Αποστολέας Θέμα: ΤΟ ΤΡΙΧΟΡΔΑΚΙ ΜΟΥ  (Αναγνώστηκε 27433 φορές)

Vagges2010

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.320
Απ: ΤΟ ΤΡΙΧΟΡΔΑΚΙ ΜΟΥ
« Απάντηση #30 στις: Νοέμβριος 10, 2012, 06:05:44 μμ »
γιατι πρεπει να το κριτικαρουμε εμεις που παιζουμε τριχορδο ρε βαγγελη?οι αλλοι δεν εχουν αυτια?αλλα αφου φαγωθηκες ακου,εγω προσωπικα χαιρομε και να το βλεπω και να το ακουω,στην ρε χορδη ακουω ενα τσιριγματακι αλλα αυτο μπορει να οφειλετε σε ενα εκατομυριο λογους και οχι σε κατασκευαστικο λαθος,το μπουζουκι σου ειναι τελειο και ειναι απο τα οργανα που οταν τα βλεπεις θελεις να τα πιασεις στα χερια σου και να παιξεις!γεια σου ρε βαγγελη λεβεντια!

Γιατί ρε Αποστόλη εσείς και έχετε πιάσει και έχετε παίξει και έχετε ακούσει live τρίχορδα μπουζούκια. Εγώ πρώτη φορά έπιασα και έπαιξα (που λέει ο λόγος έπαιιξα) τρίχορδο πρώτη φορά και είναι αυτό που έφτιαξα (και χτυπάω το κεφάλι μου που τόσα χρόνια δεν είχα ασχοληθεί με το τρίχορδο. Είναι μαγεία). Ναι η ρε στα τρια πρώτα τάστα από το καράολο τσιρίζει λίγο. Βλέπεις ακολούθησα πολύ αυστηρά τα γενόμενα σε τετράχορδο και έτσι το μανίκι γύρισε προς τα πίσω περισσότερο από ότι περίμενα. Έχω βάλει και τρεις κόντρες και σκληρές και όπως καταλαβαίνεις πρέπει να έχω μεγάλη υπομονή για να ισιώσει το μανίκι (αν ισιώσει και δεν χρειαστεί εγχείρηση).
If one can do it, I can do it. If no one can do it, I must do it.

http://vagges2010.blogspot.com/

Sforzando

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.346
  • Για την υπέροχη τέχνη της Οργανοποιίας!!!
    • LUTHIER SCHOOL
Απ: ΤΟ ΤΡΙΧΟΡΔΑΚΙ ΜΟΥ
« Απάντηση #31 στις: Νοέμβριος 10, 2012, 06:07:13 μμ »
Βαγγέλη αυτό το όργανο δεν είναι τριχορδάκι αλλά τριχορδάρα για να ξέρουμε τι λέμε. Έπειτα θα σου πω πως τα όργανα που φτιάχνεις είναι διαλεχτά ένα προς ένα,λες πως έχεις φτιάξει τέσσερα όργανα και δεν ξέρεις αν θα φτιάξεις άλλα...αυτό σε παρακαλώ μην το ξαναπείς ποτέ...θα συνεχίσεις την τέχνη σου όπως εσύ μονάχα ξέρεις ,με την λεπτομέρεια που σε διακρίνει και το αδαμάντινο του χαρακτήρα σου! Είσαι Μάστορας με όλη τη σημασία της λέξης,δεν ξέρω τι σε έχει ξενερώσει όπως λες στο μύνημα σου, πάντως η οργανοποιία ό,τι και να έχουμε (και αυτό πιστεύω ισχύει για όλους μας) μας φτιάχνει τουλάχιστον την διάθεση και μας δίνει την δύναμη να συνεχίσουμε. Έτσι θα κάνεις και εσύ,έτσι θα κάνουμε όλοι μας! Καλή συνέχεια φίλε μου και το κεφάλι πάντα ψηλά!

Vagges2010

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.320
Απ: ΤΟ ΤΡΙΧΟΡΔΑΚΙ ΜΟΥ
« Απάντηση #32 στις: Νοέμβριος 10, 2012, 06:09:08 μμ »
Αχ αυτο το τριχοτο μπουτι σου με εφτιαξε απογευματιατικα.Σοβαρα τωρα.........................καλα σοβαρα τωρα θες τη γνωμη μου? Απο ευγενεια το κανεις αλλα αφου επιμενεις θα σου πω.Φιλε βαγγελη γνωριζεις νομιζω οτι οτι βγει απο το μικρο σου εργαστηρι , ειναι σημειο αναφορας για ολους εμας τους ταλαιπορους , που παρ ολο με μηχανηματα δεν ημαστε αξιοι ουτε να δεσουμε τα κορδονια σου.Ενα το κρατουμενο.............
Κι οσο για τον ηχο......................αν και ειμαι δυσπιστος με τον ηχο του pc μου αυτο που ακουω, και μ αρεσει, και θα το ηθελα δικο μου λιγο ποιο μπασο ισως.Μην ξεχνας οτι ο χρονος ειναι ο μεγαλος μαστορας ,και ο καιρος θα δειξει. Μπραβο σου κι απο μενα, το κεφαλι ψηλα ( ξερεις εσυ) και προσεχε τα βερνικια .Αλλωστε σου εγραψα επ αυτου σε μηνυμα το πρωι . Θα ηθελα να τ ακουσω κι απ τον κυριο που βαζεις και παιζει τα οργανα σου ( θα παραξηγηθουμε στο τελος εδω μεσα με τοσα σεξιστικα υπονοουμενα) και στελνω φιλια σε ολη σου την οικογενεια.Αποψε θα κανω προποση για σενα εχουμε μαζωξη με τα οργανα μας ( νατο παλι) και θα πιω ενα στην υγεια των χεριων σου

Πολύ μαλιαρό είναι ρε Κωστάκη  ;D ;D. Όσον αφορά στα υπόλοιπα σε ευχαριστώ πολύ για τα υπερ του δέοντος καλά σχόλια.
If one can do it, I can do it. If no one can do it, I must do it.

http://vagges2010.blogspot.com/

Vagges2010

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.320
Απ: ΤΟ ΤΡΙΧΟΡΔΑΚΙ ΜΟΥ
« Απάντηση #33 στις: Νοέμβριος 10, 2012, 06:12:05 μμ »
Βαγγέλη αυτό το όργανο δεν είναι τριχορδάκι αλλά τριχορδάρα για να ξέρουμε τι λέμε. Έπειτα θα σου πω πως τα όργανα που φτιάχνεις είναι διαλεχτά ένα προς ένα,λες πως έχεις φτιάξει τέσσερα όργανα και δεν ξέρεις αν θα φτιάξεις άλλα...αυτό σε παρακαλώ μην το ξαναπείς ποτέ...θα συνεχίσεις την τέχνη σου όπως εσύ μονάχα ξέρεις ,με την λεπτομέρεια που σε διακρίνει και το αδαμάντινο του χαρακτήρα σου! Είσαι Μάστορας με όλη τη σημασία της λέξης,δεν ξέρω τι σε έχει ξενερώσει όπως λες στο μύνημα σου, πάντως η οργανοποιία ό,τι και να έχουμε (και αυτό πιστεύω ισχύει για όλους μας) μας φτιάχνει τουλάχιστον την διάθεση και μας δίνει την δύναμη να συνεχίσουμε. Έτσι θα κάνεις και εσύ,έτσι θα κάνουμε όλοι μας! Καλή συνέχεια φίλε μου και το κεφάλι πάντα ψηλά!

Να είσαι καλά ρε Γιώργο. Πάντα με την καλή κουβέντα κάτι που δείχνει και την ποιότητα του ανδρός.
If one can do it, I can do it. If no one can do it, I must do it.

http://vagges2010.blogspot.com/

yiannis

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.261
    • Greek luthiers community
  • Αγαπημένο ξύλο: Καρυδιά...
  • Αριθμός κατασκευών: 15 και αυξάνονται!!!
  • Περιοχή: Πειραιάς
Απ: ΤΟ ΤΡΙΧΟΡΔΑΚΙ ΜΟΥ
« Απάντηση #34 στις: Νοέμβριος 10, 2012, 06:35:46 μμ »
Βαγγελη τι να σχολιάσω τώρα εγώ για το μαγικό σου χέρι;
Τα είπαν όλα τα άλλα παιδιά.Έπαθα πλάκα με την δουλειά σου και ο κέδρος έδωσε πολύ ωραίο χαρακτήρα στο καπάκι σου και στο τελικό αποτέλεσμα.Πραγματικά το ερωτεύτηκα το όργανο :-* :-* :-*

Και δεν θέλω καν να διαννοηθώ πως μπορεί και να μην ξαναφτιάξεις άλλο όργανο...

Κοῦρος

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.035
  • Αγαπημένο ξύλο: Οξυά
  • Αριθμός κατασκευών: Καμιά 50ριά επισκευές για την ώρα
Απ: ΤΟ ΤΡΙΧΟΡΔΑΚΙ ΜΟΥ
« Απάντηση #35 στις: Νοέμβριος 10, 2012, 09:00:12 μμ »
Λοιπόν Βαγγέλη μου επειδή εγώ σε ξέρω πολλά χρόνια, δε θα περίμενα τίποτα λιγότερο απ' αυτό που είδα και άκουσα. Οτιδήποτε λιγότερο θα ήταν κάτι που δεν ταιριάζει στο χαρακτήρα σου.
Είναι κάτι στο οποίο έχεις βάλει τη σφραγίδα σου και εννοιολογικώς αλλά και κυριολεκτικώς και επειδή έχω ζήσει την επιμονή και την υπομονή σου, όταν πάλευες με θεούς και δαίμονες στη ΜΣΕ, που οδηγεί στην τελειομανία σου, ξέρω ότι αυτό το αποτέλεσμα έχει ικανοποιήσει πρωτίστως εσένα για να μας το δείξεις.

Δεν έχω να πω τίποτε άλλα από ένα μεγάλο ΕΥΓΕ και μη διανοηθείς να ξαναπείς ότι θα σταματήσεις να οργανοποιείς γιατί ξέρεις ......... ;D

KOSTAS7

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 990
Απ: ΤΟ ΤΡΙΧΟΡΔΑΚΙ ΜΟΥ
« Απάντηση #36 στις: Νοέμβριος 11, 2012, 11:12:14 πμ »
Φίλε Βαγγελη γοητευεις και στην εμφανιση και στον ηχο .Νομιζω οτι τα δημιουργηματα σου και μερικων αλλων φιλων ειναι οδηγος για τους νεοτερους εμπλεκομενους .Το να πιστευεις οτι εισαι ερασιτεχνης και οχι επαγγελματιας εχει να κανει με τον ψυχισμο σου και την σεμνοτητα σου.Ας εισαι λοιπον ερασιτεχνης και ας βγαζεις τετοια δημιουργηματα .Απλα συγχαρητηρια για ολα

Vagges2010

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.320
Απ: ΤΟ ΤΡΙΧΟΡΔΑΚΙ ΜΟΥ
« Απάντηση #37 στις: Νοέμβριος 11, 2012, 12:11:01 μμ »
Γιάννη ευχαριστώ πολύ για τα σχόλια σου.
Τριαντάφυλλε τι θυμήίθηκες ρε φίλε. Ηρωικές εποχές. Είδες όμως ότι με υπομονή και επιμονή  τίποτα δεν είναι ακατόρθωτο.
Κώστα σε ευχαριστώ και εύχομαι καλές κατασκευές.
If one can do it, I can do it. If no one can do it, I must do it.

http://vagges2010.blogspot.com/

Γιώργος Κατσίγιαννης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 930
  • Αριθμός κατασκευών: 30 και συνεχιζουμε....
Απ: ΤΟ ΤΡΙΧΟΡΔΑΚΙ ΜΟΥ
« Απάντηση #38 στις: Νοέμβριος 11, 2012, 04:21:46 μμ »
Φιλε Βαγγελη........
Σκεφτηκες  να ΑΦΑΛΙΣΕΙΣ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΣΟΥ........... ??? ??? ??? ???
Λοιπον.....εισαι ξεχωριστος κατασκευαστης Βαγγελη,εχουν δικιο τα παιδια στα σχολια τους.
Το οργανο φυσαει σε εμφανιση αλλα και σε ηχο......αλλωστε ο ηχος αναλογα με την υγρασια κτλ αλλαζει εστω και λιγο.Καθε ημερα δεν ειναι ακριβως ο ιδιος ηχος,βεβαια μεσες ακρες εχει τον χαραχτηρα του εννοειται....!!!
Παρατηρηση δεν εχω εγω καμμια Βαγγελη....απλα με την ευκαιρια να πω πως ειμαι ευτυχισμενος που υπαρχει αυτο το φορουμ που υπαρχετε εσεις και ανεβαζετε τον πηχη ψηλα....σε κατασκευη και ποιοτητα οργανων,ειμαι ευτυχισμενος που εδω μεσα υπαρχουν ανθρωποι με χρυσα χερια οπως Ανδρεου Δ,Ζαρκαδας Κ,
Γιαννης Immortalx,κ Κουρος και τοσα αλλα παιδια.....(συγνωμη για οποιον ξεχναω),και ολοι μαθαινουμε ο ενας απ τον αλλον......!!!!
Εγω προσωπικα εχω την αναγκη να σας πω ενα μεγαλο ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ και να σας εχεο ο Θεος παντα ολους καλα....!!!!



Υ.Γ.    Βαγγελη δεν νομιζω οτι θα σταματησεις να φτιαχνεις οργανα ποτε......αλλα και μην το διανοηθεις.... ;D ;D ;D ;D ;D

Vagges2010

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.320
Απ: ΤΟ ΤΡΙΧΟΡΔΑΚΙ ΜΟΥ
« Απάντηση #39 στις: Νοέμβριος 11, 2012, 06:00:08 μμ »
Γιώργο να είσαι καλά φίλε μου. Σε ευχαριστώ πολύ
Να ασφαλίσω τα χέρια μου ΑΧΑΧΑΧΑ ;D ;D ;D Θα τα κόψω τα ρημάδια. Έχω βρεί τον μπελά μου. Η σύζυγος ξεκινάει πάντα την κουβέντα ως εξής :" Τι θέλουμε να κάνουμε? Να χτίσουμε να σοβατίσουμε και φτιάξουμε κουζίνα να..................... Ε τι τον θέλουμε τον μάστορα, μπορούμε και μόνοι μας" και η μετάφραση τώρα  " Τι θέλουμε να κάνουμε? Να χτίσουμε να σοβατίσουμε και φτιάξουμε κουζίνα να..................... Ε τι τον θέλουμε τον μάστορα, Βαγγέλη τρέχα μπορείς" και ο Βαγγέλης  :-[ :-[ :-[ ΑΧΑΧΑΧΑ
If one can do it, I can do it. If no one can do it, I must do it.

http://vagges2010.blogspot.com/

Δημητρης Βλαχος

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 140
  • Αριθμός κατασκευών: 3
Απ: ΤΟ ΤΡΙΧΟΡΔΑΚΙ ΜΟΥ
« Απάντηση #40 στις: Νοέμβριος 12, 2012, 01:52:02 μμ »
Μιλαμε για υπερπαραγωγη!!!!! Τα μισα να καταφερνα μονο τα μισα δεν πιστευω οτι θα ηθελα τιποτα παραπανω!

Vagges2010

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.320
Απ: ΤΟ ΤΡΙΧΟΡΔΑΚΙ ΜΟΥ
« Απάντηση #41 στις: Νοέμβριος 12, 2012, 07:59:51 μμ »
Δημητράκη ευχαριστώ πολύ. Μπορείς και όχι μόνο τα μισά, αλλά όλα. Το μυστικό το έχω πει επανειλημμένως, σε σημείο να γίνομαι κουραστικός. ΥΠΟΜΟΝΗ & ΕΠΙΜΟΝΗ.
If one can do it, I can do it. If no one can do it, I must do it.

http://vagges2010.blogspot.com/

Ανδρέου Δημ.

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.380
    • Κατασκευες
Απ: ΤΟ ΤΡΙΧΟΡΔΑΚΙ ΜΟΥ
« Απάντηση #42 στις: Νοέμβριος 12, 2012, 08:17:13 μμ »
Και εγω προσωπικα ειμαι πολυ τυχερος που εχω γνωρισει φανταστικους ανθρωπους και φιλους σε αυτο το φορουμ και ενας απο αυτους εισαι και εσυ Γιωργο!! Αισθανομαι τυχερος που σε γνωρισα απο κοντα!
Επισης εκτος απο μεγαλος και καταξιωμενος  μουσικος,  φτιαχνεις και καταπληκτικα οργανα!!!

Οσο για το φιλο και αδερφο Βαγγελη επαναλαμβανω οτι εχει μαγικα χερια!!!!
Και εγω τα εχω δει και απο κοντα τα εργα του σε ολα τα επιπεδα!!!!




αποστολης τ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 501
Απ: ΤΟ ΤΡΙΧΟΡΔΑΚΙ ΜΟΥ
« Απάντηση #43 στις: Νοέμβριος 12, 2012, 08:29:37 μμ »
βαγγελη τι ειναι το glou που περασες στην ταστιερα?που το βρισκουμε και πως το εφαρμοζουμε?

Vagges2010

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.320
Απ: ΤΟ ΤΡΙΧΟΡΔΑΚΙ ΜΟΥ
« Απάντηση #44 στις: Νοέμβριος 12, 2012, 09:06:05 μμ »
Αποστόλη το CLOU 500 είναι βερνίκι μπάλας νίτρου. Εφαρμόζεται με την γνωστή μπάλα. Εδώ στο Ηράκλειο το βρήκα σε μαγαζί που πουλάει καπλαμάτες κουρτινόξυλα κλπ. Βάζω και δύο φωτό για να δεις την συσκευασία.
If one can do it, I can do it. If no one can do it, I must do it.

http://vagges2010.blogspot.com/

Tags: