Αποστολέας Θέμα: Μπουζουκομάνα μουριά (κλίμακα 72εκ.)  (Αναγνώστηκε 4780 φορές)

Λάμπρος Σταυρίδης

• Hero Member
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Απ: Μπουζουκομάνα μουριά (κλίμακα 72εκ.)
« Απάντηση #120 στις: Ιούλιος 21, 2020, 09:42:24 πμ »
Πρώτες εντυπώσεις.
Κούρδισμα Ντο Σολ Ντο με χορδές μπουζουκιού.
Έμεινα πολύ ικανοποιημένος από το πρωτο ηχόχρωμα. Το action που λένε και οι φίλοι μου οι κιθαρίστες είναι ψηλά. Χωρίς να το μετρήσω το υπολογίζω στα 3 χιλιοστά στο 12ο ταστο. Ο καβαλάρης ειναι για να κατέβει αλλά πιο μετά. Προς το παρόν το αφήνω έτσι να δω πως θα συμπεριφερθει το μανικο αλλά και το καπακι. Θα δοκιμασω να το κουρδισω σε Ρε Λα Ρε. Το οργανο έχει όγκο και δυνατά μπάσα. Η διπλή μπουργανα βαράει και το καταλαβαίνεις για τα καλά.

Φίλε Δημήτρη καλημέρα ,

Ὅσον ἀφορᾶ τό κούρδισμα Ρε Λα Ρε πού προτίθεσαι νά ἐπιχειρήσης , ἔχω νά σοῦ πῶ τά ἑξῆς :
Οἱ χορδές τοῦ μπουζουκιοῦ εἶναι φτιαγμένες ἔτσι , πού νά δίνουν τό καλύτερο ἀποτέλεσμα στή συγκεκριμένη τονικότητα ἀλλά στό μῆκος κλίμακας τῶν 67 - 68 ἑκ.
Σημειωτέον ὅτι κάθε χορδή συγκεκριμένου πάχους ( = διαμέτρου διατομῆς ) , σέ τάση συγκεκριμένης δυνάμεως καί γιά συγκεκριμένη κλίμακα , δίνει " τόν καλύτερό της ἑαυτό " , ἐνῶ , ἄν παραβῆς ἔστω καί λίγο τίς τρεῖς προηγούμενες παραμέτρους , ἡ ἀπόδοσή της καί δέν μπορεῖ νά εἶναι ἡ ἀρίστη , ἀλλά μπορεῖ καί νά σπάση .
Γνωρίζουμε ἀπ' τόν τύπο τῶν χορδῶν , ὅτι ἡ συχνότης μιᾶς χορδῆς , εἶναι μέγεθος εὐθέως ἀνάλογο τῆς δυνάμεως τάσεως , ἀλλά ἀντιστρόφως ἀνάλογο τοῦ μήκους της ( καί τοῦ πάχους της , ἀλλἀ αὐτό δέν τό λαμβάνουμε ὑπ' ὄψη μας , διότι θά χρησιμοποιήσης χορδές συγκεκριμένου πάχους ) . Δηλαδή , ὅσο αὐξάνεται τό μῆκος τῆς χορδῆς , τόσο , γιά νά διατηρήσουμε τήν ἴδια τάση , θά πρέπει νά μειώσουμε τήν συχνότητα , ὅπως ἔκανες ἐσύ δηλαδή κουρδίζοντάς τις σέ Ντο Σολ Ντο .
Ἄν ὅμως τίς κουρδίσης σέ Ρε Λα Ρε , καί ἐδῶ θέλω νά καταλήξω , θά αὐξηθῆ ἡ τάση νομίζω ἀρκετά λόγω τῆς μεγάλης διαφορᾶς τῶν κλιμάκων 67 ἤ 68 μέ 72 ( 4 - 5 ἑκ. ) , σέ σημεῖο πού , ἄν δέν σπάσουν οἱ χορδές , νά ἀσκήσουν μεγάλη τάση στό μάνικο .
Πρακτικά αὐτό γίνεται κατανοητό ὡς ἑξῆς : Ἄς φανταστοῦμε τήν χορδή Ντο σέ κλίμακα τῶν 72 ἑκ. , ἔχοντας μιά συγκεκριμένη , ἄς ποῦμε ἀποδεκτή , τάση . Πατῶντας στο 2ο τάστο θά ἔχουμε τή νότα Ρε . Αὐτό τό σημεῖο πού πατᾶμε , πρέπει νά τό μεταθέσουμε , σφίγγοντας τή χορδή , στόν καβαλλάρη , ὥστε ἡ ἀνοιχτή χορδή Ντο , νά μετατραπῆ σέ Ρε . Καί εἶναι πολύ μεγάλη ἡ ἀπόσταση πού πρέπει νά διανύση αὐτό τό σημεῖο , καί γιά νά φθάση ἐκεῖ , θά πρέπει πολύ νά σφίξουμε τή χορδή .

Μπορεῖ νά " κομίζω γλαῦκα ἐς Ἀθήνας " . Ἄν τά γνωρίζεις , παράβλεψέ τα .

sakkalis

• Moderator
  • Hero Member
« Απάντηση #121 στις: Ιούλιος 21, 2020, 10:27:48 πμ »
Ευχαριστώ Λάμπρο.
Τα έχω σκεφτεί και εγώ αυτά.

Στο Ντο που είναι κουρδισμένη τώρα νομίζω ότι δίνει καλό αποτέλεσμα. Σαν όργανο επειδή δουλεύει με την συνήχηση, βαρώντας την μπουργκάνα από την μιά κραταέι το ίσο και από την άλλη δίνει βαρύτητα στο ρυθμό που παίζεις. Ένα τέτοιου είδους όργανο ''δουλεύει'' σε συγκεκριμένες τονικότητες καλύτερα και στην ουσία αν πας να κάνεις τρανσπόρτα σε άλλες τονικότητες χάνει και το νόημα ύπαρξης του πιστεύω. Αυτο δημιουργεί μια δυσκολία στη συνεργασία με άλλα όργανα. Μου κάνει πιο πολύ για ''μοναχικό'' όργανο, γεγονός που λειτουργεί όμορφα με τα ντουζένια αλλά και με τον όγκο, την δύναμη  και τη διάρκεια που βγάζει ο ήχος λόγω σκάφους αλλά και διπλής μπουργκάνας. Σίγουρα μιλάμε για ένα ιδιαίτερο όργανο ποτυ χρήζει μελέτης το παίξιμο του για να αποδώσει όπως πρέπει. Από το λίγο που έχω παίξει ομολογώ που μου αρέσει αλλά έχει άλλο τρόπο παιξίματος σε σχέση με το μπουζούκι για να έχει και νόημα ύπαρξης. Αλλιώς πάιζεις μπουζούκι απλά. Έχω δοκιμάσει διάφορα μέχρι τώρα αλλά δεν έχω ακόμα βρει το παίξιμο που του ταιριάζει.

Λαμβάνοντας υπόψη τα παραπάνω θεωρώ πως το Ρε Λα Ρε, θα διευκολύνει τη συνύπαρξη του με άλλα μπουζούκια  και κιθάρες, οπότε θα το δοκιμάσω και θα δείξει.
Έχω πολλές σκέψεις για αυτό. Το όργανο έχει υπολογισθεί σε διαστάσεις και μπορεί να πάρει και 8 χορδές ανά 2 ζεύγη, πράγμα που του δίνει τη δυνατότητα να κουρδισθεί και σαν λαούτο ή σαν λάφτα.
Σίγουρα παίρνει και πολλά άλλα κουρδίσματα σε ντουζένια που εκεί είναι ακόμα μεγαλύτερο το εύρος του ψαξίματος.
Θέλει πολύ ψάξιμο οπωσδήποτε αλλά δυστυχώς οι δικές μου μουσικές ικανότητες είναι περιορισμένες.
Τέλος να αναφέρω πως καθώς έχει πολύ φωνή (σαφώς πιο δυνατό από μπουζούκι) φοβάμαι πως έχει να πέσει παντόφλα άμα πολυπαίζω.

Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

Λάμπρος Σταυρίδης

• Hero Member
« Απάντηση #122 στις: Ιούλιος 21, 2020, 11:58:00 πμ »
'Επίσης ἔχω ἀκόμη κάτι νά πῶ πού ξέχασα :
Ἄν ὁπωσδήποτε θελήσης νά ἐφαρμόσης κούρδισμα Ρε Λα Ρε , ὑπάρχει ἡ λύση τῶν λεπτότερων χορδῶν .
Δηλαδή : Εἶχα ἀναφέρει στό προηγούμενο μήνυμα ὅτι ἡ συχνότητα εἶναι ἀντιστόφως ἀνάλογη καί τοῦ πάχους τῆς χορδῆς . Δηλαδή , τηρουμένων ἰδίων τῶν ἄλλων παραμέτρων ( μήκους χορδῆς ( 72 ἑκ. ) καί τάσης πού νά μήν ζορίζει τό μάνικο ) , ἄν θέλουμε ν' αὐξήσουμε τήν συχνότητα , μειώνουμε τό πάχος ( = διάμετρο διατομῆς ) τῆς χορδῆς . Ἐπίσης αὐτή ἡ μείωση τοῦ πάχους τῆς χορδῆς , συντελεῖ καί στήν μείωση τῆς τάσης της .
Στίς χορδές τοῦ μπουζουκιοῦ ἡ γυμνή Ρε ἔχει διάμετρο διατομῆς  0,28 χιλ.( 0,11 σέ ἴντσες ) , ἐνῶ ἡ Λα ἔχει 0,36 χιλ. ( 0,14 σέ ἴντσες ) , δηλαδή ἔχουν διαφορά διαμέτρων διατομῆς μεταξύ τους μόνο 0,08 χιλ. , ἐνῶ ἡ διαφορά τους σέ διαστήματα εἶναι μιά τετάρτη καθαρή δηλαδή 5 ἠμιτόνια . Σκέψου τώρα , ἄν θέλεις νά μειώσης τό πάχος τῆς χορδῆς γιά ν' αὐξήσης τήν συχνότητα μόνο κατά 2 ἠμιτόνια ( Ντο - Ρε ) , ἡ μείωση τῆς διαμέτρου διατομῆς δέν θά χρειαστῆ νά γίνη πάνω ἀπό 0,02 χιλ. , δηλαδή νά χρησιμοποιήσης χορδή 0,26 χιλ. , ἄντε στήν χειρότερη περίπτωση 0,25 χιλ.
Ἀνάλογη μείωση θά γίνη καί γιά τίς μεσαῖες χορδές .
Αὐτά ὅλα πού σοῦ γράφω περί διαμέτρων διατομῆς , τά ἔμαθα ἀπ' τόν Δημητρη τό Στεφανίδη , τοῦ ὁποίου ἤμουν πρίν χρόνια πελάτης , καί εἶχα πάρει χορδές " μέ τόν τόνο " , γιατί ἔφτιαχνα ταμπουράδες μέ διάφορα μήκη κλίμακας , καί ἔπρεπε νά δοκιμάζω διάφορες χορδές . Καί ἐνῶ ἔγραφα αὐτό τό μήνυμα , τηλεφώνησα σ' αὐτόν στόν ὁποῖο πρίν λίγα χρόνια ἔδωσε ὁ Δημήτρης τό μαγαζί του , σέ κάποιον Μάνθο , καί ὁ ὁποῖος μοῦ ἐπιβεβαίωσε τά πάχη τῶν χορδῶν γιά μπουζούκι πού ἀναφέρω .
Ἀλλά μοῦ ἔδωσε κι ἄλλες πληροφορίες : ὅτι ἔχει περισσότερα " νούμερα " χορδῶν ἀπ' ὅτι ὁ Στεφανίδης ( ὄχι δηλαδή μόνο " ἀνά 0,02 χιλ. " ( 0,28 - 0,30 - 0,32 χιλ. κ.λ.π.) , ἀλλά " ἀνά 0,01 χιλ. ) , καί ὅτι , ἐκτός ἀπ' τό βασικό σέτ χορδῶν μπουζουκιοῦ (Ρε 0,28 χιλ. ( 11άρα ) καί Λα 0,36 χιλ. ( 14άρα ) καί ἀνάλογη μπουργκάνα ) , ἔχει σέτ μέ Ρε 10άρα ( 0,25 χιλ. ἤ 0,26 χιλ. ) καί ἀνάλογη Λα καί μπουργκάνα , γιατί , λέει , τώρα τό καλοκαίρι μέ τή ζέστη , γιά νά μήν τραβᾶνε πολύ οἱ χορδές καί σκεβρώνουν τά μανίκια , οἱ μπουζουχτσῆδες βάζουν τίς λεπτότερες , πού δίνουν βέβαια , λέει , λίγο χαμηλώτερο σέ ἔνταση ἦχο . Καί δέχεται παραγγελίες , λέει , καί στέλνει μέ ἀντικαταβολή , καί τό τηλέφωνό του εἶναι 693 869 6154 .
Νομίζω αὐτές οἱ χορδές οἱ 10άρες , Δημήτρη , θά σοῦ ἔρθουν κουτί γιά κούρδισμα Ρε Λα Ρε !!!

Λάμπρος Σταυρίδης

• Hero Member
« Απάντηση #123 στις: Ιούλιος 21, 2020, 12:00:03 μμ »
......ἀλλά καί λίγο νά πέση ἡ ἔνταση , λές ὅτι ἔχει τόσο δυνατό ἦχο τό ὄργανο , πού μπορεῖ καί νά μήν τήν καταλάβης........

sakkalis

• Moderator
  • Hero Member
« Απάντηση #124 στις: Ιούλιος 21, 2020, 12:35:56 μμ »
Ευχαριστώ και πάλι Λάμπρο.
Απο το Στεφανίδη ψώνιζα χρόνια τώρα και εγώ. Το καινούργιο μαγαζί που έχει πάει λίγο πιο κάτω το ξέρω. Εχω ψωνίσει κιόλας και από εκεί χορδές.
Οι χορδές που του πέρασα από τον Στεφανίδη είναι (Laouto Extra και έχω μεγάλο απόθεμα ακόμα)
Θα το δουλέψω κι άλλο πρώτα και μετά θα στραφώ σε άλλες χορδές.
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

Λάμπρος Σταυρίδης

• Hero Member
« Απάντηση #125 στις: Ιούλιος 21, 2020, 09:24:41 μμ »

Τέλος να αναφέρω πως καθώς έχει πολύ φωνή (σαφώς πιο δυνατό από μπουζούκι) φοβάμαι πως έχει να πέσει παντόφλα άμα πολυπαίζω.

Ἔ , τότε ἄκου αὐτά :

https://www.youtube.com/watch?v=qVYiJ061aks

https://www.youtube.com/watch?v=iwtEs_NGQ-I

sakkalis

• Moderator
  • Hero Member
« Απάντηση #126 στις: Ιούλιος 22, 2020, 12:53:56 πμ »
Ναι Λάμπρο καλά τα λες εσύ αλλα μετα θα τραγουδώ το τραγούδι παραφρασμενο:

Είμαι άντρας και το κέφι μου θα κάνω,
Θα φοράω μπουζουκομανα  για κολάρο.
Δημήτρης Σ.

steliosguitar

• Moderator
  • Hero Member
  • ♪ Κλασική Κιθάρα ♪
  • Αριθμός κατασκευών: #53
« Απάντηση #127 στις: Ιούλιος 22, 2020, 07:43:20 πμ »
ρε συ , το μουστακι το ξυρισες;;;
 :cheesy2:
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα...
εκτος ισως απο δυο!

Λάμπρος Σταυρίδης

• Hero Member
« Απάντηση #128 στις: Ιούλιος 22, 2020, 09:36:24 πμ »
Ρέ , ( μᾶλλον ἐμένα ρωτᾶς , γιατί ὁ Δημήτρης δέν ἔχει μουστάκι ) , ἅμα τό εἶχα ξυρίσει , θά τολμοῦσα νά προτείνω τέτοιο τραγούδι ;
Ἄσε πού , τό μπουζούκι γι' αὐτό τό τραγούδι τό ἔφτιαξα.....

sakkalis

• Moderator
  • Hero Member
« Απάντηση #129 στις: Ιούλιος 31, 2020, 03:30:53 μμ »
Είναι τώρα κανα δύο εβδομάδες που αρμάτωσα το όργανο. Μετακίνηση καμία. Πάει μια χαρά. Έχω βάλει και όλα τα άλλα όργανα στην άκρη και όταν γρατσουνάω κάτι πιάνω την μπουζουκομάνα.
Δοκίμασα να κουρδίσω και σε Ρε Λα Ρε. Πήγε χωρίς πρόβλημα. Ο ήχος δεν ήταν κακός αλλά γενικά πιο σκληρός. το δοκίμασα λίγο και ξανακούρδισα σε Ντο Σολ Ντο. Ο καβαλάρης παραμένει ψηλά (δεν έκατσε το καπάκι), αλλά δεν τον κατεβάζω ακόμα. Λεω να τον αφήσω έτσι μέχρι τον Σεπτέμβρη. Για να είμαι ειλικρινής δεν με ενοχλεί και ιδαίτερα.
Ήρθε η ώρα να γράψω λοιπόν το πρωτο δείγμα. Χτες στο βράδυ κάθισα στο μπαλκόνι μου και εκεί στα σκοτεινά έγραψα μερικά βίντεο. Τα 2 πιο αξιοπρεπή τα ανέβασα στο youtube.

https://youtu.be/0m5Z-kgUInM
https://youtu.be/gPddtMxCIac

Πάμε στα πρώτα επίσημα συμπεράσματα.
Ντο Σολ Ντο οπωσδήποτε (τουλάχιστον με τις κλασσικές χορδές του μπουζουκιού).
Ιδιαίτερο όργανο. Μου αρέσει αλλά θέλει μελέτη καθώς αλλάζει ουσιαστικά όλη η τεχνική παιξίματος.
Δοκίμασα να παίξω και καθαρά μπουζουκίστικα κομμάτια. Δεν νομίζω ότι του πάει. Παραδοσιακά και παλιά ρεμπέτικα θέλει
Σηκώνει πολύ μελέτη βέβαια, καθώς μπορείς να δοκιμάσεις ντουζένια. Πιστέυω πως είναι ταμάμ για ντουζένια αλλά δυστυχώς δεν το κατέχω (όχι ότι κατέχω το μπουζούκι βέβαια).
Σχωράτε με για το φτωχό παίξιμο μου. Τόσο μπορούσα, τόσο έπαιξα.
Η ηχογράφηση είναι πρόχειρη (μέχρι σκύλοι, τζιτζίκια και γέλια παιδιών ακούγονται κάπου). Σε ανοιχτό χώρο έγινε και με το κινητό. Δεν είναι ακριβής αλλά δίνει μια πρώτη εικόνα.
Το Σεπτέμβρη με το καλό που ξαναμπαινω στο εργαστήριο θα κάνω και το 2ο (και ελπίζω τελικό) σετάρισμα.

Άντε να ανεβάσουμε και κάτι. Πολύ ησυχία έπεσε στο φόρουμ.

« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 31, 2020, 05:41:43 μμ από sakkalis »
Δημήτρης Σ.

Γιάννης Καραβασίλης

• Hero Member
  • Αγαπημένο ξύλο: Μουριά
  • Αριθμός κατασκευών: 6
« Απάντηση #130 στις: Ιούλιος 31, 2020, 04:51:14 μμ »
Δημήτρη πραγματικά δεν έχω λόγια. Εντυπωσιάστηκα από το τελικό αποτέλεσμα Για μένα ο ήχος αυτός τα σπάει.....Respect....!!!!!!!!! {celebrate013}

sakkalis

• Moderator
  • Hero Member
« Απάντηση #131 στις: Αύγουστος 01, 2020, 11:36:02 πμ »
Ευχαριστώ Γιάννη. Νομίζω πως γενικά σαν οργανο η μπουζουκομανα έχει ενδιαφέρον. Έχει ιδιαίτεροτητες. Η μεγαλύτερη κλίμακα κάνει πιο δύσκολο το γρήγορο παίξιμο. Για συγχορδίες δεν μιλάω καν. Πέρα ότι θέλει δακτυλα του spiderman και ηχητικά δεν ταιριάζει. Το σκάφος είναι πιο μεγαλο, υποχρεωτικά πιο βαρύ οργανο. Νομίζω θα είχε ενδιαφέρον να κουρδιστει και με 8 χορδές σαν λαούτο. Τα ντουζενια από την άλλη είναι ένα τεράστιο κεφάλαιο από μόνο του. Ποιος έχει ομως την γνώση αλλά και τον χρόνο να κατάπιαστεί με κάτι τέτοιο; Εγώ δυστυχώς όχι.
Δημήτρης Σ.

steliosguitar

• Moderator
  • Hero Member
  • ♪ Κλασική Κιθάρα ♪
  • Αριθμός κατασκευών: #53
« Απάντηση #132 στις: Αύγουστος 01, 2020, 11:50:34 πμ »
μπραβο δημητρη....
αυτα ειναι..... :13:
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα...
εκτος ισως απο δυο!

oscar

• Full Member
« Απάντηση #133 στις: Αύγουστος 01, 2020, 08:07:36 μμ »
Ιδιαίτερο ηχόχρωμα που σε οδηγει να παίξεις παλιά και ιδιαίτερα πραγματα.
Μπράβο Δημήτρη!!!

Νάσος

• Hero Member
  • Αγαπημένο ξύλο: Παλίσανδρος / Bumbiga
  • Αριθμός κατασκευών: 9
« Απάντηση #134 στις: Αύγουστος 02, 2020, 10:47:48 πμ »
Τι έφτιαξες ρε φίλε υπερωκειάνιο!
Ελπίζω να τη θαυμάσουμε στην επόμενη μάζωξη  {celebrate014}