Αποστολέας Θέμα: Κιθάρα με ένωση Stauffer (βίδα στην ένωση)  (Αναγνώστηκε 6034 φορές)

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Κιθάρα με ένωση Stauffer (βίδα στην ένωση)
« Απάντηση #15 στις: Σεπτέμβριος 23, 2020, 02:18:58 μμ »
η ταστιέρα επανήλθε σε σωστό ύψος, η φωτογραφία είναι θολή αλλά κάπως φαίνεται ότι δεν έχει απόσταση πια κάτω από την ενίσχυση. Επίσης φαίνεται ότι έχω τρίψει και το καπάκι περισσότερο εκεί ψηλά στην ένωση.

 


 


 


και η κιθάρα "σε τεύχη"  ;D

 


βάζοντας όμως πλέον το μπράτσο στη θέση του, διαπίστωσα ότι κάτι δεν πάει καλά. Το μπράτσο πήγαινε αριστερά - δεξιά σε κάθε στροφή του κλειδιού και η βίδα είχε "σφίξει", προχωρούσε δύσκολα χωρίς φανερό λόγο. Αφού το σκέφτηκα λιγάκι (ποιές αλλαγές έκανα που να το προκαλούν αυτό), οι υποψίες βάρυναν το "ποτηράκι". Παρεμπιπτόντως, αυτό έχει σχήμα εξάγωνου με εξωτερική διάμετρο 12 χιλ. και δεν είχα τρυπάνι κατάλληλο (του φτερού δεν έκανε γιατί η τρύπα είχε ήδη διάμετρο 5,5 χιλ. και δεν θα δούλευε ο οδηγός του φτερού). Έτσι την άνοιξα με 10 χιλ. (οι απέναντι πλευρές του εξάγωνου) και χώθηκε με πίεση. Από την μια καλό, οι γωνίες που χώθηκαν στο ξύλο το σταθεροποιούν. Από την άλλη ίσως με την πίεση (στη μόρσα) κάπως λοξοδρόμησε κι αυτό μέσα στο ξύλο. Ότι κι αν συνέβη, με το ποτηράκι στη θέση του το μπράτσο ταλαντευόταν σε κάθε στροφή και η βίδα σκάλωνε και δεν προχωρούσε καλά. Η μόνη εξήγηση ήταν ότι "έβρισκε" στον πάτο του ποτηρακίου, κατά τα άλλα (στο ύψος του) έχει χώρο να κινηθεί.

Βάζω ένα σκίτσο να το εξηγήσω, φαίνονται τα μέρη της βίδας (το "1" μπαίνει πρώτο, το "2" είναι το παξιμάδι στερέωσης του "1", το "3" το ποτηράκι και φυαικά η βίδα

 
 

Έτσι άνοιξα την τρύπα στον πάτο κατά μισό χιλιοστό - στο βελάκι παραπάνω - και επιτέλους "ήρθε" και ο άξονας και γυρίζει η βίδα καλά.
Εδώ σημαδεύω με κλωστή που θα μου βγει ο χορδοκράτης, οι κλωστές (περασμένες μέσα από τις σχισμές του nut αντί για χορδές) ηρθαν συμμετρικά

 


και τώρα είμαι εδώ, πήρε μορφή.

 


το βραδάκι μάλλον κάνω το καράολο κι αν προλάβω και τον καβαλάρη. Αν όλα πάνε καλά, σειρά έχουν χορδοκράτης και χορδές.
Διάφορα που μένουν (τελικό σχήμα τακουνιού, περιμετρικά φιλέτα) θα τα κάνω αργότερα, αν δηλαδή βγάλει και ήχο.
Πάντως μεγάλο παίδεμα. Δεν με πειράζει - κάθε αρχή και δύσκολη και πλουτίζεις από εμπειρίες - αλλά δεν ξέρω αν άξιζε τον κόπο η "γνήσια" βίδα, θα δείξει (πάντως πρέπει να πω ότι σε σύγκριση με τις κινέζικες βίδες που βρίσκουμε σε praktiker κτλ., έχει ΜΗΔΕΝΙΚΟ τζόγο στα πάσα)
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 23, 2020, 02:55:25 μμ από Μάνος Τουρπάλης »

Άγγελος Περδικούρης

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 41
  • Αγαπημένο ξύλο: οξιά
  • Αριθμός κατασκευών: μηδέν!
  • Περιοχή: Τρίλοφος Θεσσαλονίκης
Απ: Κιθάρα με ένωση Stauffer (βίδα στην ένωση)
« Απάντηση #16 στις: Σεπτέμβριος 25, 2020, 08:41:53 πμ »
Πω πω! Θαυμασμός, απόλαυση, ζήλεια. Τόσο προσεγμένα και μελετημένα! Οι περιπέτειές σου είναι τρομερό κίνητρο. Καλή συνέχεια!

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Κιθάρα με ένωση Stauffer (βίδα στην ένωση)
« Απάντηση #17 στις: Σεπτέμβριος 25, 2020, 01:58:11 μμ »
Πω πω! Θαυμασμός, απόλαυση, ζήλεια. Τόσο προσεγμένα και μελετημένα! Οι περιπέτειές σου είναι τρομερό κίνητρο. Καλή συνέχεια!
ευχαριστώ - και χαίρομαι για την παροχή κινήτρου. Κατά τα άλλα, απλώς "γράφω ώρες", αλλά αποδίδει: αν όχι στην τέχνη, σίγουρα στην ψυχολογία. Από της αρχές της κρίσης, τώρα θα ήμουν ήδη υπό περιορισμό - ή κι ακόμα χειρότερα - αν δεν είχα την οργανοκατασκευή για αγχολυτικό.

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Κιθάρα με ένωση Stauffer (βίδα στην ένωση)
« Απάντηση #18 στις: Οκτώβριος 02, 2020, 08:17:39 πμ »
χτες έβαλα κλειδιά (πρόχειρα για το σετάρισμα), χορδοκράτη και χορδές.
τα κλειδιά - αν και αρκετά vintage και μ' αρέσουν - είναι τραγικά, τα έβαλα μόνο και μόνο γιατί ταίριαζαν οι τρύπες με αυτά που σκοπεύω να βάλω τελικά (grover) αλλά η Μι καντίνι κουρδίζει με ...πένσα.

Κατά τα άλλα όμως δεν είχαμε πολλές αναγούλες, γενικά καλά πήγε.

 


 


 


Δοκίμασα διάφορους καβαλάρηδες (... φυσικά) αφού έχω "περίσσεμα δοκιμών" από τρεις κιθάρες. Τον καλύτερο ήχο τον έβγαλε ένας εβένινος (χωρίς κόκκαλο) αλλά ήταν πολύ ψηλός - 19 χιλιοστά (για την f holes). Έτσι έβαλα αυτόν που ρυθμίζεται κιόλας (στη φωτογραφία είναι στα 11 χιλ.) για να έχω μια ιδέα για το που θα είναι καλύτερα ο χειρισμός.

Αυτό που μου έκανε εντύπωση (θετική) είναι ότι μπορείς να την ρυθμίσεις και με τους δύο καβαλάρηδες. Βέβαια ο ψηλός είναι ...υπερβολικά ψηλός και η βίδα στο τακούνι "σφίγγει" κάπως και δεν δουλεύει γλυκά, πάντως γίνεται.
Ακόμα και με τον χαμηλό καβαλάρη (11 χιλ.) , το σύστημα ταστιέρας-ενίσχυσης δεν "βρίσκει" στο καπάκι. Είναι κάτι που φοβόμουν, μήπως με χαμηλό καβαλάρη (και άρα κλειστή γωνία) και με τις τάσεις των χορδών αρχίζει να ξύνει το καπάκι.

Σ' αυτές τις φωτογραφίες φοράει τον χαμηλό καβαλάρη





οι "αναγούλες" περιορίστηκαν στην απόληξη του τακουνιού, που με τον χαμηλό καβαλάρη σηκώνεται και φαίνεται η σχισμή - ακόμα ένας λόγος να βάψω το μανίκι από πίσω

 


και στην ευθυγράμμιση του χορδοκράτη : τον έβαλα λίιιγο έκκεντρα φοβούμενος ότι μπορεί με τις χορδές να ξανατραβήξει το μανίκι εκεί που με πήγαινε στην αρχή (η φωτο με τα μολύβια στο προηγούμενο ποστ) κι έτσι τον έβαλα λίγο έκκεντρα, τάχα να το προλάβω. Τελικά όμως είχε έρθει σωστά το μανίκι και πρέπει να τον βάλω ακριβώς στον άξονα, το καντίνι με την μπάσα δεν έχουν ίδιες αποστάσεις από τα άκρα.

 


τώρα θα την αφήσω καμιά βδομάδα να δω τι θα γίνει και να την ξαναπιάσω, ελπίζω να μην την βρω ...κολυμπηθρόξυλα  ;D

Ιωσήφ Τορρένς

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.207
  • Αριθμός κατασκευών: Λίγα πράματα
  • Περιοχή: Αθήνα Κυψέλη
Απ: Κιθάρα με ένωση Stauffer (βίδα στην ένωση)
« Απάντηση #19 στις: Οκτώβριος 02, 2020, 09:15:30 πμ »
Συναρπαστικός !!!   {celebrate011}
Τίποτα δεν ισιώνει από μόνο του ... θέλει πολλή δουλειά ...
Να είστε όλοι καλά ! ... για να ισιώνετε τα "στραβά " ...

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.148
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Κιθάρα με ένωση Stauffer (βίδα στην ένωση)
« Απάντηση #20 στις: Οκτώβριος 02, 2020, 02:16:55 μμ »
 {celebrate007}
μπραβο μανο!
σπεσιαλε!
αλλο ενα ωραιο προτζεκτ σου, φτανει στο τελος του...
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Κιθάρα με ένωση Stauffer (βίδα στην ένωση)
« Απάντηση #21 στις: Μάρτιος 31, 2021, 01:41:35 μμ »
{celebrate007}
μπραβο μανο!
σπεσιαλε!
αλλο ενα ωραιο προτζεκτ σου, φτανει στο τελος του...
 

Αυτό το "φτάνει στο τέλος του" το συζητάμε  :character0029:

.....τώρα θα την αφήσω καμιά βδομάδα να δω τι θα γίνει και να την ξαναπιάσω, ελπίζω να μην την βρω ...κολυμπηθρόξυλα  ;D

η "καμιά βδομάδα" έγινε έξι μήνες

τέλος πάντων από την πρώτη βδομάδα φάνηκε ότι κάτι δεν πήγαινε καλά: ενώ ο ήχος είναι σούπερ και το action κτλ. είναι καλό, είχα πολλά τριξίματα παρόλο που υπήρχε relief. Συζητώντας το θέμα (πριν από καιρό) με τον stergios craftopia του οποίου ζήτησα τα φώτα ως κιθαρίστα, πρότεινε να ξαναδώ το relief μήπως είναι υπερβολικό και τα τριξίματα προέρχονται όχι από τα κοντινά σ΄αυτό που πατάς τάστα (εκεί που έψαχνα εγώ), αλλά από τα τελευταία τάστα προς την τρύπα. Όντως έτσι ήταν, δεν το είχα ξανασυντήσει και δεν το έψαχνα τόσο μακριά. Ευχαριστώ για την τηλε-διάγνωση, Στέργιο!

Οπότε πρέπει ή να αλλάξει όλο το μπράτσο - φρανκενσταιν αν θυμάστε, το οποίο τελικά δεν αντέχει -  ή να μπει βέργα.
Αποφάσισα να βάλω βέργα, οπότε έβγαλα την ταστιέρα.
Δοκίμασα πρώτη φορά την τεχνική με το σίδερο από πάνω χωρίς να αφαιρέσεις τάστα, δεν το είχα ξανακάνει. Βγήκε σε 10 λεπτά (έναντι 30-45 με την άλλη μέθοδο με τις σπάτουλες) και πολύ άνετα και χωρίς απώλειες ή τραύματα στις επιφάνειες κόλλησης.

 


τόσο που έλεγα να ξαναχρησιμοποιήσω την ταστιέρα. Αλλά επειδή ήταν ιδιαίτερα λεπτή ~ 4-4,5 mm (λόγω της κατασκευής όπου αιωρείται πάνω από το καπάκι) άνοιξε (μάλλον με την θερμοκρασία) κατά μήκος ανάμεσα στα 3ο-7ο τάστο και θα φτιάξω νέα.

 


χτες έβαλα και ρύθμισα το μπράτσο στο κουτί που έχω κάνει γι αυτές τις επεμβάσεις και έπεται το άνοιγμα του καναλιού για τη βέργα. Με ρύθμιση από πάνω, λόγω κατασκευής της ένωσης δεν γίνεται να μπει αλλιώς, ευτυχώς είχα κάνει volute (το εξόγκωμα από πίσω στο μπράτσο) που βοηθά για βέργα με τέτοιο προσανατολισμό.

 

Stergios_lutherie

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.172
  • Αγαπημένο ξύλο: Αυτο που εχω διαθεσιμο
  • Αριθμός κατασκευών: 14
Απ: Κιθάρα με ένωση Stauffer (βίδα στην ένωση)
« Απάντηση #22 στις: Μάρτιος 31, 2021, 02:35:27 μμ »
φάνηκε ότι κάτι δεν πήγαινε καλά: ενώ ο ήχος είναι σούπερ και το action κτλ. είναι καλό, είχα πολλά τριξίματα παρόλο που υπήρχε relief. Συζητώντας το θέμα (πριν από καιρό) με τον stergios craftopia του οποίου ζήτησα τα φώτα ως κιθαρίστα, πρότεινε να ξαναδώ το relief μήπως είναι υπερβολικό και τα τριξίματα προέρχονται όχι από τα κοντινά σ΄αυτό που πατάς τάστα (εκεί που έψαχνα εγώ), αλλά από τα τελευταία τάστα προς την τρύπα. Όντως έτσι ήταν, δεν το είχα ξανασυντήσει και δεν το έψαχνα τόσο μακριά. Ευχαριστώ για την τηλε-διάγνωση, Στέργιο!
Παρακαλώ! Έχω "γρατσουνιστεί" και 'γω απ' αυτό το φαινόμενο επανειλημμένα  :banghead: και -επιτέλους- έμαθα.

Συνέχισε να μας ταξιδεύεις. Και απολαμβάνουμε και μαθαίνουμε...

Ιωσήφ Τορρένς

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.207
  • Αριθμός κατασκευών: Λίγα πράματα
  • Περιοχή: Αθήνα Κυψέλη
Απ: Κιθάρα με ένωση Stauffer (βίδα στην ένωση)
« Απάντηση #23 στις: Μάρτιος 31, 2021, 04:10:18 μμ »
φάνηκε ότι κάτι δεν πήγαινε καλά: ενώ ο ήχος είναι σούπερ και το action κτλ. είναι καλό, είχα πολλά τριξίματα παρόλο που υπήρχε relief. Συζητώντας το θέμα (πριν από καιρό) με τον stergios craftopia του οποίου ζήτησα τα φώτα ως κιθαρίστα, πρότεινε να ξαναδώ το relief μήπως είναι υπερβολικό και τα τριξίματα προέρχονται όχι από τα κοντινά σ΄αυτό που πατάς τάστα (εκεί που έψαχνα εγώ), αλλά από τα τελευταία τάστα προς την τρύπα. Όντως έτσι ήταν, δεν το είχα ξανασυντήσει και δεν το έψαχνα τόσο μακριά. Ευχαριστώ για την τηλε-διάγνωση, Στέργιο!
Παρακαλώ! Έχω "γρατσουνιστεί" και 'γω απ' αυτό το φαινόμενο επανειλημμένα  :banghead: και -επιτέλους- έμαθα.

Συνέχισε να μας ταξιδεύεις. Και απολαμβάνουμε και μαθαίνουμε...

Τηλε - διάγνωση , χειρουργική αποκατάσταση !  Χαίρομαι , καμαρώνω , απολαμβάνω , μαθαίνω !    {celebrate011}   {celebrate012}

Τίποτα δεν ισιώνει από μόνο του ... θέλει πολλή δουλειά ...
Να είστε όλοι καλά ! ... για να ισιώνετε τα "στραβά " ...

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.569
Απ: Κιθάρα με ένωση Stauffer (βίδα στην ένωση)
« Απάντηση #24 στις: Μάρτιος 31, 2021, 04:25:31 μμ »
Μπράβο Μάνο. Ριζικές λύσεις.


Μια ερώτηση τεχνικής φύσεως μόνο έχω.
Το σίδερο ενημέρωσες και πήρες άδεια από τη σύζυγο ή το χρησιμοποίησες στη ζούλα;
Όχι τίποτα άλλο γιατί εδώ θα έπεφτε παντόφλα. ;D
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Κιθάρα με ένωση Stauffer (βίδα στην ένωση)
« Απάντηση #25 στις: Απρίλιος 01, 2021, 09:01:43 πμ »
 :021:
 όχι το σίδερο είχε μπει σε αχρηστία λόγω βλάβης στο σύστημα του ατμού αλλά κατά τα άλλα δουλεύει, πήραμε νέο για το σπίτι και αυτό πλέον κατέληξε στο εργαστήριο

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.569
Απ: Κιθάρα με ένωση Stauffer (βίδα στην ένωση)
« Απάντηση #26 στις: Απρίλιος 01, 2021, 10:14:34 πμ »
Αμ ετσι εξηγειται η ανεση στη χρηση του σιδερου.
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Κιθάρα με ένωση Stauffer (βίδα στην ένωση)
« Απάντηση #27 στις: Απρίλιος 02, 2021, 01:10:38 πμ »
 λοιπόοοοοον.. μπήκε η βέργα και πήγα να πάρω ταστιέρα.
Κι ενώ είχα στο μυαλό μου έβενο, βλέπω μέσα στα "καλάθια" στον Σοφιανό ένα κομμάτι για σκάφος ηλεκτρικής. Για την ακρίβεια, το μισό για bookmatch, που τους έμεινε αμανάτι από λάθος στο κόψιμο και κατέληξε στα καλάθια απ 'οπου πουλάνε με το κιλό διάφορες φύρες) .

- τι είναι αυτό ?
- ελιά...
το έπιασα, το φύσηξα να φύγει η σκόνη και μετά από ώριμη σκέψη τριών δευτερολέπτων την πήρα κι έφυγα. Δεν έχω ιδέα αν κάνει για ταστιέρα αλλά θα μάθω.
Έβγαλα κι ένα κομμάτι για την κεφαλή και ιδού.
Αλλά τώρα έχω άλλο θέμα και ζητάω γνώμες (αν και μάλλον μου έχει μπει και δεν βγαίνει):
έβαλα για δοκιμή τα dots επάνω και μ΄αρέσει πιο πολύ με ένα μόνο στον "μάστορα" (το 5ο διάστημα) παρά όλη η σειρά πλήρης.

Τι λέει η ομήγυρις ?
ειδικά οι κιθαρίστες, αρκούν τα πλαϊνά μικρά dots (μαύρα θα είναι) για να προσανατολίζεστε ?

 


 


 

Stergios_lutherie

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.172
  • Αγαπημένο ξύλο: Αυτο που εχω διαθεσιμο
  • Αριθμός κατασκευών: 14
Απ: Κιθάρα με ένωση Stauffer (βίδα στην ένωση)
« Απάντηση #28 στις: Απρίλιος 02, 2021, 01:51:24 πμ »
Κομψό και μίνιμαλ!
Χαλάλι του, ας κάνουμε και κανα φάλτσο...
Γοητευτική η ελιά!
Μα τι ειν' αυτό το μπλέ;

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.569
Απ: Κιθάρα με ένωση Stauffer (βίδα στην ένωση)
« Απάντηση #29 στις: Απρίλιος 02, 2021, 02:03:45 πμ »
Κομψό και μίνιμαλ!
Χαλάλι του, ας κάνουμε και κανα φάλτσο...
Γοητευτική η ελιά!
Μα τι ειν' αυτό το μπλέ;


Στέργιο το μπλε είναι ματάκι για να μην την ματιάζουν τέτοια κούκλα που είναι.
Μάνο εγώ θα σου πρότεινα ή την πλήρη σειρά ή καθόλου.
Και με τα πλαϊνά κάνεις δουλειά.
Η ελιά είναι τόσο όμορφη που που ότι βάζεις επιπλέον κρύβει την ομορφιά της.

Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

Tags: stauffer romantic