Αποστολέας Θέμα: απορία για πριονοκορδέλα PARKSIDE  (Αναγνώστηκε 880 φορές)

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
απορία για πριονοκορδέλα PARKSIDE
« στις: Οκτώβριος 16, 2023, 10:45:17 πμ »
καλημέρα σε όλους
έχω μια χαζούλα απορία για κορδέλα γενικώς,
εγώ έχω την κορδελίτσα "από τα lidl" της Parkside, προηγούμενη γενιά (PBS 350 A1)
και είμαι πολύ ικανοποιημένος. Οκ, δεν μπορεί και πολλά αλλά δεν την ζορίζω καθόλου.

Είχα όμως αρκετόν καιρό να την χρησιμοποιήσω. Βάζοντας την λοιπόν σε λειτουργία, πολύ σύντομα παρουσίασε το εξής:
το λάστιχο στο οποίο εφάπτεται η κορδέλα στην ΚΑΤΩ τροχαλία (Νο 3 στην φωτο)

 


βγαίνει από τη θέση του, χωρίς να κόβεται ούτε το ίδιο ούτε να σπάει η κορδέλα. Απλώς βγαίνει από τη θέση του, και βέβαια πλέον δεν μπορεί να δουλέψει η κορδέλα.

Την πρώτη φορά που βγήκε το έβαλα με τον ίδιο τρόπο - εννοοώ την πλευρά του λάστιχου που ακουμπάει η κορδέλα προς τα έξω. Τα ρύθμισα όλα εξαρχής, άλλαξα και την κορδέλα καλού κακού και την ξανάβαλα σε λειτουργία, αλλά μετά από (πολύ) λίγο το λάστιχο ξαναβγήκε.

Την δεύτερη φορά το έβαλα ανάποδα, γύρισα δηλ. το "μέσα-έξω" και πλέον η πλευρά που ακουμπούσε στην κορδέλα τώρα ακουπάει στην τροχαλία.
Προς το παρόν δουλεύει, αλλά δεν μου φαίνεται σωστό. Καταρχάς έχω την εντύπωση ότι τα λάστιχα είναι ελαφρώς κουρμπαριστά προς την έξω πλευρά (αυτήν που εφάπτεται στην κορδέλα) και αν είναι έτσι προφανώς κάτι δεν θα πάει καλά στο μέλλον. Έπειτα, έτσι βαλμένο, ναι μεν κόβει - αλλά με μεγαλύτερη φύρα (αφήνει ύποπτα μεγαλύτερο φάρδος κοπής).
Όπως είπα, δεν φαίνεται σωστό.

Έχετε καμιά γνώμη/πληροφορία/συμβουλή ??

BOULIS13

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 765
  • Αγαπημένο ξύλο: kung-fu - street fight - ελληνορωμαϊκη
  • Αριθμός κατασκευών: 7*1/2
Απ: απορία για πριονοκορδέλα PARKSIDE
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 16, 2023, 11:47:09 πμ »
"τα λάστιχα είναι ελαφρώς κουρμπαριστά προς την έξω πλευρά (αυτήν που εφάπτεται στην κορδέλα)"   ......  ετσι πρέπει ....... αυτό το "κουρμπάρισμα" κρατάει το μέσον της κορδέλας στην "κορυφή" της κούρμπας ..... ((ψαξε στ΄αγγλικα για την λειτουργία της πριονοκορδέλλας .... κάπου ... κάποτε ... το ειχα δει .... ))) .... στα εξωτερικά σημεία της ταινίας που δεν έχουν "τεντωμα" ,,, αναπτυσσεται δύναμη προς το εσωτερικό που σταθεροποιεί τη λάμα ..... αλλά όλα ειναι θεμα πιστης ..... :-[ :-[ :-[  .... ηταν άλλη μιά προσφορά του μπούλη .......  :-[ :-[ :-[  .... βάλτε μου πιο δύσκολα ....  :character0029:
κύριε ταξιτζή....ν΄αφήσω δυό πίτσες κ΄εφτά μπύρες στο πίσω κάθισμα;..   :-[ :-[ :-[

songless_bird

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 997
  • Αγαπημένο ξύλο: Ειναι τρέλα η Cedrela
  • Αριθμός κατασκευών: Μια καλή και μια κουτσή κιθάρα
Απ: απορία για πριονοκορδέλα PARKSIDE
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 16, 2023, 03:48:31 μμ »
Πας για αλλαγή. Αν είναι λάστιχο με την ξηρασία χαλάει.
Λογικά παίρνει τα ιδια με τις scheppach
https://a.aliexpress.com/_mOpsGVU

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: απορία για πριονοκορδέλα PARKSIDE
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 17, 2023, 01:49:14 μμ »
ευχαριστώ Δημήτρη.
Παρήγγειλα μόλις από aliexpress, αφού έψαξα επιλογές με το σέρβις της Lidl: μαραθώνιος, για το συγκεκριμένο μηχάνημα μετά από τρία τέσσερα τηλέφωνα (και πολλή αναμονή), κατέληξα σε μια ...μυστηριώδη επιχείρηση  στην Κύπρο, η οποία παραγγέλνει από Γερμανία - αν υπάρχει διαθεσιμότητα - και άρα περιμένεις απόντηση από Γερμανία μέσω Κύπρου, με κόστος μεταφορικών (μόνο) ~ 40-50€ (!) και μάλιστα "με αυξητικές τάσεις" και με άγνωστη ημερομηνία, όπως μου είπε.
Κατόπιν αυτών, και αφού έψαξα και σε διάφορα μαγαζιά Θεσσαλονίκης (Κουμάκης, unicut κ.ά.) με ιμάντες και ανταλλακτικά πριονοκορδελών - αλλά χωρίς αποτέλεσμα - παρήγγειλα από την εξωτική Κίνα.

βρήκα και αυτά, τα αφήνω για αρχείο

http://www.luthier.gr/index.php?topic=4101.0

https://www.thelab.gr/forums/topic/186679-%CF%80%CF%81%CE%BF%CE%B2%CE%BB%CE%B7%CE%BC%CE%B1-%CE%BC%CE%B5-%CF%80%CF%81%CE%B9%CE%BF%CE%BD%CE%BF%CE%BA%CE%BF%CF%81%CE%B4%CE%AD%CE%BB%CE%B1-%CF%80%CE%B5%CF%84%CE%B1%CE%B5%CE%B9-%CF%84%CE%B7-%CE%BB%CE%B1%CE%BC%CE%B1/

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: απορία για πριονοκορδέλα PARKSIDE
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 27, 2023, 12:48:12 μμ »
έφτασαν τα λάστιχα, σε μόλις δέκα μέρες, εντυπωσιακό.

Πάντως όσο περίμενα, είπα να αλλάξω πάλι θέση στο λάστιχο που το είχα αναποδογυρίσει και να ψιλοκαθαρίσω γενικά λίγο καλύτερα.

Κατ αρχάς το λάστιχο ΔΕΝ έχει καμπύλη (φούσκωμα για να τρέχει η πριονοταινία), απολύτως επίπεδο είναι (το συγκεκριμένο) και από τις δύο πλευρές.
Δεύτερον, το κανάλι μέσα είχε κάτι σημάδια που μου φάνηκαν σαν λεκέδες και είπα να το καθαρίσω και εσωτερικά. Στην πορεία παρατήρησα ότι οι "λεκέδες" ήταν όχι μόνο όμοιοι σε μέγεθος αλλά και πολύ "τακτοποιημένοι" στην περίμετρο (σε διάταξη 120°, από δυο σταγόνες σε κάθε θέση)). Υπέθεσα ότι ήταν ξεραμένη κόλλα, οπότε ξανάβαλα το λάστιχο με λίγη βενζινόκολλα, περίμενα μια μέρα να στεγνώσει καλά, ξαναρύθμισα κτλ. κτλ.

Ω του θαύματος, η κορδέλα λειτούργησε άψογα - και εξακολουθεί  έκτοτε, με αρκετά κοψίματα, όπως πάντα όμως χωρίς βαρειά χρήση.

Τα λάστιχα που ήρθαν θα παραμείνουν σφραγισμένα για ενδεχόμενη μελλοντική χρήση, ελπίζοντας να μην στεγνώσουν (θα τα ποτίζω)  μπυρα

Tags: