Αποστολέας Θέμα: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Οκτώβριος-Νοέμβριος-Δεκέμβριος 2023  (Αναγνώστηκε 6295 φορές)

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.175
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
 :-*
σπεσιαλε!
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.584
Αυτή η ποικιλία μαόνι Ελληνικού φύεται στις παρυφές του Υμμητού ή παραθαλάσσια;
 ;D ;D ;D
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.175
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
συνεχεια καπακι ξεκινημα κλαμαρωμα  ;D
αλλα κ πλάτη
βλεπουμε κ το ραντιους στο καπακι
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.175
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
εχω υποσχεθει στον ευατο μου,
να ΜΗΝ ξαναφτιαξω αλαμπρα.
τελεια κ παυλα...
στο ωδειο μου λεει η διευθυντρια μαζι με τις αλλες που παιζουν πυγμαχια τα παιδια, παρε κ μια με ξεκκκολημενο καβαλαρη
μισω να δω λεω, γιατι εχω κ ενα φιλαρακι που με περιμενει και τον εχω ξεχασει κανονικα... και τι να δω  :-[
αλαμπρα ω να σου @##@#@$#@...

κατ ευθειαν φωτο και μειλ -σιγα μη μου απαντησουν- στη μαμα αλαμπρα, κινα ενα πραγμα και ακομη πιο βαθεια
 τους ρωταω ευθεως , πως ειναι δυνατον με λουστρο κατω απο το καβαλαρη περιμετρικα
(καβαλαρης 18Χ2.8, λουστρο 0,4 Χ 18 και 0.6Χ2)
σε μια επιφανεια 50,4, η λουστραρισμενη να ειναι16,8 και η αλουστραριστη 33,6 δηλ το 1/3 της επιφανειας δε κολλαει
και μαλιστα ειναι πιο μεγαλης σημασιας το εξωτερικο γυρω-γυρω , γιατι αν κανει την αρχη το ξεκολημα δε σταματαει το παπαφραγκισκο να χεις για θειο....
επισης τι στο διατανο ειναι το αφρωδης στη μεση, κατι σα ταινια αφρωδης διπλης οψης , κ που στο διατανο ειναι η κολλα  :-X


αλλα εκειιιιιιιιιιιιι
μπρατσο τυφλα να χει ο χαλκ χογκαν δε μπορει να την πιασει στα χερια του,
μη κ τυχον μεινει κανενα παιδι χωρις τενοντιτιδα....
να δεις που θα χουν μετοχες στην εταιρεια τιποτε σπανιολοι ορθοπαιδικοι, δεν εξηγειται αλλιως...
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

Nikos

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.473
  • Αγαπημένο ξύλο: Καρυδιά Πρώτα καιιιιιι οοοοοοολαα τα άλλα καρποφόρα και ρετσινόδεντρα.
  • Αριθμός κατασκευών: 1-0=1+2=3 και ο κούκος.
  • Περιοχή: Αθήνα.
Γεια σου Αρχηγέ Στέλιο, μπετόν αρμέ η γέφυρα έτσι; Αν θέλεις να σου στείλω τον Βαγγέλη τον κομπρεσεριτζή, θα στην ξυλώσει πι και φι, όπως πάντα καθαρές εργασίες που ζηλεύουμε όλοι, το εργαστήριο στην πένα!!! καλή ξεκούραση.
Είμαι Βασιλιάς στα βράχια,
Στις δροσές και στα φεγγάρια.

BOULIS13

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 765
  • Αγαπημένο ξύλο: kung-fu - street fight - ελληνορωμαϊκη
  • Αριθμός κατασκευών: 7*1/2
alhambra 1c ...... κανα 100αρικο κοστιζει .... το made in spain ... μην το πολυπιστεύεις .... το μαρόκο ειναι πολυ κοντά ... ξερεις ότι συνορεύουν κιολας .... γιβραλταρ γαρ....   :-[ :-[ :-[ ...
κύριε ταξιτζή....ν΄αφήσω δυό πίτσες κ΄εφτά μπύρες στο πίσω κάθισμα;..   :-[ :-[ :-[

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.584
Δεν εχει σχεση με τις δουλειες που κανουμε στα  εργαστηρια μα πιστευω πως εχει ενδιαφερον
Το maderas εχει προσφορες εως και 60% γιια μια εβδομαδα.
Ριχτε μια ματια οποιος ενδιαφερεται.
https://maderasbarber.com/tonewood/en/1432-barber-sales-week
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

ΚαΠα

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.686
Παλαιότερα είχα ζηλέψει κάποιες κατασκευές αχλαδόσχημου τζουρά (σταγόνα;) του John2004 και του ΖΑΡΚ. Μάλιστα κάποια στιγμή ο John μου είχε δανείσει και το καλούπι για να φτιάξω έναν κι εγώ. Εκείνη η κατασκευή δεν προχώρησε αφού είχα μπλέξει με τις κιθάρες.

Πριν 2 χρόνια o Μάνος μου είχε βρει ένα έτοιμο τέτοιο σκάφος στη Θεσσαλονίκη το οποίο αγόρασα και από τότε το είχα και το "καμάρωνα". Ε! Νομίζω ότι αυτή η ιστορία παρατράβηξε και ήλθε επιτέλους η στιγμή να το προχωρήσω!

Στις παρακάτω φωτογραφίες φαίνεται το σκαφάκι (απ' έξω κι από μέσα).

 


 


 


Οι ντούγες φαίνεται να είναι από παλίσσανδρο, ενώ τα παραπέτια και η κολάντζα από κάποιο άσπρο ξύλο που έχει βαφτεί μαύρο. Σε κάποια σημεία που είχε τριφτεί στοιχειωδώς από τον μάστορα έχει ήδη ξασπρίσει. Θα πρέπει να ξαναβαφεί.

Αφού καθαρίστηκε εσωτερικά, διαπίστωσα ότι σε κάποιες ντούγες είχαν ανοίξει οι κολλήσεις. Τις κολλήσεις τις έκανα με Titebond. Με titebond κόλλησα και τον πίσω τάκο που τον έφτιαξα εγώ αφού δεν υπήρχε όταν το πήρα. Επίσης υπήρχε και ένα ξεκόλλημα ενός παραπετιού στον τάκο. Η αρχική κόλληση στον τάκο δεν ξέρω με τη κόλλα είχε γίνει (δεν ήταν ξυλόκολλα ούτε ψαρόκολλα). Οπότε για σιγουριά για το ξεκολλημένο παραπέτι χρησιμοποίησα εποξική δύο συστατικών. Μετά τον καθαρισμό και τις κολλήσεις, ενίσχυσα εσωτερικά τις ενώσεις με λωρίδες χαρτιού. Το μαύρο χαρτί το είχα αγοράσει παλαιότερα για ντύσιμο ολόκληρου του εσωτερικού. Όμως τελικά αποφάσισα να βάλω μόνο λωρίδες. Το χρυσόχαρτο που βάζουν συνήθως οι μπουζουκοκατασκευαστές δεν μου αρέσει καθόλου.

 


Στη φωτογραφία φαίνεται και το άνοιγμα της χελιδονοουράς στον τάκο. Η εργασία αυτή έγινε μαζί με την αντίστοιχη στο μπράτσο, το οποίο επίσης έχω ετοιμάσει και θα το παρουσιάσω σε επόμενο post. Καλό βράδυ!

Blog "ΕΛΛΗΝΕΣ ΟΡΓΑΝΟΠΟΙΟΙ" http://greekluthiers.wordpress.com/
Blog "ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣ ΟΡΓΑΝΟΠΟΙΟΣ" http://organopoios.wordpress.com/

ΚαΠα

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.686
εχω υποσχεθει στον ευατο μου,
να ΜΗΝ ξαναφτιαξω αλαμπρα.
τελεια κ παυλα...

Μαστρο Στέλιο έχω κι εγώ μια Alhambra με σπασμένο καπάκι. Να στη φέρω;;;;;;  ;D ;D ;D ;D

 
Blog "ΕΛΛΗΝΕΣ ΟΡΓΑΝΟΠΟΙΟΙ" http://greekluthiers.wordpress.com/
Blog "ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣ ΟΡΓΑΝΟΠΟΙΟΣ" http://organopoios.wordpress.com/

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.584
Ωραιος ο Παναγιωτης. Ομορφο το σκαφακι. Αντε πια, σε φαγανε οι κιθαρες. Αντε και κανα μπουζουκοειδες.
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

ΚαΠα

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.686
Καλημέρα Δημήτρη! Να περνάς καλά εκεί στα ξένα (αν κατάλαβα καλά ότι είσαι)!
Blog "ΕΛΛΗΝΕΣ ΟΡΓΑΝΟΠΟΙΟΙ" http://greekluthiers.wordpress.com/
Blog "ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣ ΟΡΓΑΝΟΠΟΙΟΣ" http://organopoios.wordpress.com/

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.175
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
μπουλακο, κατι εχω ψιλλιαστει  ;D
350 κανει
αντε να κοστιζει στη μαμα υλικα 30
εργατικα 30
ρευματομηχανηματα 30

κατω απο 100

βαλε κ το ταξιδι στην εκαστοτε πελατοχωρα
τη προμηθεια
το νοικι
τσαααααακ νατο το τρακοσοπενηνταρι στον υποψηφιο για τενοντιτιδα ;D

εχθες με πηρε τηλ συναδελφος απο αλλο ωδειο, μου λεει στελιο τοκαιτο, μπορεις να τη φτιαξεις;
τι ειναι ρε βασιλη του λεω;
αλαμπρα...
για δε, γραφει τον ασσο μεσα; αυτονανε που βγαινει απο το μανικι;
ναι μου λεει που το καταλαβες....
ΟΧΙΙΙΙ αλλο καρβουνοοοοοο  :-[
να πα να τις πεταξουνε, νισαφι πια...





παναγιωτη, βαλτος εισαι εεεεεεεε;  {celebrate015} {celebrate015} {celebrate015}

αντε καλη αρχη!
φτιαξε ομως πρωτα τη κιθαρα, κιας μονολογαει ο μητσαρας....  :13:
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
συνέχειες σε τεύχη

 


 


 

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.175
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
συνέχειες σε τεύχη
σωραιος!

μια απο τα γιδια κεγω
τελος καμαρωμα καπακι

τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

Nikos

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.473
  • Αγαπημένο ξύλο: Καρυδιά Πρώτα καιιιιιι οοοοοοολαα τα άλλα καρποφόρα και ρετσινόδεντρα.
  • Αριθμός κατασκευών: 1-0=1+2=3 και ο κούκος.
  • Περιοχή: Αθήνα.
Είστε όλοι σας ωραίοι με χρέη ή χωρίς χρέη.
Είμαι Βασιλιάς στα βράχια,
Στις δροσές και στα φεγγάρια.

Tags: