Αποστολέας Θέμα: Ακουστική κιθάρα , κελεμπέκι μουαρέ  (Αναγνώστηκε 6136 φορές)

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.564
Ακουστική κιθάρα , κελεμπέκι μουαρέ
« στις: Απρίλιος 29, 2020, 07:17:39 μμ »
Ξεκίνησα να ανεβάζω φωτογραφίες από την κατασκευή στα ημερολόγια κατασκευών. Ήρθε η ώρα να ανοίξω και το σχετικό θέμα.


Η όλη ιδέα της κατασκευής ακουστικής κιθάρας ξεκίνησε πολύ παλιά το 2006 όταν ξεκίνησα ουσιαστικά την οργανοκατασκευές. Το πρώτο όργανο που έφτιαξα ήταν ένα μπουζούκι και το αμέσως επόμενο που σχεδίαζα ήταν η κιθάρα. Είχα αγοράσει κλειδιά, ροζέτα, καβαλάρη, καπάκι ακόμα και χορδές αλλά μέχρι να το ξεκινήσω έφτασε το 2020. Πέρασαν δυο ηλεκτρικές, μπουζούκομπαγλαμάδες λάφτα μέχρι και καχόν αλλά η ακουστική παρέμενε στα σχέδια καθώς όλο και κάποια άλλη κατασκευή έπαιρνε τη θέση της.
Λοιπόν πάμε στα χαρακτηριστικά.
Πλάτη πλαϊνά κελεμπέκι μουαρέ (Καπλαμάς 2,5 χιλιοστά από Παντελάκο)
Καπάκι -κέδρος (από Κωνσταντέλο). Καλό καπάκι ισόβενο και πυκνόβενο.
Μάνικο - κελεμπέκι με κόντρα από παλίσανδρο και κεντρικά κελεμπέκι.
Το καλούπι που χρησιμοποιήθηκε έχει φτιαχτεί εδώ και καιρό και το είχα χρησιμοποιήσει για την κατασκευή μιας ηλεκτρικής (semi hollow acoustic). Για την κατασκευή αυτή όμως τελειοποιήθηκε. Το ακλούπι βασίστηκε σε ένα μοντέλο μιας μπλουζ κθάρας Μαρτιν του 1918.
Τα γυρίσματα των πλαινών έγινα με την απλή ιδιοκατασκευή.
Ανεβάζω τις πρώτες φωτογραφίες και και συνεχίζω για να υπάρχουν μαζεμένα όλα τα στοιχεία σε ένα θέμα.


 
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.564
Απ: Ακουστική κιθάρα , κελεμπέκι μουαρέ
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 29, 2020, 07:29:12 μμ »
Στο σχέδιο φαίνεται το  αρχικό καμάρωμα της Μάρτιν και με κίτρινο υπογραμμισμένο το καμάρωμα όπως το σχεδίασα για ρεμπετοκιθάρα. Η αλήθεια είναι πως στο μήκος η κιθάρα βηγήκε περίπου 1,5 εκατοστό πιο μικρή κατα μήκος σε σχέση με το αρχικό σχέδιο λόγω κάποιων μικρομετατροπών και αβλεψιών που έκανα στο καλούπι. Παρόλ'αυτά κράτησα την αρχική κλίμακα 630 χιλιοστά με κάποιες μικροαλλαγές στο σχήμα.
Το μάνικο βγήκε μονοκομματο από ένα κελεμπέκι παλιό αγορασμένο το 2006. Σχιστηκε στην μέση, μπήκανε τα κομμάτια το μέσα έξω και μπήκαν ακόντρες από παλίσανδρο με ένα φύλο από το ίδιο κελεμπέκι (4χιλιοστά) ανάμεσα.
Κολλήθηκαν τα δύο κομμάτια του καπακιού (στην τελευταία φωτογραφία).
Τα κέρφινγκ τα έκανα αρχικά από έλατο αλλά μετά από κουβέντα με τον φίλο μου τον Στέλιο έκανα καινούργια από το ίδιο παλιό κελεμπέκι.
Στηννπροτελευταία φωτογραφία φαίνονται και οι ντούγες που έβγαλα αό το παλιό κελεμπεκι.
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

Ιωσήφ Τορρένς

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.207
  • Αριθμός κατασκευών: Λίγα πράματα
  • Περιοχή: Αθήνα Κυψέλη
Απ: Ακουστική κιθάρα , κελεμπέκι μουαρέ
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 29, 2020, 09:27:28 μμ »
Ωραίος Δημήτρη !

Το κέδρινο καπάκι φαντάζομαι ότι θα κάνει όμορφη εντυπωσιακή αντίθεση
με το ανοιχτόχρωμο κελεμπέκι που διάλεξες για το σκάφος και το μανίκι .

Εύχομαι να έχεις μια ομαλή πορεία στην κατασκευή σου ...    :)
Τίποτα δεν ισιώνει από μόνο του ... θέλει πολλή δουλειά ...
Να είστε όλοι καλά ! ... για να ισιώνετε τα "στραβά " ...

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.564
Απ: Ακουστική κιθάρα , κελεμπέκι μουαρέ
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 29, 2020, 09:41:10 μμ »
Ιωσηφ ευχαριστώ. Αυτό ήτανε το σκεπτικό μου. Το καπάκι το πήρα το 2016  ή 2017 (πρέπει να το τσεκάρω για ακριβεια) παρόλο που είχα ωραία καπακια ελατινα από το 2006 και νεότερα. Μου άρεσε σε εμφάνιση και ηχο όπως το χτύπαγα. Ισοβενο και πυκνόβενο φαινόταν πιο σκληρό από ελατο. Τελικά αυτο χρησιμοποιησα αλλά ήταν η πρώτα φορά που δούλευα κέδρο και για να είμαι ειλικρινής δεν είμαι και πολύ ευχαριστημένος τελικά. Παρόλο που φαίνεται σκληρότερο από Έλατο είναι λιγότερο συμπαγες και όταν καθάριζα τις κόλλες με το σκαρπελο μου έκανε εντυπωση πως πέταγε ευκολα κλετζα. Τελικά καλύτερα που κρατήσα τον Έλατο για επόμενη κιθάρα που θα είμαι και γω πιο έμπειρος στην κατασκευή Κιθάρας. Αλλωστε έχω ένα καλό σετ από κελεμπεκι μουαρε από το 2006 αγορασμενο για επόμενη και πιο καλή κιθάρα. Αυτή είναι η πρώτη μου και μαθαίνω. Τώρα από ήχο θα δούμε μολις τελειώσει αν τελικά άξιζε τον κόπο.
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.564
Απ: Ακουστική κιθάρα , κελεμπέκι μουαρέ
« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 30, 2020, 12:36:38 μμ »
Αφού κολληθήκανε τα 2 κομμάτια από το κελεμπέκι μπήκε στην ένωση εσωτερικά ντούγα από μουριά 3 χιλιοστά για ενίσχυση.
Κολληθήκανε και καμάρια από φλαμούρι που σχηματοποιηθήκανε σε σχέδιο δικού μου σχεδιασμού για να ελαφρύνουν. Τα καμάρια είχανε ελαφριά κούρμπα στην λογική που κάνουμε την κούρμπα στα καπάκια των μπουζουκοειδών. Δεν χρησιμοποίησα την λογική του radious που συνηθίζεται στις κιθάρες καθώς δεν είχα φτιάξει το κατάλληλο εργαλείο.
Στις φωτογραφίες φαίνεται το φύλο κελεμπέκι που κόπηκε η πλάτη της κιθάρας, καθώς και τα γυρισμένα πλαϊνά.
Επίσης η εσωτερική πλευρά της πλάτης με τα καμάρια και την ενίσχυση.
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

Patsis

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 342
  • Αγαπημένο ξύλο: ΠΑΛΙΣΑΝΔΡΟΣ
  • Αριθμός κατασκευών: 5
  • Περιοχή: ΝΕΑ ΠΕΡΑΜΟΣ ΚΑΒΑΛΑΣ
Απ: Ακουστική κιθάρα , κελεμπέκι μουαρέ
« Απάντηση #5 στις: Απρίλιος 30, 2020, 02:50:59 μμ »
Όμορφο το κελεμπέκι και μου άρεσε πολύ το καμάρωμα και τα συμμετρικά ανεβοκατεβάσματα τους Μπράβο Δημήτρη!!

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.141
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Ακουστική κιθάρα , κελεμπέκι μουαρέ
« Απάντηση #6 στις: Απρίλιος 30, 2020, 04:37:38 μμ »
αυτα ειναι...  {celebrate011}
ενας-ενας στον σωστο το δρομο  ;D
ομορφη γινεται, μπραβο δημητρη.
   
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.564
Απ: Ακουστική κιθάρα , κελεμπέκι μουαρέ
« Απάντηση #7 στις: Μάιος 04, 2020, 04:53:04 πμ »
Προχώρησε και η κιθάρα.
Φτιάχτηκε η ροζετα με όστρακα ένθετα. Το γέμισμα με πολυεστέρα και σκόνη παλισανδρο και βεγκε.
Περαστηκε και το περιμετρικο σειριτι από ξύλο με μαύρο φιλετο. Από το ίδιο ξύλο και το διακοσμητικό στα πλαινα στην μεριά του καβαλάρη.  Αυτά από την προηγούμενη βδομάδα. Απόψε, αφού ξυριστηκαν τα περισσεύματα από αυτά που είχα κολλήσει πιο πριν, καθαριστή καν οι κόλλες και ετοιμάστηκε το μανικο να δεθεί με το σκαφος. Το κουμπωσα πρόχειρα και χωρίς κεντραρισμα για την φωτογραφία. Δεν προχωράω με την κόλληση. Κοντεύει να ξημερώσει και η μαλ@κια μετά απο το ξενύχτι καραδοκεί. Από τη βιασύνη μου έχω κάνει μέχρι στιγμής αρκετά λάθη και συνέχεια τα μπαλωνω. Κρίμα γιατί όλα όσα λάθη έχω κάνει είναι σε εργασίες που ξέρω και έχω ξανακάνει. Το τελικό αποτέλεσμα από εμφανιση θα έχει πολλές ατέλειες. Ελπίζω τουλάχιστον ο ήχος να μην με απογοητεύσει.


 

Στάλθηκε από το RNE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 04, 2020, 12:17:21 μμ από sakkalis »
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

Ιωσήφ Τορρένς

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.207
  • Αριθμός κατασκευών: Λίγα πράματα
  • Περιοχή: Αθήνα Κυψέλη
Απ: Ακουστική κιθάρα , κελεμπέκι μουαρέ
« Απάντηση #8 στις: Μάιος 04, 2020, 07:57:54 πμ »
Καλημέρα Δημήτρη !  Καλή εβδομάδα , καλή δύναμη σε όλους !

Οι ατέλειες ... ίσως είναι ότι πιο ανθρώπινο μπορεί να μας συμβεί ...

Η τελειότητα ... είναι ότι πιο δύσκολο μπορούμε να προσεγγίσουμε ...
Σηκώνει πολλή και ωραία συζήτηση το θέμα ... Θέλει ήρεμη διάθεση , παραλία , ουζάκι , μεζέ ... 
   {celebrate012}
Τίποτα δεν ισιώνει από μόνο του ... θέλει πολλή δουλειά ...
Να είστε όλοι καλά ! ... για να ισιώνετε τα "στραβά " ...

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Ακουστική κιθάρα , κελεμπέκι μουαρέ
« Απάντηση #9 στις: Μάιος 04, 2020, 11:48:33 πμ »
Ανεβάζω τις πρώτες φωτογραφίες και και συνεχίζω για να υπάρχουν μαζεμένα όλα τα στοιχεία σε ένα θέμα.

καλημέρα, λείπει η φωτογραφία με το καμάρωμα του καπακιού που έβαλες στα "εργαστήρια" και είναι νομίζω ουσιαστικό να μπει κι εδώ.

Και με την ευκαιρία, ερωτήσεις :
- η ένωση θα είναι στο 12ο ή στο 14ο τάστο ? -  (δεν φαίνεται στο σχέδιο) 
- αν είναι στο 14ο, γιατί άλλαξες το καμάρωμα ("τύπου λαϊκής" ή έστω παλιότερης ακουστικής - ενώ η υπόλοιπη "τοπογραφία" του καπακιού δεν θα αλλάξει) ?
- πόσο απέχουν τα καμάρια (κέντρα / άξονες) εκατέρωθεν του καβαλάρη από αυτόν ? (από το κέντρο του ή το κόκκαλο, ό,τι θες μου λες)
- τι ύψη έχουν τα πλαϊνά (τακούνι - πίσω) ?
- τι διάμετρο έχει η τρύπα ?

μαζεύω γνώσεις....

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.564
Απ: Ακουστική κιθάρα , κελεμπέκι μουαρέ
« Απάντηση #10 στις: Μάιος 04, 2020, 12:36:04 μμ »
Καλημέρα.


Μάνο έχεις δίκιο την φωτογραφία που λες την είχα ξεχάσει, οπότε τώρα την πρόσθεσα στο προηγούμενο μύνημα.
Πάμε τώρα στις ερωτρήσεις.
1) Η ένωση στο 12ο τάστο όπως στο αρχικό σχέδιο της Μαρτιν.
2) Ήθελα να φτιάξω ένα ρεμπετοκίθαρο πάνω σε αυτό το σχέδιο γιατί μου άρεσε το σχήμα και το μέγεθος της Μάρτιν. Πιστεύω πως ταιριάζει με τα δικά μας κιθαρόνια (λόγω μεγέθους)
3) Για τα καμάρια παρόλο που το μήκος της κιθάρας όπως ανέφερα είναι λίγο πιο μικρό από το αρχικό διατήρησα τις αποστάσεις που έχω σχεδιάσει εγώ (με τον υπογραμμισμένο μαρκαδόρο).  Συγκεκριμένα απόσταση από κέντρο καβαλάρη με κέντρο από κάθε καμάρι είναι: 65 χιλ, 92 χιλ, 225 χιλ, 290 χιλ. Η κλιμακα είναι 630.
4) Τα πλαινά στα 9 εκ. στον καβαλάρη έως και την κούρμπα και σβήνει στα 8 εκ . στο τακούνι.
5) Η τρύπα στ 8εκ, σε αντίθεση με την Μαρτιν που ήτανε στα 9,2 εκ.


Τώρα αυτό που λές στο τέλος ότι μαζεύεις γνώση με κολακεύει αλλά είναι πολύ ευγενικό από μέρους σου. Από εμένα τι να μαζέψεις ρε Μάνο. Είναι η πρώτη μου κατασκευή ακουστικής, με δικά μου σχέδια (τρομάρα μου), ενώ εσύ έχεις κάνει ένα σωρό υπέροχες κιθάρες. 


ΥΓ (Τα αρχικά σχέδια είναι αυτά που σου έχω στείλει)
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 04, 2020, 04:10:21 μμ από sakkalis »
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

Λάμπρος Σταυρίδης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.474
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Απ: Ακουστική κιθάρα , κελεμπέκι μουαρέ
« Απάντηση #11 στις: Μάιος 04, 2020, 03:18:41 μμ »

Τώρα αυτό που λές στο τέλος ότι μαζεύεις γνώση με κολακεύει αλλά είναι πολύ ευγενικό από μέρους σου. Από εμένα τι να μαζέψεις ρε Μάνο. Είναι η πρώτη μου κατασκευή ακουστικής, με δικά μου σχέδια (τρομάρα μου), ενώ εσύ έχεις κάνει ένα σωρό υπέροχες κιθάρες. 



Εἶναι χαρακτηριστικό τοῦ ἀνθρώπου πού κάθησε χρόνια στό θρανίο , καί ἔμαθε πολλά , καί ἐφήρμοσε πολλά , πού ἔχουν δεῖ κι ἔχουν δεῖ τά μάτια του , νά ξέρει , πόσα μπορεῖ νά ὑπάρχουν καί τά ἀγνοεῖ ἀκόμη . Αὐτός ἔχει πνεῦμα μαθητείας , καί ὅπου βρεῖ ἤ ὑποψιαστεῖ ὅτι ὑπάρχει μιά ἄγνωστη γι' αὐτόν γνώση , σπεύδει , σάν φιλόπονη μέλισσα , νά τήν μαζέψη . Αὐτός ὁ ἄνθρωπος , τίποτε καί κανένα , ἀκόμη καί τόν πιό ἀνίδεο  δέν περιφρονεῖ !
Αὐτό τό πνεῦμα μαθητείας μακάρι νά ἔχουμε - καί τό ἔχουμε πιστεύω - ὅλοι !!!

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.564
Απ: Ακουστική κιθάρα , κελεμπέκι μουαρέ
« Απάντηση #12 στις: Μάιος 14, 2020, 11:35:06 πμ »
Κιθάρας συνέχεια.


Ενώθηκε το μάνικο με το σκάφος (καπάκι - πλαϊνά). Στον τάκο από κελεμπέκι που ενώθηκε με το μάνικο για να γίνει και το τακούνι έγινε αυλάκι ούτως ώστε να μπει συρταρωτά στα πλαϊνά. Το αυλάκι αυτό όπως έιχα δει σε κατασκευές γίνεται πιο φαρδύ για να μπει άνετα το μάνικο. Έτσι και έκανα. Μετά είχα σκοπό να το σταθεροποιήσω με καπλαά από κελεμπέκι να μπει σφηνωτά στο αυλάκι.
Όμως όπως είπαμε η μ@λ@κί@ καραδοκεί.
Το μάνικο μπήκε συρταρωτά και βάζοντας τον καπλαμά (2χιλ) σφηνωτά (χτυπώντας με την ματσόλα, κατάφερα και τρύπησα το καπάκι. Αποκολλήθηκε ένα μικρό κομμάτι. Αναγκάστηκα και του έβαλα μπάλωμα από ρετάλι του καπακιού. Ένα μέρος του μπαλώματος θα πάει κάτω απ'ό την ταστιέρα και δεν θα φαίνεται αλλά θα μείνει και λίγο απέξω.
Παρά τις δυσκολίες συυνεχίζουμε ακάθεκτοι την κατασκευή.
Όλοι οι εσωτερικοί χώροι (καπάκι, πλαινά και πλάτη) περάστηκαν δυο χέρια γομαλάκα με πινέλο. Το έχω καθιερ΄λωσει σαν τεχνική τα τελευταία χρόνια να περνάω γομαλλάκα εσωτερικά το καπάκι. Θεωρώ ότι έτσι προστατεύεται καλύτερα το καπάκι από την απορρόφηση υγρασίας και ταυτόχρονα το εμποτίζεις. Θέλει μόνο προσοχή να μην βάψεις τις περιοχές που θα πάει κόλλα. Για αυτό στην πλάτη τις προστάτεψα με χαρτοταινίας (περιμετρικά και στην περιοχή του τάκου). Μόλις στέγνωσε η γομαλάκα, έβγαλα χαρτοταινίες και γυαλοχάρτισα όπως τυχόν είχε περάσει η γομαλάκα. Αφαίρεσα και από την πλάτη γομαλάκα (ξύστρα και γυαλόχαρτο) μικρή περιοχή και κόλλησα και μία ταμπέλα.
Μετά από όλα αυτά κολλήθηκε και η πλατη και έκλεισε η κιθάρα. Δεμένη η κιθάρα με λάστιχα θα περιμένει να στεγνώσουν οι κόλλες καλά πριν προχωρήσουμε σε άλλες εργασίες.
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

mikerory

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 112
  • Αγαπημένο ξύλο: maple
  • Αριθμός κατασκευών: 7
  • Περιοχή: Εξάρχεια
Απ: Ακουστική κιθάρα , κελεμπέκι μουαρέ
« Απάντηση #13 στις: Μάιος 14, 2020, 12:23:18 μμ »
Μπράβο σου και καλή συνέχεια στην κατασκευή σου. Λουστραρισμένη με όλη αυτή τη λευκή ξυλεία θα δείξει κούκλα!
Όπως είπες, οι μαλ.... καραδοκούν και το δέλεαρ είναι να προσπαθούμε να μην επαναλαμβάνονται. Αν δε πάθεις δε θα μάθεις κλπ κλπ

Εγώ ως εντελώς ανίδεος με τα ακουστικά δεν κατάλαβα γιατί τα καμάρια της πλάτης είναι έτσι κυματιστά. Σε τι εξυπηρετεί αυτό?
Μέτρα μία και κόψε δέκα

Λάμπρος Σταυρίδης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.474
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Απ: Ακουστική κιθάρα , κελεμπέκι μουαρέ
« Απάντηση #14 στις: Μάιος 14, 2020, 12:29:25 μμ »
Εγώ ως εντελώς ανίδεος με τα ακουστικά δεν κατάλαβα γιατί τα καμάρια της πλάτης είναι έτσι κυματιστά. Σε τι εξυπηρετεί αυτό?

Τό γράφει σέ προηγούμενο μήνυμα ( γιά νά ἐλαφρύνουν )