Αποστολέας Θέμα: ΤΡΙΧΟΡΔΟ ΜΠΟΥΖΟΥΚΙ ΚΑΡΥΔΙΑ  (Αναγνώστηκε 20766 φορές)

GALANICK

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 112
  • ΜΕ ΤΟ ΦΤΩΧΟΜΠΟΥΖΟΥΚΟ ΜΟΥ ΤΡΑΓΟΥΔΑΩ ΤΟΝ ΚΑΗΜΟ ΜΟΥ..
  • Αριθμός κατασκευών: 3
ΤΡΙΧΟΡΔΟ ΜΠΟΥΖΟΥΚΙ ΚΑΡΥΔΙΑ
« στις: Ιούλιος 11, 2012, 12:57:36 μμ »
Γεια σας φιλαρακια.Ευχομαι να ειστε ολοι καλα.Λοιπον αφου τελειωσα το σκαφος και ειμαι ετοιμος να το κολλησω με το μπρατσο....
(και περιμενοντας μαυρο ξυλοστοκο απο Αθηνα για κατι μερεμετακια του διακοσμητικου φιλετου).....
ειπα να δω πως "καθεται" το χαρτωμα στο εσωτερικο του σκαφους.Προσπαθησα να το βαλω προχειρα(χωρις να το κολλησω) αλλατσαλακωνει περιεργα και δεν στρωνει με τιποτα πανω στις ντουγιες.... :'(
Το αγορασα απο Αθηνα και ειναι ετοιμο κομμενο σε κομματια.Τι μπορω να κανω; ::) ::)
Αν το κοψω σε λεπτοτερες λωριδες θα το χαλασω; ::) ::)
Υπαρχει περιπτωση να στρωσει καλα αν κολληθει; ::) ::)
Ευχαριστω εκ των προτερων..... :)
ΧΩΡΙΣ ΕΝΟΧΗ...

GALANICK

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 112
  • ΜΕ ΤΟ ΦΤΩΧΟΜΠΟΥΖΟΥΚΟ ΜΟΥ ΤΡΑΓΟΥΔΑΩ ΤΟΝ ΚΑΗΜΟ ΜΟΥ..
  • Αριθμός κατασκευών: 3
Απ: ΤΡΙΧΟΡΔΟ ΜΠΟΥΖΟΥΚΙ ΚΑΡΥΔΙΑ
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 11, 2012, 12:58:35 μμ »
Αλλη μια φωτο....
ΧΩΡΙΣ ΕΝΟΧΗ...

Δημητρης Βλαχος

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 140
  • Αριθμός κατασκευών: 3
Απ: ΤΡΙΧΟΡΔΟ ΜΠΟΥΖΟΥΚΙ ΚΑΡΥΔΙΑ
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 11, 2012, 01:14:49 μμ »
Φιλε μου εγω αυτο που εκανα στο δικο μου ηταν να παρω ενα κομματι ριζοχαρτο το εβαλα μεσα στο σκαφος και του εκανα τσακισεις οπου χρειαζοτανε μεχρι να πατησει καλα. Μετα το εβγαλα και το εκοψα στις τσακισεις. Πηρα το χαρτι που ειναι για το χαρτομα το απλωσα στον παγκο μου και απο πανω εβαλα το ριζοχατο και αρχισα να το κοβω στο ιδιο σχημα και ηταν ετοιμο να μπει στο σκαφος. αυτος ειναι ο δικος μου τροπος. Ωραιο το σκαφος σου το πρωτο σου ειναι?

GALANICK

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 112
  • ΜΕ ΤΟ ΦΤΩΧΟΜΠΟΥΖΟΥΚΟ ΜΟΥ ΤΡΑΓΟΥΔΑΩ ΤΟΝ ΚΑΗΜΟ ΜΟΥ..
  • Αριθμός κατασκευών: 3
Απ: ΤΡΙΧΟΡΔΟ ΜΠΟΥΖΟΥΚΙ ΚΑΡΥΔΙΑ
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 11, 2012, 01:25:32 μμ »
Φιλε Δημητρη ευχαριστω.Θα το δοκιμασω.Το σκαφος μου ειναι το πρωτο με ντουγιες.Εχω φτιαξει κι εναν σκαφτο μπαγλαμα...
ΧΩΡΙΣ ΕΝΟΧΗ...

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 6.115
Απ: ΤΡΙΧΟΡΔΟ ΜΠΟΥΖΟΥΚΙ ΚΑΡΥΔΙΑ
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 11, 2012, 04:41:22 μμ »
ΚΙ ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΔΙΚΟ ΤΟΥ ΣΚΑΦΟΣ.      ΝΑ ΔΩ ΕΓΩ ΠΟΤΕ ΘΑ ΑΞΙΩΘΩ ΝΑ ΦΤΙΑΞΩ.  ΠΑΤΡΙΔΑ ΜΠΡΑΒΟ ΣΟΥ.    ΛΟΙΠΟΝ ΕΝΑ ΕΝΑ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ.........ΚΑΤ ΑΡΧΗΝ ΑΠΟ ΤΙ ΞΥΛΟ ΤΟ ΕΦΤΙΑΞΕΣ?       ΠΡΙΝ ΧΑΡΤΟΣΕΙΣ ΒΑΛΕ ΤΑ ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ ΠΕΡΙΜΕΤΡΙΚΑ ΣΙΡΙΤΙΑ, ΜΕΤΑ ΦΑΕ ΤΟΝ ΠΙΣΩ ΤΑΚΟ ΟΧΙ ΠΟΛΥ, ΙΣΑ ΙΣΑ ΝΑ ΓΛΥΚΑΝΟΥΝ ΟΙ ΓΩΝΙΕΣ ΤΟΥ, ΜΕΤΑ ΕΝΩΣΕ ΜΠΡΑΤΣΟ ΜΕ ΣΚΑΦΟΣ ,ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΧΑΡΤΟΣΕ ΤΟ.     ΑΛΗΘΕΙΑ ΓΙΑΤΙ ΒΙΑΣΤΗΚΕΣ ΚΑΙ ΚΟΛΗΣΕΣ ΤΟ ΚΑΡΑΟΛΟ? ΤΩΡΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΣ ΧΙΛΙΟΣΤΟ ΧΙΛΙΟΣΤΟ ΜΗΝ ΣΟΥ ΦΥΓΕΙ.
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

Ανδρέου Δημ.

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.380
    • Κατασκευες
Απ: ΤΡΙΧΟΡΔΟ ΜΠΟΥΖΟΥΚΙ ΚΑΡΥΔΙΑ
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 11, 2012, 04:59:52 μμ »
Συγχαρητηρια!! Πολυ ωραια δουλεια εχεις κανει!!

Αυτο που κανω εγω με το χαρτι ειναι να το τοποθετω μεσα κομματια κομματια οπως το αγορασες εσυ και να το στρωνω να κατσει καλα! Αυτο κανει καποιες τσακισεις!
Μετα παιρνω το ψαλιδι και κοβω τις τσακισεις και το κολαω! Ειναι ευκολο!

ΥΣ Κρατησε πατρον απο τα σχεδια του χαρτιου για να εχεις τις επομενες φορες!

Blekos Kerkyra

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 982
  • Ουτε καν ερασιτεχνης...
    • Youtube
  • Αγαπημένο ξύλο: Τιμιο ξυλο
  • Αριθμός κατασκευών: Κατασκευές...επισκευές...!
  • Περιοχή: Κέρκυρα
Απ: ΤΡΙΧΟΡΔΟ ΜΠΟΥΖΟΥΚΙ ΚΑΡΥΔΙΑ
« Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 11, 2012, 06:18:21 μμ »
Παρα πολυ ωραια δουλεια...πολυ καθαρη!
Το καλουπι το εφτιαξες με βαση τον οδηγο του κυριου Βασιλειου;

Πειτε μου κι εμενα βρε παιδια....γιατι χαρτωνετε τα σκαφη;...Δε σας αρεσει η οψη του ξυλου εσωτερικα του σκαφους;
Αληθεια,το χαρτι  περα απο τη στηριξη προσφερει κατι αλλο;

Ωσάν το έρημο δεντρί που'ναι στ'αόρι απάνω
Μ'αρέσει να'μαι αμοναχός με τσι πολλούς δεν κάνω...

https://www.youtube.com/c/blekoskerkyra

Κοῦρος

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.035
  • Αγαπημένο ξύλο: Οξυά
  • Αριθμός κατασκευών: Καμιά 50ριά επισκευές για την ώρα
Απ: ΤΡΙΧΟΡΔΟ ΜΠΟΥΖΟΥΚΙ ΚΑΡΥΔΙΑ
« Απάντηση #7 στις: Ιούλιος 11, 2012, 11:03:29 μμ »
..................................
Πειτε μου κι εμενα βρε παιδια....γιατι χαρτωνετε τα σκαφη;...Δε σας αρεσει η οψη του ξυλου εσωτερικα του σκαφους;
Αληθεια,το χαρτι  περα απο τη στηριξη προσφερει κατι αλλο;

Αυτή την απορία έχω κι εγώ.
Και αυτό γιατί σχεδόν όλα τα "αξιοπρεπή" μπουζούκια που έχω δει, είναι γυμνά από μέσα.

Αντιθέτως όλα ανεξαιρέτως τα φτηνά έως μεσαία είναι χαρτωμένα.

GALANICK

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 112
  • ΜΕ ΤΟ ΦΤΩΧΟΜΠΟΥΖΟΥΚΟ ΜΟΥ ΤΡΑΓΟΥΔΑΩ ΤΟΝ ΚΑΗΜΟ ΜΟΥ..
  • Αριθμός κατασκευών: 3
Απ: ΤΡΙΧΟΡΔΟ ΜΠΟΥΖΟΥΚΙ ΚΑΡΥΔΙΑ
« Απάντηση #8 στις: Ιούλιος 11, 2012, 11:45:28 μμ »
Φιλε Ζαρκαδα οι φωτο ειναι λιγο "παλιες"(της προηγουμενης βδομαδας).Τον μπροστα τακο τον εχω τριψει στις γωνιες και εχω κανει  το μορσο για την ενωση με το μπρατσο.Οσο για το καραολο το κολλησα απο πριν γιατι νομιζω οτι ειναι πιο ευκολο απο οτι να ειναι ενωμενο το μπρατσο με το σκαφος.Και για να μην μου ξεφυγει χρησιμοποιησα ενα αλφαδι με λειζερ (αγορα απο LIDL).Σιριτια περιμετρικα δεν ξερω αν θα βαλω ::) ::)
Το σκαφος ειναι απο καρυδια οπως και το μπρατσο με κοντρα βεγκε...
Φιλε BLEKOS το καλουπι το εφτιαξα με τα σχεδια που μου εστειλε ο Ανδρονης ο Βαγγελης....
Οσον αφορα το χαρτωμα νομιζω οτι ειναι καθαρα θεμα αισθητικης.Εμενα μου αρεσει το μαυρο χαρτι εσωτερικα.Στο μπουζουκι που αγορασα το 95
το χαρτωμα ειναι χρυσο και δυστυχως δεν μπορω να το βγαλω... :'(
Ενα "γυμνο" εσωτερικα μπουζουκι που ετυχε να δω πριν λιγες μερες δεν μου αρεσε......
Νεωτερα απο την κατασκευη προσεχως........ :)
ΧΩΡΙΣ ΕΝΟΧΗ...

john 2004

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.748
Απ: ΤΡΙΧΟΡΔΟ ΜΠΟΥΖΟΥΚΙ ΚΑΡΥΔΙΑ
« Απάντηση #9 στις: Ιούλιος 11, 2012, 11:53:42 μμ »
φιλε μου πολυ ωραιο το οργανο μεχρι εδω! την ιδια απορια για το χαρτωμα την εκανα και εγω στην εκθεση. απαντηση δεν πηρα! θα διαφωνισω ομως μαζι σου, ενα καλα σχηματισμενο οργανο γυμνο απο μεσα ειναι το κατι αλλο. καμια απαντηση απο τους πιο εμπειρους για το χαρτωμα????? και ειδικα χρυσο ε? μπλιαχ!

Χρήστος Φυλλαρίδης

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 380
Απ: ΤΡΙΧΟΡΔΟ ΜΠΟΥΖΟΥΚΙ ΚΑΡΥΔΙΑ
« Απάντηση #10 στις: Ιούλιος 12, 2012, 01:52:29 πμ »
Πολυ ωραιο σκαφος!! Την ιδια απορια εχω και γω,το χαρτι γιατι??αφου οι ντουγες δενουν με γαζα και ψαροκολλα ,το χαρτι τι προσφερει.Παλαιοτερα το εβαζαν για να κρυψουν τις ατελειες οι οποιες ηταν και χοντρες μαλιστα οπως και τον πραγματικο αριθμο ντουγων.Σημερα την παραμυθα με τις ντουγες την ξερει και ο πιο ασχετος ,οποτε χαρτωνουν για να κρυβουν τις  κακοτεχνιες.Εδω μεσα βλεπω κατι σκαφη αψεγαδιαστα  να γυαλιζουν απο μεσα,γιατι το βαζετε το χαρτι?ειδικα αυτο το χρυσο που παραπεμπει στο υπερφορτωμενο απο οστρακα σκυλαδικο μπουζουκι του 80'

john 2004

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.748
Απ: ΤΡΙΧΟΡΔΟ ΜΠΟΥΖΟΥΚΙ ΚΑΡΥΔΙΑ
« Απάντηση #11 στις: Ιούλιος 12, 2012, 02:16:36 πμ »
Πολυ ωραιο σκαφος!! Την ιδια απορια εχω και γω,το χαρτι γιατι??αφου οι ντουγες δενουν με γαζα και ψαροκολλα ,το χαρτι τι προσφερει.Παλαιοτερα το εβαζαν για να κρυψουν τις ατελειες οι οποιες ηταν και χοντρες μαλιστα οπως και τον πραγματικο αριθμο ντουγων.Σημερα την παραμυθα με τις ντουγες την ξερει και ο πιο ασχετος ,οποτε χαρτωνουν για να κρυβουν τις  κακοτεχνιες.Εδω μεσα βλεπω κατι σκαφη αψεγαδιαστα  να γυαλιζουν απο μεσα,γιατι το βαζετε το χαρτι?ειδικα αυτο το χρυσο που παραπεμπει στο υπερφορτωμενο απο οστρακα σκυλαδικο μπουζουκι του 80'

 
Χρησταρα το περιεγραψες οσο καλυτερα γινοταν.

Χρήστος Φυλλαρίδης

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 380
Απ: ΤΡΙΧΟΡΔΟ ΜΠΟΥΖΟΥΚΙ ΚΑΡΥΔΙΑ
« Απάντηση #12 στις: Ιούλιος 12, 2012, 09:48:23 πμ »
..................................
Πειτε μου κι εμενα βρε παιδια....γιατι χαρτωνετε τα σκαφη;...Δε σας αρεσει η οψη του ξυλου εσωτερικα του σκαφους;
Αληθεια,το χαρτι  περα απο τη στηριξη προσφερει κατι αλλο;

Αυτή την απορία έχω κι εγώ.
Και αυτό γιατί σχεδόν όλα τα "αξιοπρεπή" μπουζούκια που έχω δει, είναι γυμνά από μέσα.

Αντιθέτως όλα ανεξαιρέτως τα φτηνά έως μεσαία είναι χαρτωμένα.
οχι μονο τα φτηνα αλλα και πανακριβα οργανα εχουν χαρτι.Ολα τα σκαφη "σειρας" απο 15 εως ....1015 ντουγες εχουν χαρτι.Οργανα χωρις χαρτι ειναι αυτα που εχουν μια προσωπικη σφραγιδα συνηθως π.χ δεν θα δεις χαρτι στον Αλεξανδρη και στον Ισιδωρο Παπαδαμου ή σε οργανα του Μπρα ή του Ραπακουσιου.Κι επειτα το χαρτι ειναι ενα μαλακο υλικο που απορροφα τον ηχο και δεν τον αντανακλα.Κριμα παντως σε τετοια ωραια γυαλιστερα σκαφη απο μεσα  με αριστες ιδιοτητες αντανακλασης να μπαινει χαρτι .

Κοῦρος

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.035
  • Αγαπημένο ξύλο: Οξυά
  • Αριθμός κατασκευών: Καμιά 50ριά επισκευές για την ώρα
Απ: ΤΡΙΧΟΡΔΟ ΜΠΟΥΖΟΥΚΙ ΚΑΡΥΔΙΑ
« Απάντηση #13 στις: Ιούλιος 12, 2012, 01:15:10 μμ »
Χρήστο γι' αυτό λέω ότι σχεδόν όλα τα "αξιοπρεπή", γιατί πράγματι υπάρχουν και κάποιων καταξιωμένων κατασκευαστών πανάκριβα όργανα που είναι χαρτωμένα.

Πως αρέσκονται να κρύβουν την φυσική όψη του ξύλου εσωτερικώς του σκάφους σε τόσο καλοδουλεμένα όργανα δεν το έχω καταλάβει.

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 6.115
Απ: ΤΡΙΧΟΡΔΟ ΜΠΟΥΖΟΥΚΙ ΚΑΡΥΔΙΑ
« Απάντηση #14 στις: Ιούλιος 12, 2012, 04:00:45 μμ »
ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΠΑΘΑ ΕΓΩ ΧΘΕΣ ΔΕΝ ΞΑΝΑΒΑΖΩ ΧΑΡΤΙ ΠΑΝΤΟΣ. ΑΝ ΔΕΙΤΕ ΤΑ ΟΡΓΑΝΑ ΚΑΤΙ ΠΑΙΔΙΩΝ ΑΠΟ ΘΕΣΑΛΟΝΙΚΗ ΕΙΝΑΙ ΔΕΜΕΝΑ ΜΕ ΜΙΑ ΜΙΚΡΗ ΚΟΡΔΕΛΙΤΣΑ ΑΝΑ ΔΥΟ ΔΟΥΓΙΕΣ ΚΑΙ ΝΟΜΙΖΩ ΜΕ ΨΑΡΟΚΟΛΑ
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................