Αποστολέας Θέμα: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Απρίλιος-Μαϊος-Ιούνιος 2024  (Αναγνώστηκε 986 φορές)

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.586
Σιγή ασυρμάτου στο φόρουμ, ε; Έφτασε 5 του μήνα για να φτιάξουμε την καινούργια ενότητα.
Τι γίνεται βρε μαστόρια μας έπιασε όλους η άνοιξη και αφήσαμε τις κατασκευές.
Και εγώ από την μεριά μου έμεινα πίσω στα 2 όργανα που δουλεύω λόγω υποχρεώσεων .Τον λίγο χρόνο που ξέκλεψα τον διέθεσα να φτιάξω επιτέλους εξαερισμό στο εργαστήριο και να τακτοποιήσω λίγο τον γενικό χαμό. Τα υλικά του εξαερισμού αγορασμένα για πάνω από 2 χρόνια, το προηγούμενο σαββατοκύριακο αξιώθηκα να τα μοντάρω. Τώρα με τα τριψίματα και τα λούστρα θα δω αν κάνουν τελικά δουλειά. Αγόρασα και τοποθέτησα κι ένα φωτιστικό για να του βάλω μια λάμπα να ζεσταίνει για να στεγνώνουν τα λούστρα πιο γρήγορα. 
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.586
Άκρα του τάφου σιωπή επικρατεί.
Ας ανεβάσω λοιπόν στα γρήγορα μια χθεσινοβραδυνή φωτογραφία.
Περάστηκαν όλα τα φιλέτα στο καπάκι και έγιναν τα πρώτα χοντρά τριψίματα στο καπάκι και τα στοκαρίσματα σε πεναριές ροζέτα κοκ.
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

Λάμπρος Σταυρίδης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.479
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Πολύ ὡραῖο φαίνεται Δημήτρη !!! Καταλαβαίνω ὅτι τό καπάκι ἔχει τσάκιση ἤ ὄχι ;
Καλά τελειώματα.....
......ὅσο γιά τήν ἄκρα τοῦ τάφου σιωπή , εἴπαμε . Ὅλα τά πράγματα στή ζωή ἔχουν τίς διακυμάνσεις τους . Δέν ξέρουμε τί μᾶς ἐπιφυλάσσει τό μέλλον . Καλή ἦταν ἡ μεγάλη συμμετοχή , ἀλλά τίς δυνατότητες καί τίς ἐπιθυμίες τῶν ἀνθρώπων , δέν μπορεῖς νά τίς κουμαντάρης . Καί τό νά θλίβεσαι , δέν ὁδηγεῖ πουθενά . Ἐμεῖς ἄς κάνουμε αὐτό πού μποροῦμε χωρίς ἀπαισιοδοξία καί κατάθλιψη , καί ὅποιος ἄλλος θέλει καί μπορεῖ , ἄς ἀκολουθήσει . Ἐξ ἄλλου , κάποιοι μπορεῖ νά κουράστηκαν , νά βαρέθηκαν , νά μήν ἔχουν τό χρόνο ἐπειδή ἄλλαξε ἡ ζωή τους , ὁ ἄνθρωπος εἶναι τρεπτός . Σέ κάποιους μπορεῖ νά μή χρειάζεται πιά ἡ ἰστοσελίδα , γιατί ἔμαθαν ὅσα ἤθελαν......ποιός ξέρει........

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.586
Να'σαι καλα Λαμπρο. Ναι, το καπακι ειναι με τσακιση και ειναι αυτο που παρουσιαζω ξεχωριστα. Απλα εβαλ εδω τη φωτογραφια για να αρχιζει να κινειται και αυτο το θεμα. Οσο για αυτα που λες συμφωνω. Αν σεν συμφωνουσα θα ειχα σταματησει και εγω να γραφω.
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

Nikos

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.473
  • Αγαπημένο ξύλο: Καρυδιά Πρώτα καιιιιιι οοοοοοολαα τα άλλα καρποφόρα και ρετσινόδεντρα.
  • Αριθμός κατασκευών: 1-0=1+2=3 και ο κούκος.
  • Περιοχή: Αθήνα.
Για σου Δημήτριε!!!
Είμαι Βασιλιάς στα βράχια,
Στις δροσές και στα φεγγάρια.

KOSTAS7

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 990
Γειά σας φιλαράκια μια αλλαγή καπάκι σε όργανο Τσακιριάν

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.586
Ωραίος ο Κώστας. Βάλε και μια φωτογραφία από το όργανο να έχουμε μια εικόνα. Ωραίο φαίνεται.
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

KOSTAS7

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 990
Ωραίος ο Κώστας. Βάλε και μια φωτογραφία από το όργανο να έχουμε μια εικόνα. Ωραίο φαίνεται.
Γεια σου Δημήτρη μόλις τελειωσει και λουστρα θα βαλω

songless_bird

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 998
  • Αγαπημένο ξύλο: Ειναι τρέλα η Cedrela
  • Αριθμός κατασκευών: Μια καλή και μια κουτσή κιθάρα
Καλημέρα.
Εγώ δεν έχω αρκετό χρόνο να φτιάξω από την αρχή κιθαρα οπότε πείραξα μια παλιά μου. Η τρίτη κιθαρα που έφτιαξα ή αλλιώς η καταραμένη κιθαρα ...
Ξήλωσα ταστιερα γιατί τότε είχα δει ένα βίντεο που έτρωγε ο Pablo Raquena την ταστιερα από τα μπάσα πιο χαμηλά για να δώσει relief . Αν ξανακούσω για Ισπανό κατασκευαστή να με χ@σετε... Δεν μου άρεσε καθόλου αισθητικά ενώ όπως κατάλαβα και από τις επόμενες κατασκευές μου δεν έχει κανένα νόημα.
Ευτυχώς είχε ψωμί ο κέδρος και τον έφαγα διορθώνοντας και λίγο την κλίση του μανικιού.
Επειδή δεν μου αρέσει και η γομαλακα ξήλωσα γέφυρα και έτριψα καπάκι. Η γέφυρα θα αντικατασταθεί από Gilbert. Δεν βρίσκω νόημα στην παραδοσιακή. Ήδη σε βασική μορφή είναι ελαφρύτερη από την παλιά γέφυρα.
Και μιας και έχω δοκιμασει σε κατασκευή μου armrest το θεωρώ βασικό εξάρτημα πλέον. Θα μπει και σε αυτή.

Για το τρίψιμο στο καπάκι. Δανείστηκα ένα εργαλείο που μετράς το πάχος. Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν τα παχη . Ακομη και με το χέρι που τρίβω αλλοίωσα πολλές περιοχές ανομοιόμορφα. Διόρθωσα την περιφέρεια κάπως και το καπάκι "ανασανε" . Η συχνότητα δεν άλλαξε. Μόνο ο αερας κατά 1 ημιτονιο.

Ελπίζω μέχρι το Πάσχα να την έχω έτοιμη

Stergios_lutherie

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.176
  • Αγαπημένο ξύλο: Αυτο που εχω διαθεσιμο
  • Αριθμός κατασκευών: 14
Καλημέρα Δημήτρη, καλημέρα σε όλους.
... είχα δει ένα βίντεο που έτρωγε ο Pablo Raquena την ταστιερα από τα μπάσα πιο χαμηλά για να δώσει relief ...
... Δεν μου άρεσε καθόλου αισθητικά ενώ όπως κατάλαβα και από τις επόμενες κατασκευές μου δεν έχει κανένα νόημα...

Με αφορμή το βίντεο του Pablo Requena (εδώ https://www.youtube.com/watch?v=gtZ3SVHvMLo&ab_channel=PabloRequena) θα ήθελα να μοιραστώ και γω τη δική μου εμπειρία, χωρίς να έχω καμμία διάθεση αντιπαράθεσης, αλλά μόνο για να δείξω ότι το ίδιο ερέθισμα (το επίμαχο βίντεο  :D) είχε σε μένα διαφορετική επίδραση καθώς τελικά αναγνώρισα σ' αυτό κάποια κοινά σημεία με τη δική μου πραγματικότητα.
Το βίντεο το είχα δει σε ανύποπτο χρόνο και δεν είχα δώσει κάποια ιδιαίτερη σημασία, άλλωστε εκείνη την εποχή ήμουν απασχολημένος με μπουζούκια.
Αργότερα, όταν προχώρησα κάπως και με τις κιθάρες, βεβαιώθηκα για ένα πρόβλημα που φαίνεται να είναι εγγενές στις κατασκευές μου αλλά το συναντάω πολύ συχνά και αλλού: Όταν φορτώνεται το όργανο με την τάση των χορδών εμφανίζεται ένα εξόγκωμα, μια "καμπούρα", που αρχίζει από το τάστο της ένωσης και συνεχίζεται για μερικά τάστα προς την τρύπα και βρίσκω ότι κάνει ζημιά στην προσπάθειά μου για το "βέλτιστο" σεταπ.
Έχω καταλήξει ότι είναι ένα φαινόμενο σχεδόν αναπόφευκτο και γι αυτό το λόγο τρώω την ταστιέρα περίπου όπως κάνει ο Pablo Requena μόνο που χρησιμοποιώ γυαλόχαρτο και όχι χειροπλάνη όπως κάνει αυτός και επεμβαίνω κυρίως στην περιοχή μετα την ένωση σκάφους-μάνικου. Αλλά αυτό το φάγωμα είναι πολύ λίγο (δέκατα) και στο δικό μου μάτι τουλάχιστον δεν δημιουργεί αισθητικό προβλημα.
Μάλιστα, το φαινόμενο της καμπούρας μπορεί να χρειαστεί και δεύτερη (λεπτότερη) επέμβαση, στα τάστα αυτή τη φορά, μετά την ωρίμανση του οργάνου, όπως για παράδειγμα εδώ: http://www.luthier.gr/index.php?topic=4164.msg85048#msg85048
Καλή δύναμη στην προσπάθειά σου!

Χαιρετίσματα απο τις νεφοσκεπείς Βρυξέλλες και καλή αντάμωση στο 3ο ΦΛΚ https://www.facebook.com/festival.laikis.kitharas/

 
 
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 11, 2024, 11:37:30 πμ από Stergios_lutherie »

songless_bird

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 998
  • Αγαπημένο ξύλο: Ειναι τρέλα η Cedrela
  • Αριθμός κατασκευών: Μια καλή και μια κουτσή κιθάρα
Στέργιο καλησπέρα. Στο υπερυψωμένο μανίκι που κάνω δεν υπάρχει θέμα "καμπουρας" . Ειδικά τώρα που το κάνω και βιδωτο υπάρχει και γλωτιδα κάτω απο εκείνο το σημείο.
Δηλαδή ο Pablo διορθώνει ένα πρόβλημα της ισπανικής κατασκευής. Για αυτό δεν παίρνω στα σοβαρά πλέον τις ισπανικές κατασκευές ειδικά στη ένωση σώμα-μανίκι.
Όλες οι ισπανικές κιθάρες που έχω επισκευάσει. Γύπα, Ιωάννου, κουκουριγκου, έχουν το πρόβλημα που περιγράφεις. Με αποτέλεσμα να χρειάζονται δραστική επέμβαση στην ταστιερα ή ακόμη και νέα για να διορθωθεί το action .
Να ήξερες πόσα καπλαμαδακια έχω αφαιρέσει κάτω από nuts και saddles...

Πολλοι το έκαναν και για αισθητικούς λογους στο κόκκαλο . Για να είναι όλο ευθεία και να έχουν όλες οι χορδές την ίδια γωνία στην γέφυρα.

Μια ωραία λύση δίνει η Καναδέζα joshiadejonge
https://joshiadejonge.com/

Όπου διαμορφώνει τον υπερυψωμένο κεδρο σαν φτερό από έλικα.
Και πάλι το συγκεκριμένο όμως δεν είναι ισπανική κατασκευή.

Ελπίζω να τα πούμε απο κοντά οταν έρθεις ξανά. Φτιάχνουμε ωραία πραγματάκια με τον Γιάννη.

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.180
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
καλα τωρα, αυτη στα κλασικα μανικια δινει αρνητικη κλιση, και εχει το κοκκαλο στο θεο...  ;D

στεργιο ειναι μια συνηθης τακτικη οταν βαζεις σε θετικη κλιση το μανικι.
γι αυτο τα βαζεις ολα ευθεια να μην εχεις τζατζαλα-ματζαλα  ;D
(και μετα ολοι παραπονιουνται οτι ειναι δυσκολοπαιχτη απο το 5-12, και στο 13-19 ολα τριζουν )

κανονισε δημητρη μεσα στο 24 να τελειωσει ε;
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.180
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
δημητρη εκεινο το σωληναρι σε μια φωτο παραπανω, τι ειναι;
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

songless_bird

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 998
  • Αγαπημένο ξύλο: Ειναι τρέλα η Cedrela
  • Αριθμός κατασκευών: Μια καλή και μια κουτσή κιθάρα
δημητρη εκεινο το σωληναρι σε μια φωτο παραπανω, τι ειναι;
Είναι ένα σπάνιο και πανάκριβο μαραφέτι.
Βάζεις ένα μαγνήτη από μέσα και αυτό από πάνω. Κολλάει ο μαγνήτης επάνω του . Τραβάς από πάνω ένα ελατήριο και όταν κάνει "κλικ" ο μαγνήτης που έχει μέσα στο σωληνάριο σου δείχνει η κλίμακα το πάχος του καπακιού. Μετράει σε δέκατα κάτω από 1μμ.
https://www.tonewoodforviolin.com/produkt/hacklinger-calliper/

Ναι η τιμή είναι αληθινή...

Stergios_lutherie

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.176
  • Αγαπημένο ξύλο: Αυτο που εχω διαθεσιμο
  • Αριθμός κατασκευών: 14
...Στο υπερυψωμένο μανίκι που κάνω...  ...βιδωτο υπάρχει και γλωτιδα κάτω απο εκείνο το σημείο.
Δημήτρη, θυμάμαι κάτι σκόρπιες φωτογραφίες αλλά δεν έχω συγκροτήσει μια ολοκληρωμένη εικόνα για την ένωση που χρησιμοποιείς.
Προσωπικά θα εκτιμούσα πολύ μια παρουσίαση, (σε ξεχωριστο θέμα όμως)!
Ξέρω ότι είναι μπελάς, αλλά... ;D γίνεται;
Δε βιαζόμαστε!

Tags: