Αποστολέας Θέμα: Πρόβλημα με λυγισμα ντουγών  (Αναγνώστηκε 2802 φορές)

Σωτήρης Ρούμπος

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 113
  • Αγαπημένο ξύλο: σγουρό κελεμπέκι
  • Αριθμός κατασκευών: 4,5
Πρόβλημα με λυγισμα ντουγών
« στις: Μάιος 06, 2020, 11:13:21 πμ »
Γειά σας παιδιά!
Έχω πρόβλημα με λύγισμα ντουγων μπαγλαμα από παντούκ. Μου σπάνε όταν πάω να τις λυγίσω. Έχω δοκιμάσει πολλούς τρόπους όσον αφορά τους χρόνους στο νερό και την θερμοκρασία.. Τις έχω αφήσει 10 λεπτά, σπάνε, μια ώρα, σπάνε, δύο τρεις ώρες το ίδιο, μια νύχτα ολόκληρη, πάλι σπάνε.. Και σπάνε πριν καλά καλά αρχίσουν να λυγίζουν..
Τα νερά του ξύλου είναι σαν να λέμε από την πλαϊνή μεριά του μαδεριού
Έχετε καμιά ιδέα τι μπορεί να φταίει;;

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.548
Απ: Πρόβλημα με λυγισμα ντουγών
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 06, 2020, 02:13:32 μμ »
Καταρχάς μην απογοητεύεσαι.
Δώσε καμιά πληροφορία παραπάνω.
Πάχος ντούγας. Όσο πιο χοντρή (ιδιαίτερα σε σκληρά ξύλα τόσο πιο δύσκολα γυρίζει και τόσο πιο έυκολα σπάει.
Είναι πλανισμένες οι ντούγες; Αν έχει έντονες χοντρές γραμμές από την κορδέλα το ξύλο δεν ζεσταίνεται όσο πρέπει. Είναι ισόπαχες καθ' όλο το μήκος και πλάτος τους;
Με τι εργαλείο τις γυρίζεις; Μήπως θέλει μεγαλύτερη θερμοκρασία ή περισσότερη ώρα κάψιμο πριν την γυρίσεις;
Τα νερά πως πανε; Από την περιγραφή σου δεν καταλαβαίνω. Βάλε καμιά φωτογραφία να πάρουμε μια ιδέα.
Καποια ξύλα με στριφνά/στρεβλά νερά επειδή δεν έχουν σταθερή κατεύθυνση σπάνε εύκολα.
Το ιδανικό για να γυρίσει ένα ξύλο είναι τα νερά να τρέχουν κατα μήκος της ντούγας σε παράλληλες γραμμές.


Εγώ δεν έχω γυρίσει ποτέ παντούκ και δεν έχω ιδία άποψη. Το πιο δύσκολο που έχω γυρίσει έιναι ένα κελεμπέκι με πολύ στρεβλά νερά που μου έσπαγε συνέχεια αλλά γενικά ότι έχω δουλέψει με υπομονή και επιμονή γίνεται. Ας πει και κάποιος την άποψη του που έχει δουλέψει παντούκ.
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

Λάμπρος Σταυρίδης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.460
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Απ: Πρόβλημα με λυγισμα ντουγών
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 06, 2020, 03:30:08 μμ »
Φίλε Σωτήρη καλησπέρα ,
Ἡ δική μου ἐμπειρία ἀπ' τό παντούκ εἶναι ὅτι , εἶναι ἕνα ξῦλο πού δέν ἔχει βέννες μέ μεγάλη συνεκτικότητα , δηλαδή σάν οἱ βέννες νά μήν εἶναι " καλά κολλημένες " μεταξύ τους , πού σημαίνει ὅτι θρυμματίζεται εὔκολα . Τό ἔχω χρησιμοποιήσει σέ καπλαμᾶ 0,6 χιλ. καί 2 χιλ. Ἄν δηλαδή τόν καπλαμᾶ τῶν 2 χιλ. τόν κόψης λεπτές βέργες , ἄς ποῦμε 2 Χ 2 χιλ. , καί δοκιμάσης νά κόψης τή βέργα εἴτε μέ πριόνι εἴτε μέ κοφτάκι , τά κομματάκια θρυμματίζονται , ἐνῶ ἄν ἦταν σφενδάμι ἤ μουριά , αὐτό δέν θά συνέβαινε .
Δέν ξέρω τίποτε ἄλλο .

oscar

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 378
  • Περιοχή: Πειραιάς
Απ: Πρόβλημα με λυγισμα ντουγών
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 06, 2020, 03:34:25 μμ »
Δεν έχω δουλέψει τέτοιο ξύλο και δεν ξέρω πως αντιδρά στην κάμψη,  αλλά θα σου πρότεινα να ελέγξεις την φορά των νερών απο την πλευρα του σοκορου.
Αν έχουν μεγάλη κλίση σε σχέση με τον οριζόντιο άξονα τοτε εχεις αυτό που λένε και οι αγγλόφωνοι, run out.
Αν δεν μπορεις να διακρίνεις τα νερά, τοτε μπορείς να το καταλάβεις απο το πως εσπασαν τα ξύλα που εσπασες. Αν το σπασιμο ειναι λοξο, σαν να σχιστικε δηλαδη τοτε το πιθανοτερο ειναι να εχεις προβλημα με run out.
Αυτα στα γράφω γιατί λες πως το σπάσιμο συμβαίνει πριν καν αρχίσει να λυγαει και το πρωτο πράγμα που θα σκεφτόμουν είναι το runout.
Αν καταφερνεις και τις λυγιζεις αλλά σου σπάνε λίγο πριν φτάσεις στην τελικη επιθυμητή καμψη, να εχεις κατα νου οτι ο δουγατος μπαγλαμάς είναι πιο δύσκολος στην κάμψη των δουγων σε σχεση με ενα μπουζουκι, λόγω του οτι έχει πολύ πιο απότομες γωνίες, και χρειαζεται μεγαλύτερη υπομονή και προσοχή στο λύγισμα.


Stergios_lutherie

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.159
  • Αγαπημένο ξύλο: Αυτο που εχω διαθεσιμο
  • Αριθμός κατασκευών: 14
Απ: Πρόβλημα με λυγισμα ντουγών
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 06, 2020, 04:22:19 μμ »
Φίλε Σωτήρη, η δική μου εμπειρία συμφωνεί με αυτή του Λάμπρου δυστυχώς.
Προσπάθησα κι εγώ στο παρελθόν να λυγίσω φιλετάκια απο παντούκ για ανάμεσα στις ντούγες. Επιχείρησα να το κάνω όπως συνηθίζω, δηλαδή πατώντας τα προσεκτικά με ατμοσίδερο οδηγώντας τα μέσα σε ένα καμπύλο λούκι... Έσπασαν όλα! Δηλαδή έπαιρναν κάποια σχετικά ανοιχτή καμπύλη αλλά όταν αυτή έκλεινε παραπάνω δεν άντεχαν.
Φαντάζομαι ότι αν αναπτύξεις ικανοποιητική εμπειρία με το λύγισμα και το κάνεις προοδευτικά, με πολύ υπομονή, τραμπαλίζοντας κατά κάποιο τρόπο το κομμάτι αντί να το επειμένεις να λυγίσει σε ένα σημείο, βρέχοντας κάθε τόσο, χρησιμοποιώντας ατσάλινο βοήθημα για εξωτερική υποστήριξη (ας πούμε μια λάμα από ένα παλιό πριόνι) ΙΣΩΣ κάτι να γινόταν.
Αλλά αν έχεις επιλογή θα συμβούλευα να βρεις άλλο ξύλο.

Γιάννης Καραβασίλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 999
  • Αγαπημένο ξύλο: Μουριά
  • Αριθμός κατασκευών: 6
Απ: Πρόβλημα με λυγισμα ντουγών
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 07, 2020, 12:16:41 πμ »
Φίλε Σωτήρη κατ αρχήν καλώς ήρθες στην παρέα μας. Εν μέρει θα συμφωνήσω με τους παραπάνω φίλους σ αυτά που σου έχουν γράψει. Προφανώς είναι ένα δύσκολο ξύλο το παντούκ και προφανώς έχει να κάνει και με το πως είναι κομμένες οι δούγες...τι πάχος έχουν , πως είναι τα νερά του ξύλου και ασφαλώς με ποια συσκευή λυγίζεις τις δούγες. Έχω λυγίσει παντούκ και για μπουζούκι και για τζουρά και δεν είχα πρόβλημα μεγάλο όπως αναφέρεις εσύ. Σαφέστατα έχει απόλυτο δίκιο ο φίλος oscar που αναφέρει ότι ο μπαγλαμάς έχει μεγαλύτερη κλίση στο λύγισμα της δούγας άρα και μεγαλύτερη δυσκολία. Όμως αυτό που έχω διαπιστώσει μέχρι σήμερα είναι ότι όλα τα ξύλα λυγίζουν , ακόμα και δυσκολότερα ξύλα απ το παντούκ. Βγάλε μια φωτογραφία τις δούγες σου ...μια κανονική ...μια σπασμένη...και τη συσκευή που χρησιμοποιείς και ίσως μπορέσουμε να σου πούμε παραπάνω πράγματα. Με λίγη εξάσκηση ,υπομονή και βοήθεια θα τις λυγίσεις σωστά μην αγχωθείς.

Σωτήρης Ρούμπος

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 113
  • Αγαπημένο ξύλο: σγουρό κελεμπέκι
  • Αριθμός κατασκευών: 4,5
Απ: Πρόβλημα με λυγισμα ντουγών
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 07, 2020, 10:41:51 πμ »
Λοιπόν, το πάχος των ντουγων είναι από 2.06 έως 2.1 και τα νερά είναι κάπως άτσαλα. Όπως λέει και ο Λάμπρος, είναι κάπως χαλαρά μεταξύ τους. Μάλλον είναι αυτό το run out που αναφέρετε, καθώς είναι κάποιες οι οποίες κατά το λύγισμα πετάνε μια σκληθρα σε κάποιο σημείο, όχι σε αυτό που λυγιζω εκείνη την στιγμή, και κόβονται διαγώνια και κάποιες άλλες σπάνε στο σημείο που θέλω να λυγίσω, πριν βάλω πίεση.
Έχω στις φωτογραφίες και ντουγες ανέπαφες, και σπασμένες όπου θα δείτε τον τρόπο που έχουν σπάσει. Το λυγιστηρι όπως το βλέπετε χρησιμοποιώ και βάζω το καμινετο από κάτω

Σωτήρης Ρούμπος

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 113
  • Αγαπημένο ξύλο: σγουρό κελεμπέκι
  • Αριθμός κατασκευών: 4,5
Απ: Πρόβλημα με λυγισμα ντουγών
« Απάντηση #7 στις: Μάιος 07, 2020, 10:46:40 πμ »
Και οι φωτογραφιες

Σωτήρης Ρούμπος

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 113
  • Αγαπημένο ξύλο: σγουρό κελεμπέκι
  • Αριθμός κατασκευών: 4,5
Απ: Πρόβλημα με λυγισμα ντουγών
« Απάντηση #8 στις: Μάιος 07, 2020, 11:14:00 πμ »
κι οι λοιπές

Λάμπρος Σταυρίδης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.460
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Απ: Πρόβλημα με λυγισμα ντουγών
« Απάντηση #9 στις: Μάιος 07, 2020, 12:27:48 μμ »
Κι ἐγώ θά συμφωνήσω καί μέ τήν ἄποψη τοῦ Μανώλη ( oscar ) , ὅτι τό σκάφος πού προσπαθεῖς ἔχει πιό κλειστές καμπύλες ἀπ' τό σκάφος τοῦ μπουζουκιοῦ , καί μέ τή γνώμη τοῦ Στέργιου , πώς καλύτερα ν' ἀλλάξης ξῦλο , μ' αὐτό μόνο παιδεύεσαι . Καί ἄν θέλεις , σώνει καί καλά , νά εἶναι κόκκινο τό σκάφος , μποορεῖς νά διαλέξης τό ξῦλο μπουμπίγκα , πού ἔχει σχεδόν ἴδιο χρῶμα μέ τό παντούκ .
Ἄν εἶσαι στήν Ἀθήνα , ἔχει ξῦλο μπουμπίγκα ὁ Παντελάκος , στούς Θρακομακεδόνες .

Nikos

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.466
  • Αγαπημένο ξύλο: Καρυδιά Πρώτα καιιιιιι οοοοοοολαα τα άλλα καρποφόρα και ρετσινόδεντρα.
  • Αριθμός κατασκευών: 1-0=1+2=3 και ο κούκος.
  • Περιοχή: Αθήνα.
Απ: Πρόβλημα με λυγισμα ντουγών
« Απάντηση #10 στις: Μάιος 07, 2020, 04:22:59 μμ »
Ίσως να δοκίμαζες καυτό βραστό νερό,να τα αφήσεις σε λεκάνη,και σίγουρα πρέπει να είναι ισόβενο το ξύλο,δηλαδή όπως το είπαν και οι υπόλοιποι,run iν?δεν ξέρω πως λέγεται στα αγγλικά.
Είμαι Βασιλιάς στα βράχια,
Στις δροσές και στα φεγγάρια.

Σωτήρης Ρούμπος

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 113
  • Αγαπημένο ξύλο: σγουρό κελεμπέκι
  • Αριθμός κατασκευών: 4,5
Απ: Πρόβλημα με λυγισμα ντουγών
« Απάντηση #11 στις: Μάιος 07, 2020, 09:34:19 μμ »
Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!!
Άτιμο το παντούκ, έπαιξε με τον κόπο μου, τον χρόνο μου και την τσέπη μου. Και το λέω αυτό καθώς έσπασαν όλες εκτός της τελευταίας την οποία και είχα πρόθεση να κακομεταχειριστώ, καθώς απλά δεν είχα άλλες 😁😁
 Θα χρησιμοποιηθεί ως ντουγομάνα σε επόμενο σκάφος από κελεμπέκι!!
Για την ώρα παρήγγειλα Μαόνι 😎😎

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.121
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Πρόβλημα με λυγισμα ντουγών
« Απάντηση #12 στις: Μάιος 07, 2020, 10:05:44 μμ »
το μαονι με το που θα του ριξεις μια αγρια ματια, θα λυγισει μοναχο του...
καλη επιλογη
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.548
Απ: Πρόβλημα με λυγισμα ντουγών
« Απάντηση #13 στις: Μάιος 07, 2020, 11:26:23 μμ »
το μαονι με το που θα του ριξεις μια αγρια ματια, θα λυγισει μοναχο του...
καλη επιλογη
Στελιο να λυγίσει με μια ματιά μόνο;;;
Ποιος είσαι αδερφέ;;
Ο Chuck o Norris;;
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

Γρηγόρης Μαυρακης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.452
  • Αγαπημένο ξύλο: Ινδικος παλισανδρος
  • Αριθμός κατασκευών: Καμμια
Απ: Πρόβλημα με λυγισμα ντουγών
« Απάντηση #14 στις: Μάιος 07, 2020, 11:47:41 μμ »
Και η καρυδιά επίσης.. λύγισε πανεύκολα και δεν κουνήθηκε κθλ..με την πρώτη πήρε την φόρμα και την κράτησε..

Tags: