Αποστολέας Θέμα: κατασκευή ξύλινου ταχύπλοου σκάφους  (Αναγνώστηκε 9164 φορές)

georgalasg

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.738
    • παρουσίαση κατασκευών
  • Αγαπημένο ξύλο: απελέκητο...
  • Περιοχή: Άλιμος - Κυπαρίσσι Λακωνίας
κατασκευή ξύλινου ταχύπλοου σκάφους
« στις: Ιούνιος 21, 2021, 09:02:18 μμ »
Πάρτε πατατακια... ξεκινάει ωραία κωμωδία   {celebrate012}

Οτι θα δείτε στις επόμενες σελίδες δε βασίζονται στις καλές μου γνώσεις  ναυπηγικής και ξυλουργικής. Οπότε αν αντιγράψετε βάλτε μέσα πρώτα την πεθερά.

Η ιδέα για κατασκευή μίας βάρκας ήρθε πολύ νωρίς σε παιδική υλικία. Η πρώτη κατασκευή ηταν μια αποτυχημένη σανίδα για surf. 35 χρονια μετά έγινε η δεύτερη προσπάθεια για μια πολύ μικρή βαρκα για κοντινά ψαρέματα. Τη στιγμή που γράφεται αυτό το ποστ η κατασκευή της βρίσκεται στο 90% και γίνεται στο χωριό. Βρισκόμαστε στα βαψίματα. Μέσα στο καλοκαίρι θα σπάσουμε σαμπανια.

Τώρα ήρθε η ώρα για κάτι δυσκολότερο. Ένα μικρό ταχύπλοο.
Η επιλογή έγινε εύκολα, όταν έπεσε μπροστά μου η παρακάτω φωτογραφία.

 


Πρόκειται για ένα μοντέλο του 1950, το squirt απο την εταιρία glen-l.
Η κατασκευή του σκάφους θα γίνει απο ξύλο σαπέλι, κόντρα πλακέ οκουμέ marine, υαλοΰφασμα και εποξική ρυτίνη ειδική για ναυπηγικές εργασίες.
Οι ενώσεις των ξύλων θα γίνουν με βίδες silicon bronze, οι οποίες, φυσικά και δεν υπήρχαν στην Ελλάδα. Βρέθηκαν και αγοράστηκαν απο Αγγλία.

 


Επίσης αγοράστηκαν τα σχέδια απο την ιστοσελίδα της εταιρίας.
Ύστερα απο αρκετή σκέψη αποφάσισα να μεγαλώσω λίγο το μήκος του σκάφους και να αλλάξω λίγο τα σχέδια. Το συνολικό μήκος του σκάφους θα είναι 3,35m
Αποφάσισα για τους νομείς του σκάφους, τον καθρέφτη και την τρόπιδα να φτιάξω template απο plexiglass. Ετσι, ψηφιοποιήθηκαν τα σχέδια με τη βοήθεια του autocad και κόπηκαν με laser. Ότι δεν μπορούσε να κοπεί στο laser λόγω μεγέθους, κόπηκε στο cnc του συνήθως ύποπτου jonh2004 με την κόλληση των δύο κομματιών με κοινό τμήμα και στα δύο και καβίλιες για την ακριβής θέση τους.


 

 



Τέλος, αγοράστηκε το σαπέλι και το ναυπηγικό κόντρα πλακέ οκουμε των 20 και 6 mm απο ξυλεμπορικό στο Πέραμα, το οποίο έχει ξυλεία για ναυπηγικές εργασίες . Διάλεξα ότι πιο ισόβενο βρήκα, αν και οι επιλογές δεν ήταν πολλές. Πάλι στο autocad, σχεδίασα πώς θα κοπούν απο το μαδέρι τα κομμάτια

 

 

 

 



Κόστη υλικών
Μέχρι στιγμής εχουμε:
100 ευρω για τα σχέδια
250 ευρώ για τις βίδες
150 ευρω για το σαπέλι
160 ευρω για ένα φύλλο οκουμε κόντρα πλακέ 20 χιλιοστών και δύο φύλλα 6 χιλιοστων
(και 150 ευρω για βιβλία κατασκευής)

Συνεχίζεται ... (για πολλά χρόνια)
Εγω και ο Ζοζέφ.
https://georgalasg.wordpress.com/

georgalasg

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.738
    • παρουσίαση κατασκευών
  • Αγαπημένο ξύλο: απελέκητο...
  • Περιοχή: Άλιμος - Κυπαρίσσι Λακωνίας
Απ: κατασκευή ξύλινου ταχύπλοου σκάφους
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 21, 2021, 09:08:45 μμ »
Αφού συγκεντρώθηκαν τα υλικά άρχισε η κατασκευή των τμημάτων που αποτελούν τους νομείς, την καρίνα και τον καθρέφτη.

Σχεδιάστηκαν τα κομμάτια στο σαπέλι και στα κόντρα πλακέ, κόπηκαν στην κορδέλα, πλανίστηκαν σε πλάνη με τη βοήθεια του πλιακώνη φυσικά (αφού είδα οτι η δικιά μου δεν τα καταφέρνει πολύ καλά) στα 20mm και ξεκίνησε το ρουτάρισμα με τα template. Στην πορεία κατάλαβα ότι δε γίνεται εύκολα δουλειά με το μικρό ρουτεράκι των 600 watt και αγόρασα μεγαλύτερο των 2,2 kW με κοπτικά των 12mm, αφού κατασκευάστηκε νέο μεγαλύτερο τραπέζι ρούτερ.

 

 

 

 

 

 

 

 


Συνεχίζεται....
Εγω και ο Ζοζέφ.
https://georgalasg.wordpress.com/

georgalasg

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.738
    • παρουσίαση κατασκευών
  • Αγαπημένο ξύλο: απελέκητο...
  • Περιοχή: Άλιμος - Κυπαρίσσι Λακωνίας
Απ: κατασκευή ξύλινου ταχύπλοου σκάφους
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 21, 2021, 09:11:29 μμ »
Μερικές φωτογραφίες απο την κατασκευή τους (κολλημα με εποξική και βίδωμα-κάρφωμα). Οι σακκουλες συσκευασίας μπήκαν γιατι το υλικό κατασκευής τους δεν κολλάει με την ρυτίνη. Έτσι, δε φοβάμαι μη κολλήσουν οι σφιχτήρες πάνω στα ξύλα. Για να μη ξεφύγω καθόλου απο τα σχέδια και τη συμμετρία εκτύπωσα σε φυσικό μέγεθος 1:1 τα σχέδια και έκανα όλες τις κολλήσεις πάνω τους. Αυτό δε μπορούσε να γίνει με τον καθρέφτη επειδή αποτελείται απο ένα κόντρα πλακέ μονοκόμματο. Εκει αντιγράφτηκε το σχέδιο με καρμπόν.


 

 

 

 

 

 

 

 



Εγω και ο Ζοζέφ.
https://georgalasg.wordpress.com/

georgalasg

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.738
    • παρουσίαση κατασκευών
  • Αγαπημένο ξύλο: απελέκητο...
  • Περιοχή: Άλιμος - Κυπαρίσσι Λακωνίας
Απ: κατασκευή ξύλινου ταχύπλοου σκάφους
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 21, 2021, 09:14:59 μμ »
Μερικές ακόμα...

 

 

 

 

 


Στη συνέχεια ανοιξαν οι τρυπες για τις γαλβανισμένες καρόβιδες 10mm στο ενισχυτικο του καθρέφτη. Πρώτα ανοιξαν οι μεγάλες τρύπες με τρυπάνι φτερού 25mm για το παξιμάδι και το καρυδάκι που θα το σφίξει και μετα ξετρυπήθηκε με τρυπάνι 10mm για να διαπεράσει η βίδα

 

 


Συνεχίζεται...
Εγω και ο Ζοζέφ.
https://georgalasg.wordpress.com/

georgalasg

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.738
    • παρουσίαση κατασκευών
  • Αγαπημένο ξύλο: απελέκητο...
  • Περιοχή: Άλιμος - Κυπαρίσσι Λακωνίας
Απ: κατασκευή ξύλινου ταχύπλοου σκάφους
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 21, 2021, 09:18:02 μμ »
Επόμενη εργασία η κοπή του καθρέφτη στο κάτω μέρος του με γωνία 12 μοιρών. Αγοράστηκε αλουμινένια γωνιά για οδηγός στο δισκοπριονο. Ρυθμίστηκε η γωνία και βιδωθηκε βοηθητικό ξύλο – οδηγός στον καθρέφτη, παράλληλος με τις ευθείες του, για να ακολουθει την ευθεία του αλουμινίου. Το ξύλο και το αλουμίνιο σεταρίστηκε δυο φορες γιατι το σχήμα του καθρέφτη δεν ειναι ευθεία αλλα πολύ μικρο V.

 

 

 

 

 

 

 



Συνεχίζεται....
Εγω και ο Ζοζέφ.
https://georgalasg.wordpress.com/

georgalasg

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.738
    • παρουσίαση κατασκευών
  • Αγαπημένο ξύλο: απελέκητο...
  • Περιοχή: Άλιμος - Κυπαρίσσι Λακωνίας
Απ: κατασκευή ξύλινου ταχύπλοου σκάφους
« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 21, 2021, 09:24:05 μμ »
Με εξοπλισμό απο μόλυβδο υψηλής τεχνολογίας κολλήθηκε στην καρίνα η "πλώρη" του σκάφους.

 



Στη συνέχεια, με τον ίδιο τρόπο που ανοίχτηκαν οι τρύπες για τις καρόβιδες του καθρέφτη, ανοίχτηκαν οι τρύπες για τις καρόβιδες που ενισχύουν την κόλληση των δύο μερών της καρίνας στο σημείο του νομέα.

 




Επόμενη εργασία η κόλληση των ενισχυτικών για την μηχανή στον καθρέφτη και του καθρέφτη στην καρίνα. Επειδη η αποσταση που έπρεπε να ασκηθεί η πίεση ήταν μεγάλη, αλλά και επειδή δεν έχω σφιχτήρες με μεγάλο άνοιγμα, χρησιμοποιήθηκαν λάστιχα απο σαμπρέλες ποδηλάτου, τα οποία είχαν κοπεί στα τέσσερα. Τελικά οι σαμπρέλες είναι για όλες τις δουλειές.

 

 



Ανοίχτηκαν οι τρυπες για τις καροβιδες στον καθρέφτη και η εγκοπή για το κεφάλι τους. Αφου βιδώθηκαν γέμισε το κενό με ρυτίνη.
Το ίδιο έγινε και με τις βίδες που μπήκαν στον καθρέφτη και το ενισχυτικό για τη μηχανή.

 

 


και μερικά  στοιχεία προγραμματισμού έργου ... όχι επικαιροποιημένα όμως
 


Για τον υπολογισμό της πλευστότητας του σκάφους χρειαζόμαστε τα βάρη που έχουν χρησιμοποιηθεί απο κάθε υλικό. Σε συνδυασμό με το ειδικό τους βάρος θα υπολογιστεί στο τέλος πόσο πολυουρεθάνη θα μπεί για να μη βυθίζεται. Το excel είναι σε πολύ αρχικό στάδιο.

 


αυτά προς το παρόν.
Τις επόμενες μέρες θα περαστούν ολα αυτά τρία χέρια ρυτίνη και θα μπουν στη βάση της βάρκας, της οποία θα την δείτε σε επόμενο ποστ....

Αν σας επρηξα πείτε το να σταματήσω γιατί δε καταλαβαίνω....  :embarrassed2:
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 21, 2021, 09:57:19 μμ από georgalasg »
Εγω και ο Ζοζέφ.
https://georgalasg.wordpress.com/

Ιωσήφ Τορρένς

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.207
  • Αριθμός κατασκευών: Λίγα πράματα
  • Περιοχή: Αθήνα Κυψέλη
Απ: κατασκευή ξύλινου ταχύπλοου σκάφους
« Απάντηση #6 στις: Ιούνιος 22, 2021, 09:21:00 πμ »
Γιώργο κέρδισες τη βαθειά εκτίμηση και το θαυμασμό μου !

                Μπράβο και πάλι μπράβο !!!

Τίποτα δεν ισιώνει από μόνο του ... θέλει πολλή δουλειά ...
Να είστε όλοι καλά ! ... για να ισιώνετε τα "στραβά " ...

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.564
Απ: κατασκευή ξύλινου ταχύπλοου σκάφους
« Απάντηση #7 στις: Ιούνιος 22, 2021, 09:47:17 πμ »
Γιώργο μπήκες σε μονοπάτια ζόρικα αλλά σε βλέπω πολύ οργανωμένο.
Πάνω του και μην φοβάσαι.
Όταν φτάσεις και στο στάδιο των κοριτσιών, μη διστάσεις να ζητήσεις βοήθεια. Για αυτό είναι οι φίλοι :13:
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

Blekos Kerkyra

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 982
  • Ουτε καν ερασιτεχνης...
    • Youtube
  • Αγαπημένο ξύλο: Τιμιο ξυλο
  • Αριθμός κατασκευών: Κατασκευές...επισκευές...!
  • Περιοχή: Κέρκυρα
Απ: κατασκευή ξύλινου ταχύπλοου σκάφους
« Απάντηση #8 στις: Ιούνιος 22, 2021, 09:50:43 πμ »
Να μη σταματήσεις τπτ....
Εξίσου ωραία κ ενδιαφέρουσα παρουσίαση με ένα όργανο. Μπράβο!
Ωσάν το έρημο δεντρί που'ναι στ'αόρι απάνω
Μ'αρέσει να'μαι αμοναχός με τσι πολλούς δεν κάνω...

https://www.youtube.com/c/blekoskerkyra

Γιωργος π

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 750
  • Αγαπημένο ξύλο: Όλα αρκεί να παράγουν ήχο κ ομορφιά......
  • Αριθμός κατασκευών: 5
Απ: κατασκευή ξύλινου ταχύπλοου σκάφους
« Απάντηση #9 στις: Ιούνιος 22, 2021, 01:40:23 μμ »
Πολλά πολλά πολλά συγχαρητήρια.......

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: κατασκευή ξύλινου ταχύπλοου σκάφους
« Απάντηση #10 στις: Ιούνιος 22, 2021, 02:22:44 μμ »
συγχαρητήρια από τώρα! (θα ξαναδώσω είμαι σίγουρος, αλλά κι εδώ αξίζουν)

Αν σας επρηξα πείτε το να σταματήσω γιατί δε καταλαβαίνω....  :embarrassed2:

όχι βέβαια, να συνεχίσεις ανελέητα, αντέχουμε  :character0029:

έχω ερωτήσεις: σχετικά με την πολυουρεθάνη και τον υπολογισμό της, εννοείς το σύνολο της κόλλας - ρητίνης όπου κι αν εφαρμοστεί ή κάτι άλλο?

Για τον υπολογισμό της πλευστότητας του σκάφους χρειαζόμαστε τα βάρη που έχουν χρησιμοποιηθεί απο κάθε υλικό. Σε συνδυασμό με το ειδικό τους βάρος θα υπολογιστεί στο τέλος πόσο πολυουρεθάνη θα μπεί για να μη βυθίζεται. Το excel είναι σε πολύ αρχικό στάδιο.

επίσης, αν δεν σου κάνει κόπο, βάλε μας ένα σχεδιάκι που να εξηγεί την ορολογία - μέρη : την τρόπιδα την βρήκα εδώ (τροπίδα την γράφει αλλά δεν νομίζω να παίζει ρόλο) - ο καθρέφτης υποθέτω ότι είναι ένα εγκάρσιο χώρισμα, αλλά πού?

https://powermarine.gr/el/%CF%80%CE%BB%CE%B7%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%AF%CE%B5%CF%82/%CE%BD%CE%B1%CF%85%CF%84%CE%B9%CE%BA%CF%8C-%CE%BB%CE%B5%CE%BE%CE%B9%CE%BA%CF%8C/

άσε που διάφορα λεξικά έχουν και μεταξύ τους (ψιλο)διαφορές, όσο να πεις "μια εικόνα χίλιες λέξεις"



steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.143
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: κατασκευή ξύλινου ταχύπλοου σκάφους
« Απάντηση #11 στις: Ιούνιος 22, 2021, 04:50:53 μμ »
 {celebrate007}
ουαου!
θαμπωσαν τα γυαλια... πολλα μπραβο...


>βάλτε μέσα πρώτα την πεθερά
 :cheesy2: :cheesy2: :cheesy2:

τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

georgalasg

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.738
    • παρουσίαση κατασκευών
  • Αγαπημένο ξύλο: απελέκητο...
  • Περιοχή: Άλιμος - Κυπαρίσσι Λακωνίας
Απ: κατασκευή ξύλινου ταχύπλοου σκάφους
« Απάντηση #12 στις: Ιούνιος 22, 2021, 04:54:35 μμ »
Καλησπερα παιδια. Ευχαριστω για τις προτροπες σας.

Μανο πολυουρεθανη εννοω τον αφρο που βαζουμε για να επιπλεει. Ειναι ειτε δυο συστατικων που μολις ανακατευτουν φουσκωνει ή σε μορφη πλακων. Σαν τις μονωσεις στις πολυκατοικιες. Το καλυτερο ειναι ενα μπλε που δεν απορροφαει σχεδον καθολου νερο.

Λιγο καλυτερο "υλικο" για να επιπλεει η βαρκα ειναι ο αερας κοπανιστος. Αλλα θα πρεπει να ειναι στεγανος ο χωρος που θα εγκλωβιστει φυσικα. Αν τρακαρεις πουθενα και ανοιξει τρυπα χανεις το πλεονεκτημα των στεγανων. Γι αυτο και προτιμαμε καποιο υλικο πολυ ελαφρυ αλλα που σε περιπτωση ατυχηματος δουλεύει ακομα.

Πολυ σωστα πηγε το μυαλο σου σε βερνικια, κολλες και μπογιες. Ολα δυο συστατικων για τη θαλασσα, οτι παρεις 60 ευρω το μικρο κουτακι  >:(

Ο καθρεφτης ειναι το πισω μερος της βαρκας, εκει που μπαινει η μηχανη. Το καθετο ξυλο δηλαδη.  Τροπιδα ειναι η καρινα. Τα εχω γραψει λιγο αρπα κολλα, μπορει να εχω κανει και λαθη στις ορολογιες, αλλα να ηθελα και αλλα να εγραψα... 🤪

Αυτή η ασχημη ειναι η πρωτη που τελειωνει για να μαθω τις εποξικες ρυτινες. Ασχημη πολυ αλλα ευκολη κατασκευη.
 


Και μια για τον Ζαρκαδα (και για τις κοκα κολες της βδομάδας και για τις κοπελες στο βαθος) 😂
 
Εγω και ο Ζοζέφ.
https://georgalasg.wordpress.com/

Nikos

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.470
  • Αγαπημένο ξύλο: Καρυδιά Πρώτα καιιιιιι οοοοοοολαα τα άλλα καρποφόρα και ρετσινόδεντρα.
  • Αριθμός κατασκευών: 1-0=1+2=3 και ο κούκος.
  • Περιοχή: Αθήνα.
Απ: κατασκευή ξύλινου ταχύπλοου σκάφους
« Απάντηση #13 στις: Ιούνιος 22, 2021, 06:14:45 μμ »
Τι φτιάχνεις βρε Φίλε....Συγχαρητήρια και καλή συνέχεια!!!!!!!
Είμαι Βασιλιάς στα βράχια,
Στις δροσές και στα φεγγάρια.

KOSTAS7

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 990
Απ: κατασκευή ξύλινου ταχύπλοου σκάφους
« Απάντηση #14 στις: Ιούνιος 23, 2021, 02:35:42 μμ »
Super GEORGE ΤΕΛΕΙΑ ΚΑΙ ΠΑΥΛΑ!!!!!!!

Tags: