Αποστολέας Θέμα: μπουζουκι χρηζει επισκευης  (Αναγνώστηκε 1576 φορές)

kwnkavala

• Jr. Member
  • **
Απ: μπουζουκι χρηζει επισκευης
« Απάντηση #15 στις: Οκτώβριος 08, 2020, 07:46:28 πμ »
Καλημέρα!! Για να βγάλω το καπάκι πρέπει να ξεκολλήσει η ταστιέρα από πάνω η να το κόψω δίπλα και να το βγάλω? Και αν χρειαστεί μετά να βγάλω την ταστιέρα?

kwnkavala

• Jr. Member
  • **
« Απάντηση #16 στις: Οκτώβριος 08, 2020, 04:45:00 μμ »
Τελικά το έβγαλα το καπάκι γιατί δυστυχώς δεν είχα χέρι για να κάνω κάτι με το σκάφος...είναι πολύ κακοφτιαγμένο και με πολλά ραγισματα από την μέσα μεριά... Τα δυο κομμάτια του καπακιού φαίνονται πολύ πρόχειρα κολλημένα γιατί δεν έχουν ίδιο πάχος ...το σκάφος φαίνεται να προσπάθησε κάποιος να το κολλήσει γιατί έχει κόλλες μέσα ....αυτό το μπλε πως θα βγει τώρα? Βρεξιμο και ξύσιμο?

Ιωσήφ Τορρένς

• Hero Member
  • Αριθμός κατασκευών: Λίγα πράματα
  • Περιοχή: Αθήνα Κυψέλη
« Απάντηση #17 στις: Οκτώβριος 09, 2020, 06:44:10 πμ »
Καλημέρα !

Για να βγάλεις το μπλε χαρτί , ναι , με βρέξιμο και τη ξύστρα με τις καμπύλες .
Σιγά - σιγά όχι με αγριάδες , γιατί ίσως φανούν κι άλλες μισοξεκολλημένες ντούγιες ...

Δανείζομαι αυτή τη φωτογραφία από τον Μάνο για να προτείνω ( αν δεν το έχεις κάνει ήδη )
να φτιάξεις κάτι σαν ανοιχτό " κουτί " που θα βοηθήσει πολύ στη συγκράτηση του σκάφους και τώρα και αργότερα .

Τίποτα δεν ισιώνει από μόνο του ... θέλει πολλή δουλειά ...
Να είστε όλοι καλά ! ... για να ισιώνετε τα "στραβά " ...

Ιωσήφ Τορρένς

• Hero Member
« Απάντηση #18 στις: Οκτώβριος 09, 2020, 07:05:41 πμ »
συνέχεια απο το προηγούμενο

Θα μου πείς - και με το δίκηο σου ίσως - γιατί να μη κρατήσω όλο το σύστημα
σφίγγοντας το μπράτσο στη μέγγενη ; και μου προτείνεις να φτιάχνω "κουτιά" ;

Ελεγξε , δες , κρίνε , πόσο σταθερή δείχνει η ένωση του μπράτσου με το σκάφος και πράξε ανάλογα ... 
Μια και μπήκες στο "χορό" ,  χόρεψε όμορφα , λεβέντικα !   :)

kwnkavala

• Jr. Member
  • **
« Απάντηση #19 στις: Οκτώβριος 09, 2020, 09:27:38 πμ »
Καλημέρα!

Λοιπόν χτες το απόγευμα σιγά το έπιασα και το ετριψα από μέσα βρεχοντας το με.ενα πινελακι λίγο λίγο και έξυπνα το χαρτί για να φύγει...καθάρισε σχετικά εύκολα αλλά ήταν γεμάτο ψαροκολα το σκάφος με αποτέλεσμα μόλις βρέχεται να λασπωνει και να μπουκωνει η ξύστρα...εν πασει περίπτωση καθάρισε και φάνηκε και άλλη δουγα να έχει ξεκολλήσει σε ένα σημείο....επίσης την ταστιέρα δεν την έχω πειράξει γιατί δεν ξέρω αν θα μπορέσω να την βγάλω ολόκληρη η θα χρειαστεί να την αντικαταστήσω στο τέλος μιας και φαινεται παλιά και αρκετά ξερό το ξύλο της...αν βάλω σπάτουλα από κάτω για να την σηκώσω φοβάμαι πως θα σπάσει στα δύο για αυτό και δεν έκανα κάποια κίνηση...αυτό με το κουτί φαίνεται πολύ καλό σαν ιδέα και σαν λειτουργικότητα γιατί φαντάζομαι πως συγκρατεί το σκάφος για να μην ανοίξει από τυχόν παρεμβάσεις στο χαρτομα...η ενωση με το μανίκι δεν μου εμπνέει εμπιστοσύνη γιατί φαίνεται σαν να έχει ξεκολλήσει στην Ένωση αλλά φοβάμαι πως επειδή έχει αρπάξει το σκάφος από τις ξεκκολημενες δουγιες μήπως φταίει αυτό...επίσης έβγαλα φωτογραφία την ένωση με το σκάφος φαίνεται και στην φωτογραφία που επισυνάπτω..αλλά πολύ άσπρη κόλλα μέσα το καπάκι κολλημένο τα καμάρια που ήταν σαν μαδερια μέσα και αυτά...γύρω γύρω δεν έχει πατούρα για το καπάκι απλά σκαψανε στο ξύλο και βάλανε μέσα τα καμάρια...ο πίσω τάκος είναι ένα χοντρό κομμάτι από καδρονι...νομίζω πως αυτά πρέπει να διορθωθούν ....τις δουγιες που έχουν ανοίξει να τις κολλήσω με ψαροκολα η με titebont? Και η μία που έχει ανοίξει σχεδόν όλη και έχει στραβωσει το σκάφος από αυτό νομίζω... συγνώμη που σας ζαλίζω αλλά είναι πρωτη φορά που ασχολούμαι με τέτοιο όργανο οπότε παρακαλώ δείξτε λίγο επιείκεια  :D :D

kwnkavala

• Jr. Member
  • **
« Απάντηση #20 στις: Οκτώβριος 24, 2020, 08:28:57 μμ »
Σήμερα έκανα τελικά την παραγγελία για τα υλικά...το σκάφος κοληθηκε και μένει να φτιάξω τον πόσο τάκο και την πατούρα γύρω γύρω για το καπάκι...απλά.εκανα ένα.πειραμα και παραξενεύτηκα.. έβαλα έναν χάρακα πάνω στην ταστιέρα και σε κάποια σημεία στην μέση δεν πατάει ...μετά έβαλα πρόχειρα το παλιό καπάκι πάνω με την χορδιερα και τεμτωσα μια χορδή για να μετρήσω την απόσταση στο 12ο ταστο η οποία είναι 4χιλιοστα....ο καβαλάρης είναι 9χικιοστα...οπότε μάλλον έχει πάρει λίγο το μανίκι....ο τάκος είναι σε καλή κατάσταση...αυτό λύνεται αν βάλω καινούρια τάστα η θέλει αλλαγή ??? Όποια βοήθεια και άποψη δεκτή  ;D

Ιωσήφ Τορρένς

• Hero Member
« Απάντηση #21 στις: Οκτώβριος 24, 2020, 10:07:06 μμ »
Η ταπεινή μου γνώμη .

Το παλιό καπάκι μπορεί να σου έδωσε κάποιες ενδείξεις , αλλά μην τις πολυεμπιστεύεσαι ...

Οπως ήδη έκανες , ξαναβάλε το χάρακα επάνω στη ταστιέρα , μέτρα πού και πόσο αέρα αφήνει στη μέση
κράτα σημειώσεις και γράψε να τις διαβάσουνε οι πιο ειδικοί φίλοι εδώ για να αξιολογήσουν τη κατάσταση.

Εχω την αίσθηση ότι το πας καλά ! Καλή επιτυχία !

Γιάννης Καραβασίλης

• Hero Member
  • Αγαπημένο ξύλο: Μουριά
  • Αριθμός κατασκευών: 6
« Απάντηση #22 στις: Οκτώβριος 25, 2020, 12:32:28 πμ »
Η μέτρηση που κάνεις φίλε μου με ξεκολλημένο καπάκι και τεντωμένη έστω και τη μία χορδή μόνο, είναι λάθος. Το καπάκι όταν είναι κολλημένο στο σκάφος συμμετέχει στην συνοχή και ακαμψία του οργάνου γενικότερα .Τώρα που είναι ξεκολλημένο τεντώνοντας έστω και λίγο τη χορδή σου , απλά τραβάς το σκάφος και το κάνεις να ανοίξει στα πλάγια και να βουλιάξει προς τα μέσα. Οπότε και η μέτρηση για τον καβαλάρη σου είναι λάθος αυτή τη στιγμή. Μέτρα το κενό που αφήνει ο χάρακας πάνω στην ταστιέρα σου ( με την προϋπόθεση ότι ο χάρακας σου είναι τελείως επίπεδος) και μέτρησε επίσης την απόσταση που αφήνει ο χάρακας όταν τον επεκτείνεις μέχρι τον πίσω τάκο ανάμεσα δηλαδή στο χείλος της κολάντζας και τον χάρακα. Από αυτή την απόσταση αν συνυπολογίσεις το πάχος της ταστιέρας σου, το ύψος των τάστων, το πάχος του καπακιού και την απόσταση που θες να έχουν οι χορδές σου από την ταστιέρα, θα βρεις περίπου το ύψος του καβαλάρη σου. Δεν ξέρω αν μπορείς να βγάλεις άκρη απ όλα αυτά, αλλά τουλάχιστον κάνε όσες μετρήσεις μπορείς και θα βρεθεί η άκρη. Για το μανίκι σου τώρα εγώ για να είμαι ειλικρινής δεν θα το εμπιστευόμουν...ιδίως αν   είναι κολλημένο με την ίδια κόλλα που ήταν κολλημένο και το καπάκι. Η όλη κατασκευή του οργάνου προφανώς δεν ήταν τίποτα ιδιαίτερο από την αρχή. Τα τάστα ...αν βάλεις καινούρια θα πρέπει να είναι πιο χοντρά απ τα προηγούμενα για να δώσεις διαφορετικές τάσεις στο μανίκι σου και να το πας προς τα πίσω αν έχει σκεβρώσει. Αλλά δεν είναι και το πιο εύκολο πράγμα για να το κάνεις αν είσαι τελείως άπειρος . Μπορείς να τσεκάρεις σε κάποιο βαθμό την ακαμψία του μανικιού με το χέρι σου πιέζοντας το προς τα πάνω με κόντρα το σκάφος...(ελαφρά...μην το σπάσεις...Θα καταλάβεις αν αντέχει κάπως....) για να δεις περίπου πως συμπεριφέρεται όταν θα το τραβάνε οι χορδές. Κι ο Θεός βοηθός...καλή συνέχεια σου εύχομαι.

kwnkavala

• Jr. Member
  • **
« Απάντηση #23 στις: Οκτώβριος 25, 2020, 06:04:13 μμ »
Καλησπέρα σε όλους!! Επανέρχομαι με τις μετρήσεις που έκανα..η απόσταση του χάρακα από τον πίσω τάκο είναι 0.9 εκ ενώ με τον χάρακα πάνω στην ταστιέρα η απόσταση στο 12ο και 13ο ταστο είναι 0.09mm ενώ πατάει στις άκρες της..το πάχος της ταστιέρας είναι 8χιλιοστα..το μανικο το πάτησα κόντρα με το σκάφος για να δω αν αντέχει η όχι και δεν κουνιέται δεν παίρνει προς τα μέσα οπότε μάλλον είναι καλή η κόλληση απλά δεν έχει την κλασική ένωση με χελιδονοουρα αλλά είναι στρογγυλό σφηνωμενα μεταξύ τους ...το ύψος των ταστων είναι 1χιλιοστο...με βάση αυτά τι συμπέρασμα βγαίνει? Σώζεται η κατάσταση?

Γιάννης Καραβασίλης

• Hero Member
  • Αγαπημένο ξύλο: Μουριά
  • Αριθμός κατασκευών: 6
« Απάντηση #24 στις: Οκτώβριος 25, 2020, 06:23:50 μμ »
Εγώ νομίζω είσαι οκ. Άλλωστε το όργανο αυτό εσύ το θες για να αρχίσεις να το γρατζουνάς όπως αναφέρεις. Δεν θα αναζητήσεις την τελειότητα σε αυτό. Αν πιστεύεις ότι το μανίκι είναι κολλημένο καλά και αντέχει προχώρα το.Αν χρειαστεί αργότερα όταν το τελειώσεις ,διόρθωση το μανίκι σου , μπορείς να αλλάξεις μερικά τάστα και να το βελτιώσεις κι άλλο. Προχώρα όμως προς το παρόν με το καπάκι σου και αργότερα βλέπουμε. Έχει αρκετά ρίσκα η επισκευή φίλε μου αλλά πιστεύω τη δουλειά σου θα την κάνεις. Καλή συνέχεια σου εύχομαι.

kwnkavala

• Jr. Member
  • **
« Απάντηση #25 στις: Οκτώβριος 26, 2020, 09:27:57 πμ »
Για να πω την αλήθεια για να το γραταουναω το θέλω το όργανο έτσι κι αλλιώς είναι τελείως άσχετος ποντιακή λύρα παίζω και κατασκευάζω ...απλά μιας και μου το χάρισαν και πάντα ήθελα ένα μπουζούκι είπα να το επισκευάσω με όποιο ρίσκο και αν χρειαστεί για να μάθω και δύο πράγματα για το όργανο ώστε να ξεκινήσω μετά ένα τρίχορδο από την αρχή μιας και το χω καημό....
Επί της ουσίας....τα καμάρια αυτά που έχει το καπάκι δεν νομίζω να αποτελούν βάση για να φτιάξω τα καινούργια...τι μέγεθος πρέπει να έχουν ( ύψος . Πάχος, πλάτος) και εκτός από το πρώτο που είναι κάτω από την ταστιέρα τα πίσω διάβασα ότι πρέπει να έχουν καμπύλη για να βοηθάνε να μην βουλιάξει το καπάκι..η καμπύλη πόση πρέπει να γίνει ?? Μικρή μεγάλη? Όπως και ο πίσω τάκος τι πάχος πρέπει να έχει γιατί αυτόν που έχει μέσα θα τον πετάξω δεν τον κόβω και πολύ σόι..

kwnkavala

• Jr. Member
  • **
« Απάντηση #26 στις: Νοέμβριος 08, 2020, 04:07:52 μμ »
Σήμερα πέρασα με γάζα το εσωτερικό του σκάφους ...και αν όλα πάνε καλά αύριο θα το χαρτωσω με το χρυσοχαρτο...έχει ήδη κοληθει ο πίσω τάκος και τα εσωτερικά παραπετα για το καπάκι...η γάζα έχει μπει σωστά η έκανα καμία βλακεία? Απ' έξω καλού κακού έβαλα χαρτοταινια δεν ξέρω αν έκανα καλά...

kwnkavala

• Jr. Member
  • **
« Απάντηση #27 στις: Νοέμβριος 20, 2020, 09:29:59 μμ »
Ετοίμασα το καπάκι εσκαψα την φιγούρα και την κολησα με βενζινοκολα..κολησα και τις ενισχύσεις στην τρύπα και στην Ένωση των δύο φύλων του καπακιού και σχεδίασα τις θέσεις των καμαριων οι οποίες είναι 1 πόντο από την τρύπα και το δεύτερο της φωνής 3 εκ από το σημείο του καβαλάρη ..απλά η απόσταση μεταξύ τους είναι 3.5 εκ ενώ έχω διαβάσει σε άλλα θέματα ότι είναι γύρω στα 2-2.5.. είναι σωστά αυτά που έχω κάνει η όχι? Το καμάρι που είναι στον τάκο έχει ήδη κοληθει στο σκάφος και τα άλλα δύο ταβεχω σχηματησει με καμπύλη 5 χιλιοστά από το κέντρο τους προς την άκρη... Είναι σωστά αυτά που έχω κάνει μέχρι τώρα? Η να διορθώσω κάποια πράγματα πριν κολησω τα καμάρια και το καπάκι? Επίσης αυτές τις δύο παστές οι οποίες ήταν στην άκρη του καπακιού δίπλα στην ταστιέρα πρέπει να σκάψω να τις βάλω μέσα η να τις κολλήσω πάνω χωρίς σκάψιμο όπως ήταν στο παλιό? Ποιο είναι το σωστό? Και κάτι τελευταίο...το καπάκι να το βάλω κομμένο στο σημείο της ταστιέρας η να προσπαθήσω να ξηλωσω το παλιό κομμάτι από κάτω και να το περάσω ανάμεσα?? Ευχαριστώ προκαταβολικά για την βοήθεια

kwnkavala

• Jr. Member
  • **
« Απάντηση #28 στις: Νοέμβριος 29, 2020, 11:13:50 πμ »
Καλημέρα σε όλους!! Μια απορία μιας και τελείωσα με το καπάκι η απόσταση των χορδών στο 12ο ταστο είναι ψηλά.. αυτό διορθώνεται κάπως ? Ο καβαλάρης είναι 9χιλιοστα ύψος . Ακόμη δεν ζω βάλει τον καινούργιο καβαλάρη έβαλα αυτόν τον παλιό να δω τι γίνεται και πρέπει να βάλω και το κόκαλο πάνω στο καραολο αλλά κάτι δεν μου αρέσει μου φαίνεται πολύ σκληρό στα δάχτυλα

Tags: