Αποστολέας Θέμα: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Ιούλιος 2021  (Αναγνώστηκε 4312 φορές)

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Ιούλιος 2021
« Απάντηση #45 στις: Ιούλιος 19, 2021, 02:18:42 μμ »
ΒΑΡΗ ΦΟΡΤΙΟ Η ΑΓΑΠΗ

 


Θεσσαλονίκη, Εγνατία, νέα διαγράμμιση λόγω εργοταξίων μετρό (αχαχα)

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.180
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Ιούλιος 2021
« Απάντηση #46 στις: Ιούλιος 19, 2021, 05:50:58 μμ »
μαστορια το ταβλι δεν βλεπω....  {celebrate015}
και το ψυγειακι για τις μπυρες...  ;D

ωραια πραγματα, μπραβο σας!
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Ιούλιος 2021
« Απάντηση #47 στις: Ιούλιος 20, 2021, 11:51:47 πμ »
Το σύστημα BOBO είναι bolt on bolt off του Trevor Gore . Δηλαδη το μανίκι είναι βιδωτο χωρίς κολλα. Καθαρά οπτική αντιγραφή.

τυχαία έπεσα πάνω σε αυτό

 


μια παραλλαγή του ίδιου συστήματος, με έναν ενιαίο κύλινδρο (brass rod) με δυο σπειρώματα - αντί για δύο ανεξάρτητες κυλινδρικές μεταλλικές βάσεις - μέσα στο τακούνι και όχι στο αρσενικό μόρσο, ο οποίος μπαίνει κάθετα (από το τακούνι προς την ταστιέρα) σε σχέση με τους δύο.

Εκτιμά ότι ο ενιαίος κύλινδρος πλεονεκτεί επειδή αδυνατίζει λιγότερο το μόρσο, αυτό που μου άρεσε εμένα είναι ότι με την εγκοπή στην βάση του  κυλίνδρου μπορείς να τον στρέψεις ενώ είναι μέσα στο ξύλο (ακόμα και με το αρσενικό μόρσο τοποθετημένο μέσα στο θηλυκό) για να ευθυγραμμιστούν οι βίδες, πράγμα που δεν μπορείς να κάνεις με τις δύο βάσεις-κυλινδράκια στο αρσενικό μόρσο.

Τροφή για σκέψη, βάζω και το link απ όπου μπορεί να κατεβάσει κανείς pdf με το σχέδιο

https://www.oaktownstrings.com/copy-of-free-instrument-plans

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Ιούλιος 2021
« Απάντηση #48 στις: Ιούλιος 20, 2021, 12:01:49 μμ »
και μια δυο απορίες:
- το σύστημα αυτό εκτός από την αρχική στερέωση χρησιμοποιείται και εκ των υστέρων για ρύθμιση ?
π.χ. αν σε κάποια χρόνια πάει μπροστά το μπράτσο, κατά την αρχική τοποθέτηση έχει αφεθεί περιθώριο  ώστε να σφίχτεί ενδεχομένως μελλοντικά η κάτω βίδα (να γυρίσει ξανά πίσω) ή πρέπει στην αρχική τοποθέτηση να καργάρεις τις βίδες - οπότε "παίζεται" αν μπορείς να ξανασφίξεις στο μέλλον ?
- με την μικρή μου εμπειρία με βίδες στην ένωση (resonator, fholes, stauffer) είδα ότι αν το σύστημα βίδα/παξιμάδι είναι αγορασμένο από τα σιδηρικά της γειτονιάς, με τον καιρό απορρυθμίζεται λίγο (κραδασμοί, συστολοδιαστολές). Αντίθετα η stauffer που πήρα από εξειδικευμένο μαγαζί στην Γερμανία είχε μηδενικό τζόγο - δεν έχει περάσει ακόμα αρκετός καιρός για να έχω πιο ασφαλές συμπέρασμα, αλλά λόγω τζόγου πιστεύω ότι θα κρατήσει περισσότερο από τις άλλες τις "απλές". Επιπλέον έχει πρόσβαση απ'εξω, οπότε είναι πολύ εύκολη η ρύθμιση.
Μερικές φορές βοηθά μια σταγόνα κυανακρυλική στην τοποθέτηση (η οποία δεν εμποδίζει το γύρισμα αν χρησιμοποιηθεί κλειδί/κατσαβίδι αλλά δεν αφήνει τη βίδα να περιστραφεί με μικροκραδασμούς ή αλλαγές θερμοκρασίας).

τι λέει η διεθνής κοινότητα, ξέρει κανείς ?

update: πρόσθεσα μια παράγραφο
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 20, 2021, 01:06:04 μμ από Μάνος Τουρπάλης »

songless_bird

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 998
  • Αγαπημένο ξύλο: Ειναι τρέλα η Cedrela
  • Αριθμός κατασκευών: Μια καλή και μια κουτσή κιθάρα
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Ιούλιος 2021
« Απάντηση #49 στις: Ιούλιος 20, 2021, 07:17:05 μμ »
Μανο και το σύστημα που έβαλες με το διπλό βαρελακι αυστραλιανής σχολής είναι. Το μόνο μειονέκτημα που βρήκα είναι ότι αν χαλάσουν τα πασα ή για οποιοδήποτε λόγο πρέπει να βγει το βαρελάκι αφου ολοκληρωθεί η κατασκευή πρέπει να έχεις προνοησει να ξηλώνεται το κάτω μέρος του τακουνιου για να μπορείς να το βγάλεις . Ενώ με τα βαρελάκια στον τενοντα απλά τα σπρώχνεις και βγαίνουν. Πάντως δεν είχα πρόβλημα να ευθυγράμμιση τα δύο βαρελάκια για να τα βιδωσω . Όσο για το που έπρεπε να τρύπησω στο σώμα κριβως γιαβυις τρύπες κοίτα την πατέντα... Παντως υπάρχει μια μπλε κολλα σπειρωματων αν σε ενδιαφέρει. Απλά θα πρέπει να βρεις μια που να μην κολλάει μόνιμα την βιδα...

Όσο για το αν έχεις περιθώριο διόρθωσης. Οχι με τις βίδες. Θα πρέπει να βγει το μανίκι  και να επέμβεις ανάλογα στο τακουνι ώστε να αλλάξεις την γωνία. Ο Trevor Gore αφήνει ένα περιθώριο 1-2μμ μεταξύ τένοντα και σώματος. Ίσως για να σφίγγει καλύτερα η βιδα στο σώμα ίσως και για περιθώριο να πάει λίγο πιο πίσω σε περίπτωση ρύθμισης αργότερα. Ο ίδιος έχει και ένα σύστημα ρυθμιζόμενο που αλλάζεις την γωνία γυρνώντας έναν δίσκο μέσα στο σώμα κάτω ακριβώς από την ταστιερα . Αυτό δεν έχω ιδέα πως λειτουργεί αλλά όλα τα ρυθμιζόμενα έχουν ένα αισθητικό θέμα για εμένα. Τα κενά σε τακουνι και κάτω από την ταστιερα . Επίσης δεν ξέρω κατά πόσο αλλάζει το intonation . Εγω πάντως το έκανα με την λογική ότι ή θα μπορώ να διορθώσω κάποιο σκεύρωμα δουλεύοντας σε ένα μανίκι ξεχωριστά από το σώμα ή στη χειρότερη να αλλάξω ολόκληρο το μανίκι...

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Ιούλιος 2021
« Απάντηση #50 στις: Ιούλιος 23, 2021, 12:02:15 μμ »
... αλλά όλα τα ρυθμιζόμενα έχουν ένα αισθητικό θέμα για εμένα. Τα κενά σε τακουνι και κάτω από την ταστιερα . Επίσης δεν ξέρω κατά πόσο αλλάζει το intonation.

για το Intonation δεν ξέρω κι εγώ, αλλά δεν νομίζω να ενοχλούν μικροαλλαγές της τάξης που συζητάμε (π.χ. μεταβολή 1 mm του action στο 12ο σημαίνει μεταβολή στη γωνία κατά 0.18°)

για τα κενά... δες μια πατέντα των Ηowe-Orme(*) να φτιαχτείς. Αυτοί έγιναν διάσημοι για τα μαντολίνα, αλλά η συγκεκριμένη φωτο είναι από κιθάρα - παρεμπιπτόντως προσέξτε και τα νερά στο τακούνι, και σε παλιές λαϊκές βρίσκεις τέτοια διάταξη (τσεκαρισμένο) και τα μανίκια είναι ακόμα ίσια.

(*) https://en.wikipedia.org/wiki/Howe-Orme

 


πάντως εγώ είμαι πολύ υπέρ της δυνατότητας ρύθμισης, θα την έβαζα και στις λαϊκές - αλλά οι περισσότεροι δεν θέλουν να βλέπουν μέταλα. Εγώ πραγματικά τα αγνοώ, δεν με νοιάζει καθόλου αν έχει ορατές βίδες ή όχι. Έχει όμως να κάνει και με την ευκολία χρήσης. Αν είναι να παιδευτείς να βάλεις βίδες κρυφές που επιπλέον ΔΕΝ ρυθμίζουν τίποτα, ε, κάντο κολλητό. Αν ρυθμίζουν, οκ, δεν θα με πείραζε να φαίνονται, αυτό σημαίνει ότι έχουν εύκολη πρόσβαση (π.χ. του Stauffer είναι και πολύ διακριτική) και μπορεί να μάθει και ο ίδιος ο παίκτης να τις ρυθμίζει όπως οι περισσότεροι (στας Αμερικάς τουλάχιστον) σκαλίζουν και τις βέργες μόνοι τους.

έτσι για ενημέρωση αφήνω κι άλλη μια πατέντα (Larson Bros) με βίδα που διατρέχει όλο το σκάφος και ρυθμίζεται από τον κάτω τάκο

 
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 23, 2021, 12:21:09 μμ από Μάνος Τουρπάλης »

songless_bird

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 998
  • Αγαπημένο ξύλο: Ειναι τρέλα η Cedrela
  • Αριθμός κατασκευών: Μια καλή και μια κουτσή κιθάρα
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Ιούλιος 2021
« Απάντηση #51 στις: Ιούλιος 24, 2021, 12:03:35 πμ »
Δεν μπορώ να πω ότι ενθουσιαστηκα με καμία προσέγγιση θα προτιμούσα οποία ρύθμιση γίνεται να γίνεται εσωτερικά στο σώμα είτε με ένα Allen  είτε με κάποια χειροβιδα . Δεν θεωρώ ότι το action ειναι κάτι που το αλλάζεις συνέχεια για να παίζει ο μουσικός μαζί του . Το βλέπω σαν μια λύση που λύνει εύκολα κάποιο πρόβλημα για τον κατασκευαστή σε αντίθεση με τα όλα ένα σώμα κολλημένα.

Παντως για το intonation . Έχουμε κάνει πολλές συζητήσεις με τον Γρηγορη και υπάρχουν κατασκευαστές που κάνουν intonation στο nut 0.2μμ σε κάποια χορδή. Οποτε το 1μμ μου φαίνεται πολύ και ίσως εκπαιδευμένα αυτιά το πιάνουν και τους ενοχλεί .

Μέχρι στιγμής δεν έχω βρει πάντως ρυθμιζόμενο μανίκι που να μου αρέσει. Κατασκευαστικα πάντως το πιο εύκολο είναι του smallman .

Γρηγόρης Μαυρακης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.456
  • Αγαπημένο ξύλο: Ινδικος παλισανδρος
  • Αριθμός κατασκευών: Καμμια
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Ιούλιος 2021
« Απάντηση #52 στις: Ιούλιος 24, 2021, 03:27:19 πμ »
Δεν μπορώ να πω ότι ενθουσιαστηκα με καμία προσέγγιση

Παντως για το intonation . Έχουμε κάνει πολλές συζητήσεις με τον Γρηγορη και υπάρχουν κατασκευαστές που κάνουν intonation στο nut 0.2μμ σε κάποια χορδή. Οποτε το 1μμ μου φαίνεται πολύ και ίσως εκπαιδευμένα αυτιά το πιάνουν και τους ενοχλεί .



Χωρίς να το έχω εφαρμόσει, θα πω την άποψη μου ότι είναι ανώφελο το 0,2 και 0,1 στο nut..καλά καλά δεν ξέρω κατά πόσο είναι εφικτό να διαμορφώσεις τέτοιες τιμές στο nut..βασικη προυποθεση τελειο χαραγμα ταστιερας..οπότε πέρα από το saddle όπου υπάρχουν  σοβαρές μεταβολές ειδικά στην σολ, το nut θα το άφηνα ήσυχο..

Σωτήρης Ρούμπος

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 114
  • Αγαπημένο ξύλο: σγουρό κελεμπέκι
  • Αριθμός κατασκευών: 4,5
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Ιούλιος 2021
« Απάντηση #53 στις: Ιούλιος 31, 2021, 08:14:13 μμ »
Ένας μπαγλαμαδακος απλός μα χαριτωμένος! Τα υλικά είναι φθηνά και έχω περιέργεια για το αποτέλεσμα. Αύριο θα μπουν οι χορδές!!

Ιωσήφ Τορρένς

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.207
  • Αριθμός κατασκευών: Λίγα πράματα
  • Περιοχή: Αθήνα Κυψέλη
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Ιούλιος 2021
« Απάντηση #54 στις: Ιούλιος 31, 2021, 08:33:31 μμ »
Η απλότητα είναι αρετή !  Καλή επιτυχία !    :)
Τίποτα δεν ισιώνει από μόνο του ... θέλει πολλή δουλειά ...
Να είστε όλοι καλά ! ... για να ισιώνετε τα "στραβά " ...

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.584
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Ιούλιος 2021
« Απάντηση #55 στις: Ιούλιος 31, 2021, 11:06:29 μμ »
Ωραιος ο μπαγλαμαδακος Σωτηρη.
Καλα τελειωματα.
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.180
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Ιούλιος 2021
« Απάντηση #56 στις: Αύγουστος 01, 2021, 05:54:27 πμ »
σπε σι α λε!
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

Tags: