Αποστολέας Θέμα: Βοηθεια για αγορά και σετάρισμα ρούτερ  (Αναγνώστηκε 773 φορές)

alk

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 12
Βοηθεια για αγορά και σετάρισμα ρούτερ
« στις: Φεβρουάριος 01, 2021, 12:20:56 μμ »
Ανοίγω αυτό το νήμα για να ζητήσω την βοήθεια σας
Προσπαθώ να κάνω τα πρώτα βήματα κατασκευής λύρας.
Το προφίλ του οργάνου που θέλω να φτιάξω έχει καμπύλες.
https://ibb.co/vqTXvtK
οι περισσότεροι μάστορες ξεκινάνε με μια τομή στην κορδέλα η οποία τους δίνει την κυρτότητα της πρόσωψης

Δεν έχω χώρο (ούτε χρήμα) για τέτοιο εργαλείο
 Σκέφτηκα λοιπόν αν μπορώ να φτιάξω ένα πολυμορφικό πατρόν για ρούτερ και να δώσω έτσι την κλίση όπως
https://www.google.co.uk/search?q=router+curved+jig&prmd=sivn&sxsrf=ALeKk02jaNRBGhJtBKZVl6qq8lsUzTchdg:1612084869202&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=2ahUKEwjJj-eP7MXuAhVJQUEAHexQCrcQ_AUoAnoECAMQAg&biw=412&bih=682&dpr=2.63#imgrc=kPvLkn_hYLZFPM&imgdii=yyS6sfpiPT63yM

Δεν έχω ξαναδουλέψει τέτοιο εργαλείο.
Μπορώ να ρωτήσω κάποια πράματα;
Αυτό που ρωτάω γίνεται;
Τι είδους ρουτερ χρειαζομαι και τι τρυπάνι;
Οποιαδήποτε συμβουλή είναι παραπάνω απο ευπρόσδεκτη.
ευχαριστώ

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 6.116
Απ: Βοηθεια για αγορά και σετάρισμα ρούτερ
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 01, 2021, 03:03:39 μμ »
το μονο που γνωριζω ειναι οτι η κατασκευη αυτη λεγετε στην αργκο των μαστορων ........ελκυθρο.
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

Πασχάλης

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 325
  • Αγαπημένο ξύλο: Σημύδα, Δρυς
Απ: Βοηθεια για αγορά και σετάρισμα ρούτερ
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 02, 2021, 02:03:44 μμ »
Γεια σου φίλε alk.

Ένα φθηνό, κινέζικο ρούτερ, "τύπου Makita" αγόρασα το '13 και μάλιστα το έκανα και φρέζα, γυρίζοντάς το ανάποδα σε τραπέζι. Από τότε έχει κόψει χιλιόμετρα, τόσο όρθιο όσο και ανάποδα. Είναι τρομερό σαν εργαλείο με πάρα πολλές δυνατότητες, και όχι μόνο για οργανοποιούς. Το συστήνω ανεπιφύλακτα, μόνο που πρέπει να τηρεί κανείς στοιχειώδεις αρχές ασφάλειας.

Τώρα, τι μοντέλο και τι ιπποδύναμη, δεν μπορώ να απαντήσω γιατί μόνο με αυτό που περιγράφω παραπάνω έχω εμπειρία. Το επόμενό μου πάντως θα είναι ότι μου επιτρέπει ο προϋπολογισμός μου εκείνη τη στιγμή, δεν θα τσιγκουνευτώ.

Το μόνο που θα συνιστούσα θα ήταν ο άξονας των μαχαιριών που θα δέχεται να είναι 1/4" γιατί και πολλά τέτοια μαχαίρια κυκλοφορούν στην ελληνική αγορά αλλά και απ' έξω μπορείς να βρεις μεγάλη ποικιλία. Όσο αφορά τα ίδια τα μαχαίρια, πάρε ένα σετάκι με 10-12 διάφορα (20-25€, δες στο Skroutz) και μετά αγοράζεις μεμονωμένα πιο καλής ποιότητας ανάλογα με τις ανάγκες σου.
Τέλος, για το έλκηθρο που λέει ο Κώστας, έχω δει να γίνεται πλάνισμα σανίδας (άρα ευθείς οι οδηγοί) αλλά και να φτιάχνουν σώμα από snare drums με πιο περίπλοκο τρόπο (δες εδώ). Αυτόν τον τρόπο ακολουθούσε και το μέλος Ramon, δες τι υπέροχη δουλειά έχει κάνει εδώ. Αυτά μου δίνουν την πεποίθηση ότι δεν θα υπάρξουν σοβαροί περιορισμοί στο δικό σου εγχείρημα.

Ελπίζω να βοήθησα, και μια εικόνα ενθάρρυνσης που έβαλα και σε άλλη ανάρτηση!

 



ΛΑΜΠΡΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ !!!

Ο έξυπνος, μαθαίνει από τα λάθη του
Ο σοφός, από τα λάθη των άλλων
Ο βλάκας, ποτέ...

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Βοηθεια για αγορά και σετάρισμα ρούτερ
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 02, 2021, 04:55:03 μμ »
...Το μόνο που θα συνιστούσα θα ήταν ο άξονας των μαχαιριών που θα δέχεται να είναι 1/4" γιατί και πολλά τέτοια μαχαίρια κυκλοφορούν στην ελληνική αγορά αλλά και απ' έξω μπορείς να βρεις μεγάλη ποικιλία.

δεν κατέχω και πολλά, αλλά να πω ότι το αυτονόητο: για βαρειές δουλειές όσο μεγαλύτερο τόσο καλύτερα - και επίσης ότι σωστό είναι αυτό με το 1/4", αλλά πολλές φορές έχω επιθυμήσει bits 1/2" και λόγω ποικιλίας αλλά και δυνατότητας χρήσης ρουλεμάν (και μεγέθη και "από πάνω" ή "από κάτω" που στο 1/4" είναι σχετικά περιορισμένη). Η λύρα δεν ξέρω τι μέγεθος έχει, αλλά αν θες κοπή 5 εκ. βάθους ή ξεγύρισμα όλο ο προφίλ οπωσδήποτε θες 1/2"

alk

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 12
Απ: Βοηθεια για αγορά και σετάρισμα ρούτερ
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 02, 2021, 06:23:41 μμ »
1000 ευχαριστώ για τον χρόνο σας. Πραγματικά το εκτιμώ
Βλέπω στην αγορά να υπάρχουν ρούτερ με 2 λαβές, αρκετά μεγάλα στο μέγεθος.Ένα που κοιτουσα είναι αυτό
https://www.amazon.co.uk/Bosch-POF-1200-AE-Router/dp/B001E4EJ5S

αλλα βλέπω και πολύ μικρότερα που κρατιούνται με το 1 χέρι όπως πχ
https://www.screwfix.com/p/makita-rt0700cx4-2-710w-electric-router-trimmer-240v/10140?tc=SB9&ds_kid=92700055256569560&ds_rl=1244066&gclid=CjwKCAiAjeSABhAPEiwAqfxUReOuSIwY8I4-6FSqWjtkPbow6S1hHat-DDD6EXTSWayfI0de2PPwFRoCiMIQAvD_BwE&gclsrc=aw.ds

εγώ μάλλον χρειάζομαι κάτι σαν το πρώτο;

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 6.116
Απ: Βοηθεια για αγορά και σετάρισμα ρούτερ
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 02, 2021, 07:27:05 μμ »
Για την δικη σου ευκολια και για να καταλαβουν οι αλλοι τι θες το μικρο το ζητας ....κουρευτικο περιθωριων
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

alk

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 12
Απ: Βοηθεια για αγορά και σετάρισμα ρούτερ
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 03, 2021, 12:38:22 πμ »
ευχαριστώ!
 Άρα το μεγάλο χρειάζομαι

Tags: