Αποστολέας Θέμα: Χείλη πλαϊνών στην πλάτη κιθάρας  (Αναγνώστηκε 1242 φορές)

Σωτήρης Ρούμπος

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 113
  • Αγαπημένο ξύλο: σγουρό κελεμπέκι
  • Αριθμός κατασκευών: 4,5
Χείλη πλαϊνών στην πλάτη κιθάρας
« στις: Ιανουάριος 13, 2021, 11:20:41 μμ »
Καλησπέρα παιδιά, η επαφή μου με τα κιθαροειδη είναι πρωτόγνωρη, και δεν φτιάχνω κιθάρα αλλά έναν κιθαροτζουρα από καρυδιά. Αυτό το κάπως χαζό μάλλον που δεν έχω καταλάβει είναι το πως να κατεβάσω τα πλαϊνά ώστε να εφάπτονται με το καπάκι. Οι κουρμπες που αφορούν τα καμάρια, οκ, το 'χω, αλλά η κουρμπα που διαμορφώνεται από τακο πως τακο με μπερδεύει.

Έχω δύο σχέδια, Οι μαύρες περιοχές είναι υποθετικά, και με τυχαίες ευδιάκριτες διαστάσεις, αυτές που πρέπει να  φαγωθούν
Σχέδιο 1, κατεβάζω όσο χρειάζεται στο ύψος πρέπει ανάλογα με την θεση του καμαριού, και πηγαίνοντας προς τον τακο, ισιώνω τα χείλη και τα ξανακατεβάζω όσο χρειάζεται πέριξ του τακου
Σχέδιο 2, κατεβάζω όσο χρειάζεται ανάλογα με την θέση του καμαριού και φτάνοντας στο κατάλληλο βάθος, ακολουθώ την κατηφορικη καμπύλη έως το βάθος που έχω αποφασίσει στον τακο (δηλαδή φτάνω πχ βάθος 4mm στο καμάρι και ύστερα στον τακο φτάνω τα 6mm)

Ποιο πρέπει να ακολουθήσω;;

Σωτήρης Ρούμπος

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 113
  • Αγαπημένο ξύλο: σγουρό κελεμπέκι
  • Αριθμός κατασκευών: 4,5
Απ: Χείλη πλαϊνών στην πλάτη κιθάρας
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 13, 2021, 11:24:08 μμ »
Αυτο είναι το 1, στο παραπάνω μήνυμα ανέβηκε μόνο το 2

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.121
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Χείλη πλαϊνών στην πλάτη κιθάρας
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 14, 2021, 05:58:56 πμ »
το βραδυ αναλυτικα
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.121
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Χείλη πλαϊνών στην πλάτη κιθάρας
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 15, 2021, 05:43:28 πμ »
σωτηρη ο καθε κατασκευαστης εχει τον "δικο" του τροπο, και τα κανει οπως αυτος θεωρει σωστα.

για παραδειγμα εγω για το κουμπωμα πλαϊνων-καπακιου, κανω τα πλαϊνα ευθεια, διοτι το ντοουμ (καμπυλωμα καπακιου), δεν το πραγματοποιω σε ολη την επιφανεια του, αλλα εσωτερικα και μονον στο κεντρο του.

υπαρχουν ομως και αλλοι κατασκευαστες οι οποιοι αυτη τη καμπυλοτητα (καλα μη θαρεις οτι ειναι και τιποτε ποντους, 2-3 χιλ σε καθε πλευρα ειναι) επειδη την κανουν σε ολο το καπακι, τοτε το πλαϊνο "πρεπει" να ακολουθησει αυτη τη καμπυλοτητα.
(π.χ. ο φιλιος που ειναι μελος του φορουμ μας και εχει κανει εξαιρετικες κιθαρες, το κανει ετσι)

μαλλον ομως, εχεις μπερδευτει γιατι καπου διαβασα "να παει στο τακο" .
εκει που υπαρχει μεγαλο ντοουμ ειναι στη πλατη, που παραλληλα με τη διαφορα υψους τακο με τακο, πρεπει να κανεις πολυ μεγαλυτερες (και δυσκολα* εφαρμοσιμες) εργασιες, ωστρε να φωλιαζει η πλατη πανω στο πλαϊνο
δηλαδη αν δεις χοντρικα τη κιθαρα απο το πλαϊ, το καπακι ειναι "ευθεια" περασια ενω η πλατη οχι.

* αλλοι κανουν δισκο και τριβουν τα πλαϊνα, αλλοι μαδερι και το κανουν ενα-ενα, αλλοι εχουν πατρον και το φτιαχνουν κατ ευθειαν.

τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.285
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Χείλη πλαϊνών στην πλάτη κιθάρας
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 15, 2021, 09:51:27 πμ »
Σωτήρη καλημέρα!
Τα χείλη μπορεί να έχουν άλλο περιτύπωμα μεταξύ μπουζουκιού και κιθάρας αλλά η λογική είναι ακριβώς ίδια.
Στο καπάκι, ο σκοπός είναι να χαμηλώσει όσο χρειάζεται η επιφάνεια ώστε να έχεις το ύψος του καβαλάρη που θες, ΑΛΛΑ ταυτόχρονα με ομαλό τρόπο παντού και σε όλη την περίμετρο, από την ένωση μέχρι πίσω.

Η πρώτη επιλογή : σχέδιο 1 (με τη φωτογραφία που δημοσιεύτηκε δεύτερη και γράφει επάνω ΣΧΕΔΙΟ 1) μου φαίνεται εντελώς άκυρη, αν εννοείς ότι θα λείψουν οι μαύρες περιοχές, σημαίνει ότι το καπάκι θα είναι κατσαρό - εκτός αν δεν καταλαβαίνω κάτι - όσο κι αν το "εξομαλύνεις" μετά - και τελικά θα καταλήξεις στο ίδιο σχήμα, αλλιώς δεν θα μπαίνει το καπάκι.

Η δεύτερη επιλογή (στο πρώτο μήνυμα) που δείχνει να κατεβαίνει ομαλά είναι αυτό που γίνεται πάντα, ανεξάρτητα από την επιλογή του είδους του θόλου (τμήμα σφαίρας ή τμήμα κυλίνδρου). Τα χείλη θα κατέβουν περισσότερο στην περιοχή του καβαλάρη και θα ξανανεβαίνουν όσο πλησιάζεις στον τάκο, αλλά αυτό είνα λογικό επειδή ο θόλος έχει κλίση (από την ένωση προς τον τάκο)

εδώ έχω ένα σκιτσάκι παλιό για μπαγλαμά, αλλά όπως είπα η λογική είναι ίδια

 


άρα αφού έχεις κάνει μπουζούκια - μπαγλαμάδες κτλ. την ίδια "αρχή" εφαρμόζεις. Η επιλογή του θόλου (κύλινδρος - σφαίρα κτλ.) είναι άλλη συζήτηση.
Ο Στέλιος έχει δίκιο για την πλάτη, εδώ φωτογραφίες από το μπαγλαμίλι που βασίστηκε σε σχέδιο soprano ukelele, δες πόσο έντονη είναι η καμπύλη στην πλάτη

 


αυτό είναι τμήμα σφαίρας και έγινε με αυτόν τον "δίσκο"

 


 




το καπάκι έγινε με άλλο καλούπι σε σχήμα "τμήματος κυλίνδρου"

γενικά εγώ χρησιμοποιώ τέτοια καλούπια για όλα τα όργανα, τα βρίσκω πολύ βοηθητικά για να ελέγχω όλη την περίμετρο ταυτόχρονα. Αυτό που λέει ο Στέλιος με τάκο είναι αυτό που χρησιμοποιεί εδώ ο ΚαΠα

http://www.luthier.gr/index.php?topic=3830.msg68955#msg68955





« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 15, 2021, 10:05:57 πμ από Μάνος Τουρπάλης »

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.285
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Χείλη πλαϊνών στην πλάτη κιθάρας
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 15, 2021, 10:03:05 πμ »
αυτό με το πατρόν είναι πολύ εύκολο - αφού όμως καταλήξεις στο πατρόν - πράγμα που χρειάζεται ή εμπειρία ή τελειωμένη κατασκευή ή σχεδιαστικό πρόγραμμα: το πατρόν είναι το ανάπτυγμα των ακμών του περιγράμματος των πλαϊνών με τον επιλεγμένο θόλο σε κάθε πλευρά (καπάκι - πλάτη): εδώ ένα δικό μου πατρόν, απλώς για να καταλάβεις πως γίνεται αφού βλέπω ότι δουλεύεις κάποιο σχεδιαστικό πρόγραμμα (η πλάτη είναι τμήμα σφαίρας αλλά το καπάκι είναι επίπεδο μέχρι την τρύπα και τμήμα κυλίνδρου από κει και κάτω μέχρι τον πίσω τάκο)

 

Σωτήρης Ρούμπος

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 113
  • Αγαπημένο ξύλο: σγουρό κελεμπέκι
  • Αριθμός κατασκευών: 4,5
Απ: Χείλη πλαϊνών στην πλάτη κιθάρας
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 15, 2021, 11:11:08 πμ »
Ρε παιδιά, τρομερές απαντήσεις, ευχαριστώ πολύ. Λοιπόν, το πρόβλημά μου είναι στην πλάτη, όχι στο καπάκι, συνεπώς αυτό το καλούπι που ακολουθεί την σφαίρα δείχνει ιδανικό. Όμως, θα το παίξω μάλλον λίγο ροκανάκι, λίγο λιμα. Έχω δώσει λίγο μεγάλη καμπύλη στα καμάρια βέβαια, αν το έκανα τώρα, μάλλον θα ήταν μικρότερη

 Πάντως η βοήθεια σας είναι κομβική!

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.285
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Χείλη πλαϊνών στην πλάτη κιθάρας
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 15, 2021, 12:10:32 μμ »
Όμως, θα το παίξω μάλλον λίγο ροκανάκι, λίγο λιμα.

διάβασε λίγο το post του ΚαΠα παραπάνω, σημαδεύει στην μέσα πλευρά με χαρτοταινία, ενώνοντας τους (διαφορετικού ύψους) τάκους και στην αρχή παίρνει με ροκάνι κτλ. το περίγραμμα για να πλησιάσει στην γραμμή που θέλει. Μετά από αυτό "δουλεύει" ο τάκος (ή ο δίσκος). Το πλεονέκτημα του δίσκου αν δεν έχεις πατρόν, είναι ότι ακουμπάς το καλούπι (με τα πλαϊνά μέσα) πάνω στο δίσκο και σου δείχνει που πρέπει να ¨φάς" με το ροκάνι.
Όπως και να το κάνεις, πρόσεχε καθώς κατεβάζεις τα πλαϊνά να είναι ίδιου ύψους οι απέναντι πλευρές. Σε αχλαδόσνημο δεν πολυφαίνεται, αλλά στην κιθάρα μπορεί να "φύγεις" χωρίς να το καταλάβεις.

Σωτήρης Ρούμπος

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 113
  • Αγαπημένο ξύλο: σγουρό κελεμπέκι
  • Αριθμός κατασκευών: 4,5
Απ: Χείλη πλαϊνών στην πλάτη κιθάρας
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 15, 2021, 08:42:56 μμ »
Ναι, ναι, το είδα, κάνω κάτι παρεφερές και για κάπακια. Μετράω το μήκος της πλευράς που πρέπει να χαμηλώσω και το χωρίζω σε τμήματα (πχ ανα δύο πόντους) και με βάση το βαθύτερο σημείο σχεδιάζω την καμπύλη. Αντί για χαρτοταινία, μετράω με το παχύμετρο το ύψος της κάθε τομής που έχω θέσει στο ολικό μήκος, και έπειτα το σημαδεύω στο ξύλο με τις μύτες του παχυμέτρου, σαν να το κάνω με σουβλί.

Tags: