Αποστολέας Θέμα: Τρίχορδο μπουζούκι Αφρικάνικη καρυδιά, κλίμακα 68 εκ.  (Αναγνώστηκε 26068 φορές)

Πλιακώνης Κωνσταντίνος

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.003
  • Αγαπημένο ξύλο: Καρυδια
  • Αριθμός κατασκευών: κανενα
Απ: Τρίχορδο μπουζούκι Αφρικάνικη καρυδιά, κλίμακα 68 εκ.
« Απάντηση #75 στις: Ιούνιος 06, 2016, 04:06:00 μμ »
ΕΓΩ ΓΙΑ ΚΑΘΑΡΑ ΨΥΧΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ ΕΧΩ ΜΕΤΡΗΣΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ΟΡΓΑΝΑ ΕΠΩΝΥΜΩΝ. ΣΑΣ ΛΕΩ ΛΟΙΠΟΝ ΟΤΙ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΤΟ 60 ΤΟΙΣ ΕΚΑΤΟ ΤΩΝ ΟΡΓΑΝΩΝ ΕΧΕΙ ΑΠΟΚΛΙΣΕΙΣ ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΟΝ ΚΑΘΕΤΟ ΑΞΟΝΑ( ΑΥΤΟ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΓΡΑΨΕΙ Ο ΦΙΛΟΣ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΚΑΙ ΤΟ ΛΕΕΙ ΠΕΤΣΙΚΟ) ΑΛΛΑ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΔΙΑΦΩΡΕΣ ΤΗΣ ΤΑΞΗΣ ....ΜΕΧΡΙ ΤΑ 3 ΧΙΛΙΟΣΤΑ. ΑΠΟ ΚΕΙ ΚΑΙ ΠΑΝΩ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΜΑΤΙ.

Όντος έτσι ειναι Κωσταντή έχω όργανο επώνυμου κατασκευαστή όπου η μία πλευρά είναι κατά ένα πόντο ασύμμετρη σε σχέση με την άλλη, στο μάτι όμως δεν φαίνεται γιατι απλά εχει "παίξει" με τα κορδόνια και ξεγελάει το μάτι, κάτι σύνηθες που το κάνουν όλοι, επίσης έχω δει τρίχορδο που έχει φτάσει να εχει ξετρυπήσει το παραπέτι τρίβοντας το για να φέρει την περίμετρο να είναι επιθυμητή στο μάτι
...............Τώρα δεν πουλάω τρέλα άλλαξα γνώμη.....

janko

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 93
  • Αγαπημένο ξύλο: ελατο
  • Αριθμός κατασκευών: 1
Απ: Τρίχορδο μπουζούκι Αφρικάνικη καρυδιά, κλίμακα 68 εκ.
« Απάντηση #76 στις: Ιούνιος 06, 2016, 08:48:30 μμ »
Να δείξω και μερικές  ακόμα  φωτογραφίες για όποιον δεν έχει  καταλάβει την διαδικασία….και  το τελικό  αποτέλεσμα.

Πλιακώνης Κωνσταντίνος

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.003
  • Αγαπημένο ξύλο: Καρυδια
  • Αριθμός κατασκευών: κανενα
Απ: Τρίχορδο μπουζούκι Αφρικάνικη καρυδιά, κλίμακα 68 εκ.
« Απάντηση #77 στις: Ιούνιος 06, 2016, 09:50:15 μμ »
Φίλε μας janko χωρίς να θελω να φανώ κάπως εριστικός αυτή την διαδικασία την έχουν κάνει πολλοί φίλοι του forum σωστά βέβαια γίνετε για τον λόγο της συμμετρίας, αλλά όπως λέει και ο φίλος μας ο Γιάννης ( john2004 ) ειναι όντως επικίνδυνη στο να ανοίξει μια δούγα γιατι η δύναμη του πρεσαρίσματος από το πλαϊνάρι μεταφέρετε στη δούγες οπότε δεν ξέρεις που θα ξεσπάσει, γι' αυτό καλό είναι τα πλαϊνάρια να τα έχουμε φορμάρει όσο το δυνατόν καλύτερα πάνω στο καλούπι, όπως αντίστηχα και το παραπέτι ώστε να έρθει όσο το δυνατόν τέλεια να εφαρμόσει το σκάφος στο καλούπι επισης καλό είναι όταν κολλάμε την κολάτζα επειδη μεταξύ καλουπιού και σκάφους υπάρχουν ψιλό κενά, εκεί πάμε και το γεμίζουμε με σφήνες μικρές, και λίγο μπροστα από τον τάκο του σκάφους καλό είναι να σφίξουμε με σφιγκτήρες τα πλαϊναρια, διότι πρεσάροντας την κολάτζα, τότε εκείνη πρεσάρει τα πλαϊνάρια, και λόγο του κενού, αυτά τείνουν να πάνε προς τα πίσω με αποτέλεσμα να παραμορφώνουν το σκάφος, γενικά θέλει λίγη προσοχή, και όσο περνά ο καιρός αποκτάς και εμπειρία οπότε καποια πράγματα σιγά σίγα γίνονται εύκολα, επισης περιφερειακά το σκάφος μπορεί να δείξει πέτσικο αν δεν μπουν σωστά τα κορδόνια
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 06, 2016, 10:02:22 μμ από Πλιακώνης Κωνσταντίνος »
...............Τώρα δεν πουλάω τρέλα άλλαξα γνώμη.....

janko

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 93
  • Αγαπημένο ξύλο: ελατο
  • Αριθμός κατασκευών: 1
Απ: Τρίχορδο μπουζούκι Αφρικάνικη καρυδιά, κλίμακα 68 εκ.
« Απάντηση #78 στις: Ιούνιος 07, 2016, 10:20:15 μμ »
Αν ακολουθήσει κανείς αυτή τη διαδικασία που αναφέρεις παραπάνω ... εγω τωρα την έμαθα απο σενα....δύσκολα να έχεις θέμα με πετσικαρισμα. Αλλά είπε να δώσω μία ιδέα σε περίπτωση που το πρόβλημα είναι μεγάλο απο κάποιο λάθος. Άλλωστε το ειπα...ΕΙΜΑΙ ΝΕΟΣ. .!!!!!! Ευχαριστώ

Πλιακώνης Κωνσταντίνος

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.003
  • Αγαπημένο ξύλο: Καρυδια
  • Αριθμός κατασκευών: κανενα
Απ: Τρίχορδο μπουζούκι Αφρικάνικη καρυδιά, κλίμακα 68 εκ.ι
« Απάντηση #79 στις: Ιούνιος 08, 2016, 12:02:09 πμ »
Φίλε janko πραγματικα μπραβο σου αν και καινούριος φίλος στην οργανοποιια και στο forum, διότι ασχολήθηκες με ντουγιες και καλούπια που ειναι κατι πραγματικα δυσκολο και μονο αυτο για μενα φτάνει, απλα ειπα την άποψη μου, και νομίζω πως δεν είχα καποια αρνητική θεση όπως επισεις εξήγησα και αιτιολόγηςα τους λόγους και της άποψεις μου, όπως και να εχει και πάλι μπραβο σου διότι κανείς καθαρή δουλειά, απο κάθε πλευρά παντός να ξερεις μιλώ και γράφω φιλικά
...............Τώρα δεν πουλάω τρέλα άλλαξα γνώμη.....

janko

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 93
  • Αγαπημένο ξύλο: ελατο
  • Αριθμός κατασκευών: 1
Απ: Τρίχορδο μπουζούκι Αφρικάνικη καρυδιά, κλίμακα 68 εκ.
« Απάντηση #80 στις: Ιούνιος 08, 2016, 11:24:34 μμ »
Μα δεν υπάρχει θέμα παρεξήγησης.....απλα είναι τόσο μεγάλη η θεματολογία στο σαιτ που  δεν ξέρω τι έχει αναφερθεί είδη και καμία φορά θέλω να δώσω κάτι που έμαθε για να το μοιραστώ. ...και μου λένε οι ποιο εμπειροι......τι κάνει νιάου - νιάου. ...χαχαχαχα. Κάπως ετσι έχει το θεμα......Πάντως αν κάποιος δεν ξέρει γιατη πρέπει να πολλαπλασιασης την αποσταση της γης από το φεγγάρι επι το μικος του σκάφους δια το μήκος χορδης......επι του πλατους της ντουγας ....να μου στείλει προσωπικό μήνυμα. ...να του πω. ΓΙΑ ΝΑ ΣΑΣ ΔΩ ΤΩΡΑ !!!!!!!

Πλιακώνης Κωνσταντίνος

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.003
  • Αγαπημένο ξύλο: Καρυδια
  • Αριθμός κατασκευών: κανενα
Απ: Τρίχορδο μπουζούκι Αφρικάνικη καρυδιά, κλίμακα 68 εκ.
« Απάντηση #81 στις: Ιούνιος 09, 2016, 06:43:20 μμ »
 Απλά τα πράματα.......ξεκινάμε με αυτή την εξίσωση


και αφού βρούμε το αποτέλεσμα......
  [ Invalid Attachment ]

Πολλαπλασιαζουμε με αυτόν τον τύπο, και το αποτέλεσμα ειναι το πλάτος της ντούγας
 απλά τα πράματα.......
Έχει και ο Παύλος μια μυστική εξίσωση, την είχε μάθει τότε που είχε πάει στην nasa........
...............Τώρα δεν πουλάω τρέλα άλλαξα γνώμη.....

janko

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 93
  • Αγαπημένο ξύλο: ελατο
  • Αριθμός κατασκευών: 1
Απ: Τρίχορδο μπουζούκι Αφρικάνικη καρυδιά, κλίμακα 68 εκ.
« Απάντηση #82 στις: Ιούνιος 09, 2016, 10:14:38 μμ »
Μάλιστα. ....κανω τωρα διαγραφή. ...λογαριασμού. Για σας !!!!!!

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.175
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Τρίχορδο μπουζούκι Αφρικάνικη καρυδιά, κλίμακα 68 εκ.
« Απάντηση #83 στις: Ιούνιος 10, 2016, 08:00:09 πμ »
Απλά τα πράματα.......ξεκινάμε με αυτή την εξίσωση

 {celebrate018} {celebrate018} {celebrate018}
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Τρίχορδο μπουζούκι Αφρικάνικη καρυδιά, κλίμακα 68 εκ.
« Απάντηση #84 στις: Απρίλιος 06, 2022, 02:18:32 μμ »
λοιπόοοοοον...
χρόνια μετά, επανέρχoμαι στο θέμα λόγω εμφάνισης του μπουζουκιού σε διάφορα που υπέπεσαν στην αντίληψή μου

αρκετό καιρό τώρα, χρησιμοποιεί - προς τιμή μου -  την φωτογραφία του μπουζουκιού το διαδικτυακό ραδιόφωνο στην σελίδα του

https://rempetikogialigous.gr/radio/

 


χτες, μετά από μήνυμα ενός φίλου είδα ότι έχει χρησιμοποιηθεί σε CD και μάλιστα σειρά CD του Γιάννη Λεμπέση (οι ρεμπετόφιλοι φαντάζομαι τον ξέρουν). Στην πραγματικότητα δεν ξέρω αν το φυσικό αντικείμενο (CD) έχει όντως αυτό το εξώφυλλο, αλλά πάντως έτσι εμφανίζεται στην σελίδα της δισκογραφικής εταιρείας Next Records (μόνο στο facebook και στο skroutz έχει σελίδα η εν λόγω εταιρεία, μια next-records.com είναι αμερικάνικη και δεν έχει καμία σχέση).

 



η ειδοποιός διαφορά είναι ότι ο μεν πρώτος (σταθμός) επικοινώνησε μαζί μου μέσω facebook και - προφανώς - συμφώνησα στη χρήση της εικόνας, ενώ ο δεύτερος (next records) απλώς αλίευσε την εικόνα από το διαδίκτυο και την χρησιμοποίησε. Δεν θα είχα αντίρρηση ουτε γι αυτό - παρόλο που οι υπόλοιπες εκδόσεις της εταιρείας δεν είναι καθόλου του γούστου μου - αλλά ρε παιδάκι μου κάπως με ενόχλησε η κατάσταση. Καλά, ξέρω ότι εγώ ανέβασα της φωτογραφίες και θεωρούνται δημοσιευμένες, αλλά και πάλι δεν μου αρέσει, Έ




sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.582
Απ: Τρίχορδο μπουζούκι Αφρικάνικη καρυδιά, κλίμακα 68 εκ.
« Απάντηση #85 στις: Απρίλιος 06, 2022, 03:14:49 μμ »
Δίκιο έχεις Μάνο, και όχι τίποτα άλλο είναι ιδιαίτερο το σχέδιο και ξεχωρίζει με την μία.
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

Tags: