Αποστολέας Θέμα: Εναλλακτικά καμαρώματα μπουζουκιού  (Αναγνώστηκε 1333 φορές)

Πέτρος Αλτινίδης

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 64
  • Αγαπημένο ξύλο: Οξυά
  • Αριθμός κατασκευών: 6
  • Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Εναλλακτικά καμαρώματα μπουζουκιού
« στις: Νοέμβριος 23, 2020, 02:05:31 μμ »
Γεια σας. Ανοίγω ένα θέμα που, νομίζω έχει ενδιαφέρον: το καμάρωμα με τρία παράλληλα καμάρια. Κατά πόσο συνιστά απαραβίαστο κανόνα, με βάση την εμπειρία, και κατά πόσο λειτουργεί ως δόγμα; Γιατί σε κιθάρες, μαντολίνα και irish μπουζούκια υπάρχουν τόσοι εναλλακτικοί σχεδιασμοί. Θα είχε ενδιαφέρον κάποιος να αναφέρει μια σχετική εμπειρία ή μια άποψη.

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 6.115
Απ: Εναλλακτικά καμαρώματα μπουζουκιού
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 23, 2020, 05:34:42 μμ »
υπαρχει το site του Νικου Φρονιμοπουλου......................αυτος εχει φτιαξει εναλλακτικα καμαρια σε μπουζουκι οπως και εναλλακτικο καπακι με nomex
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.548
Απ: Εναλλακτικά καμαρώματα μπουζουκιού
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 23, 2020, 07:31:02 μμ »
Με πρόλαβε ο Κώστας.
Δες εδώ:
https://fronik.wordpress.com/tag/nomex-honeycomb/
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

Πέτρος Αλτινίδης

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 64
  • Αγαπημένο ξύλο: Οξυά
  • Αριθμός κατασκευών: 6
  • Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Απ: Εναλλακτικά καμαρώματα μπουζουκιού
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 24, 2020, 08:58:27 πμ »
 Ίσως κι άλλοι να δοκίμασαν αλλά φαίνεται πως δεν έχουμε συγκριτικά στοιχεία σε μπουζούκι. Προσωπικά πιστεύω (δεν έχω γνώση ούτε εμπειρία, απλώς εκτιμώ) ότι με τα τρία παράλληλα καμάρια επιδιώκουμε δυνατό και καμπανάτο ήχο. Αυτό οφείλεται στο ότι τρία καμάρια προσθέτουν απλώς λίγη μάζα στο καπάκι και το αφήνουν να πάλλεται. Όμως η διάταξη, με δεδομένο ότι ασκείται μεγάλη πίεση στο πίσω μέρος από τις χορδές, ίσως θέλει συζήτηση.

Stergios_lutherie

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.159
  • Αγαπημένο ξύλο: Αυτο που εχω διαθεσιμο
  • Αριθμός κατασκευών: 14
Απ: Εναλλακτικά καμαρώματα μπουζουκιού
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 26, 2020, 07:13:57 μμ »
Πέτρο καλωσόρισες στο φόρουμ!
...το καμάρωμα με τρία παράλληλα καμάρια. Κατά πόσο συνιστά απαραβίαστο κανόνα, με βάση την εμπειρία, και κατά πόσο λειτουργεί ως δόγμα;

Τα τρία παράλληλα καμάρια στα μπουζούκια (ladder bracing) αποτελεί κανόνα αλλά -εκ των πραγμάτων- όχι απαραβίαστο.
Το καμάρι της φωνής για παράδειγμα κάποιοι το βάζουν υπο κλίση -λίγο λοξά.
Μια φρέσκια γεύση της "παραβατικότητας" ;D εδώ: http://www.luthier.gr/index.php?topic=4080.msg77041#msg77041

Πέτρος Αλτινίδης

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 64
  • Αγαπημένο ξύλο: Οξυά
  • Αριθμός κατασκευών: 6
  • Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Απ: Εναλλακτικά καμαρώματα μπουζουκιού
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 28, 2020, 11:52:21 μμ »
Μιας και έχουμε την ίδια ηλικία ας το συζητήσουμε. Γενικά διαπιστώνω πως πολλά στοιχεία και μεγέθη, στα φόρουμ όργανοκατασκευαστών, λειτουργούν σαν μαγικοί αριθμοί που κάποιος τους είπε και είναι μυστικό και σπάνια υπάρχει μια φυσική εξήγηση για αυτό. Πχ ότι η ιδανική κλίμακα είναι 67,2 ή ότι ο καβαλάρης πρέπει να είναι στα 2/3 του σκάφους ή κάτι απίστευτα να απέχει από την χορδιέρα 13,55 εκ. ή και ακόμα πως δεν πρέπει να πέφτει σε αρμονική. Για κάθε νότα μιας χορδής δημιουργούνται πάρα πολλές αρμονικές σε διαφορετικές θέσεις κάθε φορά. Εμείς για ποιάν ακριβώς να υπολογίσουμε; Με βάση αυτό το σκεπτικό αναρωτήθηκα μήπως θα μπορούσε να υπάρξει κάποιος εντελώς διαφορετικός οπλισμός για μπουζούκι. Αλλά μάλλον κι εδώ υπάρχει κάτι μαγικό που δεν έχει εξήγηση.

Stergios_lutherie

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.159
  • Αγαπημένο ξύλο: Αυτο που εχω διαθεσιμο
  • Αριθμός κατασκευών: 14
Απ: Εναλλακτικά καμαρώματα μπουζουκιού
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 29, 2020, 02:25:22 πμ »
Πέτρο, η δική μου αντίληψη είναι ότι η κλίμακα 67,2 (ή 67,3) είναι απλώς μετατροπή της κλίμακας των 26,5 ιντσών στο μετρικό σύστημα. Το ότι θεωρείται ιδανική -απ ό,τι έχω καταλάβει για το τετράχορδο- δεν μπορώ να το τεκμηριώσω αλλά μου φαίνεται ότι έχει κάποια βάση: Σκέφτομαι, αν είναι πιό κοντή αδειάζει κάπως ο ήχος, πιό μακρυά δεν αισθάνεται άνετα με τάση από οκτώ χορδές το μάνικο και η ένωση. Μπορεί να λέω και βλακείες εδώ, συγχωριανοί βοηθάτε!
Ο καβαλάρης στα 2/3 του σκάφους είναι ένας καλός μπούσουλας αλλά η μέχρι τώρα εμπειρία μου λέει ότι είναι χονδρικές "οδηγίες προς ναυτιλομένους" και όχι κάποιος ιερός κανόνας.
Αυτό με τη θέση του καβαλάρη σε μη αρμονική με έχει ερεθίσει κατά καιρούς αλλά ακόμα δεν το έχω καταλάβει σε ικανοποιητικό βαθμό, ας μιλήσει κάποιος άλλος.
Όσο για εντελώς διαφορετικό οπλισμό για το μπουζούκι, κάτι με γαργαλάει να κάνω ένα με X-bracing αλλά ακόμα δεν πήρα την απόφαση  :D
Για τη μαγεία, υποπτεύομαι ότι σε παλιότερες εποχές που δεν ήταν όλα φόρα-παρτίδα όπως σήμερα με το διαδίκτυο, οι οργανοποιοί μάλλον καλιεργούσαν ο καθένας το μύθο του, ανακατεύοντας το υπερβατικό που πουλούσε (και πουλάει ακόμη) αλλά προσωπικά δεν την παρεξηγώ καθόλου μια τέτοια προσέγγιση γιατί η οργανοποιία ήδη εμένα μου έχει κάνει τα μάγια της και δε λέει να ξεκολλήσει από πάνω μου! Η συμβουλή μου είναι: Φυλάξου μη κολλήσεις και συ!

Πέτρος Αλτινίδης

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 64
  • Αγαπημένο ξύλο: Οξυά
  • Αριθμός κατασκευών: 6
  • Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Απ: Εναλλακτικά καμαρώματα μπουζουκιού
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 29, 2020, 12:06:24 μμ »
Γεια. Το προσεγγίζεις σωστά. Ίσως για μπουζούκι είναι αυτό που κάνουν στα μαντολίνα (σχάρα) και όχι η x bracing. Γράψε, αν θες, τι κατασκεύασες ως τώρα.
Γνώριζα έναν δάσκαλο στη Θεσσαλονίκη που είχε σχέση με μουσική, ήταν 63 χρόνων και λεγόταν Στέργιος. Αγόρασε κι ένα κλαρίνο και το παίζετε.
Τώρα κάνω ένα μπουζούκι και βασανίζονται με την κολάντζα.
Αυτά για την ώρα και ζητώ συγγνώμη που το έκανα κάτι σαν private chat.

Πέτρος Αλτινίδης

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 64
  • Αγαπημένο ξύλο: Οξυά
  • Αριθμός κατασκευών: 6
  • Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Απ: Εναλλακτικά καμαρώματα μπουζουκιού
« Απάντηση #8 στις: Νοέμβριος 29, 2020, 02:19:25 μμ »
Εκεί που γράφω παίζετε ήθελα να γράψω παίδευε.

Tags: