Αποστολέας Θέμα: μπουζουκι χρηζει επισκευης  (Αναγνώστηκε 1574 φορές)

kwnkavala

• Jr. Member
  • **
μπουζουκι χρηζει επισκευης
« στις: Οκτώβριος 06, 2020, 08:16:06 μμ »
καλησπερα σε ολους. μου χαρισαν ενα μπουζουκι το οποιο ειναι σπασμενο στο καπακι και εχουν ξεκολησει καποιες δουγιες. σαν ασχετος με το οργανο θελω την βοηθεια σας για να το φερω σε μια καλη κατασταση ωστε να βγαλει φωνη και να αρχισω να το γρατσουναω λιγο λιγο να περναει η ωρα. απο οργανοποιεια ξερω μονο να φτιαχνω ποντιακες λυρες αλλα απο τετοια ενχορδα τιποτα.το καπακι σωζεται; ξεκινησα να το ξεκολαω ζεστενοντας το γυρω γυρω για να μαλακωσει η κολα και ειδα οτι ειναι κολημενο με απλη ξυλοκολα και οχι ψαροκολα....δεν φαινεται να εχει σκευρωμα στο μπρατσο και ας ειναι χαμηλης ποιοτητας γιατι ετσι φαινεται απο αυτο που βλεπω...καθε βοηθεια ειναι ευπροσδεκτη..θα  παραθεσω και καποιες φωτογραφιες για να δειτε την κατασταση και να βοηθησετε να ξαναζωντανεψω το οργανακι.. ευχαριστω προκαταβολικα

Μάνος Τουρπάλης

• Hero Member
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: μπουζουκι χρηζει επισκευης
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 07, 2020, 08:01:20 πμ »
καλημέρα!
για τις ντούγιες που έχουν ανοίξει, μια λύση είναι να φτιάξεις μια απλή "σχάρα" σαν αυτήν

και να πιάσεις το σκάφος επάνω με λάστιχα (στην φωτο σαμπρέλα) βάζοντας κόλλα ανάμεσα στις σχισμές

για το καπάκι (περίμετρο) προσπάθησε να αφαιρέσεις όσο περισσότερη παλιά κόλλα μπορείς και από τις δύο επιφάνειες (καπάκι - χείλος) περνώντας ένα κομμάτι (λωρίδα μάλλον) γυαλόχαρτο από τη σχισμή και αφού "κλείσεις" το άνοιγμα να το τραβάς προς τα έξω πολλές φορές, κάπως έτσι

μετά μπορείς να ρίξεις λίγη κόλλα και να το σφίξεις λίγο πάλι με τα λάστιχα, χαρτοταινία κτλ.

... αλλά βλέπω κάτι σαν μακρόστενη σχισμή στο καπάκι και δεν διαβάζω τίποτα σχετικό, είναι όντως σχισμή ή με γελάει η φωτογραφία ? αν είναι, θα πρέπει να αρχίσεις από εκεί, πριν ασχοληθείς με την περίμετρο

kwnkavala

• Jr. Member
  • **
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 07, 2020, 08:19:53 πμ »
Καλημέρα! Ναι όντως έχει και σκισμη το καπάκι και τσακίσω στο σημείο της χορδιερας κάτω έχει διπλώσει προς τα πάνω έχει και σπάσιμο στην άκρη το οποίο ίσως να μην φαίνεται...μήπως πρέπει να το αντικαταστήσω ? Γιατί δεν ξέρω αν σώζεται η κατάσταση του καπακιού

Μάνος Τουρπάλης

• Hero Member
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 07, 2020, 09:09:15 πμ »
 κάνε μια προσπάθεια να το σώσεις, είναι πολύ λιγότερη δουλειά και θα μείνει το μπουζούκι όπως είναι, ακόμα κι αν δεν είναι ακριβό όργανο, αξίζει.

στη χορδιέρα το είδα το θέμα, αυτό μάλλον δεν είναι πρόβλημα:
το σκίσιμο είναι κοντά στην άκρη και χωράει άνετα σφιγκτήρας να πιάσεις τη σχισμή να κολλήσει πριν το κολλήσεις την περίμετρο. Επιπλέον είναι πολύ κοντά στον τάκο και δεν θα έχει πρόβλημα στήριξης, αν δεν είναι αρκετά φαρδύς ο τάκος μπορείς να βάλεις ένα έξτρα κομματάκι να πατήσει καλά η επισκευασμένη σχισμή.
Το άλλο το μακρύ σχίσιμο είναι πιο δύσκολο, πρέπει κάπως να "πιάσεις" τα κομμάτια αριστερά - δεξιά από τη σχισμή. Μπορεί να αρκεί και χαρτοταινία, αλλά αν θέλει πιο πολύ σφίξιμο κάπως πρέπει να σκεφτείς έναν τρόπο να βάλεις κάποια διάταξη (κόντρα από μέσα) να λειτουργήσει σαν σφιγκτήρας.

αν χρειάζεται σφίξιμο (δεν μπορώ όμως να το πω αυτό από μακρυά, εσύ πρέπει να κρίνεις) έτσι όπως είναι ξεκολλημένο το καπάκι από πίσω ανασηκώνεται αρκετά να βάλεις έναν μακρύ σφιγκτήρα με ελατήριο (λαβίδα) προς τα πίσω ?

αν ναι, με έναν ακόμα (μακρύ όμως) σφιγκτήρα με βίδα προς τα πάνω, μέσα από την τρύπα (με κολλημένο με χαρτοταινία πάνω στην δαγκάνα που θα μπει μέσα ένα κομμάτι ξύλο για να μην πληγώσεις το καπάκι - αλλά και για να μην σε ενοχλούν τα καμάρια) ίσως μπορείς να σφίξεις - δεν χρειάζεται πολύ, απλώς να είναι σταθερή η κόλληση

με κόκκινο το καπάκι και με πράσινο ένα μικρό τακάκι

Δες όμως καταρχάς αν "έρχεται" μόνο με χαρτοταινία - ή απλώς ένα βαρίδι από πάνω, μπορεί να έρχονται και να "φιλάνε" τα χείλη της σχισμής και να την γλυτώσεις εύκολα.

Σε κάθε περίπτωση, εγώ για κόλλα στις σχισμές θα χρησιμοποιούσα ή titebond η ψαρόκολλα αρκετά αραιωμένη (η ψαρόκολλα, όχι η Titebond, αυτή μέχρι 5% μόνο αραίωση) για να γίνει λεπτόρρευστη (μια χαρά κολλάει και ρευστή η ψαρόκολλα). Στην περίμετρο οπωσδήποτε ψαρόκολλα, είδες από πρώτο χέρι τα πλεονεκτήματα.

Μάνος Τουρπάλης

• Hero Member
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 07, 2020, 09:20:52 πμ »
δεν είναι της ώρας, αλλά αν τελικά αποκατασταθεί η σχισμή ίσως είναι καλό να βάλεις ένα - δυο κομματάκια έλατο από μέσα, πάνω στη σχισμή, για ενισχύσεις.
Υπάρχει και άλλος τρόπος να σφίξεις χωρίς σφιγκτήρες (με χορδή που θα περάσεις από τρύπα), αλλά όπου το κάνεις θα σου αφήνει μια μικρή τρύπα (διάμετρος καρφίτσας ή λεπτού καρφιού, max 1 mm) στο καπάκι. Αν δεν σε πειράζει θα το δούμε κι αυτό, αλλά όπως είπαμε δες πρώτα εσύ αν έρχεται με λίγη πίεση και αρκεί μια χαρτοταινία.

kwnkavala

• Jr. Member
  • **
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 07, 2020, 09:25:37 πμ »
Στη φωτογραφία να που βάζω στο σημείο 1 είναι πάλι σπασμένο και διπλώνει και είναι παλακο έχει σπάσει στα νερά κατά μήκος ατό 2 φαίνεται το σπάσιμο που λέω σαν να έχει μαζέψει προς τα μέσα αν αυτά διορθώνονται τότε εντάξει θα τα κολλήσω με tidebond γιατί δεν έχω ψαροκκλα και εδώ στην Καβάλα δεν ξέρω αν θα βρω κάπου όπως και το σκάφος

kwnkavala

• Jr. Member
  • **
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 07, 2020, 09:27:22 πμ »
Μήπως πρέπει να το ξηλωσω το καπάκι για να γίνουν ευκολότερα όλα αυτά και σίγουρα καλύτερα απ' ότι πάνω στο σκάφος?

Μάνος Τουρπάλης

• Hero Member
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 07, 2020, 09:45:53 πμ »
εγώ τόση ώρα νόμιζα οτι αυτή είναι η σχισμή

τέλος πάντων, από την εικόνα αυτή δεν μπορώ να καταλάβω τι ακριβώς γίνεται στο σημείο 1

... στο σημείο 1 είναι πάλι σπασμένο και διπλώνει και είναι παλακο έχει σπάσει στα νερά κατά μήκος

αν βουλιάζει γραμμικά κατά μήκος των νερών, ναι εκεί δεν φτάνει σφιγκτήρας και πρέπει να το "τραβήξεις" προς τα πάνω, αλλά είναι ορατή η σχισμή ? - θέλω να πω, μπορείς να ρίξεις μέσα της κόλλα "από πάνω" ? έχουν χωρίσει τα κομμάτια ή απλώς βουλιάζει ? αν θες στείλε καμιά πιο κοντινη φωτογραφία

Μήπως πρέπει να το ξηλωσω το καπάκι για να γίνουν ευκολότερα όλα αυτά και σίγουρα καλύτερα απ' ότι πάνω στο σκάφος?

έχω την αίσθηση ότι θα βγάλει χειρότερα προβλήματα, καταρχάς αν δεν είναι κολλημένο με ψαρόκολλα όπως λες στο πρώτο ποστ είναι επικίνδυνο να σπάσει, έστω σε σημεία, αλλά κι αυτό ακόμα πιθανόν να σου χαλάσει τοπικά το καπάκι ή ακόμα και τα φιλέτα στην περίμετρο και να έχεις άλλα μετά...
αλλά έχω επίσης την αίσθηση ότι θέλεις να το κάνεις, δεν ξέρω τι να σου πω, εγώ θα προσπαθούσα να το επισκευάσω στη θέση του πρώτα - κι αν δεν μπορούσα τότε θα σκεφτόμουν να το βγάλω

kwnkavala

• Jr. Member
  • **
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 07, 2020, 09:54:03 πμ »
Είναι και αυτή και η άλλη και η παραλη...τελικά έχει πολλά θέματα το καπάκι για αυτό και ρώτησα αν αξίζει και αν φτιάχνεται η θέλει αλλαγή...το είχαν πεταμένο σε ένα πατάρι το όργανο δυστυχώς....εν πάση περιπτώσει εγώ θέλω να το διορθώσω ίσα ίσα για μένα για να αρχίσω να βγάζω κανένα τραγουδάκι αν μπορέσω ...αν το κολλήσω όμως και πάω να το κουρδισω μήπως τελικά ανοίξει όλο σαν γαρύφαλλο? Γιατί θα φορτωθεί και τις τάσεις από τον καβαλάρη και δεν ξέρω από θέμα καπακιού πως θα συμπεριφερθεί...το μεσημέρι που θα γυρίσω από την δουλειά θα στείλω μερικές καλύτερες φωτογραφίες γιατί αυτές είναι λίγο χάλια.. ;)

kwnkavala

• Jr. Member
  • **
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 07, 2020, 03:14:00 μμ »
Αυτές είναι μερικές φωτογραφίες από όλο το όργανο...και τα προβλήματα που φαίνεται να έχει...

Ιωσήφ Τορρένς

• Hero Member
  • Αριθμός κατασκευών: Λίγα πράματα
  • Περιοχή: Αθήνα Κυψέλη
« Απάντηση #10 στις: Οκτώβριος 07, 2020, 04:59:46 μμ »
Γειά σου κι από μένα !

Δύσκολη προβλέπεται αυτή η επισκευή είτε διατηρήσεις το καπάκι , είτε το ξηλώσεις και βάλεις νέο.

Κι εγώ στη θέση σου , όπως σου έγραψε ο Μάνος , θα προσπαθούσα πρώτα να το δουλέψω - όσο γίνεται - με το υπάρχον καπάκι ρισκάροντας βέβαια .

Δε θα πήγαινα κατευθείαν με τη μία σε βαρύ χειρουργείο . Κρίνεις ήρεμα και αποφασίζεις . Οπως και ναναι καλή δύναμη και επιτυχία στο εγχείρημα !

Τι μπουζούκι είναι ; τρίχορδο ή τεράχορδο ;
Τίποτα δεν ισιώνει από μόνο του ... θέλει πολλή δουλειά ...
Να είστε όλοι καλά ! ... για να ισιώνετε τα "στραβά " ...

kwnkavala

• Jr. Member
  • **
« Απάντηση #11 στις: Οκτώβριος 07, 2020, 05:20:18 μμ »
Καλησπέρα Ιωσήφ! Το μπουζούκι είναι τετράχορδο αγνώστου ταυτότητας γιατί δεν βρήκα κάποιο ταμπελακι μέσα..αν τελικά αφεραισω το καπάκι γιατί μάλλον κάτι τέτοιο θα γίνει..πως γίνεται η διαδικασία?πρέπει να ξηλωσω την ταστιέρα? Το συγκεκριμένο δεν το βλέπω και πολύ καλά γιατί έχει αρκετά σπασίματα ραγισματα κτλ οπότε ίσως είναι καλύτερα μια αλλαγή και για πιο σίγουρη επιτυχία σε σχέση με ένα καπάκι που δεν ξέρουμε τι θα αποδώσει αν κοληθει και για να κοληθει καλύτερα και το σκάφος..έτσι νομίζω τουλάχιστον..πολλές γνώσεις στο θέμα δεν έχω για αυτό και ζητάω την βοήθεια σας ..πάντως μπορώ να κάνω μια προσπάθεια να σώσω αυτό για αρχή και αν δω πως δεν βγαίνει κάτι μπορώ να το αλλάξω μετά...απλα με ανησυχει ταινία γίνει με τις ρογμες οι οποίες δεν ξέρω το κατά πόσο αν κοληθουν θα μπορέσουν να του δώσουν την στατικότητα και την ταλάντωση που θα θέλει όταν κουρδιστει..

kwnkavala

• Jr. Member
  • **
« Απάντηση #12 στις: Οκτώβριος 07, 2020, 05:38:52 μμ »
Το μόνο που γράφει μέσα είναι β2 πάνω στον μπροστά τάκο ...επίσης απ' ότι φαίνεται στις φωτογραφίες η κάθε χαρακιά που έχει επάνω στο καπάκι είναι και ένα σπάσιμο...για αυτό ανησυχώ για την στατικότητα του...

Ιωσήφ Τορρένς

• Hero Member
  • Αριθμός κατασκευών: Λίγα πράματα
  • Περιοχή: Αθήνα Κυψέλη
« Απάντηση #13 στις: Οκτώβριος 07, 2020, 08:32:23 μμ »
Για τετράχορδο μου φάνηκε κι εμένα .  Εσύ τι προτιμάς να είναι αυτό που θέλεις να επισκευάσεις ;
Τρίχορδο ; ή Τετράχορδο ; Ρωτώ γιατί στην κάθε  περίπτωση έχουμε διαφορετική πίεση των χορδών στο καπάκι.
Κάτι βέβαια που πιθανότατα ήδη το γνωρίζεις.

Οι απαιτητικές επισκευές είναι πάντα δύσκολες. Για όλους. Για επαγγελματίες και για ερασιτέχνες . Είναι όμως μεγάλο σχολείο αυτές οι τεχνικές προκλήσεις. Δε νομίζω να υπάρχει μια μόνο συνταγή επισκευής . Κάθε όργανο είναι μια ξεχωριστή περίπτωση. Αν σου αρέσει η γλύκα που έχουν τα δύσκολα , τότε ήδη είσαι σε καλό δρόμο.

Οπως τα δείχνεις τώρα και όπως τα περιγράφεις πληρέστερα ... πιστεύω οτι οι πιο έμπειροι φίλοι θα φωτίσουν το δρόμο σου !
Θέλει μεγάλη προσοχή και υπομονή ! Θα είναι μια τεχνική περιπέτεια ! Καλή επιτυχία !

Τίποτα δεν ισιώνει από μόνο του ... θέλει πολλή δουλειά ...
Να είστε όλοι καλά ! ... για να ισιώνετε τα "στραβά " ...

Γιώργος Κατσίγιαννης

• Hero Member
  • Αριθμός κατασκευών: 30 και συνεχιζουμε....
« Απάντηση #14 στις: Οκτώβριος 07, 2020, 11:41:01 μμ »
Καλησπέρα.

Χωρίς να έχω διαβάσει όλες της απαντήσεις - προτάσεις των φίλων,και μόνο απο τα προβλήματα που βλέπω στις φωτογραφίες, θα έβγαζα το καπάκι χωρίς δεύτερη σκέψη και θα έκανα τις επισκευές με άνεση και ασφάλεια....Έτσι να ΄χω και το κεφάλι μου ήσυχο !!!

Tags: