Αποστολέας Θέμα: Κατασκυή χωρου εργαστηριου..  (Αναγνώστηκε 3857 φορές)

HaRiS

• Newbie
  • *
Κατασκυή χωρου εργαστηριου..
« στις: Απρίλιος 29, 2014, 06:14:04 μμ »
 Καλησπερα παιδια και απο μενα.Νεος στο χωρο εχω φτιαξει κ γω δυο οργανακια μεχρι στιγμης και προσφατα αφησα την Αθηνα για τα ομορφα Γιαννενα!Θελοντας να διαμορφωσω απο την αρχη ενα μικρο δωματιο που εχω σε εργαστηριο θα ηθελα τη βοηθεια σας..

1) Πρεπει να φιαξω εναν παγκο εργασιας(δε βρηκα τιποτα ψαχνοντας εδω σε μεταχειρισμενα η απο παλιους μαραγκους οποτε θα τον φτιαξω μονος μου.Τι ξυλεια να χρησιμοποιησω?τι παχη περιπου?Σκεφτομαι να ειναι γυρω στο 1κ80 μηκος,τωρα το υψος θα το δω..
2)Θα χρειαστω μια περιστρεφομενη μεγγενη.Τι μου προτεινετε?
3)Θα παρω ακομα μια κορδελα metabo που βρηκα και εναν boston ταινειολειαντηρα.

κατα τα αλλα εχω διαφορα εργαλεια χειρος με τα οποια εκανα εξ ολοκληρου τις προηγουμενες κατασκευες μου.

τελευταια ερωτηση μου οσο αφορα την υγρασια.Επειδη ειναι μια ιδιαιτερως βροχερη πολη ισως σκεφτω την αγοαρα ενος αφυγραντηρα για το χωρο που θα εργαζομαι.Εχω τη δυνατοτητα να ρυθμιζω ττην υγρασια στα επιθυμητα επιπεδα και αν ναι ποια ειναι αυτα?

Σας ευχαριστω εκ των προτερων.

Vaggelakis

• Newbie
  • *
Απ: Κατασκυή χωρου εργαστηριου..
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 29, 2014, 07:01:33 μμ »
Γεία σου φίλε Χάρη. Και εγώ το ψάχνω! :)  Τσέκαρε αυτό https://www.youtube.com/watch?v=ZXEvRoW8lY8 για την κατασκευή του πάγκου. Για ξυλεία νομίζω ότι το μαδέρι σκαλωσιάς (25 πόντους πλάτος και 5 πάχος) είναι το πιο οικονομικό για την επιφάνεια του πάγκου και καδρονάκια ελάτου για σκελετό και πόδια.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 29, 2014, 07:12:40 μμ από Vaggelakis »

steliosguitar

• Moderator
  • Hero Member
  • Αριθμός κατασκευών: #72
  • Περιοχή: Ελληνικό
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 29, 2014, 09:54:10 μμ »
οι ιδανικες συνθηκες οσο ξερω ειναι απο 45-65 % υγρασια...
εχοντας λιγη πειρα απο αφυγραντηρες (κυθηρα...) θελω να σου πω οτι για εναν καλο πρεπει να διαθεσεις αρκετα ευρο... εγω ειχα 2 διαφορετικους, ο μεγαλος "μαζευε" μεχρι κ 3 λιτρα νερο την ημερα, κ ειχε κ διαφορετικες "εντασεις"... ο μικρος, δουλευε δεν δουλευε, το ιδιο πραγμα ηταν...
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

Κοῦρος

• Hero Member
  • Αγαπημένο ξύλο: Οξυά
  • Αριθμός κατασκευών: Καμιά 50ριά επισκευές για την ώρα
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 29, 2014, 09:54:44 μμ »
Μαστόρια, οἱ 5 πόντοι πάχος γιὰ πάγκο έργασίας εἶναι πολύ. Μήν ξεπερνᾶτε τοὺς 3, εἶναι ὑπεραρκετοί.

BOULIS13

• Hero Member
  • Αγαπημένο ξύλο: kung-fu - street fight - ελληνορωμαϊκη
  • Αριθμός κατασκευών: 7*1/2
« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 30, 2014, 08:44:37 πμ »
1 φύλλο BETOFORM 250χ125 ......κόβεις δυό λωρίδες 250Χ20......μένει 250Χ85 επιφάνεια πάγκου..

κολλάς + βιδώνεις τις λωρίδες στις μακριές πλευρές..
...ή βάζεις και λωρίδες εγκάρσιες και μειώνεις το μήκος των 250.

τα κακά  νέα......κανα 50αρι το φύλλο άκοφτο......

κι άλλα κακά νέα....πρέπει να το ψιλοπροσέχεις......κόλλες , χαράγματα κλπ δεν επιτρέπονται...
...επιβάλλεται χονδρό χαρτόνι για κάλυψη όπου κάνεις βρωμοδουλειές..... :-[

ο καλύτερος πάγκος γίνεται με εκείνα τα κουρσούμια μεταλλικά γραφεία που είχαν κάποτε στο δημόσιο
στα υπόγεια νομαρχιών , υπουργείων έχει δεκάδες
στα σχολεία της επαρχίας τα χρησιμοποιούν ακόμα
με ένα τέτοιο σώθηκες...
..το γυμνάσιο της περιοχής μου σκότωσε στους γύφτους πρόσφατα 2-3 τέτοια μαζί με παλιά θρανία...
...δεν τα πρόλαβα το κέρατό μου μέσα.... :-[ :-[
κύριε ταξιτζή....ν΄αφήσω δυό πίτσες κ΄εφτά μπύρες στο πίσω κάθισμα;..   :-[ :-[ :-[

Μάνος Τουρπάλης

• Hero Member
  • Αριθμός κατασκευών: -
« Απάντηση #5 στις: Απρίλιος 30, 2014, 10:07:33 πμ »
......
2)Θα χρειαστω μια περιστρεφομενη μεγγενη.Τι μου προτεινετε?

Χαιρετώ.
Σχετικά με τη μόρσα, αφού έψαξα αρκετά αποφάσισα να πάρω αυτήν αριστερά

[ Invalid Attachment ]

από τον axminster (~ 36Ε + 18 μεταφορικά), την οποία συνέστησαν και άλλα μέλη του forum.
http://www.axminster.co.uk/axminster-parrot-vice

Η αλήθεια είναι ότι περίμενα αρκετά για να την φέρει (και τώρα δεν έχει απ' ό,τι είδα) αλλά αξίζει τον κόπο
- αφενός λόγω κατασκευής (κινέζικη, αλλά καλής ποιότητας κατά γενική ομολογία διαφόρων μαστόρων που την πήγα, δες την μετατροπή)
- αφετερου λόγω τιμής (εναλλακτικά από ebay κόστιζε 50Ε χωρίς μεταφορικά)
- και κυρίως λόγω λειτουργίας:
Ο σχεδιασμός της είναι εκπληκτικός κατά τη γνώμη μου: περιστρέφεται και αλλάζει κλίση ταυτόχρονα μόνο με τον (ένα) μοχλό, λόγω του βραχίονα με την βίδα (τη ρυθμίζεις μόνο μια φορά στην αρχή, στο πρώτο σφίξιμο) που βλέπεις στο κάτω μέρος της μπροστινής δαγκάνας. Μόλις σφίξεις κάτι (πρέπει να έχει αντικείμενο), ο βραχίονας φορτίζεται από την δαγκάνα και “κλειδώνει” πάνω στον οριζόντιο άξονα (τον μεγάλο κύλινδρο στη βάση) σε όποια θέση βρίσκεται η μόρσα εκείνη τη στιγμή. Όταν ξεσφίξεις “λύνεται” όλο το σύστημα και γυρνάς όπου θέλεις. Καταπληκτικό. Πρέπει απλώς να έχεις το νου σου να κρατάς το αντικείμενο την στιγμή που "λύνεις" γιατί χαλαρώνει ταυτόχρονα και η δαγκάνα. Συνήθεια είναι.

Η προσθήκη - μετατροπή περιγράφεται εδώ
http://www.garrettwade.com/images/art/T66_05R1010.pdf
είναι ένας πρόσθετος άξονας που επιτρέπει επιπλέον περιστροφή της κεφαλής και είναι πολύ καλή εφαρμογή για ορισμένες χρήσεις (στην κατασκευή σκάφους π.χ. που χρειάζεται να γυρνάς συνέχεια "παντού")

Η προσθήκη έγινε σε μηχανουργείο (κόστος 5 Ε αλλά αρκετά πιο “άτεχνη” από το link, με ό,τι υλικό βρήκε πρόχειρο) 

................................
Μέχρι τώρα δούλευα με την μικρή που βλέπεις στην φωτο δεξιά (αλουμίνιο), αλλά τελικά διαλύθηκε (στη φωτό με σφιγκτήρες κρατιέται όπως βλέπεις). Την αντικατέστησα με μία ίδια από το Praktiker (19Ε) η οποία έχει επιπλέον δεύτερη κεφαλή “Ω” για στήριξη δραπάνου που μου φάνηκε πολύ χρησιμη.

............................
Αύριο – μεθαύριο θα ενημερώσω κι αυτό το θέμα, που θα δεις κι άλλες γνώμες:
http://www.luthier.gr/index.php?topic=1493.msg27075#msg27075
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 30, 2014, 10:20:19 πμ από mato »

Ανδρέου Δημ.

• Hero Member
    • Κατασκευες
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 03, 2014, 10:00:10 μμ »
Φοβερη πατεντα αυτη για την μεγγενη την οποια ειχα αγορασει το 2009
απο Αμερικη! Ο προσθετος μηχανισμος υπαρχει στην αγορα;;

Μάνος Τουρπάλης

• Hero Member
  • Αριθμός κατασκευών: -
« Απάντηση #7 στις: Μάιος 05, 2014, 09:17:58 πμ »
Φοβερη πατεντα αυτη για την μεγγενη την οποια ειχα αγορασει το 2009
απο Αμερικη! Ο προσθετος μηχανισμος υπαρχει στην αγορα;;

Δημήτρη δεν είδα να πωλείται ξεχωριστά, αλλά είναι πολύ εύκολη κατασκευή
το site είναι αυτό http://www.garrettwade.com/garrett-wades-unique-ultimate-versatile-vise/p/05R10.10/
απ΄όσο κατάλαβα την πουλάει μαζί με την μόρσα, ως επιπλέον προσάρτημα.
Ενημέρωσα και αυτό http://www.luthier.gr/index.php?topic=1493.msg32485#msg32485 με λίγο περισσότερες πληροφορίες, για να μην επιβαρύνουμε το θέμα του HaRiS εδώ.

Tags: