Αποστολέας Θέμα: Τζουρας σκαφτος - μουρια/ελια  (Αναγνώστηκε 2522 φορές)

letasos

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 358
Τζουρας σκαφτος - μουρια/ελια
« στις: Απρίλιος 21, 2023, 01:03:27 μμ »
   Αντι κερασματος , για τα χρονια πολλα της περασμενης κυριακης ( τασος γαρ ) , κι αφου εχω καιρο ν'ανεβασω κατι , προχωρω στην παρακατω παρουσιαση .
   Σχολοντας απο το γυμνασιο μια μερα προ 5-ετιας ειδα να κοβουν ενα κορμο μουρια , που προεξηχε προς τον δρομο , διπλα στο σχολειο . Βουτιξα ενα κορμακι . Το αφησα δυο χρονια να στεγνωσει . Το χωρισα στα δυο . Το ενα κομματι , το δουλεψα προπροπερισυ για ενα τζουρα κλημακα 52 , και σας το ειχα παρουσιασει . Το αλλο το επιασα φετος προ πασχα . Προχοροντας παρουσιαζω .
   Διαστασεις του αρχικου κομματιου : μηκος 28cm , πλατος 20cm , υψος 12cm . Αρξαστε :

letasos

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 358
Απ: Τζουρας σκαφτος - μουρια/ελια
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 21, 2023, 01:14:35 μμ »
  Χρησημοποιηθηκε το σχεδιο για τον τζουρα , που μου ειχε στειλει ο ( ποιος αλλος ! ) Μανος , προσαρμοζμενο στις διαστασεις του κομματιου , που ειχα στην διάθεσή μου . Εξ'αρχης να αναφερω οτι δεν μ'αρεσε ποτε η ιδεα να κολλαω δυο-τρια κομματια αγορασμενη μουρια για να πετυχω το απαραιτητο παχος . Δουλευω μ'οτι εχω γυρω μου αγοραζοντας οτι ειναι ακρως απαραιτητο και μονο . Το κομματι εχει σε δυο -τρια σημεια σκασηματα , που ομως δεν προχορανε σε βαθος και σκοπειω να τα κλεισω με παστα απο λεπτι σκονη μουριας ( απο το τριψημο με λεπτη λημα , που ουτως ή αλλως θα γινει ) και κολλας .

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Τζουρας σκαφτος - μουρια/ελια
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 21, 2023, 02:12:13 μμ »
γειά σου Τάσο οικολόγε (το εννοώ) με τα ωραία σου και χρόνια πολλά!
και τι κουράγιο είναι αυτό που έχεις, μπράβο, ούτε να το δω από μακρυά τέτοιο σκάψιμο (εγώ είμαι με το γνωστό ανέκδοτο: "μ' αρέσει η δουλειά, μπορώ να την κοιτάζω ώρες")

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.175
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Τζουρας σκαφτος - μουρια/ελια
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 21, 2023, 04:48:53 μμ »
πω πω ιδρωσα, μονο που το βλεπω....  :D
αυτα ειναι δουλειες για τον χειμωνα, ουτε τζακια ουτε καλοριφερ!
χαρα στο κουραγιο σου, καλη συνεχεια και αναμενουμε μα αγωνια τη συνεχεια  :13:
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.584
Απ: Τζουρας σκαφτος - μουρια/ελια
« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 21, 2023, 06:52:31 μμ »
Τάσο καταρχάς τα χρόνια μου πολλά.
Ωραίο ξύλο η μουριά αλλά με έναν μπαγλαμά σκαφτό παιδεύτηκα τόσο πολύ στο σκάψιμο και στην εξωτερική μορφοποίηση (πολύ σκληρό γαρ) που ορκίστηκα να μην ξανατολμήσω σκάψιμο σε μουριά. Ντούγιες που δούλεψα πήγε μια χαρά και με πολύ ευκολία.
Καλό κουράγιο λοιπόν.


ΥΓ.
Τάσο η ελιά που κολλάει;Θα κάνεις τίποτα διακοσμητικά με ελιά;
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.175
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Τζουρας σκαφτος - μουρια/ελια
« Απάντηση #5 στις: Απρίλιος 21, 2023, 08:18:53 μμ »
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

letasos

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 358
Απ: Τζουρας σκαφτος - μουρια/ελια
« Απάντηση #6 στις: Απρίλιος 21, 2023, 09:02:44 μμ »
Ευχαριστω για τα κουραγια παιδια , θα τα χρειαστω . Την χοντρη αφαιρεση/αδιασμα του σκαφους θα την κανω με 12-αρι τριπανι , οποτε γλητωνω αρκετο κοπο . Η ελια θα μπει στο μπρατσο και στο καραολο . Ταστιερα θα μπει εβενος ( δεν ειχα τοσο μακρυ κομματι ελιας να βαλω - εχω βαλει ταστιερα ελια σε 3 σκαφτα μπαγλαμαδακια , που ειχα παρουσιασει παλιοτερα ) . Παω για κλημακα 60cm .

Σωτήρης Ρούμπος

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 114
  • Αγαπημένο ξύλο: σγουρό κελεμπέκι
  • Αριθμός κατασκευών: 4,5
Απ: Τζουρας σκαφτος - μουρια/ελια
« Απάντηση #7 στις: Απρίλιος 22, 2023, 11:08:52 πμ »
Το βλέπω και ζηλεύω, καλοπροαίρετα φυσικά!!! Πήρα κι εγώ φέτος κάτι κορμούς μουριάς που κόβανε στον δρόνο και ανυπομονώ να την δουλέψω, αν και το σκάψιμο θα παιδέψει. Πάντως με την ελιά είναι πανέμορφος συνδυασμός!!
 

Ιωσήφ Τορρένς

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.207
  • Αριθμός κατασκευών: Λίγα πράματα
  • Περιοχή: Αθήνα Κυψέλη
Απ: Τζουρας σκαφτος - μουρια/ελια
« Απάντηση #8 στις: Απρίλιος 22, 2023, 11:53:08 πμ »
Πολύχρονος, γερός και δυνατός Τάσο !

Για την ιδιαίτερη δυσκολία στο σκάψιμο , πιστεύω ότι ο αγώνας έχει μεγαλύτερη σημασία από τη νίκη !  Καλή επιτυχία !
Τίποτα δεν ισιώνει από μόνο του ... θέλει πολλή δουλειά ...
Να είστε όλοι καλά ! ... για να ισιώνετε τα "στραβά " ...

letasos

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 358
Απ: Τζουρας σκαφτος - μουρια/ελια
« Απάντηση #9 στις: Απρίλιος 23, 2023, 08:44:51 μμ »
 Σαββατοκυριακο επεσε λιγη δουλιτσα . Αναψε η ρασπα και οι λημες . Εγινε η τελικη διαμορφωση εξωτερικα του σκαφους . Τελικες εξωτερικες διαστασεις 25cm μηκος , 17,5cm πλατος και 10cm βαθος .

letasos

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 358
Απ: Τζουρας σκαφτος - μουρια/ελια
« Απάντηση #10 στις: Απρίλιος 23, 2023, 08:48:18 μμ »
Αρχιζω "αδειασμα" :

Nikos

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.473
  • Αγαπημένο ξύλο: Καρυδιά Πρώτα καιιιιιι οοοοοοολαα τα άλλα καρποφόρα και ρετσινόδεντρα.
  • Αριθμός κατασκευών: 1-0=1+2=3 και ο κούκος.
  • Περιοχή: Αθήνα.
Απ: Τζουρας σκαφτος - μουρια/ελια
« Απάντηση #11 στις: Απρίλιος 24, 2023, 03:57:35 μμ »
Συνάδελφε Τάσο καταρχάς χρόνια σου πολλά!!! εύχομαι καλά σκαψίματα με προσοχή όμως, ας κάνεις και παραπάνω καιρό, τα εργαλεία σου να είναι ακονισμένα και να σκαλίζουν-ξυρίζουν την μουριά, συμφωνώ με αυτό που έγραψες για το ξύλο, ότι προτιμάς να είναι ατόφιο και όχι κολητό και αν το βρίσκουμε ακόμα καλύτερα!!! καλή συνέχεια λοιπόν!!!
Είμαι Βασιλιάς στα βράχια,
Στις δροσές και στα φεγγάρια.

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.584
Απ: Τζουρας σκαφτος - μουρια/ελια
« Απάντηση #12 στις: Απρίλιος 24, 2023, 05:29:35 μμ »
Τάσο, για τα σκαψίματα τα εσωτερικά δεν χρησιμοποιώ σκαρπέλο. Ούτε κάνω τρύπες με το τρυπάνι. Αντιθέτως σταθεροποιώ το ξύλο, βάζω στο δράπανο ένα κοπτικό για μεντεσέδες και με σταθερό χέρι κόβω όσο το βάθος του κοπτικού τμήμα τμήμα μέχρι να καλύψει όλη την επιφάνεια. Αμα έχεις σταθερό δράπανο ακόμα καλύτερα. Κάθαρίζεις τα σημεία που ξέμεινε κάτι με το σκαρπέλο και κατεβαίνεις ένα επίπεδο ακόμα. Επίπεδο - επίπεδο φτάνεις στο επιθυμητό βάθος. Στο τέλος με καμπύλη ξύστρα το φέρνω εκεί που θέλω.


 https://www.skroutz.gr/s/36494867/Graphite-%CE%A4%CF%81%CF%85%CF%80%CE%AC%CE%BD%CE%B9-%CE%9C%CE%B5%CE%BD%CF%84%CE%B5%CF%83%CE%AD%CE%B4%CF%89%CE%BD-%CE%BC%CE%B5-%CE%9F%CE%B4%CE%B7%CE%B3%CF%8C-57H002-1%CF%84%CE%BC%CF%87.html
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

letasos

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 358
Απ: Τζουρας σκαφτος - μουρια/ελια
« Απάντηση #13 στις: Απρίλιος 27, 2023, 07:42:48 πμ »
Δημητρη , πρακτικα το ιδιο πραγμα κανω κι εγω , αλλα με 12-αρα αριδα . Εχω φυσικα και το εργαλειο που αναφερεις για τους μεντεσεδες , αλλα επειδη ειναι πολυ πιο φαρδυ , δεν θα μπορω τοσο ανετα να υπολογιζω το βαθος . Κατα τα αλλα , προχωραμε :

letasos

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 358
Απ: Τζουρας σκαφτος - μουρια/ελια
« Απάντηση #14 στις: Απρίλιος 27, 2023, 07:45:24 πμ »
Δουλεια για το επομενο πενθημερο αναλαμβανουν τα σκαρπελα ! .....

Tags: