Αποστολέας Θέμα: Ποιό ρούτερ;  (Αναγνώστηκε 45060 φορές)

Sirpanos

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 239
Απ: Ποιό ρούτερ;
« Απάντηση #15 στις: Νοέμβριος 17, 2011, 09:51:41 πμ »
Ναι σίγουρα θα ήταν ευκαιρία , με βάση και την τιμή στα 53 ευρω αλλά δυστυχώς δεν είναι άμεσα διαθέσιμο , για τέλος Ιανουαρίου μου είπανε  :'(
Μέχρι τότε θα έχει βγάλει κλαδιά ο μπαγλαμάς  ;D
Θα πάω και μιά βόλτα ALEX PACK , τα έχουν όλα μισή τιμή και βλέπουμε !!

ΚαΠα

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.686
Απ: Ποιό ρούτερ;
« Απάντηση #16 στις: Νοέμβριος 17, 2011, 10:07:36 πμ »
Δεν νομίζω τα SKILL να είναι εφάμιλα των Bosch. Η εμπειρία μου από ένα επαναφορτιζόμενο δράπανο SKILL είναι τελείως αρνητική (πεταμένα λεφτά). Είναι μεν φτηνά εργαλεία αλλά τα Parkside (LIDL) θεωρώ ότι είναι φτηνότερα και αρκετά καλύτερα.

Όσον αφορά το ρούτερ θα πρέπει να δεις για ποιά δουλειά το θέλεις. Για τον μπαγλαμά μου φαίνεται υπερβολικό να βάλεις ρούτερ. Αν πρόκειται π.χ. για να κάνεις τα κανάλια για τα φιλέτα, ένα μεγάλο ρούτερ είναι κακή επιλογή επειδή είναι βαρύ εργαλείο και χωρίς επαρκή έλεγχο (για την συγκεκριμένη δουλειά).  Καλύτερη επιλογή είναι ένα ρούτερ περιθωρίων (όπως το BOSCH GFK600) ή καλύτερα ένα Dremel με την κατάλληλη βάση.
Blog "ΕΛΛΗΝΕΣ ΟΡΓΑΝΟΠΟΙΟΙ" http://greekluthiers.wordpress.com/
Blog "ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣ ΟΡΓΑΝΟΠΟΙΟΣ" http://organopoios.wordpress.com/

locrian

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 73
Απ: Ποιό ρούτερ;
« Απάντηση #17 στις: Νοέμβριος 17, 2011, 11:12:48 πμ »
Θα πάω και μιά βόλτα ALEX PACK , τα έχουν όλα μισή τιμή και βλέπουμε !!

Sirpanos.
Θα σου πρότεινα να αποφύγεις το ALEX PACK, κατά την γνώμη μου η ποιότητα στα μηχανήματα του είναι πολύ κακή.
Αντίθετα η ποιότητα των εργαλείων του LIDL σε σχέση με τις τιμές που πουλάει είναι αρκετά καλή.
Σε πολύ κοντινές τιμές με του ALEX PACK νομίζω πως κυμαίνονται και το PRACKTIKER και LEROY MERLIN τα οποία θεωρώ ότι έχουν λίγο καλύτερης ποιότητας φθηνά εργαλεία. Σημειωτέων ότι το LEROY MERLIN κάνει και επιστροφή χρημάτων εάν μετανιώσεις για κάποια αγορά.
Πάντως το ρουτερ που αναφέρεις είναι μεγάλο και βαρύ για εργασία σε μπαγλαμά, για μπουζούκι κάτι γίνεται. Ένα τέτοιο ρουτερ είναι καλό για φρεζάρισμα σε ηλεκτρικές κιθάρες.

Προτείνω κάτι πιο μικρό και ελαφρύτερο όπως π.χ. ένα dremel το οποίο άνετα φρεζάρει αυλάκια για φιλέτα.

Sirpanos

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 239
Απ: Ποιό ρούτερ;
« Απάντηση #18 στις: Νοέμβριος 17, 2011, 11:43:56 πμ »
Ευχαριστώ όλους για τις προτάσεις και το ενδιαφέρον .

Εχω ένα μειονέκτημα λόγω περιοχής δεν έχω κοντα μου πολυκαταστήματα (praktiker , leroy merlin, Alex pack κλπ) να ψάξω και να βρώ το κατάλληλο εργαλείο.
Στο LIDL εδώ δεν φέρνουν συχνά εργαλεία και δεν ξέρω πότε θα έχουν το ρούτερ (που σίγουρα θα προτιμούσα) έχω μείνη και   
ευχαριστημένος από τα parkside.
Συνήθως αγοράζω από internet και μου τα φέρνουν σπίτι , Σήμερα λέ ω να κάνω μία εξόρμηση Λάρισα να δώ και εκεί τι παίζει .
Θέλω ένα ρούτερ
Γενικών εργασιών ( Φτιάχνω και μια κούνια για το μωρό και ένα τραπέζι κήπου , και έλεγα να κάνω και το κόψιμο για τα φιλέτα , ροζέτα κλπ)
και σκάψιμο ίσως σε κάποιο άλλο μπαγλαμα )
Να είναι σχετικά φτηνό , να έχει και κανένα κοπτικό δώρο , εεε αυτά  ;D , ζητάω πολλά ε?


Γιώργος Κατσίγιαννης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 930
  • Αριθμός κατασκευών: 30 και συνεχιζουμε....
Απ: Ποιό ρούτερ;
« Απάντηση #19 στις: Νοέμβριος 17, 2011, 01:02:53 μμ »
Εγω προτεινω οτι εργαλειο αγοραζεις,να το παιρνεις καλο απο την αρχη.Διοτι το φτηνο το πληρωνεις δυο φορες.......!!!!! Αλλωστε φτηνο και καλο δεν υπαρχει κατα την αποψη μου......!!!
Ευχαριστω.

Sirpanos

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 239
Απ: Ποιό ρούτερ;
« Απάντηση #20 στις: Νοέμβριος 17, 2011, 01:37:41 μμ »
Σε αυτό που λές έχεις απόλυτο δίκιο , αλλά  ..... ,μας έχει χτυπήσει  ασχημα η κρίση  :-[

Επειδή οι περισσότεροι διαβάζουν το φόρουμ αλλά δεν συμμετέχουν (όπως έκανα στην αρχή και εγώ)
θα δώσω και 2 Link , στα οποία μάλλον θα καταλήξω

 http://www.stanleytools.gr/product_info.php?cPath=1_27&products_id=5967

βαρύ όμως

και το http://www.stanleytools.gr/product_info.php?cPath=1_27&products_id=5914

με 5 φρέζες δώρο

Δεν βρήκα κάτι καλύτερο σε αυτή την τιμή

Είναι και το http://www.stanleytools.gr/product_info.php?cPath=1_27&products_id=5507

αλλά δεν υπάρχουν άλλα στοιχεία ..

Για να δοκιμάσουμε και την νέα δυνατότητα του φόρουμ , τα έβαλα και σε ψηφοφορία
Θα παραγγείλω με δημοκρατικές διαδικασίες  ;D



« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 17, 2011, 01:52:54 μμ από Sirpanos »

Vagges2010

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.320
Απ: Ποιό ρούτερ;
« Απάντηση #21 στις: Νοέμβριος 17, 2011, 01:52:43 μμ »
Φίλε Πάνο, από προσωπική μου εμπειρία, σου λέω ότι πατούρα για διακοσμητικά στην περίμετρο του καπακιού μπορείς να κάνεις με μεγάλο ρούτερ.  Έκανα πατούρα με ένα Black & Decker στον τζουρά που έχω παρουσιάσει στο φόρουμ. Σϊγουρα όμως δεν είναι και ο πιο ασφαλής τρόπος. Σίγουρα είναι βαρύ εργαλείο και δύσκολο στον χειρισμό του. Στην περίπτωση που το επιχειρήσεις χρειάζεσαι το εξάρτημα της φωτογραφίας
If one can do it, I can do it. If no one can do it, I must do it.

http://vagges2010.blogspot.com/

locrian

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 73
Απ: Ποιό ρούτερ;
« Απάντηση #22 στις: Νοέμβριος 17, 2011, 02:10:13 μμ »
Ευχαριστώ όλους για τις προτάσεις και το ενδιαφέρον .

Εχω ένα μειονέκτημα λόγω περιοχής δεν έχω κοντα μου πολυκαταστήματα (praktiker , leroy merlin, Alex pack κλπ) να ψάξω και να βρώ το κατάλληλο εργαλείο.

Σήμερα λέ ω να κάνω μία εξόρμηση Λάρισα να δώ και εκεί τι παίζει .



Αν και δεν ξέρω από που είσαι, μια και λες ότι θα πας Λαρισα, το MERLIN και το PRAKTIKER από οτι βλεπω έχουν και εκεί κατάστηματα. Για ρίξε και εκεί μια ματιά.
http://www.praktiker.gr/StoreDetails.aspx?store=larissa
http://www.leroymerlin.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=126


!!! OFFTOPIC !!!
Προς τους ADMINS.
Νομίζω καλό θα ήταν να υπάρχει πεδίο με την περιοχή διαμονής στο προφίλ χρήστη, το οποίο θα εμφανίζεται by default.


Κοῦρος

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.035
  • Αγαπημένο ξύλο: Οξυά
  • Αριθμός κατασκευών: Καμιά 50ριά επισκευές για την ώρα
Απ: Ποιό ρούτερ;
« Απάντηση #23 στις: Νοέμβριος 17, 2011, 03:01:44 μμ »
Δεν νομίζω τα SKILL να είναι εφάμιλα των Bosch. Η εμπειρία μου από ένα επαναφορτιζόμενο δράπανο SKILL είναι τελείως αρνητική (πεταμένα λεφτά). Είναι μεν φτηνά εργαλεία αλλά τα Parkside (LIDL) θεωρώ ότι είναι φτηνότερα και αρκετά καλύτερα.

Φίλε Παναγιώτη,
τα SKIL  είναι εφάμιλλα των BOSCH αρκεί να είναι αυθεντικά. Όπως προείπα υπάρχουν πάρα πολλά SKIL μαϊμούδες που είναι πράγματι πεταμένα λεφτά. Επίσης και κάτι άλλο όχι τόσο γνωστό. Η BOSCH πολλά νέα μοντελα τα βγάζει πρώτα ως SKIL και αν δεν έχουν προβλήματα τα τροποποιεί-βελτιώνει ελάχιστα και τα βγάζει ως BOSCH. Επίσης κάνει και το ανάποδο. Ένα πολύ καλό εργαλείο επειδή ως BOSCH δεν μπορεί να του μειώσει πολύ την τιμή και να μην το "ξεφτιλίσει" το βγάζει ως SKIL.

Εγω προτεινω οτι εργαλειο αγοραζεις,να το παιρνεις καλο απο την αρχη.Διοτι το φτηνο το πληρωνεις δυο φορες.......!!!!! Αλλωστε φτηνο και καλο δεν υπαρχει κατα την αποψη μου......!!! Ευχαριστω.

Συμφωνώ, επαυξάνω και υπογράφω !!!!!!

Μόνο μια προϋπόθεση. Να γνωρίζεις ακριβώς τι θέλεις να κάνεις όπως επίσης και τις προδιαγραφές του εργαλείου.
Εάν μπορείς να έχεις και μια εμπειρία χρήσης του τότε ακόμα καλύτερα.

jkarabas

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 16
Απ: Ποιό ρούτερ;
« Απάντηση #24 στις: Δεκέμβριος 06, 2011, 07:15:48 μμ »
Καλησπέρα επειδή σιγά-σιγά τώρα ξεκινάω και εγώ τελικά η αγορά ενός dremel 4000 με την ανάλογη βάση του με μετατροπή σε router http://www.etools.gr/mikroergaleia/dremel-ergaleia/dremel-4000-4000-4-65.html μας καλύπτει σε όλα τα όργανα και για όλες τις εργασίες που θα χρειαστούν(πατούρα για το καπάκι-χάραξη φιγούρας στο καπάκι κλπ.). Το έψαξα για πολλά μοντέλα αλλά έχω ακούσει για το dremel ότι κάνει θαύματα.

Ανδρέου Δημ.

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.380
    • Κατασκευες
Απ: Ποιό ρούτερ;
« Απάντηση #25 στις: Δεκέμβριος 06, 2011, 10:06:05 μμ »
Εγω αν ξεκιναγα τωρα με αυτα τα λεφτα θα επαιρνα ενα καλο ρουτερ και θα ηταν αρκετο!

ΚαΠα

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.686
Απ: Ποιό ρούτερ;
« Απάντηση #26 στις: Δεκέμβριος 06, 2011, 10:10:51 μμ »
Το Dremel πράγματι κάνει θαύματα για συγκεκριμένες δουλειές. Θα πρέπει όμως να αγοράσει κανείς επιπλέον εξαρτήματα για την οργανοποιία. Για παράδειγμα η βάση ρούτερ της μαμάς Dremel είναι μάλλον χοντροκομένη και άρα αν θέλεις ακρίβεια καλό είναι να αγοράσεις τη βάση του Stewmac.

Εμένα με έχει βολέψει πολύ. Αλλά και ένα καλό ρούτερ όπως λέει και ο Δημήτρης είναι εξίσου απαραίτητο. Για παράδειγμα το μικρό GFK600 της Bocsh μπορεί υπό προϋποθέσεις να κάνει και τις δυό δουλειές. Αλλά για ψιλοδουλειές (π.χ. φιγούρες) το Dremel είναι πολύ καταλληλότερο.
Blog "ΕΛΛΗΝΕΣ ΟΡΓΑΝΟΠΟΙΟΙ" http://greekluthiers.wordpress.com/
Blog "ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣ ΟΡΓΑΝΟΠΟΙΟΣ" http://organopoios.wordpress.com/

Κοῦρος

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.035
  • Αγαπημένο ξύλο: Οξυά
  • Αριθμός κατασκευών: Καμιά 50ριά επισκευές για την ώρα
Απ: Ποιό ρούτερ;
« Απάντηση #27 στις: Δεκέμβριος 06, 2011, 10:19:58 μμ »
Εγω αν ξεκιναγα τωρα με αυτα τα λεφτα θα επαιρνα ενα καλο ρουτερ και θα ηταν αρκετο!

Δημήτρη έχεις απόλυτο δίκιο.

Το DREMEL μπορεί να είναι θαυματουργό για μικροδουλειές αλλά κάποια πράγματα δεν μπορεί να τα κάνει. Αντιθέτως όπως έχω πει και παραπάνω το κουρευτικό περιθωρίων της BOSCH (GFK 600) μπορεί κάλλιστα να αντικαταστήσει το DREMEL σε όλες τις δουλειές αλλά να κάνει και ότι άλλο θέλει ένας ερασιτέχνης οργανοποιός από μια φρέζα.

Φίλε jkarabas επειδή, όπως έχεις διαβάσει στο θέμα, οι απόψεις διίστανται, στάθμισε και αποφάσισε.

Vagges2010

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.320
Απ: Ποιό ρούτερ;
« Απάντηση #28 στις: Δεκέμβριος 06, 2011, 11:18:09 μμ »
Πρόσφατα αγόρασα το DREMEL, αναγκαστικά γιατί κάποιο κινέζικο αντίστοιχο που είχα μου χάλασε. Αγόρασα και την βάση του με την οποία γίνεται ρούτερ. Δεν μπορώ να πω ότι ενθουσιάστηκα δουλεύοντας το. Περίμενα κάτι διαφορετικό. Κυρίως είχα θέμα με την ακρίβεια βάθους ρουταρίσματος, κάτι που είπε και ο φίλος ΚαΠα. Δεν ξέρω αν με την βάση του stewmac λύνεται αυτό το πρόβλημα.  Όσο για το κουρευτικό ρούτερ, δεν το έχω δουλέψει και δεν μπορώ να ξέρω αν μπορεί να αντικαταστήσει το DREMEL. Κύρίως διατηρώ τις επιφυλάξεις μου στο κατά πόσο μπορεί να ρουτάρει με ακρίβεια το περίγραμμα της πατούρας για φιγούρα στο καπάκι.
If one can do it, I can do it. If no one can do it, I must do it.

http://vagges2010.blogspot.com/

chris

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 500
Απ: Ποιό ρούτερ;
« Απάντηση #29 στις: Δεκέμβριος 07, 2011, 01:09:55 πμ »
Λοιπόν φίλε Εβάγγελε. ¨Εχω στόν αριθμό 10 διάφορα ρούτερ διάφορες μάρκες.καί θά σάς πώ γιά τό καθένα αναλυτικά. Τά dremel είναι καλά εργαλεία αλλά όχι τά τωρινά ιμιτασιόν τά γνήσια είναι αμερικάνικα. Εχω καί τό τελευταίο μοντέλο τό4000 μάπα μέ όλη τή σημασία τής λέξεος .Στά 5 πού έχω δουλεύω τό αμερικάνικο τό οποίο είναι τέλειο καί τό χρησιμοποιώ από τό 83 χωρίς κανένα πρόβλημα.¨Εχω τήν βάση τής dremel αλλά δέν είναι σταθερή καί ευκολοδούλεφτη. Η βάση τού stevan  είναι ελαφριά ευκολοδούλεφτη καί σταθερή ιδίως γιά τίς φιγούρες γιά τσαμπουκάδες χωνευτούς καί γιά κλάρες. Τόsfk  boss είναι εργαλείο γιά κουρεμα τού καπακιού τού μπράτσου καί πολύ τέλειο γιά κορδόνια. δέν είναι όμως σωστόκαί μελετημένο εργαλείο, καί θά εξηγήσω γιατί. Πρώτον δέ ρυθμίζη στροφές. τό ξεκίνημα του είναι άγριο καί κλοτσάει μέ αποτέλεζμα πολές φορέσ νά σού κάνει ζημιά καί επικύνδυνο στό διακόπτη του. ηρ'υθμηση τού βάθους μέ τή ρόδα πού έχη γίνεται δύσκολα καί απιπλέον είναι ακριβώ γιαυτά πού κάνει σάν εργαλείο. τά μεγάλα ρούτερ πού έχω ένα boss 1200 wat είναι μέτριο γιατί δέν έχη πολές ρυθμήσεις. ¨Εχω ένα roobi 1200 wat καί αυτόείναι κάπως στό δούλεμά του καλό αλλά καί αυτό πολύ ντελικάτο  οί δέ ρυθμήσεις ανύπαρκτες ώς πρός τούς οδηγούς.  τό τέλειο εργαλείο πού έχω καί είναι πέρα ώς πέρα τέλειο θά γελάσετε είναι τής parksaide.  εργαλείο πού τό έφερε στίς αρχές όταν άνοιξε τό lidl πάμφθηνο καί τέλειο σέ όλα του μέ όλους τούς οδηγούς μέσα σέ μιά τεράστια βαλίτσα πού είχε τά πάντα. τό έφερε γιά μία μόνο φορά καί όποιος πρόλαβε. Είναι λίγο βαρύ σάν εργαλείο αλλά κάνει τά πάντα καί μάλιστα τέλεια.  τώρα έχω καί δύο μέ μπαταρία τά έχω στό σπίτι γιά καμιά ψιλοδουλιά νά μήν λερώνω μέσα στό σπίτι αλλά δέν λένε καί τίποτα τό σπουδαίο. Αυτά σέ γενικές γραμμές γιά τά ρουτερ. Τώρα από φρεζάκια ούτε καί εγώ ξέρω πόσα έχω100-150-200 καί πάνω από 100 διάφορα ρουλεμάν γιά αυξομείωση.Τά τελευταία πού πήρα ήταν μίa σειρά από τό stewan πατούρας μαζί μέ τά  ρουλεμάν περίπου 100 δολάρια καί είναι πολύ καλά επείσης από γερμανία μιά σειρά τής proxxon με΄10 διάφορα φρεζάκια γιά όλες τίς δουλειές τού dremel μόνον 24 ευρό καί μέσα σέ ξύληνη θήκη πολύ τέλεια .Αυτά τά γράφω γιατί πολοί ρωτούν τί νά πάρουν από ρούτερ καί νά πάρουν μιά ιδέα γιά νά μήν τήν πατήσουν.Τώρα πολοί θά βρεθούν νά πούν γιατί αυτό πού έχω εγώ δέν είναι καλό. ¨ολα καλά είναι μέχρις νά χαλάσουν. Εγώ αναφέρωμαι σέ αυτά πού έχω καί τά δουλεύω κάτι χρόνια φυσικά όχι σέ κατασκευές οργάνων αλλά σέ διάφορες δουλειές πού βγέναν στό εργοστάσιό μου. Ζητώ συγνώμη άν σάς κούρασα μέ τήν φλιαρία μου

Tags: