Αποστολέας Θέμα: Επιλογή πριονοκορδέλας  (Αναγνώστηκε 74923 φορές)

john 2004

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.748
Απ: Επιλογή πριονοκορδέλας
« Απάντηση #75 στις: Μάρτιος 19, 2013, 06:29:20 μμ »
μια ερασιτεχνικη κορδελα με τα μεταφορικα θα ερθει στα ιδια λεφτα.  μια επαγγελματικη την βρησκεις πλεον τσαμπα με τοσα ξυλουργια που εχουν κλεισει.

immortalx

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.449
    • Facebook profile
  • Αγαπημένο ξύλο: οτιδηποτε εκτος απο αυτο που βγηκε απ'τον παραδεισο XD
  • Αριθμός κατασκευών: 6
Απ: Επιλογή πριονοκορδέλας
« Απάντηση #76 στις: Μάρτιος 19, 2013, 07:00:20 μμ »
μια ερασιτεχνικη κορδελα με τα μεταφορικα θα ερθει στα ιδια λεφτα.  μια επαγγελματικη την βρησκεις πλεον τσαμπα με τοσα ξυλουργια που εχουν κλεισει.
+1000

Εψαχνα αυτες τις μερες για μεταχειρισμενη πλανη (τελικα εκλεισα καινουρια) και βρηκα 10αδες μαγαζια που κλεινουν και τις δινουν τζαμπα! Απλως οι περισσοτερες ειναι τριφασικες, το μεγαλυτερο πληθος των μαγαζιων ειναι στην Αθηνα και σχεδον ολοι θελουν να σπρωξουν τα μηχανηματα πακετο (λογικο). Εχει παντως απειρες ευκαιριες.

LeonGR

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 4
Απ: Επιλογή πριονοκορδέλας
« Απάντηση #77 στις: Μάιος 22, 2013, 12:48:19 μμ »
Καταρχήν καλός σας βρήκα.
Αν και παρακολουθώ κάποιο καιρό το φόρουμ και παρόλο που δεν ασχολούμαι με την οργανοποιία πήρα το θάρρος να γράψω με αφορμή την αγορά μιας Metabo BAS317 μετά από τα καλά λόγια που διάβασα εδώ.
Ακόμα δεν την έχω ανοίξει μιας και η εγκατάσταση της θα γίνει στο εργαστήρι μου στην Σαλαμίνα την παρασκευή πρώτα ο θεός στην θέση της μικρούλας einhell.
Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω τους πιο έμπειρους με το συγκεκριμένο εργαλείο είναι να μου προτείνετε τι κορδέλες να πάρω καθώς κι αν ξέρετε κάποιον που να φτιάχνει εδώ στον Πειραιά.
Δεν νομίζω να χρειαστεί να κόψει τπτ ιδιαίτερα σκληρά ξύλα χωρίς να το αποκλείω κι όλας. Απλά θα μ' άρεσε να έχω κάποιες λάμες για κάθε περίπτωση γιατί ποτέ δεν ξέρεις.
Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας και καλές κατασκευές σε όλους.

john 2004

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.748
Απ: Επιλογή πριονοκορδέλας
« Απάντηση #78 στις: Μάιος 22, 2013, 01:05:32 μμ »
φιλε Λεων καλωσορισες. στον πειραια νομιζω οτι δεν θα βρεις, γιατι δεν βρηκα και εγω οταν εψαχνα. Αν κανεις ομως μια βολτα στην καβαλας στο ρευμα προς αθηνα, πριν την θηβων πισω απο τα τει εχει δυο τροχεια που μπορουν να σου κοψουν οτι κορδελα θες. παρε μαζι σου ομως την κορδελα που ηδη εχεις να στην μετρησουν και κρατα το νουμερο για επομενη αγορα. Δυστυχως λογο μικρης διαμετρου της ροδας στην κορδελα σου δεν θα μπορεις να βαλεις και παρα πολυ φαρδια, γιατι θα σου την σπασει ευκολα. Υπολογιζε ενα δεκαρικο το κομματι.

Ramon

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 196
  • Αγαπημένο ξύλο: Ελια
  • Αριθμός κατασκευών: 11
Απ: Επιλογή πριονοκορδέλας
« Απάντηση #79 στις: Μάιος 22, 2013, 04:33:27 μμ »
Εχω ενα γνωστο στην Αγγλια ο οποιος μολις ηρθε στο νησι και συζητησαμε το θεμα της κορδελας που με ενδιαφερει...... Ο συνονοματος που λετε... Μου ειπε οτι μπορει να μου βρει κορδελα μαρκας Startrite με 2hp μοτερ στο 1,80 υψος για να καταλαβετε, με 300-400 ευρω.. Και μιλαμε για εργαλειο που κοστιζει πανω απο 1200 ευρω καινουριο και κορυφαιο!!!
Αλλα θα πρεπει να κανω υπομονη μεχρι τον Σεπτεμβριο οταν θα ανεβει Αγγλια...Αλλα εφοσον προκειται για Startrite (μιλαμε για φεραρι των κορδελων) και στα 500-600 ευρω συν τα μεταφορικα. Νομιζω αξιζει τον κοπο
Keep on drumming.

LeonGR

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 4
Απ: Επιλογή πριονοκορδέλας
« Απάντηση #80 στις: Μάιος 23, 2013, 12:53:58 μμ »
φιλε Λεων καλωσορισες. στον πειραια νομιζω οτι δεν θα βρεις, γιατι δεν βρηκα και εγω οταν εψαχνα. Αν κανεις ομως μια βολτα στην καβαλας στο ρευμα προς αθηνα, πριν την θηβων πισω απο τα τει εχει δυο τροχεια που μπορουν να σου κοψουν οτι κορδελα θες. παρε μαζι σου ομως την κορδελα που ηδη εχεις να στην μετρησουν και κρατα το νουμερο για επομενη αγορα. Δυστυχως λογο μικρης διαμετρου της ροδας στην κορδελα σου δεν θα μπορεις να βαλεις και παρα πολυ φαρδια, γιατι θα σου την σπασει ευκολα. Υπολογιζε ενα δεκαρικο το κομματι.

Καταρχήν σε ευχαριστώ για την απάντηση.
Μετά από ένα ψάξιμο στον γούγλη βρήκα ένα τροχείο στον Ρέντη κι από ότι ρώτησα φτιάχνει τα πάντα και άμεσα.
Δεν ξέρω αν μπορώ να βάλω link αλλά η επωνυμία είναι Καραμανής.
Η BAS317 παίρνει μήκος λάμας 2240mm και πλάτος από 6 ως 20mm οπότε θα περάσω αύριο πρώτα ο θεός να μου φτιάξει 2-3 κορδέλες και θα σας πω εντιπώσεις τόσο για τις κορδέλες όσο και το μηχάνημα (άμα καταφέρω να το κουβαλήσω ;) )

Δημήτρης Λαμία

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 114
  • ...που θα πάει θα μάθω!
Απ: Επιλογή πριονοκορδέλας
« Απάντηση #81 στις: Ιούνιος 08, 2013, 05:42:46 μμ »
Οποίος θέλει,ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ κορδέλα ΟΠΟΙΔΗΠΟΤΕ δει το http://www.tuffsaws.co.uk/ παραγγείλα κορδέλα 2670 1/3 ΜΕ τα μεταφορικα 20 ευρώ....
Φτιάχνει μόνος του οτι θέλεις.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 08, 2013, 06:21:27 μμ από yiannis »

Χάρης

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 56
Απ: Επιλογή πριονοκορδέλας
« Απάντηση #82 στις: Ιούνιος 08, 2013, 09:08:57 μμ »
Δημήτρη πάτα στο google "τροχείο" και θα βρεις πολλούς σε όλη την Ελλάδα στις ίδιες ή και χαμηλότερες τιμές

toton

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 41
  • Αριθμός κατασκευών: 100+
Απ: Επιλογή πριονοκορδέλας
« Απάντηση #83 στις: Ιούλιος 11, 2013, 12:31:07 πμ »
Γειά σας παιδιά, ψάχνομε κι εγώ για πριονοκορδέλα και ήθελα να ρωτήσω αν έχει κανείς άποψη για την dewalt 738.
http://toolcenter.gr/el/products/1225?ref=bestprice.gr

toton

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 41
  • Αριθμός κατασκευών: 100+
Απ: Επιλογή πριονοκορδέλας
« Απάντηση #84 στις: Ιούλιος 15, 2013, 05:41:34 μμ »
Δεν έχει κανείς άποψη ή έχουν πάει όλοι διακοπές;!;

Δημήτρης Λαμία

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 114
  • ...που θα πάει θα μάθω!
Απ: Επιλογή πριονοκορδέλας
« Απάντηση #85 στις: Ιούλιος 15, 2013, 06:43:56 μμ »
Δεν έχει κανείς άποψη ή έχουν πάει όλοι διακοπές;!;
Για σώμα ηλεκτρικής την θέλεις;
Νομίζω ότι αυτή είναι με τρεις τροχαλίες σωστά;
Πάντως η τιμή της είναι κάπως τσιμπημένη για 15 εκατοστά στο ύψος...

efthymis

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 89
  • Αριθμός κατασκευών: 30
Απ: Επιλογή πριονοκορδέλας
« Απάντηση #86 στις: Ιούλιος 15, 2013, 07:16:51 μμ »
Δεν έχει κανείς άποψη ή έχουν πάει όλοι διακοπές;!;
  δες και αυτη  λιγο πιο ακριβη αλλα καλυτερη http://mixanimata.eu/el/content/%CE%BA%CE%BF%CF%81%CE%B4%CE%AD%CE%BB%CE%B1-%CE%BA%CE%BF%CF%80%CE%AE%CF%82-%CE%BE%CF%8D%CE%BB%CE%BF%CF%85-holzstar-hbs-351-2
efthymis

toton

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 41
  • Αριθμός κατασκευών: 100+
Απ: Επιλογή πριονοκορδέλας
« Απάντηση #87 στις: Ιούλιος 16, 2013, 12:18:21 πμ »
Ευχαριστώ παιδιά για την ανταπόκριση,
ποντιακές λύρες κάνω κατά βάση, θέλω να μπορώ να βγάζω φέτες 0.5 εκ. σε ξύλο ύψους 6 εκ.  και για τις πλάτες πάλι 0.5 πάχος σε 9 εκατοστά ύψος. Αυτή θα είναι η δουλειά της βασικά. Τώρα για την τιμή εδώ όντως είναι ακριβή αλλά την έχω βρεί από Αγγλία μαζί με μεταφορικά γύρω στα 440 ευρώ. Το κουφό είναι ότι στην Γερμανία που την έψαξα κοστίζει 800!
Αυτό που με προβληματίζει είναι και το μικρό βάρος της, μόνο 23 κιλά, βέβαια δεν έχει βάση, αλλά....η metabo 317 είναι 70 κιλά.
Θα το ψάξω λίγο παραπάνω όσο βρίσκω την τιμή που είπα στην Αγγλία.
Δημήτρη δεν ξέρω αν είναι με τρείς τροχαλίες, πάντως η κατασκευή που έκανες σκίζει, μπράβο σου.
Ευθύμη καλή η πρόταση σου, αλλά " είναι πολλά τα λεφτά Άρη.....!"
Ευχαριστώ.

Δημήτρης Λαμία

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 114
  • ...που θα πάει θα μάθω!
Απ: Επιλογή πριονοκορδέλας
« Απάντηση #88 στις: Ιούλιος 16, 2013, 03:01:34 μμ »
Ευχαριστώ παιδιά για την ανταπόκριση,
ποντιακές λύρες κάνω κατά βάση, θέλω να μπορώ να βγάζω φέτες 0.5 εκ. σε ξύλο ύψους 6 εκ.  και για τις πλάτες πάλι 0.5 πάχος σε 9 εκατοστά ύψος. Αυτή θα είναι η δουλειά της βασικά. Τώρα για την τιμή εδώ όντως είναι ακριβή αλλά την έχω βρεί από Αγγλία μαζί με μεταφορικά γύρω στα 440 ευρώ. Το κουφό είναι ότι στην Γερμανία που την έψαξα κοστίζει 800!
Αυτό που με προβληματίζει είναι και το μικρό βάρος της, μόνο 23 κιλά, βέβαια δεν έχει βάση, αλλά....η metabo 317 είναι 70 κιλά.
Θα το ψάξω λίγο παραπάνω όσο βρίσκω την τιμή που είπα στην Αγγλία.
Δημήτρη δεν ξέρω αν είναι με τρείς τροχαλίες, πάντως η κατασκευή που έκανες σκίζει, μπράβο σου.
Ευθύμη καλή η πρόταση σου, αλλά " είναι πολλά τα λεφτά Άρη.....!"
Ευχαριστώ.

Προφανώς έχεις να κανείς με σώμα ή τροχαλιες χυτοσιδιρου στο βαρή μοντελο και αλουμινίου το ελαφρύ, γιαυτο τόση διάφορα στα κιλά.

toton

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 41
  • Αριθμός κατασκευών: 100+
Απ: Επιλογή πριονοκορδέλας
« Απάντηση #89 στις: Ιούλιος 16, 2013, 11:14:01 μμ »
Όντως είναι αλουμινίου οι τροχαλίες και το τραπέζι,
για τα 750 watt πιστεύεις ότι είναι αρκετά για την δουλειά που την θέλω;
Αν έχει κανείς άποψη θα την ήθελα γιατί δεν έχω δει κάτι παρόμοιο να δουλεύει, πάω σε φίλο μαραγκό για κοψίματα άλλα με βαρέθηκε και πρέπει κάτι να κάνω.....

Tags: