Αποστολέας Θέμα: Η κιθαρα του Φιλιου στην επισημη δισκογραφια  (Αναγνώστηκε 2104 φορές)

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.121
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Η κιθαρα του Φιλιου στην επισημη δισκογραφια
« στις: Ιούλιος 18, 2020, 12:31:48 μμ »
πριν λιγες μερες ηλθε στο σπιτι ενας κιτρινος φακελος, απο κυπρο μερια....
ηταν ενα δωρο απο τον φιλο και συναδελφο ερασιτεχνη οργανοποιο , μελος του φορουμ μας, που εχει παρουσιασει πολλακις την υπεροχη δουλεια του (μπουζουκια + κιθαρες) μεσα απο τις σελιδες του φορουμ μας, Κ. Δρ.Φιλιο, τον οποιο και ευχαριστω (ξανα)  τοσο για τις προσφορες του σε ξυλεια (η οποια εν μερη εχει δωρηθει τοσο σε εκθεσεις-οσο και κατα μονας) αλλα και στη συνεισφορα του σε παρουσιασεις (ειτε στην σελιδα μας στις κατασκευες, τοσο κιθαρων αλλα και μπουζουκιων,  ειτε μεσω γιουτιουμπ, οπου και μοιραστηκε τις γνωσεις του).
σε αυτο το σημειο δε να αναφερω και ενα "παραπονο" του που εχει στις ανα τακτα διαστηματα τηλεφωνικες συνομιλιες μας εκφρασει, στο οτι σχεδον κανενας δεν μπηκε στο κοπο να κανει ενα μπουζουκι με πολλες ντουγιες.

ο φακελος περιειχε ενα σιντι της εξαιρετικης συναδελφου Ζωης Παϊσανου Μαρκου, οπου παιζει στα περισσοτερα τρακς με την κιθαρα του Φιλιου.
μεταφερω δυο αποσπασματα απο το μπουκλετ:
"Η παρακληση του αγαπημενου γιατρου κ φιλου για πολλα χρονια, ερασιτεχνη κατασκευαστη κιθαρας Δρ Φιλιου να ηχογραφησω στο στουντιο του φιλου του Μαϊκ Μινα καποιο κομματι σε κιθαρα δικης του κατασκευης, πυροδοτησε τη δημιουργια του ψηφιακου δισκου..........
.... Τα περισσοτερα κομματια (σ.σ. 23 δηλαδη...) ηχογραφηθηκαν με την κιθαρα του δρ φιλιου . ως κατασκευαστης κιθαρας, λογω της μεγαλης του αγαπης αλλα κ της βαθιας του γνωσης για την κιθαρα κ εκ του αποτελεσματος, καθε αλλο παρα ερασιτεχνης μπορει να ονομαστει."

Κρινοντας το σιντι μονον ακουστικα, στον ηχο δηλ της κιθαρας (και οχι παιχτικα-δεν εχω καμια προθεση να κριτικαρω τη συναδελφο που σημειωτεων εχει ελθει κ ελλαδα παιρνοντας το Β βραβειο στο φεστιβαλ της πατρας αλλα και σαν υπευθυνη του Acordes Guitar Ensemble οσων γνωριζω στο φεστιβαλ της Κορινας  στη μυτιληνη), εχω να πω οτι το βαθος της κιθαρας ειναι πολυ ωραιο, με τα μπασσα να γεμιζουν ωραια το χωρο και ετσι να αποκομιζεις μια "γεματη", "χορταστικη" αισθηση .
η διαρκεια της ειναι παρα πολυ ικανοποιητικη , (και σε αυτο βεβαια φερει ευθυνη κ το προγραμμα που επηλεξε η κιθαριστρια-το οποιο ειναι κατα βαση ρομαντικο)με τις μεγαλες συγχορδιες να εχουν καλη αποσβεση στο βαθος του χρονου.
η ισσοροποια ειναι και αυτη καλη μεταξυ μπασων -πριμων, με μια αισθηση οτι θα ηθελες λιγο πιο τσιμπιμενα τα πριμα, λιγο πιο "στρογγυλα".
καμια νοτα (συχνοτητα) δεν υπολειπεται εναντι μιας αλλης, τουλαχιστον εγω δεν το αντιληφθηγκα μεσω της ηχογραφησης.

θα την χαρακτηριζα σε γενικες γραμμες "γλυκια" και οχι επιθετικη (σαν να εχει βαλει ζαχαρη στο σκαρπελο ενα πραγμα...  ;D ) κατι που αντανακλα τη φιλοσοφια τορες που εχει ασπαστει ο φιλιος , αλλα και τοσοι-τοσοι εξεχοντες κιθαροκατασκευαστες ανα την ηφηλιο, και κανει τους κιθαριστες να ειναι ερωτευμενοι με αυτον τον παλιακο ηχο της -οπως εξαλου και ο υποφαινομενος-.

απο τη μερια μου ευχομαι το σιντι να ειναι καλοταξιδο,
και αυτες οι επιτυχιες να ερχονται πιο συχνα για τους ερασιτεχνες οργανοποιους, ειτε μεσα απο τη δισκογραφια*
ειτε μεσω βιντεοσκοπησεων ειτε μεσω λαϊβ.




*ειχα τη σκεψη να δημιουργηθει μια νεα εννοτητα στο φορουμ, οπου να παρουσιαζονται ετσι τα καπως πιο επισημα , απο μελη του φορουμ, και οχι τα συνηθη διλεπτοβιντεακια (που να αφορα αλμπουμ σε επισημη δισκογραφια-βιντεοληψια-συναυλια)
κατι σαν ενα αποκουμπι της σκαρπελοματαιοδοξιας μας, οπου ενα οργανο μας εχει μια πιο επισημη "λαλια".
κατι το οποιο θα ειναι δυνατο βεβαια αν υπαρχει ηδη μια εστω μικρη λιστα (αυτος ο δισκος με αυτο το οργανο, η αυτη η συναυλια με το αλλο οργανο κλπ)






τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.121
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Η κιθαρα του Φιλιου στην επισημη δισκογραφια
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 18, 2020, 12:33:30 μμ »
.
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

Γρηγόρης Μαυρακης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.452
  • Αγαπημένο ξύλο: Ινδικος παλισανδρος
  • Αριθμός κατασκευών: Καμμια
Απ: Η κιθαρα του Φιλιου στην επισημη δισκογραφια
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 18, 2020, 02:21:42 μμ »
Ε ναι κάτι τέτοιο Φυσικά και αξίζει το κόπο.. άλλωστε όλοι μας κάτι τέτοιο ονειρευόμαστε να πετύχουμε.. ένα όργανο που να εκτιμηθεί τόσο ώστε να γίνει ηχογράφηση με αυτό.. ελπίζω να το ακούσουμε κι εμείς με κάποιο τρόπο!συγχαρητήρια κ. Δίκιο για το έργο σας και την προσφορά σας γνωστικά και υλικά στο φόρουμ!

Νάσος

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.937
  • Αγαπημένο ξύλο: Παλίσανδρος / Bumbiga
  • Αριθμός κατασκευών: 9
Απ: Η κιθαρα του Φιλιου στην επισημη δισκογραφια
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 18, 2020, 02:42:36 μμ »
Μπράβο και ευχαριστούμε!

Γιάννης Καραβασίλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 999
  • Αγαπημένο ξύλο: Μουριά
  • Αριθμός κατασκευών: 6
Απ: Η κιθαρα του Φιλιου στην επισημη δισκογραφια
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 18, 2020, 06:29:31 μμ »
Μόνο θαυμασμό μπορούμε να εκφράσουμε εμείς οι νέοι στο χώρο της ερασιτεχνικής οργανοποιίας  για τη δουλειά του κ.Φίλιου.  {celebrate013}
Πολλά μπράβο. !!!

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.121
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Η κιθαρα του Φιλιου στην επισημη δισκογραφια
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 18, 2020, 07:28:53 μμ »
αντε ρε γιαννη μου φτιαξε κανα μπουζουκιον με πολλες ντουγιες, να ευφρανθει ο φιλ(ι)ος μας  :)
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

Γιάννης Καραβασίλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 999
  • Αγαπημένο ξύλο: Μουριά
  • Αριθμός κατασκευών: 6
Απ: Η κιθαρα του Φιλιου στην επισημη δισκογραφια
« Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 18, 2020, 07:31:29 μμ »
αντε ρε γιαννη μου φτιαξε κανα μπουζουκιον με πολλες ντουγιες, να ευφρανθει ο φιλ(ι)ος μας  :)

Δεσμεύομαι δημόσια μετά τον Αύγουστο να το ξεκινήσω. {celebrate013}

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.121
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Η κιθαρα του Φιλιου στην επισημη δισκογραφια
« Απάντηση #7 στις: Ιούλιος 18, 2020, 08:32:03 μμ »
 :13:
μπραβο γιαννη, χαιρομαι!
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

Γρηγόρης Μαυρακης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.452
  • Αγαπημένο ξύλο: Ινδικος παλισανδρος
  • Αριθμός κατασκευών: Καμμια
Απ: Η κιθαρα του Φιλιου στην επισημη δισκογραφια
« Απάντηση #8 στις: Ιούλιος 19, 2020, 01:26:35 πμ »
αντε ρε γιαννη μου φτιαξε κανα μπουζουκιον με πολλες ντουγιες, να ευφρανθει ο φιλ(ι)ος μας  :)

Δεσμεύομαι δημόσια μετά τον Αύγουστο να το ξεκινήσω. {celebrate013}

Γουστάρεις δυσκολίες έτσι??προχωρά το έχεις και σε παραδέχομαι!!

Γιάννης Καραβασίλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 999
  • Αγαπημένο ξύλο: Μουριά
  • Αριθμός κατασκευών: 6
Απ: Η κιθαρα του Φιλιου στην επισημη δισκογραφια
« Απάντηση #9 στις: Ιούλιος 19, 2020, 02:35:14 μμ »
Τουλάχιστον θα το προσπαθήσω φίλε Γρηγόρη. Το σίγουρο είναι ότι θα χρειαστώ τη βοήθειά του και τις συμβουλές του. Ίδωμεν.... {celebrate016}

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.121
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Η κιθαρα του Φιλιου στην επισημη δισκογραφια
« Απάντηση #10 στις: Ιούλιος 25, 2020, 06:09:53 μμ »
... εδω ειναι το μερος που μας ειχε παρουσιασει διαστασεις, φωτο κλπ, της κιθαρας του ο φιλιος...

θα ακολουθησουν προσεχως κ 2 βιντεακια (με την αδεια του) απο το εν λογω cd
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 6.115
Απ: Η κιθαρα του Φιλιου στην επισημη δισκογραφια
« Απάντηση #11 στις: Αύγουστος 07, 2020, 08:54:26 πμ »
Εξαιρετική η δουλειά του κυριου Φιλιου . Αλλα θα πω για το παραπονο............εχουμε ενα σωρο προβληματα στο κεφαλι μας οπως ολος ο κοσμος. Δε νομιζω οτι αυτο που μας απασχολει ειναι να φτιαξουμε ενα μπουζουκι με πολλες δουγιες. Αλλωστε ο πειραματισμός εγινε απο τον ιδιο με τα καλυτερα αποτελεσματα. Εγω ας πουμε αρχισα να φτιαχνω ενα απο μαονι αλλα που ο χρονος να το συνεχισω? Το οτι μας το εδειξε ο άνθρωπος ( και τον ευχαριστουμε ολοι) δεν σημαινει οτι ντε και καλα θα πρεπει να πεσουμε με τα μουτρα. Ουτε βλεπω τον λογο να παραπονιεται. Αν αυριο δηλ μας δειξει καποιος την κατασκευή cnc απο την αρχη θα πρεπει να φτιαξουμε κι εμεις ενα,?
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.121
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Η κιθαρα του Φιλιου στην επισημη δισκογραφια
« Απάντηση #12 στις: Αύγουστος 07, 2020, 09:41:30 μμ »
εδω το βιντεο (καλυτερα ηχος...) απο το CD

https://youtu.be/KuJGeB6T_E4
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

filios

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 197
  • Αγαπημένο ξύλο: rosewood
  • Αριθμός κατασκευών: 6 guitars 3 bouzoukis
Απ: Η κιθαρα του Φιλιου στην επισημη δισκογραφια
« Απάντηση #13 στις: Αύγουστος 08, 2020, 07:08:38 πμ »
Εξαιρετική η δουλειά του κυριου Φιλιου . Αλλα θα πω για το παραπονο............εχουμε ενα σωρο προβληματα στο κεφαλι μας οπως ολος ο κοσμος. Δε νομιζω οτι αυτο που μας απασχολει ειναι να φτιαξουμε ενα μπουζουκι με πολλες δουγιες. Αλλωστε ο πειραματισμός εγινε απο τον ιδιο με τα καλυτερα αποτελεσματα. Εγω ας πουμε αρχισα να φτιαχνω ενα απο μαονι αλλα που ο χρονος να το συνεχισω? Το οτι μας το εδειξε ο άνθρωπος ( και τον ευχαριστουμε ολοι) δεν σημαινει οτι ντε και καλα θα πρεπει να πεσουμε με τα μουτρα. Ουτε βλεπω τον λογο να παραπονιεται. Αν αυριο δηλ μας δειξει καποιος την κατασκευή cnc απο την αρχη θα πρεπει να φτιαξουμε κι εμεις ενα,?
Φίλε Ζαρκαδα είσαι και ο πρώτος στον οποίο θα θυμάσαι ότι πρότεινα η σκόπευα παλιά να  στείλω περιγραφή της μεθόδου διότι είδα ότι ασχολείσαι με διάφορες κατασκευές και δεν είσαι αγγυλομενος σε μονο ενός τύπου κατασκευής μπουζουκιού και επιπλέον έχεις όλα τα απαραίτητα εργαλεία Αν γνώριζες μόνο πόσα προβλήματα είχε ο δίδυμος αδελφός μου τότε που τον επιστράτευσα για την κινηματογραφηση!!
Δεν παραπονέθηκα καθόλου Ούτε και έχω το δικαίωμα
Εγώ δεν ανέφερα στο φόρουμ ενόχληση για την μη κατασκευή αυτού του τύπου μπουζουκιού Άπλα το ανέφερα στον φίλο Στέλιο προβληματιζομενος μήπως παρά την εκτεταμένη περιγραφή στο βίντεο κατασκευής άφησα ορισμένα σημεία αδιευκρινηστα 
Τις καλύτερες μου ευχές σε όλους

Tags: