Αποστολέας Θέμα: resonator guitar  (Αναγνώστηκε 23337 φορές)

Ιωσήφ Τορρένς

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.207
  • Αριθμός κατασκευών: Λίγα πράματα
  • Περιοχή: Αθήνα Κυψέλη
Απ: resonator guitar
« Απάντηση #30 στις: Σεπτέμβριος 27, 2016, 06:45:36 πμ »
Καλημέρα !

Χωρίς να καταφέρνω να καταλάβω σε βάθος , χαίρομαι ειλικρινά παρακολουθώντας , τους προβληματισμούς, τη μελέτη και τα πρώτα βήματα στην κατασκευή.

Εχεις ανεβάσει ψηλά τον πήχυ ...  {celebrate018}  {celebrate018}  {celebrate018}

Η επιδιωκόμενη κατασκευή αρτιότητα , πιστεύω,  ότι θα σε ανταμείψει με ένα καλό ήχο !
Τίποτα δεν ισιώνει από μόνο του ... θέλει πολλή δουλειά ...
Να είστε όλοι καλά ! ... για να ισιώνετε τα "στραβά " ...

Ιωσήφ Τορρένς

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.207
  • Αριθμός κατασκευών: Λίγα πράματα
  • Περιοχή: Αθήνα Κυψέλη
Απ: resonator guitar
« Απάντηση #31 στις: Σεπτέμβριος 27, 2016, 09:12:27 πμ »

...

Η επιδιωκόμενη κατασκευή αρτιότητα , πιστεύω,  ότι θα σε ανταμείψει με ένα καλό ήχο !

... κατασκευαστική αρτιότητα ... (αφού, όπως διαφαίνεται, ο παράγων "μουσικά ξύλα" συμμετέχει ελάχιστα στο ηχητικό αποτέλεσμα )
Τίποτα δεν ισιώνει από μόνο του ... θέλει πολλή δουλειά ...
Να είστε όλοι καλά ! ... για να ισιώνετε τα "στραβά " ...

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: resonator guitar
« Απάντηση #32 στις: Σεπτέμβριος 27, 2016, 12:25:59 μμ »
... Από τις ιδέες που σκέφτεσαι, για μένα (και χωρίς απαραίτητα να είναι το σωστό), προτιμότερη είναι η λύση που δίνεις με τις ράβδους σε ρόμβο. Ειδικά αν στις ράβδους αυτές πατάει και το πηγάδι του κώνου.

λοιπόν αυτή η ιδέα πολύ μου άρεσε  {celebrate011} (να πατάει το πηγάδι στον ρόμβο). Θα το "δουλέψω" λίγο περισσότερο.


Η σκέψη που έχεις για την ενίσχυση που παρουσιάζεις με το 3D την θεωρώ πολύπλοκη αλλά οπωσδήποτε πιο όμορφη και καλλιτεχνική.

δεν είναι θέμα αισθητικής, αλλά στατικής επάρκειας με το λιγότερο βάρος και όγκο σε στηρίξεις. Έτσι έχτιζαν τους θόλους από την αρχαιότητα, δεν κάνω κάτι νέο.
Αφού το σχήμα είναι εξ ορισμού κυκλικό και ο δίσκος είναι καλή επιλογή για μεταφορά φορτίων (ομοιογενές "μοίρασμα" στην περίμετρο χωρίς σημειακές φορτίσεις), είναι κρίμα να μην το εκμεταλλευτούμε.  Βέβαια κάποια στιγμή οι φορτίσεις μεταφέρονται σε σημεία, αλλά μέχρι εκεί έχουν ήδη μειωθεί και μοιραστεί καλά. Επίσης όλο το σύστημα μπορεί να γίνει από κόντρα πλακέ για το βάρος. "Καμάρια" στο ίδιο ύψος και με μικρότερο πλάτος αντέχουν περισσότερο από ελάτινα (αφού δεν χρειάζεται να πάλλονται δεν υπάρχει λόγος να είναι έλατος). Έχω ήδη κάνει "δοκαράκια" για δοκιμές και συμπεριφέρονται πολύ καλά - βρήκα και καλό κόντρα πλακέ είναι η αλήθεια.
.....
Το 3d το έκανα για να δω αν οποιοδήποτε στοιχείο στο εσωτερικό (καμάρια, πηγάδια, ρόμβος, τάκοι κτλ.) 'βρίσκει" σε κάποιο άλλο. Σε δύο διαστάσεις είναι λίγο δύσκολο να ελέγξεις όλα τα σημεία (χρειάζονται πολλά σχέδια), με το 3d τα βλέπεις όλα αμέσως.
Ε, μετά δεν αντιστάθηκα στον πειρασμό να κάνω την κιθάρα διαφανή να βλέπεις μέσα (πάντα μου άρεσαν τα σχέδια στα συνεργεία με τα "διάφανα" αυτοκίνητα που βλέπεις π.χ. τον κινητήρα και την μετάδοση).

loukasfilm

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 60
Απ: resonator guitar
« Απάντηση #33 στις: Σεπτέμβριος 27, 2016, 02:53:57 μμ »
Μάνο έχεις δίκιο για τα πλεονεκτήματα του δίσκου. Σήμερα σε σκέφτηκα γιατί πέρασα από κέντρο Αθήνα και έπεσα πάνω σε εργαστήριο που φτιάχνει χάλκινα καζάνια. Αν έχεις κατέβει Αθήνα τα πουλάνε σε πολλά μαγαζιά στο Μοναστηράκι. Αν υπάρχει τέτοιο κοντά εκεί που μένεις δεν θα τους ήταν πολύ εύκολο να σου φτιάξουν τον κώνο? Λογικά θα έχουν καλούπια και πολύ πιθανό είναι να είναι κοντά σε αυτό που θέλεις.

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: resonator guitar
« Απάντηση #34 στις: Σεπτέμβριος 29, 2016, 10:03:09 πμ »
καλημέρα! είχα πάει ήδη στα αντίστοιχα μαγαζιά στην οδό Χαλκέων (η οδός πήρε το όνομα από τους χαλκωματάδες, στο ίδιο σημείο της πόλης από την αρχαιότητα) αλλά και πάλι δεν είχα τύχη.
Τέλος πάντων, έχω καταλήξει σε μια λύση όπου το πηγάδι εκτός από προσαρμόσιμο σε διάφορα ύψη κώνων είναι και αφαιρούμενο, οπότε σε περίπτωση αλλαγής κώνου (αν αλλάξει ποτέ, κάτσε να ακούσουμε τι θα βγάλει πρώτα) μπορεί να βγει και να τροποποιηθεί ή να μπει άλλο.

Με αφορμή την ιδέα για στήριξη του πηγαδιού στον ρόμβο, σκέφτηκα ότι αν υπάρχει δεύτερο δαχτυλίδι γύρω από το πηγάδι (που υπάρχει), με τον κατάλληλο σχεδιασμό και διαστάσεις μπορεί να εξυπηρετήσει  ταυτόχρονα  τρεις λειτουργίες:
να αντικαταστήσει τον μισό (κάτω) ρόμβο και να μεταφέρει φορτία από το πάνω μέρος του ρόμβου στον πίσω τάκο
να αναλάβει φορτία του καπακιού προς τα πλαϊνά με "καμάρια"
να γίνει υποδοχή για το αφαιρούμενο πηγάδι

τα ευθυγράμμισα όλα λαμβάνοντας υπόψη και ενδεχόμενο τοποθέτησης sound posts και προέκυψε αυτό (τα ακτινικά "καμάρια" μπορεί να αυξηθούν σε αριθμό αν χρειαστεί ή να ενισχυθεί με άλλο τρόπο το εξωτερικό δαχτυλίδι, υπάρχει χώρος και πλάγια και κάτω)

 [ Invalid Attachment ]

« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 29, 2016, 10:21:50 πμ από Μάνος Τουρπάλης »

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: resonator guitar
« Απάντηση #35 στις: Σεπτέμβριος 29, 2016, 10:10:13 πμ »
κι εκεί που ξεκίνησα επιτέλους την κατασκευή, με τους καπλαμάδες στην όψη του καπακιού (γιατί μετά με καμάρια κτλ. δεν γίνεται), ανακάλυψα ότι ο άξονας του μπράτσου είναι στραβός (φαίνεται στην τρύπα, αλλά από την βιασύνη μου δεν το είχα δει, έβγαλα το μπράτσο κατευθείαν για να το ενισχύσω)



στο ύψος του καβαλάρη, με κόκκινο ο άξονας όπως είναι και με μπλε εκεί περίπου που θα έπρεπε να ήταν



ιδού ο ένοχος (και δεν ξέρω αν είναι ο μόνος, μπορεί να έχει και συνεργούς)

 [ Invalid Attachment ]

εννοείται ότι δεν μπορώ να κάνω τίποτα αν δεν διορθωθεί πρώτα αυτό.
Βάζοντας τον κώνο στο κέντρο το καπακιού (δεν γίνεται κι αλλιώς, είναι ορατός και δεν μπορείς να "κλέψεις" ούτε 2 χιλ., όχι 7 που φεύγει εδώ) οι χορδές θα βγούνε έξω από τον καβαλάρη. Κι όχι μόνο αυτό, πάνε και compensation πάνε και όλα.
Οπότε, διάλειμμα για ορθοπαιδικό και θα δούμε τι θα προκύψει.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 29, 2016, 10:34:42 πμ από Μάνος Τουρπάλης »

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: resonator guitar
« Απάντηση #36 στις: Σεπτέμβριος 29, 2016, 10:32:26 πμ »
Να μια ιδιαιτερότητα της resonator που καλό είναι να έχει κανείς υπόψη:
Νομίζω ότι δεν γίνονται μικρο-διορθώσεις στη θέση του καβαλάρη στο καπάκι αν μπει ο κώνος ή γίνει η προεργασία για την υποδοχή του.
Πρέπει να μπούν όλα με ακρίβεια, κι αν τυχόν προκύψει πρόβλημα, δεν διορθώνεται με μετακίνηση του καβαλάρη.
Ο μόνος άλλος τρόπος που μπορώ να σκεφτώ είναι μετακίνηση της ταστιέρας.

Εκτός αν γίνει έκκεντρο το bisuit, αλλά για να δουλέψει όλο το σύστημα - και να κάνει και compensation - δεν μπορώ να φανταστώ πως θα είναι. Για spider και triple cone δεν το συζητώ.

Ιωσήφ Τορρένς

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.207
  • Αριθμός κατασκευών: Λίγα πράματα
  • Περιοχή: Αθήνα Κυψέλη
Απ: resonator guitar
« Απάντηση #37 στις: Σεπτέμβριος 29, 2016, 11:53:26 πμ »
Καλημέρα Μάνο !  (λίγα λόγια , γενικού περιεχομένου )

Νομίζω ότι η όλη κατάσταση με την επιχειρούμενη resonator,  εμφανίζεται όλο και πιο σύνθετη ... ίσως γι αυτό, και πιο ενδιαφέρουσα !
Από τη μια μεριά έχουμε το μυαλό , τη μελέτη και τη σχεδιαστική σου ικανότητα που τρέχουν με χίλια ...
... κι από την άλλη έχουμε μια κιθάρα με αρκετά ήδη τεχνικά προβλήματα που σε φρενάρει ...

Θα τα καταφέρεις μια χαρά με τις διορθώσεις στα στραβά της εξωτερικής γεωμετρίας. Εκεί στο μέσα , "στα σπλάχνα" παρατηρώντας το σχέδιο και προσπαθώντας να μπω στο νόημα , ανησυχώ λιγάκι. Θυμήθηκα , πριν από πολλά χρόνια όταν πρωτοσχεδίασα τομή εσωτερικής στριφτής σκάλας είχα δυσκολευτεί λιγάκι. Είχα όμως και τη χαρά να καλουπώσω μια τέτοια σκάλα βοηθώντας τον πατέρα μου ... Κάπως έτσι διαισθάνομαι ότι θα πάει με σένα και τη resonator ... Οταν ο ίδιος άνθρωπος σχεδιάζει και κατασκευάζει , είναι μια δύσκολη και κάπως μοναχική πορεία , από τη θεωρία στην πράξη και αντιστρόφως , αλλά μόνο κερδισμένος βγαίνεις στο τέλος.

Καλή συνέχεια και κάθε ευκολία στην πορεία ! 

Τίποτα δεν ισιώνει από μόνο του ... θέλει πολλή δουλειά ...
Να είστε όλοι καλά ! ... για να ισιώνετε τα "στραβά " ...

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: resonator guitar
« Απάντηση #38 στις: Σεπτέμβριος 29, 2016, 03:18:04 μμ »
Ιωσήφ, κι εγώ ανησυχώ... η νεκροψία θα δείξει  ;D

πάντως συνέβη κι ένα καλό, έβαλα το υφιστάμενο μπράτσο στην τομή ακριβώς όπως είναι, πριν ήταν στο περίπου : πρόσεξε την ταστιέρα πόσο πιο ψηλά στέκεται από το καπάκι. Αυτή η διαφορά στο ύψος της ταστιέρας μείωσε την γωνία ένωσης ξανά σε 1,5° (ή και 1°) χωρίς να μειώνει την break angle (βέβαια έκανα κι ένα λάθος τώρα που το βλέπω στην θέση του μπράτσου, αλλά δεν αλλάζει τη γωνία).
Αυτό σημαίνει ότι μειώθηκε και η φόρτιση στο καπάκι, οπότε ελάφρυνα τον οπλισμό.
Αλλά όπως είπα, η νεκροψία θα δείξει. Το πολύ πολύ να καταρρεύσει κι αντί για ρεζονέϊτορ να γίνει... τρυπανέϊτορ (ή στραπατσανέϊτορ) γκιτάρ

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: resonator guitar
« Απάντηση #39 στις: Οκτώβριος 03, 2016, 09:25:46 πμ »
η διαμόρφωση του θηλυκού μόρσου έγινε πολύ εύκολα με το jig του O'brien που έχω φτιάξει γι αυτή τη δουλειά (πιο πολλή ώρα μου πήρε να ξεκρεμάσω το jig από το δοκάρι που κρέμεται παρά να ισιώσω το μόρσο). Αλλά αποκαλύφθηκαν κι άλλα προβλήματα, ο άξονας της κιθάρας "φεύγει" από παντού. Στη φωτογραφία φαίνεται ο άξονας μετακινημένος σε σχέση με τις πλευρές του μόρσου. Πολλή βότκα στη γραμμή παραγωγής.



Βρήκα ένα "μέσο όρο" όπου τα προβλήματα απαλύνονται και σταμάτησα να ασχολούμαι, το θέμα θα το ξαναπιάσω αφού γίνει το σκάφος και θα προσπαθήσω να τα "φέρω" όλα με την διαμόρφωση του αρσενικού μόρσου.





Το καπάκι το είχα ξεκολλήσει. Πριν κάνω τις μετρήσεις και την επέμβαση παραπάνω, το είχα ξανακολλήσει "πρόχειρα" με ψαρόκολλα. Μετά από τα παραπάνω, ξεκόλλησα την πλάτη και έβαλα ένα διαγώνιο σύνδεσμο και (ψευδο) καμάρια για να κρατήσει το σχήμα της η κιθάρα, τα οποία θα μείνουν μέχρι να κολλήσω κανονικά το νέο καπάκι.  Έτριψα το χείλος της πλάτης στο radius disk, αλλά με την μικρή καμπυλότητα, που κανονικά είναι για το καπάκι. Δεν με έπαιρνε όμως για την 15' ακτίνα της πλάτης γιατί θα μου ξετρυπούσε το θηλυκό μόρσο στον πάνω τάκο - δεν είναι υπολογισμένα για καμπυλότητα.




Παρακάτω φωτογραφίες από την κόλληση των καπλαμάδων (καρυδιά με ολίγον μουαρέ) στο καπάκι. Στην προηγούμενη κιθάρα με τα κόντρα πλακέ δεν τα κατάφερα πολύ καλά, γιατί δεν μπορούσα να σφίξω πάνω στο σώμα της κιθάρας. Ο καπλαμάς θέλει πολύ πίεση για να κολλήσει καλά, χωρίς φουσκώματα. Αυτή τη φορά όλα πήγαν καλά και έβγαλα φωτογραφίες από τη διαδικασία. Για να πετύχω την ένωση χωρίς κενά και στοκαρίσματα, κόλλησα πρώτα το ένα φύλλο και πρίν κολλήσω το δεύτερο τα έκοψα μαζί πάνω στον άξονα. Έτσι η γραμμή κοπής θα ταιριάζει και στα δύο φύλλα, ακόμη κι αν γίνει κάποιο λάθος. Επίσης είναι καλό να "σβήσει" προς τα πάνω το σόκορο του δεύτερου φύλλου (ακριβώς όπως κάνω τις φιγούρες) για να "μηδενιστεί" το ύψος του στην ένωση και να παραμορφώνεται σύμφωνα με το κάτω φύλλο (οπότε δεν βγάζει κενά).





 [ Invalid Attachment ]

« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 03, 2016, 09:55:55 πμ από Μάνος Τουρπάλης »

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: resonator guitar
« Απάντηση #40 στις: Οκτώβριος 03, 2016, 09:40:19 πμ »
κατόπιν αυτών, σειρά είχε η κατασκευή του "πηγαδιού". Στην αρχή προσπάθησα με κόντρα πλακέ 6 χλστ. στο οποίο είχα κάνει ένα αυλάκι όπου θα κολλούσα την στήριξη του κώνου, αλλά το 6άρι δεν μου έκανε την χάρη να γυρίσει (με μούλιασμα σε σκέτο νερό, όπως κάνει ο Πασχάλης τα μπεντίρ).
Αφού έσπασα δυο κομμάτια (στο δεύτερο βοηθούσα με ζέσταμα στον κύλινδρο για τις ντούγες, αλλά και πάλι έσπασε)



εφάρμοσα την 2η εναλλακτική, δυο κομμάτια 4 μμ (που γυρνάνε πανεύκολα) με διαφορά ύψους - σκαλοπατάκι όπου θα "φωλιάσει" ο δίσκος που θα στηρίξει τον κώνο. Εδώ στο καλούπι (ένα κυκλικό κανάλι χαραγμένο σε κόντρα πλακέ)



και μια δυσλειτουργία του ρούτερ (το γράφω γιατί έχουν πολλοί εδώ το ίδιο ρούτερ) - εκτός αν δεν κατάλαβα τη λειτουργία του προσαρτήματος: η λαβή "βρίσκει" στην πεταλούδα της βίδας "κέντρωσης" στο προσάρτημα κοπής (τοποθετημένο ανάποδα χρησιμοποιείται για κύκλους).
Αν ο κύκλος είναι ακτίνας 11,5-12 εκ., δεν ξέρω πως μπορεί να γίνει. Εγώ ξεβίδωσα την μισή λαβή (είναι σε δυο κομμάτια) και με πήρε. Άλλη λύση ίσως είναι να αντικαταστήσεις την πεταλούδα με παξιμάδι (τα "φτερά" ενοχλούν) και ίσως να κοπεί το επιπλέον σπείρωμα της βίδας για να περνάει η λαβή από πάνω.



 [ Invalid Attachment ]

.


« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 03, 2016, 09:51:37 πμ από Μάνος Τουρπάλης »

Ιωσήφ Τορρένς

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.207
  • Αριθμός κατασκευών: Λίγα πράματα
  • Περιοχή: Αθήνα Κυψέλη
Απ: resonator guitar
« Απάντηση #41 στις: Οκτώβριος 03, 2016, 10:09:25 πμ »
Μπράβο Μάνο !

Ξέρεις εσύ ! ...  απάνω του  ...  ( από τα ελάχιστα που κάπως καταλαβαίνω )
Τίποτα δεν ισιώνει από μόνο του ... θέλει πολλή δουλειά ...
Να είστε όλοι καλά ! ... για να ισιώνετε τα "στραβά " ...

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: resonator guitar
« Απάντηση #42 στις: Οκτώβριος 07, 2016, 09:00:13 πμ »
τα πηγάδια έγιναν... κάτι μικροδιορθώσεις θέλουν








και έπιασα την εσωτερική ενίσχυση με τον ρόμβο.... καταρχάς παρά την αρχική μου πρόθεση, έβγαλα την διαγώνια στήριξη για να δουλέψω από την πίσω πλευρά και "έπιασα" το σκάφος σε μια σχάρα που είχα φτιάξει για άλλη κιθάρα. Κι αυτό το πραματάκι πολύ χρήσιμο μου φάνηκε, έχω διορθώσει ένα ούτι και τρεις - τέσσερεις κιθάρες πάνω του...

Για τον ρόμβο, αποφάσισα να γίνει πλήρης με όλα τα σκέλη, καθώς "παίζοντας" στα χέρια τα πηγάδια για να δω πως παραμορφώνονται, δεν μου ενέπνευσαν εμπιστοσύνη για διαμήκη στήριξη... βέβαια το εξωτερικό θα είναι κολλημένο στο καπάκι, αλλά και πάλι δεν θα έχω την δυνατότητα να ολοκληρώσω τον ρόμβο - αν χρειαστεί - αφού μπει το καπάκι ... έτσι, "κάλλιο γαϊδουρόδενε παρά γαϊδουρογύρευε"...

εδώ οι τάκοι στα πλαϊνά, από οξιά: τα σκέλη είναι επίσης από οξιά, ράβδοι διαμέτρου 10 χλστ. Οι δύο προς τον πίσω τάκο μπαίνουν μαζί με τους πλαϊνούς με απλές τρύπες 10 χλστ στους τάκους, ενώ οι δύο προς την ένωση μπαίνουν σε τρύπες 6 χλστ. επάνω και - με κατάλληλη διαμόρφωση στα άκρα - σε γκινησιά στους πλαϊνούς τάκους για να μπουν "από πάνω" γιατί δεν έχουν αρκετή ελαστικότητα σ' αυτό το μήκος για να μπουν σε τρύπες



κι εδώ είναι που λένε: "τα εργαλεία κάνουν τον μάστορα" (κι ας είναι από το lidl  ;) ):

#1 Είχα πάρει σε ανύποπτο χρόνο (πριν αρχίσω την οργανοκατασκευή αν θυμάμαι καλά) αυτό το γκατζετάκι γωνιακής μετάδοσης. Το βάζεις στο δράπανο και δουλεύεις υπό γωνία 90° σε οποιαδήποτε κατεύθυνση (περιστρέφεται 360°). Με εξυπηρέτησε αφάνταστα, μιας και το μήκος του δράπανου μαζί με το τρυπάνι είναι μεγαλύτερο από τον διαθέσιμο χώρο μέσα στο σκάφος. Με αυτό αρκεί να χωρέσει το ίδιο (μαζί με το τρυπάνι εννοείται) και το δουλεύεις από πάνω - και παράλληλα με την πλάτη. Με το δράπανο+τρυπάνι θα έπρεπε οι τρύπες να γίνουν υπό γωνία και η γεωμετρία των συνδέσμων ... τρέχα γύρευε. Δεν έχω φωτογραφία σε ώρα χρήσης, καθώς θέλει δυο χέρια για να δουλευτεί.




#2 παρά την μείωση του μήκους, η γωνιακή μετάδοση με τρυπάνι 10 χλστ. δεν χωρούσε μέσα στο σκάφος για τις τρύπες στον πάνω τάκο. Χωρούσε όμως με τρυπάνι 6 χλστ., που είναι πιο κοντό. Αλλά οι ράβδοι ήταν 10 χλστ., επομένως έπρεπε να μειωθεί η διάμετρος στο ένα άκρο. Γίνεται βέβαια και με το χέρι, αλλά θυμήθηκα ότι είχα πάρει κι αυτά "να βρίσκονται": κάτι ειδικά "τρυπανάκια" ( ? δεν ξέρω πως λέγονται) για να κάνεις καβίλιες, που τα είχα χρησιμοποιήσει μια φορά μόνο για να κόψω dots μεγάλης διαμέτρου (σετ 6,8,10,12 χλστ.)



έκοψα και τον πάνω τάκο που περίσσευε από την μια μεριά μέχρις ένα σημείο (το υπόλοιπο από την άλλη αφού βγει το καπάκι), και όλα στη θέση τους:

 [ Invalid Attachment ]

« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 07, 2016, 09:25:41 πμ από Μάνος Τουρπάλης »

Ιωσήφ Τορρένς

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.207
  • Αριθμός κατασκευών: Λίγα πράματα
  • Περιοχή: Αθήνα Κυψέλη
Απ: resonator guitar
« Απάντηση #43 στις: Οκτώβριος 07, 2016, 10:18:55 πμ »
...  " Αεί ο Θεός ο μέγας γεωμετρεί ... "

http://users.ntua.gr/dimour/metrhseis/aei_o_theos_o_megas.html

Πρωτοπόρος ! Ανοίγεις δρόμο! Μπράβο Μάνο ! 
Τίποτα δεν ισιώνει από μόνο του ... θέλει πολλή δουλειά ...
Να είστε όλοι καλά ! ... για να ισιώνετε τα "στραβά " ...

Πασχάλης

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 325
  • Αγαπημένο ξύλο: Σημύδα, Δρυς
Απ: resonator guitar
« Απάντηση #44 στις: Οκτώβριος 07, 2016, 06:06:40 μμ »
τα πηγάδια έγιναν... κάτι μικροδιορθώσεις θέλουν

Μάνο, είδα τις φωτό πριν διαβάσω τι είναι και είπα:" Τι ώραια μπεντιράκια είναι αυτά;!;!"
Όταν διάβασα, τότε θυμήθηκα την παροιμία "όσο πιο καλός γίνεται κανείς στο σφυρί, τόσο πιο πολλά καρφιά βλέπει γύρω του"

Ευχαριστώ που μοιράζεσαι τον δρόμο σου μέσα από το φόρουμ. Πέρνω την δόση μου, την κατασκευαστική, μέσα από εδώ. Μπράβο ρε Μάνο και καλή συνέχεια.
Ο έξυπνος, μαθαίνει από τα λάθη του
Ο σοφός, από τα λάθη των άλλων
Ο βλάκας, ποτέ...