Αποστολέας Θέμα: Δεύτερη πολίτικη.  (Αναγνώστηκε 2354 φορές)

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.121
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Δεύτερη πολίτικη.
« Απάντηση #15 στις: Μάρτιος 07, 2020, 08:30:26 πμ »
μπραβο αλκη! πολυ ωραια ακουγεται!

τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

Λάμπρος Σταυρίδης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.460
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Απ: Δεύτερη πολίτικη.
« Απάντηση #16 στις: Μάρτιος 07, 2020, 09:04:23 μμ »
Φίλε Ἄλκη Σ , παίζεις καταπληκτικά , συγχαρητήρια !!!
Μακαάρι νά σ' ἀκούσουμε κι ἀπό κοντά , στήν ἔκθεση ( σίγουρα ) , ἤ ὅπου ἀλλοῦ !!!

Άλκης Σ

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 38
  • Αγαπημένο ξύλο: μουριά
  • Αριθμός κατασκευών: 2
  • Περιοχή: Πάτρα
Απ: Δεύτερη πολίτικη.
« Απάντηση #17 στις: Μάρτιος 09, 2020, 03:59:03 μμ »
 Ευχαριστώ πολύ για τα καλά σας λόγια παιδιά. Η αλήθεια έιναι οτι υπερβάλλετε βέβαια :)
Μένω Πάτρα και θα παίξουμε στις 29 Μάρτη. Κοροναιου επιτρέποντος βέβαια. Αν κανονίσουμε τίποτα στην Αθήνα θα ενημερώσω. Πότε είναι η έκθεση; Όχι οτι εχω τιποτα αξιόλογο να φέρω, αλλά για να δω τα δικά σας :)

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 6.115
Απ: Δεύτερη πολίτικη.
« Απάντηση #18 στις: Μάρτιος 09, 2020, 08:46:57 μμ »
με πεθανες με αυτο το ...Κυριε Ζαρκαδα........πολυ μ αρεσε το παιξιμο αν και θα ηθελα κατι μακροσυρτο παραπονιαρικο.Και παλι μπραβο Αλκη
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

Γιάννης Καραβασίλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 999
  • Αγαπημένο ξύλο: Μουριά
  • Αριθμός κατασκευών: 6
Απ: Δεύτερη πολίτικη.
« Απάντηση #19 στις: Μάρτιος 09, 2020, 09:47:52 μμ »
Άλκη να είσαι πάντα καλά να παίζεις έτσι όμορφα. Συγχαρητήρια...!!!!!!!!!!!  {celebrate013}

Άλκης Σ

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 38
  • Αγαπημένο ξύλο: μουριά
  • Αριθμός κατασκευών: 2
  • Περιοχή: Πάτρα
Απ: Δεύτερη πολίτικη.
« Απάντηση #20 στις: Μάρτιος 09, 2020, 11:01:05 μμ »
Ρε παιδιά αν κάποιος ξέρει. Τι επίδραση έχουν στον ήχο τα εξής μεγέθη του καβαλάρη και της ψυχής.
Βάρος, σκληρότητα ξύλου, πλάτος, διάμετρος ψυχής, τρύπες στον καβαλάρη.
Αυτόν που έβαλα τον έφτιαξα απο σφεντάμι (νομίζω) Το υλικό μου το έδωσε φίλος οργανοποιός αλλα ούτε κια αυτος δεν ηξερε τι είναι. Δοκίμασα και μαόνι που είχα έυχαιρο αλλά δεν μου αρεσε.
ΟΜΩΣ
Αλλάζοντας θέση στον καβαλάρη και την ψυχή οι αλλαγές στον ήχο είναι τόσο μεγάλες που δεν μπορώ να βγάλω άκρη για τον καβαλάρη τον ίδιο και την ψυχή.
Η δεύτερη μου βγηκε πιο σιγανη και πιο πρίμα παρα το γεγονος οτι την εκανα πιο ελαφριά και το καπάκι λεπτότερο (με το χέρι, δεν έχω οργανο να μετρησω ακόμα)
Περίμενα πως κατεβαζοντας το καπάκι θα μπασάρει αλλά είδα πολύ μικρή διαφορά.
Φυσικά όπως μπορέιτε να δείτε στις φωτο το καπάκι είναι λάθος κομμένο. Αυτό το ήξερα αλλα μιας και ηταν ξερό και επειδη εκέι που τα νερα ειναι σχεδόν παράλληλα με το καπάκι είναι το κεντρικό νεύρο . Παρόλαυτά περίμενα κάτι καλύτερο.
Τώρα την αρμάτωσα (τη δεύτερη) με καλές χορδές πιο μεγάλου πάχους. Έχει φτιάξει πολύ ο ήχος σαν χροιά αλλα έχει χάσει σε ένταση. ΈΙναι πάντως κάπως καλύτερη. Θα ανεβάσω μακρόσυρτο ταξίμι με τις καινούριες χορδές να γουστάρει ο κύριος Ζαρκαδας :)

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.121
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Δεύτερη πολίτικη.
« Απάντηση #21 στις: Μάρτιος 10, 2020, 08:06:44 πμ »
αλκη καλημερα!
μικροδιαφορες στη τοποθετηση ψυχη και καβαλαρη θα σου φερνουν μεγαλες διαφορες ηχητικα (αλλαζουν τα μοουντ του καπακιου),
και το αντιθετο στην μειωση παχους καπακιου. για να παρεις το μεγιστο απο το καπακι, αυτο πρεπει να ειναι σουπερ ακτινικα κομμενο κλπ κλπ.
μ αρεσει που πειραματιζεσαι .
επισης μ αρεσει που συνεχιζεις με το "κυριο ζαρκαδα" , χαχαχαχα.
η τονε τρολαρεις ή εχεις αγνοια κινδυνου...  :cheesy2: {celebrate018}

παιζεις καπου και μεταξυ 9-13 απριλιου; αν ναι ριξε συρμα, θα μαι καπου παραλια θα απολαμβανω τον πεζοδρομο σας, τους καφεδες σας, και τις κιθαρες μας, και ολα τα ωραια....
μονο τα κοριτσια δεν, γιατι πεφτει παντοφλα....
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

Λάμπρος Σταυρίδης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.460
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Απ: Δεύτερη πολίτικη.
« Απάντηση #22 στις: Μάρτιος 10, 2020, 10:28:14 πμ »
Φίλε Ἄλκη καλημέρα ,
Ἀπ' ὅσο γνωρίζω , σ' ὅλα τά τοξωτά ὄργανα ( οἰκογένεια βιολιοῦ , λύρας κ.λ.π. ) , ὁ καβαλλάρης εἶναι πάντα ἀπό σφενδάμι , ἀλουστράριστος , ἀκτινικά κομμένος μέ τά νερά παράλληλα πρός τό καπάκι . Πάχος γιά τή λύρα ἕως 5 χιλ. στή βάση καί νά λεπταίνη πρός τά ἐπάνω . Πολύ σημαντικό σ' αὐτούς τούς καβαλλάρηδες εἶναι νά διακόπτεται ἡ συνέχεια τῶν βεννῶν ( νερῶν ) , γιατί ἀλλιῶς δημιουργοῦνται " λύκοι " : ἕνα δυσάρεστο ἠχητικό ἄκουσμα ὅταν σύρεται τό δοξάρι στή χορδή , σάν ἄσχημος κυματισμός . Ἡ διακοπή τῆς συνέχειας τῶν νερῶν γίνεται μέ τρῦπες στόν καβαλλάρη κάτω ἀπ' τίς χορδές .
Δέν ξέρω τί χορδές χρησιμοποίησες , ἀλλά οἱ ἐντέρινες χορδές δίνουν τόν καλύτερο ἦχο σ' αὐτές τίς λῦρες . Εἶναι πολύ εὐαίσθητες καί εὔκολα φθείρονται , εἶναι ἀκριβές , ἀλλ' ἀξίζει τόν κόπο !!!

Άλκης Σ

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 38
  • Αγαπημένο ξύλο: μουριά
  • Αριθμός κατασκευών: 2
  • Περιοχή: Πάτρα
Απ: Δεύτερη πολίτικη.
« Απάντηση #23 στις: Μάρτιος 10, 2020, 08:26:47 μμ »
Οι χορδές είναι Larsen la soft για την ρε και την πρίμα λα και Thomastik presizion sol βιολιού η μπάσα λά.
Η λάρσεν έχει 40 ευρώ!! πόσο πιο ακριβές είναι οι εντέρινες  :banghead:

Λάμπρος Σταυρίδης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.460
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Απ: Δεύτερη πολίτικη.
« Απάντηση #24 στις: Μάρτιος 11, 2020, 03:13:12 μμ »
Φίλε Ἄλκη , αὐτές τίς χορδές πού γράφεις , δέν τίς γνωρίζω , οὔτε ἐπίσης πόσο ἀκριβές εἶναι οἱ ἐντέρινες . Ἁπλῶς , θυμᾶμαι , πρίν πολλάάάά χρόνια πού εἶχα κατασκευάσει μιά καί μοναδική πολίτικη λύρα , εἶχα βάλει ἐντέρινες , καί εἶχε δώσει πολύ γλυκό ἦχο , σέ ἀντίθεση μ' ἄλλου εἴδους χορδές .

Άλκης Σ

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 38
  • Αγαπημένο ξύλο: μουριά
  • Αριθμός κατασκευών: 2
  • Περιοχή: Πάτρα
Απ: Δεύτερη πολίτικη.
« Απάντηση #25 στις: Μάρτιος 17, 2020, 06:03:07 μμ »
Προχωράει και το δοξάρι. Το σχέδιο για το τελείωμα (ο δράκος ) είναι του γιού μου!
Μια και δεν είναι έτοιμα τα κοκαλα έγινε με έβενο και θα μπούν τα μάτια και τα δόντια απο κόκαλο όταν είναι έτοιμο.
Νομίζω οτι είναι λίγο κοντό (59cm) αλλά θα δέιξει στην χρήση οοοοταν του βάλω τρίχες ...

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.121
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Δεύτερη πολίτικη.
« Απάντηση #26 στις: Μάρτιος 17, 2020, 06:10:17 μμ »
 :-*
...φοβερο το σχεδιο....
μπραβο στο γιο αλλα κ στον πατερα για την εφαρμογη αυτου!
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

Λάμπρος Σταυρίδης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.460
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Απ: Δεύτερη πολίτικη.
« Απάντηση #27 στις: Μάρτιος 19, 2020, 12:56:52 μμ »
Πάρα πολύ ὡραῖο δοξάρι φίλε Ἄλκη , ἐντυπωσιακό σχέδιο καί συγχρόνως ἁπλό , συγχαρητήρια !!!

Άλκης Σ

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 38
  • Αγαπημένο ξύλο: μουριά
  • Αριθμός κατασκευών: 2
  • Περιοχή: Πάτρα
Απ: Δεύτερη πολίτικη.
« Απάντηση #28 στις: Μάρτιος 20, 2020, 07:06:54 μμ »
Αμα βρω και πως να δεσω τις τριχες στο πισω μερος..
Μπροστά τα κατάφερα με πετονια και ενα κόμπο για αγκίστρι :)
Πισω τωρα έχω θέμα. Αφου χτενίσω τις τρίχες και τις απλώσω θα πρέπει να τις κολλήσω στο δέρμα. Αυτό το έπιασα. Μετά όμως δένω το δέρμα με πετονια και το πιανω στο δοξάρι ή δενω τις τριχες στην πετονια και μετα τις κολλάω στο δερμα;;
Εχω πάρει και καλές τρίχες και δεν θέλω να κάνω καμια χαζομάρα και τις χαλάσω..
Είναι και κλειστά τα μαγαζια...

Λάμπρος Σταυρίδης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.460
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Απ: Δεύτερη πολίτικη.
« Απάντηση #29 στις: Μάρτιος 22, 2020, 02:21:02 μμ »
Φίλε Ἄλκη καλημέρα ,
Δές ἄν θέλεις αὐτά πού σοῦ ἔγραψα παραπάνω .
Ἀνακαεφαλαιώνω : Βρέξιμο καλό στίς τρίχες πρίν τό χτένισμα . Κόλλημα τών τριχῶν μέ ψαρόκολλα σέ ἕνα μικρό κομμάτι δέρματος πού θά τίς ἀγκαλιάση , ἀλλά καί θά τίς ἔχει πλακέ . Δηλαδή τίς σφίγγεις μέ σφιχτητάκι . Ἀφήνεις μιά μέρα νά ξεραθοῦν . Περνᾶς τήν πετονιά ἀπό τήν μέση τοῦ μάτσου τῶν τριχῶν ἀκριβῶς ἐκεῖ πού ἀρχίζει τό δέρμα , καί τραβῶντας διπλῆ τήν πετονιά , τεντώνεις καί τήν στερεώνεις ( δένεις ) ἀπό κάπου . Πρέπει νά βρῆς κι ἕνα τρόπο νά μή στριφογυρίζουν οἱ τρίχες . Ἄν κατά λάθος λυγίση τό τμῆμα τῶν τριχῶν πού ἔχει ψαρόκολλα , αὐτές σπάζουν πολύ εὔκολα .
Καλή ἐπιτυχία !!!

Tags: