ζοζέφ.
https://trixordo.webnode.gr/

Ανδρέου Δημ.

• Hero Member
    • Κατασκευες
« Απάντηση #7 στις: Μάιος 05, 2014, 04:35:00 μμ »
Μανωλη απο την κατω πλευρα στην μεγγενη ανοιξες τρυπα και εκανες σπειρωμα;

Αν μπορεις δειξε μια φωτο!!

Μάνος Τουρπάλης

• Hero Member
« Απάντηση #8 στις: Μάιος 05, 2014, 05:22:20 μμ »
Μανωλη απο την κατω πλευρα στην μεγγενη ανοιξες τρυπα και εκανες σπειρωμα;

Αν μπορεις δειξε μια φωτο!!

Ναι Δημήτρη, άνοιξα αλλά δεν το χρησιμοποιώ (γι αυτό δεν φαίνεται βίδα) γιατί απλά δεν χρειάζεται. Σφίγγει κανονικά χωρίς αυτήν την βίδα.
ίσως λόγω βάρους (ένα μπουζούκι ολόκληρο ζυγίζει ένα κιλό), για άλλα αντικείμενα δεν την χρειάστηκα μέχρι στιγμής.
φωτό αύριο γιατί τώρα είμαι σπίτι και η σύνδεση είναι χάλια, δεν μπορώ να ανεβάσω τίποτα

Μάνος Τουρπάλης

• Hero Member
« Απάντηση #9 στις: Μάιος 07, 2014, 07:47:26 πμ »
η φωτο

[ Invalid Attachment ]

songless_bird

• Hero Member
  • Αγαπημένο ξύλο: Ειναι τρέλα η Cedrela
  • Αριθμός κατασκευών: Μια καλή και μια κουτσή κιθάρα
« Απάντηση #10 στις: Ιούνιος 24, 2015, 11:28:32 μμ »
Ανοίγω ξανα το θεμα γιατι ψάχνοντας στο Ίντερνετ για μέγγενη έπεσα σε δικό μας θεμα. Φίλε Μανο αυτη η parrot vice ειναι καταπληκτική ακόμη και χωρίς την πατέντα . Αλλα το Axminster την εχει πλέον 52€ Χωρίς τα μεταφορικά . Γενικά η τιμη της εχει σχεδόν διπλασιαστεί απο τότε που την πηρες. Ελλαδα φαντάζομαι δεν υπαρχει και ακόμη και τα καταστήματα του εξωτερικού ειναι μετρημένα στα δάκτυλά που την εχουν, αν την φέρνουν και ελλαδα. Κάποια πρόταση για παρόμοια  ή την ίδια πιο οικονομικά απο εξω;

Μάνος Τουρπάλης

• Hero Member
« Απάντηση #11 στις: Ιούνιος 25, 2015, 09:28:43 πμ »
με την ευκαιρία έψαξα λίγο και γώ, έχεις δίκιο, έχουν ανέβει πολύ οι τιμές γενικά (και στο ebay).
Δεν έχω κάτι να προτείνω, ίσως αυτό που λέει ο Παύλος παραπάνω (με πατέντα ?) αναλόγως τι θες να κάνεις.
Ψάξε λίγο και για σύνδεσμο RAM (ram mount) μήπως σε βολέψει κανένας συνδυασμός με φτηνή μόρσα
και ο Πασχάλης για την stanley, απ' ό,τι είδα πρόχειρα είναι σε καλή τιμή γενικά (η max steel ~ 30E)

Γιώργος Κατσίγιαννης

• Hero Member
  • Αριθμός κατασκευών: 30 και συνεχιζουμε....
« Απάντηση #12 στις: Ιούνιος 27, 2015, 04:32:50 μμ »
Εγω παιδια εχω αυτην εδω www.dictum.com/en/tools/woodworking-metalworking/workshop-accessories-toolkits/accessories-and-clamping-devices/705755/patternmakers-vise?ffRefKey=ukzJP6tbW
και πραγματικα ηρεμησα.......την συστηνω ανεπιφυλακτα σε οποιον ενδιαφερετε !!!!!

georgalasg

• Hero Member
    • παρουσίαση κατασκευών
  • Αριθμός κατασκευών: 0,3
« Απάντηση #13 στις: Φεβρουάριος 09, 2016, 11:22:16 πμ »
Καλησπέρα
Μετά από πολυυυυυύ καιρό έφτιαξα και εγώ την προσθήκη για τη μέγγενη που πρότεινε ο Μάνος.
Η μονή διαφορά με τη δική μου είναι ότι δεν έχω ανοίξει το σπείρωμα για να σφίγγει.
Χρησιμοποιώ το σπείρωμα που έχει ήδη.
Το πρόβλημα είναι ότι σφίγγει ταυτόχρονα και την κίνηση του «σφικτήρα» αλλά δεν υπάρχει ιδιαίτερο πρόβλημα. Πιάνω πρώτα αυτό που θέλω να κρατήσω και μετά βιδώνω τη βίδα και σταθεροποιείται όλη η μέγγενη.
Μπράβο Μάνο. Με αυτή τη προσθήκη η μέγγενη έγινε τέλεια

Ο Παύλος που έρχεται Αθήνα δυο φορές τη εβδομάδα και πάει στον Πλιακωνη παρακαλείται την επόμενη φορά να κατέβει και πιο νότια να ανοίξει κανένα σπείρωμα…

φτου... παλι τραβηξα φωτογραφίες χωρίς να σκουπησω...   :(  :o
Εγω και ο Ζοζέφ.
https://trixordo.webnode.gr/

Μαρία Γ.

• Sr. Member
  • ξύλο ελιάς το πιό όμορφο.ξύλο αμυγδαλιάς πανέμορφο
  • Αγαπημένο ξύλο: ΕΛΙΑΣ
  • Αριθμός κατασκευών: -0,12
« Απάντηση #14 στις: Νοέμβριος 28, 2016, 05:03:37 μμ »
Εδω ειναι το σωστο.
https://www.fine-tools.com/spindel.html