Αποστολέας Θέμα: 3D printing και οργανοποιια  (Αναγνώστηκε 4228 φορές)

songless_bird

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 997
  • Αγαπημένο ξύλο: Ειναι τρέλα η Cedrela
  • Αριθμός κατασκευών: Μια καλή και μια κουτσή κιθάρα
3D printing και οργανοποιια
« στις: Μάρτιος 24, 2022, 12:48:52 πμ »
Ο Άγιος Βασίλης μου έφερε δώρο έναν 3d printer . Κυρίως από περιέργεια . Τελικά η ενασχόληση είναι εθιστική. Μπορείς να έχεις μια ιδέα. Να την σχεδιάσεις σε 3d πρόγραμμα και να βάλεις να το εκτυπώσει. Αν και παίρνει ώρες για μια κατασκευή δίνει μεγαλύτερη ακρίβεια και φυσικα λιγότερη κούραση από το να μετράς και να κόβεις στο εργαστήριο. Πολλά από τα jig μου από ξύλο τα αντικαθιστώ με εκτυπωμένα. Έχουν μεγαλύτερη ακρίβεια. Αυτός που έχω με τις στοκ ρυθμίσεις εκτυπώνει με ακρίβεια 0.12 του χιλιοστού!! Μερικές από τις κατασκευές.

songless_bird

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 997
  • Αγαπημένο ξύλο: Ειναι τρέλα η Cedrela
  • Αριθμός κατασκευών: Μια καλή και μια κουτσή κιθάρα
Απ: 3D printing και οργανοποιια
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 24, 2022, 12:52:21 πμ »
Το μηχάνημα είναι αυτό. Creality CR-10 V3 .

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.143
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: 3D printing και οργανοποιια
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 24, 2022, 05:53:34 πμ »
καλοριζικο!

αυτο με τις τρυπες των κλειδιων το δοκιμασες αν ειναι οκ;
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

songless_bird

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 997
  • Αγαπημένο ξύλο: Ειναι τρέλα η Cedrela
  • Αριθμός κατασκευών: Μια καλή και μια κουτσή κιθάρα
Απ: 3D printing και οργανοποιια
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 24, 2022, 07:50:26 πμ »
Είναι άψογο Στέλιο. Έστειλα και ένα στον Γρηγορη να το δοκιμασει για πιο αντικειμενική γνωμη. Επειδή οι τρύπες δεν γίνονται με το χέρι αλλά χτίζονται όπως είπα με ακρίβεια δεκατων του χιλιοστού. Όταν συναρμολογησα πρώτη φορά το zig και ευθυγράμμισα τα κομμάτια μιλάμε για την απόλυτη επαφή. Μετά πας σε αλουμινιο κομμένο με cnc με εργοστασιακες προδιαγραφές.

Γιωργος π

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 750
  • Αγαπημένο ξύλο: Όλα αρκεί να παράγουν ήχο κ ομορφιά......
  • Αριθμός κατασκευών: 5
Απ: 3D printing και οργανοποιια
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 24, 2022, 02:31:34 μμ »
Πολύ ωραίο συγχαρητήρια,   μπορείς να  κάνεις και φιγουρες για μπουζουκια με αυτο;;

Από κόστος συμφέρει να κάνεις ένα εργαλειο από το να το αγορασεις;

songless_bird

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 997
  • Αγαπημένο ξύλο: Ειναι τρέλα η Cedrela
  • Αριθμός κατασκευών: Μια καλή και μια κουτσή κιθάρα
Απ: 3D printing και οργανοποιια
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 24, 2022, 08:27:15 μμ »
Δεν θα ελεγα οτι θα εκανα κατι που θα μπει πανω σε οργανο. Μιλαμε για πλαστικο υλικο . Αυτο που χρησιμοποιω στους 60 βαθμους αρχιζει να λιωνει. Λεγετε PLA ( πολυγαλακτικο οξυ) και βγαινει απο καλαμποκι. Με ειδικες αναβαθμισεις μπορεις να εκτυπωσεις και πιο σκληρα πλαστικα οπως ABS , ASA ακομη και ναυλον και υλικο με ανθρακονηματα μεσα. Το υλικο που παραγει δεν τριβεται ωραια.

Το κοστος ειναι αμελητεο σε σχεση με την τιμη των εργαλειων. Βεβαια το ενα ειναι πλαστικο το αλλο μεταλλο. Αλλα εμενα το πλαστικο για τα κλειδια μου κοστισε 4€ μαζι με τις βιδες και τη σωληνα ενω το μεταλλικο εχει 150€. Και αν χαλασει απλα θα χρειαστω λιγες ωρες να εκτυπωσω παλι οτι εσπασε.

oscar

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 378
  • Περιοχή: Πειραιάς
Απ: 3D printing και οργανοποιια
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 24, 2022, 03:17:29 μμ »
link=topic=4325.msg82647#msg82647 date=1648125094]
Πολύ ωραίο συγχαρητήρια,   μπορείς να  κάνεις και φιγουρες για μπουζουκια με αυτο;;

Από κόστος συμφέρει να κάνεις ένα εργαλειο από το να το αγορασεις;

[/quote]

Τα τελευταία 2 χρόνια ασχολούμαι και εγώ αρκετά ενεργά με το 3D Printing, και έχω φτιάξει άπειρα πραγματα σχετικά με την οργανοποιία, από jigs , templates, μέχρι και μικρά αυτόνομα εργαλειάκια όπως π.χ. thumb plane, router base για dremel... και άλλα.
Δεν σκέφτηκα όμως ούτε μια στιγμή να εφαρμόσω τυπωμένο πλαστικό σχέδιο πάνω σε όργανο, κυρίως για αισθητικούς λόγους.

Αν και θεωριτικά ο 3D printer θα μπορούσε εύκολα να τυπώσει φιγούρες για όργανα, το αισθητικό αποτέλεσμα νομίζω πως δεν μπορεί ούτε καν να πλησιάσει αυτό ενός ωραίου κομματιού ξύλου, καπλαμά ή όστρακου.

Η μόνη φορά που εφάρμοσα εκτυπωμένο αντικείμενο πάνω σε όργανο ήταν σε επισκευή σπασμένου καράβολα σε μαθητική κλασσική κιθάρα.
Ο πιτσιρίκος είχε χάσει το κακκαλάκι (nut), η κιθάρα ήταν πολύ φτηνή και δεν άξιζε ούτε η βενζίνη που θα έκαιγα για να παω να πάρω καινούριο, να μην μιλήσω για την όποια προσαρμογή θα ήθελε μετά πάνω στο όργανο.
Οπότε έκατσα και σχεδίασα ένα νεο nut με έτοιμες και τις χαρακιές, το τύπωσα με 100% γέμισμα και σε 5 λεπτα της ώρας η κιθάρα ήταν έτοιμη κουρδισμένη.
Αν και κρατούσα τις αμφιβολίες μου για την αντοχή του έναντι στην πίεση των χορδών, τελικά μια χαρά άντεξε.

Γρηγόρης Μαυρακης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.452
  • Αγαπημένο ξύλο: Ινδικος παλισανδρος
  • Αριθμός κατασκευών: Καμμια
Απ: 3D printing και οργανοποιια
« Απάντηση #7 στις: Μάιος 26, 2022, 09:39:09 πμ »
Όντως η ακρίβεια των jig που φτιάχτηκαν στο 3D είναι εργοστασιακή.. το τοποθετείς τρύπας τις τρύπες των κλειδιών με κλειστά μάτια και τελείωσες.. πας παρακάτω..
Ενα δημόσιο ευχαριστώ στον songless για τα δώρα του..

Tags: