Αποστολέας Θέμα: Ακουστικο μπασο  (Αναγνώστηκε 1726 φορές)

saved

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 472
  • Αριθμός κατασκευών: 3
Ακουστικο μπασο
« στις: Ιούνιος 03, 2021, 10:11:03 μμ »
Παιδες,καλησπερα,σκεφτομαι να κανω ενα μπασο ακουστικο.
Δεν εχω φτιαξει ποτε ακουστικο οργανο και δεν ξερω την τυφλα μου.
Οποτε εχω καποιες ερωτησεις
Αμα καταλαβα καλα,θελουμε οσο πιο λεπτο καπακι γινετε στο σωμα,ο καβαλαρης οσο πιο στο κεντρο γινετε στο σωμα,και αφου ειναι μπασο,θελουμε μικρη τρυπα.
Σωστα?

Γρηγόρης Μαυρακης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.452
  • Αγαπημένο ξύλο: Ινδικος παλισανδρος
  • Αριθμός κατασκευών: Καμμια
Απ: Ακουστικο μπασο
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 03, 2021, 10:18:35 μμ »
Καλησπέρα φίλε.. Όσο πιο λεπτό γίνεται αρκεί να μην παραμορφωθει.. δεν πιστεύω ότι θα το κάνεις 2,5 χιλ που γίνεται στην κλασική.. πιστεύω  ότι θες πιο χοντρό καπάκι κι άλλο οπλισμό.. τώρα πόσο παχύ και τι οπλισμό...Όσο αφορά τον καβαλάρη Όχι όσο πιο κέντρο γίνεται.. Στο κέντρο ακριβώς...!αρκεί και οι τρύπες των χορδών να έχουν ανοίξει ακριβώς..

saved

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 472
  • Αριθμός κατασκευών: 3
Απ: Ακουστικο μπασο
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 03, 2021, 10:27:51 μμ »
Αμα το κανω εξτριμ με καρμπον και καπλαμα απο πανο,γινετε?
Αυτο που λες για τις τρυπες των χορδων δεν το καταλαβα.Εγω για την τρυπα του ηχειου ειπα.
Αυτο εδω με εφτιαξε και θελω να κανω κατι παρομιο
https://www.notreble.com/buzz/2020/09/07/bass-of-the-week-nico-dayet-quintessence/

Γρηγόρης Μαυρακης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.452
  • Αγαπημένο ξύλο: Ινδικος παλισανδρος
  • Αριθμός κατασκευών: Καμμια
Απ: Ακουστικο μπασο
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 04, 2021, 08:15:28 πμ »
Στον καβαλάρη πως θα στερεωθουν οι χορδές?Πώς θα τις περάσεις?Δεν θα ανοίξεις τρύπες?

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.285
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Ακουστικο μπασο
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 04, 2021, 08:33:36 πμ »
κι εγώ θέλω κάποτε να κάνω ακουστικό μπάσο...
εδώ έχει κάποια σχέδια (*)

https://www.liutaiomottola.com/instruments/Tinozza.htm#mozTocId977965
https://www.liutaiomottola.com/instruments/uccello.htm

έχω και κάτι λίγα από φωτογραφίες από ένα μπάσο της Aria αν θυμάμαι καλά, αλλά δεν ξέρω που έχω τα αρχεία αυτά... θα ψάξω κι αν βρω τίποτα άλλο θα αμεβάσω, όπως είπα κι εγώ θέλω να φτιάξω και θα το ακουλουθώ το νήμα

(*) απ ότι είδα τώρα τα έχει μόνο σε pdf, τα είχα κατεβάσει παλιότερα και σε Cad οπότε αν έχεις οποιαδήποτε απορία για λετομέρειες (π.χ. πάχος καπακιού ή ακριβής γωνία ένωσης ή άλλα τέτοια) μπορώ να τα βλέπω στα cad αρχεία - μόνο που δεν ξέρω αυτή τη στιγμή που τα έχω αποθηκεύσει, είναι μαζί με τις φωτογραφίες της Aria  που έλεγα παραπάνω... θα τα βρω όμως

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.285
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Ακουστικο μπασο
« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 04, 2021, 11:01:52 πμ »
τα βρήκα τα αρχεία αν θελήσεις κάτι περισσότερο.
Επίσης δυο φωτογραφίες με τις βασικές διαστάσεις του Eko (όχι Aria τελικά, Eko ΒΑ4 ήταν, vintage του 1978, βγάζει και σήμερα αλλά με κολλητό καβαλάρη και πιο ρηχό σκάφος, στη σελίδα τους δεν βρήκα στοιχεία κατασκευής, αν θες να ψάξεις είναι αυτή: https://www.ekoguitars.it/en/index.php)

 


 


κι αυτό το παρακάτω έχει ενδιαφέρον, αν και εσένα απ΄ ότι έχω δει σου αρέσουν οι μεγάλες κλίμακες, αυτός λέει ότι φτιάχνει ένα μπάσο βασισμένο σε Μεξικάνικο Guitaron με μικρή κλίμακα αλλά βαθύ σκάφος (και του Eko πάντως είναι βαθύ)

http://www.sonntag-guitars.com/english/Archtops/Archtop-Acoustic-Bass.php

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.285
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Ακουστικο μπασο
« Απάντηση #6 στις: Ιούνιος 04, 2021, 11:42:36 πμ »
Παιδες,καλησπερα,σκεφτομαι να κανω ενα μπασο ακουστικο.
Δεν εχω φτιαξει ποτε ακουστικο οργανο και δεν ξερω την τυφλα μου.
Οποτε εχω καποιες ερωτησεις
Αμα καταλαβα καλα,θελουμε οσο πιο λεπτο καπακι γινετε στο σωμα,ο καβαλαρης οσο πιο στο κεντρο γινετε στο σωμα,και αφου ειναι μπασο,θελουμε μικρη τρυπα.
Σωστα?

για όλα αυτά, αν δεν έχεις φτιάξει ποτέ ακουστικό όργανο καλύτερα αρχικά να ακολουθήσεις ή έστω να τροποποιήσεις κάποιο υφιστάμενο σχέδιο. Είναι μάλλον δύσκολο να φτιάξεις 100% νέο όργανο από το μηδέν.
Το πάχος του καπακιού π.χ. εξαρτάται καταρχάς από τον στόχο και αμέσως μετά από τις τάσεις/ δυνάμεις κτλ. στις οποίες θα πρέπει να ανταποκριθεί. Π.χ. από πλευράς ήχου σε ακουστική και κλασική κιθάρα το λεπτό καπάκι είναι επιθυμητό, αλλά στη λαϊκή όχι απαραίτητα. Από πλευράς τάσεων, οι μεταλλικές χορδές της ακουστικής δεν έχουν σχέση με τις νάιλον της κλασικής αλλά το καπάκι το θέλουμε λεπτό και στις δύο. Το πρόβλημα είναι πιο σύνθετο δηλαδή από μια απλή παράθεση χαρακτηριστικών για να βγάλεις συμπέρασμα.

Όταν εγώ ξεκινάω να φτιάξω όργανο που δεν έχω ξαναφτιάξει (κι αυτό το έχω κάνει πολλές φορές και θα το κάνω και στο μέλλον) ξεκινάω πάντα από τις χορδές (κλίμακα, τάσεις, διαθεσιμότητα στην αγορά). Είναι κατά τη γνώμη μου ο πιο βασικός περιορισμός, καταρχάς να βρεις τις χορδές που θέλεις ή έστω υποψιάζεσαι ότι χρειάζεσαι (π.χ. για ενδιάμεσες κλίμακες για μπουζουκοειδή, απλά ΔΕΝ υπάρχουν κατάλληλης διατομής χορδές στην αγορά). Γνωρίζοντας τις χορδές, γνωρίζεις τις τάσεις τους και έχεις και μια ιδέα για τις αντοχές της κατασκευής. Οι τάσεις της κλασικής ας πούμε είναι ~ 40-42 kg ενώ μιας resonator με 16άρες περίπου 90kg. Έ, μια διαφορά την έχουν. Φαντάζομαι του μπάσου θα είναι ακόμα μεγαλύτερες (όταν έψαχνα πάντως τα παραπάνω σχέδια είχα βρει και χαμηλής τάσεις, κάτι χρωματιστές νάιλον αλλά τώρα δεν τα βρήκα αυτά).

Μετά από αυτό, ένα σχέδιο τομής δείχνει τα πάντα: πάχη καπακιού, μπράτσου, καμάρια, action, γωνίες (break angle, γωνία ένωσης) κτλ.
Είναι το πιο βασικό σχέδιο κατά τη γνώμη μου, λύνει πολλές απορίες και δίνει κατευθύνσεις από νωρίς.
Τα άλλα θα έρθουν σιγά σιγά, η θέση του καβαλάρη ας πούμε εξαρτάται και από το τάστο που θα επιλέξεις για την ένωση. Στις ακουστικές κιθάρες με ένωση στο 14ο τάστο ο καβαλάρης μπαίνει πιο "μπροστά" (προς την ένωση)  απ ό,τι στις κλασικές και λαϊκές κιθάρες με ένωση στο 12 τάστο. Αυτό στην ίδια περίμετρο καπακιού αφήνει μεγαλύτερη "ενεργή επιφάνεια" στην κάτω καμπάνα της ακουστικής και καταρχάς φαίνεται σαν πλεονέκτημα για την παραγωγή του ήχου - αλλά ταυτόχρονα δημιουργεί στατικό θέμα (ισχυρότερα καμάρια για τις μεγαλύτερες αποστάσεις) που πρέπει να σκεφτείς.

Γι αυτό λέω, κάνε τις βασικές επιλογές στο σχέδιο, βρες τις χορδές και μετά ξεκίνα.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 04, 2021, 11:55:34 πμ από Μάνος Τουρπάλης »

saved

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 472
  • Αριθμός κατασκευών: 3
Απ: Ακουστικο μπασο
« Απάντηση #7 στις: Ιούνιος 04, 2021, 11:58:43 πμ »
Ευχαριστω ολους για τις πληροφοριες.
Θα πιξω στο διαβασμα και θα επιστρεψω με περισωτερες αποριες και με λιγοτερη γνωση  {celebrate015} {celebrate015}

Ιωσήφ Τορρένς

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.207
  • Αριθμός κατασκευών: Λίγα πράματα
  • Περιοχή: Αθήνα Κυψέλη
Απ: Ακουστικο μπασο
« Απάντηση #8 στις: Ιούνιος 04, 2021, 12:15:58 μμ »
" Απάνω του " !

Οπως συνηθίζει να μας προτρέπει ο Μάνος !
Τίποτα δεν ισιώνει από μόνο του ... θέλει πολλή δουλειά ...
Να είστε όλοι καλά ! ... για να ισιώνετε τα "στραβά " ...

saved

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 472
  • Αριθμός κατασκευών: 3
Απ: Ακουστικο μπασο
« Απάντηση #9 στις: Ιούνιος 05, 2021, 09:27:00 μμ »
Υπαρχει περιπτοση να μπορω να ακολουθησω σχεδιο κοντραμπασου και να το κανω πιο μικρο?

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.285
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Ακουστικο μπασο
« Απάντηση #10 στις: Ιούνιος 07, 2021, 09:53:14 πμ »
έχεις βρει σχέδια ακουστικού μπάσου ?



νομίζω ότι το πράγμα θα μπλέξει πολύ περισσότερο... χωρίς να γνωρίζω λεπτομέρειες, υποθέτω ότι το ακουστικό μπάσο κατασκευαστικά θα ακολουθεί την προσέγγιση των οργάνων της οικογένειας του βιολιού.
- σκαφτό καπάκι, η καμπύλες του δεν παράγονται από λύγισμα του καπακιού αλλά σμιλεύοντας ένα αρκετά παχύ κομμάτι. Αντίθετα με την μέθοδο των "απλών" ακουστικών οργάνων - όπου η καμπύλη του καπακιού προκαλείται ουσιαστικά από τα καμάρια που υποχρεώνουν το λεπτότερο καπάκι να καμπυλωθεί.
- το καπάκι έχει μόνο ένα καμάρι (bass bar) και στην κατεύθυνση του κατά μήκος άξονα, καμία σχέση με τις κιθάρες που έχουμε συνηθίσει. Η τοποθέτησή του δε, είναι ουσιαστικής σημασίας για τον ήχο.

https://en.wikipedia.org/wiki/Bass_bar

Εκτός από κάποιες archtop κιθάρες με f holes που είναι φτιαγμένες έτσι με σμιλεμένο καπάκι. Έφτιαξα μια f holes αλλά επέλεξα μια παραλλαγή, έναν τρόπο κατασκευής με καμάρια, απέφυγα σαν ο διάολος το λιβάνι να σκαλίσω καπάκι, άλλο κεφάλαιο, εμένα μου είναι εντελώς άγνωστο.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 07, 2021, 10:22:18 πμ από Μάνος Τουρπάλης »

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.121
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Ακουστικο μπασο
« Απάντηση #11 στις: Ιούνιος 07, 2021, 03:58:53 μμ »
μπορει να γινει και σαν βαρυτονη κιθαρα...
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

saved

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 472
  • Αριθμός κατασκευών: 3
Απ: Ακουστικο μπασο
« Απάντηση #12 στις: Ιούνιος 07, 2021, 07:31:33 μμ »
Που παω και μπλεκω ο φουκαρας..  :embarrassed2: :embarrassed2: :embarrassed2: :embarrassed2:

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.548
Απ: Ακουστικο μπασο
« Απάντηση #13 στις: Ιούνιος 08, 2021, 01:05:34 πμ »
Μιας και αναφέρθηκε ένα βίντεο κατασκευής κόντρα μπάσου.


https://m.youtube.com/watch?v=ATWvPISynhw&feature=youtu.be
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

yiannis

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.261
    • Greek luthiers community
  • Αγαπημένο ξύλο: Καρυδιά...
  • Αριθμός κατασκευών: 15 και αυξάνονται!!!
  • Περιοχή: Πειραιάς
Απ: Ακουστικο μπασο
« Απάντηση #14 στις: Ιούνιος 08, 2021, 08:05:42 πμ »
Καλημέρα!

Άλλο ένα σχέδιο για μπούσουλα...

ΥΓ. Είμαι σχεδόν σίγουρος ότι έχω και ένα αναλυτικό σχέδιο στο σπίτι..Θα το ψάξω και θα επανέλθω


Tags: