Αποστολέας Θέμα: Πληροφορίες για κανονάκι και όχι μόνο  (Αναγνώστηκε 1849 φορές)

Χρήστος SGF

• Jr. Member
  • **
  • Αγαπημένο ξύλο: ?
  • Αριθμός κατασκευών: 3
  • Περιοχή: Κρηνίδες Καβάλα
Πληροφορίες για κανονάκι και όχι μόνο
« στις: Νοέμβριος 13, 2020, 09:24:26 πμ »
έχω ψάξει το ιντερνετ (στα Ελληνικά) και δυστυχώς δεν βρήκα καμιά πληροφορία για το πως κατασκευάζεται ένα κανονάκι παρά μόνο βασικές πληροφορίες πχ απο τη υλικά αποτελείτε κτλ.
Αν κάποιος γνωρίζει κάτι έστω και βιβλίο κατασκευής να υπάρχει ας με ενημερώσει εδώ. Φοβάμαι όμως πως δεν θα λάβω απαντήσεις.
Γενικά θέλω να αναβιώσω κάποια σπάνια όργανα, όπως πχ θρακιώτικη λύρα, μακεδονίτικη λύρα ή αν έχετε να προτείνεται κάτι το οποίο δεν πολύ κατασκευάζεται.
Προτεραιότητα όμως θα έχει το κανονάκι αν βρω πληροφορίες έστω και απο ένα σπασμένο  σακατεμένο θα το αγόραζα εως και 200 ευρώ. Γνωρίζω πως τα όργανα αυτά είναι πανάκριβα και τα  200 ευρώ έστω και για σπασμένο είναι ουτοπία εκτός και αν είναι κομματάκια  {celebrate013}

sakkalis

• Moderator
  • Hero Member
Απ: Πληροφορίες για κανονάκι και όχι μόνο
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 13, 2020, 06:00:20 μμ »
Χρηστο καλησπερα.
Εχω βοηθησει στη κατασκευη απο κανονακι πριν απο 14 χρονια και μπορω να βοηθησω με οτι θυμαμαι. Θα ψαξω και στις σημειωσεις μου μπας και βρω κατι.
Ενας που σιγουρα ξερει και κοντα του πηρα τα πρωτα μαθηματα οργανοποιιας ειναι ο Φωτης ο Λουριδας απο τον Ομιλο Ελληνικων Τεχνων στην Πλακα. Θα σου προτεινα να επικοινωνησεις με τον ομιλο για τα μαθηματα οργανοποιιας και αν ακομα υπαρχει το τμημα ισως να μπορεσουν να σε βοηθησουν.
Δυστυχως δεν εχω σχεδια για να δου δωσω ουτε και παιζω για να εχω. Θυμαμαι ομως αρκετες λεπτομερειες. Για αρχη θα σου προτεινα να ψαξεις στο ιντερνετ για φωτογραφιες ή σχεδια (δυσκολο), και οτι θελεις να συζητησουμε τηλεφωνικα.
Το δυσκολο μερος των εξαρτηματων ειναι τα μανταλια που πρρπει να τα βρεις απο Τουρκια. Γενικα τα πιο πολλα κανονακια τα φερνουν απο Τουρκια αλλα αν θυμαμαι καλα καποια δτιγμη ειχε πεσει το ματι μου σε καποιον ελληνα κατασκευαστη.

Κανε λοιπον το πρωτο ψαξιμο και μετα μιλαμε παλι.

Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

sakkalis

• Moderator
  • Hero Member
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 13, 2020, 06:25:41 μμ »
https://youtu.be/lH528eUbEKU
https://youtu.be/1Nd_qneJPug
https://youtu.be/ZRky7wqpy5Y
Για δες εδω.

Στα τουρκικα το κανονακι λεγεται qanun ή kanun.
Με ενα πρωτο ψαξιμο βρηκα καποια πραγματα.
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

sakkalis

• Moderator
  • Hero Member
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 13, 2020, 06:36:55 μμ »
Χρηστο με εβαλες σε δουλεια.
Πολυ ομορφο οργανο το κανονακι.
Κατι αρχιζω και θυμαμαι σιγα σιγα και χωρις να ψαξω σημειωσεις.
Σκαφος απο μαονι.
Καπακι απο πλατανι.
Κελεμπεκι ο καβαλαρης πανω σε δερμα.
Τον καβαλαρη το ειχα φτιαξει εγω.

Δημήτρης Σ.

Λάμπρος Σταυρίδης

• Hero Member
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 8
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 14, 2020, 05:53:01 μμ »
Φίλε Χρῆστο , ἕνα πού κατασκευάζει κανανάκια στήν Ἑλλάδα , εἶναι ὁ Θεόφιλος Μπράς , ὅπου μαθήτευσα . Εἶναι βέβαια ἀρκετά μεγάλος , πάνω ἀπό 70 . Ἔχω τό τηλέφωνο τοῦ ἀδελφοῦ του , τοῦ Νίκου : 210 3300994 .
Γιά τά ξῦλα , ὅπως τά λέει ὁ Δημήτρης , μόνο τό σκάφος τό ἔφτιαχνε ὁ Θεόφιλος καί ἀπό ἄλλα ξῦλα , ὅτι χρησιμοποιοῦμε στά ἄλλα ὄργανα , ὄχι ἀπαραιτήτως ἀπό μαόνι - μουριά , καρυδιά , σφενδάμι , τέτοια .
Τά μαντάλια τά ἔφτιαχνε - παράγγελνε σέ χυτήριο - στά ἀκριβά ὄργανα , ἔβαζε ἀσημένια !!!

Χρήστος SGF

• Jr. Member
  • **
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 14, 2020, 07:09:59 μμ »
Σας ευχαριστώ για της απαντήσεις σας ψάχνω κάθε μέρα για πληροφορίες αλλά δεν επαρκούν για να αρχίσω την κατασκευή.
Για τον κ. Θεόφιλο έχω διαβάσει αλλά ο άνθρωπος τα φτιάχνει για να πουλάει τη να τον πω εγω... πες μου πως τα κάνεις;

Μακάρι να μπορέσουμε να φτιάξουμε ένα όργανο που στην Ελλάδα είναι υπο εξαφάνιση και δυστυχώς ένα ελληνικότατο όργανο το πήραν οι τούρκοι και το οικειοποιήθηκαν. Ακόμη και οι ξένοι μιλούν για τουρκικά ή αράβικο όργανο, αυτό το γεγονός με θλίβει.

Προσκοπικά δεν ξέρω να παίζω κανονάκι αλλά για καθαρά λόγους παράδοσης αλλά και γιατί σαν όργανο είναι όμορφο θα ήθελα να φτιάξω ένα με την βοήθεια σας και να βγάζω κάθε βήμα βίντεο και φωτογραφία με σκοπό να παρακινήσω κι άλλους να φταίξουν αυτό το όργανο.

@sakkalis
Θα χαρώ να τα πούμε τηλ. ζούπα το μυαλό σου να θυμηθείς λεπτομέρειες :)

steliosguitar

• Moderator
  • Hero Member
  • Αριθμός κατασκευών: #72
  • Περιοχή: Ελληνικό
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 14, 2020, 09:51:20 μμ »
(κανονακι δεν ηταν μελος που ελαβε μερος στην προπερσινη μας εκθεση; καποιος απο κρητη νομιζω;)
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

sakkalis

• Moderator
  • Hero Member
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 14, 2020, 10:56:05 μμ »
Σαντουρι ηταν Στελιο.
Δημήτρης Σ.

Λάμπρος Σταυρίδης

• Hero Member
« Απάντηση #8 στις: Νοέμβριος 15, 2020, 12:12:55 πμ »
Φίλε Χρῆστο , ἐγώ ἔχω ἕνα κανονάκι , καί ἄν θέλεις , μπορῶ νά τό μετρήσω καί νά σοῦ πῶ διαστάσεις , ἄν δέν μπορεῖς νά τίς βρεῖς.  Ἀπό μέσα ὅμως , πῶς θά δεῖς τά καμάρια του , τίς διαστάσεις καί τίς θέσεις αὐτῶν ;
Γενικά ὡς κατασκευή πρέπει νά εἶναι ἀρκετά εὔκολη , ἀλλά ἡ δυσκολία , ὅπως εἶπε καί ὁ Δημήτρης , εἶναι στήν ἀπόκτηση καί τοποθέτηση τόσων μανταλιῶν !!!
Ἀπ' ὅτι θυμᾶμαι , ὁ Θεόφιλος τά τοποθετοῦσε σταθεροποιῶντας τα μέ τό νά πιάνει τό καθένα ἀπό τά δύο " αὐτάκια " πού ὑπῆρχαν στή βάση τοῦ κάθε μανταλιοῦ καρφώνοντας πάνω ἀπ' τό κάθε αὐτάκι ἑνα καρφί μέ δύο σκέλη καί σχῆμα ἀνάποδου U . Ἔτσι , ἀνεβοκατέβαινε τό κάθε μαντάλι , μέ τή βοήθεια τοῦ χερουλιοῦ του .
Γιά ὅτι μπορῶ , εἶμαι στήν διάθεσάη σου .

Χρήστος SGF

• Jr. Member
  • **
« Απάντηση #9 στις: Νοέμβριος 15, 2020, 09:52:27 πμ »
Φίλε Χρῆστο , ἐγώ ἔχω ἕνα κανονάκι , καί ἄν θέλεις , μπορῶ νά τό μετρήσω καί νά σοῦ πῶ διαστάσεις , ἄν δέν μπορεῖς νά τίς βρεῖς.  Ἀπό μέσα ὅμως , πῶς θά δεῖς τά καμάρια του , τίς διαστάσεις καί τίς θέσεις αὐτῶν ;
Γενικά ὡς κατασκευή πρέπει νά εἶναι ἀρκετά εὔκολη , ἀλλά ἡ δυσκολία , ὅπως εἶπε καί ὁ Δημήτρης , εἶναι στήν ἀπόκτηση καί τοποθέτηση τόσων μανταλιῶν !!!
Ἀπ' ὅτι θυμᾶμαι , ὁ Θεόφιλος τά τοποθετοῦσε σταθεροποιῶντας τα μέ τό νά πιάνει τό καθένα ἀπό τά δύο " αὐτάκια " πού ὑπῆρχαν στή βάση τοῦ κάθε μανταλιοῦ καρφώνοντας πάνω ἀπ' τό κάθε αὐτάκι ἑνα καρφί μέ δύο σκέλη καί σχῆμα ἀνάποδου U . Ἔτσι , ἀνεβοκατέβαινε τό κάθε μαντάλι , μέ τή βοήθεια τοῦ χερουλιοῦ του .
Γιά ὅτι μπορῶ , εἶμαι στήν διάθεσάη σου .
Αυτό είναι πολύ ενθαρρυντικό και αν δεν σε πειράζει θα σε πρήξω στις ερωτήσεις αλλά όχι όλες μαζί. :)
Εγω είμαι περισσότερο οπτικός τύπος όποτε θα βοηθούσαν φωτογραφίες. Για αρχή όμως θα ήθελα να μου δώσεις της διαστάσεις απο το παρακάτω σχήμα. (είναι μια φωτογραφία απο ένα τυχαίο κανονάκι). θα ακολουθήσουν κι άλλες ερωτήσεις αλλά δεν θα ήθελα να σε κουράσω με μιας οπότε, δεν είναι κάτι που βιάζεται
α=
β=
γ=
δ=
1=
2=
3=
4=
5=

Χρήστος SGF

• Jr. Member
  • **
« Απάντηση #10 στις: Νοέμβριος 15, 2020, 10:00:10 πμ »
Χρηστο με εβαλες σε δουλεια.
Πολυ ομορφο οργανο το κανονακι.
Κατι αρχιζω και θυμαμαι σιγα σιγα και χωρις να ψαξω σημειωσεις.
Σκαφος απο μαονι.
Καπακι απο πλατανι.
Κελεμπεκι ο καβαλαρης πανω σε δερμα.
Τον καβαλαρη το ειχα φτιαξει εγω.
Στέλνω μια φωτογραφία απόσπασμα απο ένα βίντεο για να φρεσκάρω το μυαλό σου :)
Θυμάσαι να ήταν πάνω κάτω κάπως έτσι η κατασκευές απο το κανονάκι;

sakkalis

• Moderator
  • Hero Member
« Απάντηση #11 στις: Νοέμβριος 15, 2020, 01:16:35 μμ »
Χρηστο διαστασεις δεν εχω. Η κατασκευη του σκαφους ετσι ειναι. Ειναι απλη χωρις ιδιατεροτητες  γιατι ειναι ενα κουτι. Απλα απο την μια μερια θα πρεπει να βαλεις ενα μασιφ ξυλο (θα προτεινα φλαμουρι) για να ειναι μαλακο και στερεωθουν τα κλειδια. Τα κλειδια εχουν τετραγωνη διατομη στην πανω πλευρακαι σφιγγουν με μεταλλικο κλειδι. Τα κλειδια πρεπει να ειναι απο εβενο για καλυτερη αντοχη. Τα μανταλια τα στρεωναμε με διπλοκαρφα - καρφι σε σχημα πεταλου με μυτες και απο τις δυο πλευρες.
Απο την τετραγωνη πλευρα δημιουργειται τετραγωνες τρυπες στο καπακι που καλυπτωνται με τεντωμενο δερμα. Πανω στο δερμα παταει ο καβαλαρης (κελεμπεκι σχημα γεφυρας με καμαρες και μικρες πατουρες σαν πεδιλα να παταει  πανω στο δερμα).

Αριθμο χορδων δεν θυμαμαι καθολου.
Ακομα δεν εχω ψαξει τις σημειωσεις να δω αν θα βρω κατι.
Δημήτρης Σ.

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

• Hero Member
« Απάντηση #12 στις: Νοέμβριος 15, 2020, 03:03:03 μμ »
λοιπον θα σε φτιαξω......................παρε τηλ τον φιλο μου εδω 6981838350 Λημνιωτης Νικολας να βρεις την ακρη σου.Μην το ξεχασεις.......ο ιδιος μου ειπε να τον παρεις οποτε θες.
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

Λάμπρος Σταυρίδης

• Hero Member
« Απάντηση #13 στις: Νοέμβριος 15, 2020, 03:04:57 μμ »
Φίλε Χρῆστο καλημέρα ,
Τό ἀπόγευμα θά κοιτάξω νά μετρήσω τό κανονάκι καί θά σοῦ γράψω τίς διαστάσεις πού θέλεις .
Ὡστόσο , ἄν γράψης στό youtube : Kanun yapimi ( κανονικά τά i εἶναι χωρίς τελίτσες ἀπό πάνω , ἔτσι τό γράφουν καί σημαίνει : κατασκευή κανονακίου ) ( yapimi : βλ. γιαπί ) , θά σοῦ βγάλη 3 - 4 βιντεάκια μά κατασκευή τοῦ συγκεκριμέμου ὀργάνου , ὅπως αὐτό γιά τό ὁποῖο δίνεις μιά φωτογραφία . Προσωπικά , δέν ἔχω δεῖ ποτά κανονάκι ἀπό μέσα .
2 ὡραῖα βιντεάκια ἔχουν τίτλο : kanun yapimi - 1 καί 2 , πολύ κατατοπιστικά . 'Επίσης τό βιντεάκι μέ τίτλο : Qanun construction Stages - Mandals / Kanun yapimi , πού δείχνει τόν τρόπο καρφώματος τῶν μανταλιῶν - χτυπάει τό διπλόκαρφο μέ κάποιο ἐργαλεῖο σάν ζουμπᾶ .

Ἴσως καί νά τά ἔχης ὑπ' ὄψιν σου αὐτά τά βιντεάκια , ἀλλά τά σημειώνω γιά τήν ἀντίθετη περίπτωση .

Τέλος , ἐπειδή ἔχω κι ἔνα κόλλημα μέ τά φιλολογικά , ἁπλῶς ἀναφέρω ὅτι τό ὄνομα τοῦ ὀργάνου δέν ἔχει σχέση μέ τό ὅπλο " κανόνι " , ἀλλά μέ τόν " κανόνα " , διότι παλιά ἦταν τό ἐργαλεῖο , ὁ κανόνας μέ τό ὁποῖο μάθαιναν ψαλτική στήν Πόλη , ἐπειδή μπορεῖ καί παράγει ὅλες τίς μικροϋποδιαιρέσεις ὅλων τῶν ἤχων τῆς καθ' ἡμᾶς ἀνατολικῆς μουσικῆς , πού κακῶς τήν λέμε βυζαντινή : κανών - κανονάκι .

Γιάννης Καραβασίλης

• Hero Member
  • Αγαπημένο ξύλο: Μουριά
  • Αριθμός κατασκευών: 6
« Απάντηση #14 στις: Νοέμβριος 15, 2020, 08:39:11 μμ »
λοιπον θα σε φτιαξω......................παρε τηλ τον φιλο μου εδω 6981838350 Λημνιωτης Νικολας να βρεις την ακρη σου.Μην το ξεχασεις.......ο ιδιος μου ειπε να τον παρεις οποτε θες.

Γι αυτό ο παλιός είναι αλλιώς....!!!!!!!!!!! Κοίτα μην ξαναδώ απουσίες..... ;)

Tags: