Αποστολέας Θέμα: κολωνάτο δράπανο  (Αναγνώστηκε 24707 φορές)

Μακρής Δημήτρης

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 333
  • Αγαπημένο ξύλο: Μαύρη μουριά, παλίσσανδρος
κολωνάτο δράπανο
« στις: Ιούλιος 01, 2012, 01:17:40 πμ »
Επειδή είμαι έτοιμος να αγοράσω ένα κολωνάτο δράπανο θα ήθελα τη γνώμη σας...
Σκέφτομαι ένα από αυτά τα δύο:
http://www.ergaleioagora.gr/index.php?main_page=product_info&cPath=1_171&products_id=1703
http://www.ergaleioagora.gr/index.php?main_page=product_info&cPath=1_171&products_id=1704

Ήμουν έτοιμος να πάρω το 2ο, αλλά λόγω περιορισμένου χώρου το ξανασκέφτηκα λίγο... Έχει δοκιμάσει κανείς κάποιο από αυτά? Το 1ο με τα 350w είναι αρκετό ώστε να δεχτεί και έναν κύλινδρο τριβείο??

immortalx

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.449
    • Facebook profile
  • Αγαπημένο ξύλο: οτιδηποτε εκτος απο αυτο που βγηκε απ'τον παραδεισο XD
  • Αριθμός κατασκευών: 6
Απ: κολωνάτο δράπανο
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 01, 2012, 07:26:37 πμ »
Δημητρη καλο θα ηταν να τσεκαρεις και αν η αποσταση τσοκ-κολωνας καλυπτει τις αναγκες σου! Για ψιλοδουλεια με κυλινδρικο τριβειο δε νομιζω να εχεις προβλημα με οποιοδηποτε απο τα δυο, αλλα γενικοτερα δεν ειναι κατασκευασμενα για να δεχονται μεγαλες πλευρικες καταπονησεις.

efthymis

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 89
  • Αριθμός κατασκευών: 30
Απ: κολωνάτο δράπανο
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 01, 2012, 08:25:11 πμ »
Το εχω αγορασει και εγω (το μικρο)
Πολυ κακο εργαλειο καθως εχει πολυ τζογο στο τσοκ
 και για τρυπες οπως στα κλειδια κλασικης μπορει να σου κανει ζημια
Βρες τιποτα αλλο με λιγοτερο τζογο
efthymis

chris

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 500
Απ: κολωνάτο δράπανο
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 01, 2012, 12:03:54 μμ »
Μήν βιάζεστε παλικάρια όπου νάνε θά τό ξαναβάλη τό λιντλ στά 600 βατ 16 τσοκ καί μέ μέγγενη στό τραπέζι στά 65 ευρά  28 κιλά πολύ καλό εργαλείο κινέζικο μέν καί αυτό αλλά κλάσεις ανώτερο από τής άινελ. Γιά τήν αλήθεια τό έχω πάρει πρίν από 2 χρόνια καί παραμένη σφραγιστό μέσα στό κουτί του μιά πού έχω άλλο καί κάνω τήν δουλειά μου.Τό ότι είναι καλό σάς μεταφέρω από τίς εντιπώσεις φίλου μου πού τό χρησιμοποιεί. Καί μόνον τό ξανατονίζω 65 ευρά

Κοῦρος

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.035
  • Αγαπημένο ξύλο: Οξυά
  • Αριθμός κατασκευών: Καμιά 50ριά επισκευές για την ώρα
Απ: κολωνάτο δράπανο
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 01, 2012, 12:13:11 μμ »
....................Γιά τήν αλήθεια τό έχω πάρει πρίν από 2 χρόνια καί παραμένη σφραγιστό μέσα στό κουτί του μιά πού έχω άλλο καί κάνω τήν δουλειά μου.............

Μαστρο Χρήστο,
μ' αυτά που είδα σφραγισμένα στο εργαστήριό σου (αλλά και τα υπόλοιπα που μου είπες ότι έχεις στο σπίτι) σίγουρα θα εξοπλιστούν πολύ καλώς πεντέξι καινούργιοι (και όχι μόνο).

Δε τα βγάζεις σε καμιά δημοπρασία; Χαμός θα γίνει!!!!! ;D ;D ;D

john 2004

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.748
Απ: κολωνάτο δράπανο
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 01, 2012, 12:27:16 μμ »
Χρηστο ειναι παρα πολυ καλο το δραπανο του λιντλ το εχω δοκιμασει. εισαι σιγουρος οτι το βγαζει στα 600βαττ (ηταν 500) . η τιμη που αναφερεις ειναι απιστευτη, μπας και ξερουμε και το ποτε?

chris

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 500
Απ: κολωνάτο δράπανο
« Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 01, 2012, 12:46:05 μμ »
Ναί τό έβαλε τρείς φορές στά 500 βάτ μέ τιμή 75 ευρώ καί τήν τελευταία φορά στά 600 βατ μέ τιμή τά 65 ευρώ γιαυτό καί τό πήρα άν καί είχα άλλο καί έκανα τήν δουλειά μου.Τί παίρνης μέ 65 ευρώ?

chris

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 500
Απ: κολωνάτο δράπανο
« Απάντηση #7 στις: Ιούλιος 01, 2012, 12:52:09 μμ »
Φίλε τριαντάφιλλε Εγώ πράμα πού έχω δέν πουλάω .¨Οταν θά έρθη η ώρα θά κρατήσω 5-6 εργαλεία γιά τό σπίτι γιά ώρα ανάγγης καί τά υπόλοιπα θά τά χαρισω αλλά εκεί πού θέλω εγώ.

Κοῦρος

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.035
  • Αγαπημένο ξύλο: Οξυά
  • Αριθμός κατασκευών: Καμιά 50ριά επισκευές για την ώρα
Απ: κολωνάτο δράπανο
« Απάντηση #8 στις: Ιούλιος 01, 2012, 01:01:36 μμ »
Φίλε τριαντάφιλλε Εγώ πράμα πού έχω δέν πουλάω .¨Οταν θά έρθη η ώρα θά κρατήσω 5-6 εργαλεία γιά τό σπίτι γιά ώρα ανάγγης καί τά υπόλοιπα θά τά χαρισω αλλά εκεί πού θέλω εγώ.

Το ήξερα ήδη Μαστρο Χρήστο και το καταλαβαίνω απόλυτα!! Για πλάκα το είπα, θαυμάζοντας την πληθώρα των εργαλείων που έχεις!!
Κι εγώ έτσι είμαι. Δεν μπορώ να αποχωριστώ κάποιο απ' τα εργαλεία μου ακόμα κι αν δεν το χρησιμοποιώ.

Υ.Γ. Όντας ήδη αποδέκτης ενός δώρου σου, είμαι σίγουρος ότι θα κάνεις ευτυχισμένα πολλά μέλη μας.

Δημήτρης Κ

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 195
  • Αριθμός κατασκευών: 1 στο 35% :p
Απ: κολωνάτο δράπανο
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 17, 2012, 01:18:20 μμ »
Παιδιά καλημέρα.
Πρώτο μου πόστ στο φόρουμ :)

Ψάχνω και γώ ένα κολωνάτο δράπανο. Απλά με ενδιαφέρει η ακρίβεια. Τι δράπανο θα μου συνιστούσατε λαμβάνοντας υπόψιν ένα budget ~200 ευρώ?
Αυτό του Lidl κυκλοφορεί ακόμα?
Έδω δει το pbd40 της bosch αλλά μου κάνει περισσότερο εφφέ παρά στιβαρό εργαλείο. Χώρια ότι και η τιμή του είναι λίγο κάπως...

Δημήτρης Κ

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 195
  • Αριθμός κατασκευών: 1 στο 35% :p
Απ: κολωνάτο δράπανο
« Απάντηση #10 στις: Απρίλιος 16, 2013, 11:45:51 πμ »
Να μην ανοίγω άλλο θέμα για το ίδιο ζήτημα...

Για προτείνετε ρε παιδιά κάποιο κολωνάτο σε νορμάλ τιμή γιατί θα το χρειαστώ πολύ σύντομα... Το Lidl δεν το βλέπω ζωηρό... έχει πεθάνει τις σπαθοσέγες....

efthymis

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 89
  • Αριθμός κατασκευών: 30
Απ: κολωνάτο δράπανο
« Απάντηση #11 στις: Απρίλιος 17, 2013, 07:36:52 πμ »
efthymis

Δημήτρης Κ

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 195
  • Αριθμός κατασκευών: 1 στο 35% :p
Απ: κολωνάτο δράπανο
« Απάντηση #12 στις: Αύγουστος 21, 2013, 10:53:30 μμ »
Παιδιά ξέρει κανείς την απόσταση της κολώνας απ το κέντρο του τσόκ στο parkside?

xasapis

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 3
Απ: κολωνάτο δράπανο
« Απάντηση #13 στις: Αύγουστος 28, 2013, 10:55:56 πμ »
Κλημερα τα lidl εχουν κανει ενα καταστημα το lidl bazaar για θεσ/νικη ξερω σιγουρα και βαζουν αυτα που δεν πουληθηκαν μπορει και σε χαμηλοτερη τιμη!!

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: κολωνάτο δράπανο
« Απάντηση #14 στις: Αύγουστος 28, 2013, 11:50:32 πμ »
Κλημερα τα lidl εχουν κανει ενα καταστημα το lidl bazaar για θεσ/νικη ξερω σιγουρα και βαζουν αυτα που δεν πουληθηκαν μπορει και σε χαμηλοτερη τιμη!!


καλημέρα και καλώς ήρθες!
για αυτό λες ? ή υπάρχει πλέον κάτι πιο "μόνιμο" ?

http://www.voria.gr/index.php?module=news&func=display&sid=113409

Tags: