Αποστολέας Θέμα: Laser για την κατασκευή φιγούρας  (Αναγνώστηκε 4287 φορές)

Γιώργος Χ.

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 693
  • Ανεκπαίδευτος
  • Αγαπημένο ξύλο: μουριά, σφεντάμι
  • Αριθμός κατασκευών: θα δείξει...
Laser για την κατασκευή φιγούρας
« στις: Δεκέμβριος 12, 2019, 06:31:32 μμ »
Σας ευχαριστώ πολύ!
Στέργιο όπως ανέφερα, έχει ωφέλιμη επιφάνεια κοπής 20Χ30 εκ οπότε .....και να μπορούσα δηλαδή δεν θα μου άρεσε, το νόημα θα είχε!  σκοπός είναι τα βασικά τουλάχιστον να γίνονται με τα χέρια :)

........και μιας που ανέφερες για ντουγιες!
Στο  συγκεκριμένο καλούπι είναι πρώτη φορά που φτιάχνω σκάφος και θεώρησα καλό να το φτιάξω με ένα σημείο σύγκλισης στις ντουγιες.
Για να βγει όμως έπρεπε (δεν θυμάμαι από πια δουγα) να πλανισθουν οι ντουγιες "μπούμερανγκ" για να πατήσουν σωστά στο καλούπι και μεταξύ τους....... μπούμερανγκ έχει αναφερθεί απ' τον Γιάννη (jonn) σε κάποιου άλλου φίλου το σκάφος!
Δεν μπορεί να θεωρηθεί λάθος απ' την στιγμή που έκλεισε, αλλά πολλές φορές μου ήρθε να το σπάσω!......αν έβγαζα λοιπόν τις ντουγιες με το laser δεν θα είχα "νοιώσει " τέτοια χαρά ;D
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 12, 2019, 06:49:54 μμ από Γιώργος Χ. »

Γιώργος Χ.

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 693
  • Ανεκπαίδευτος
  • Αγαπημένο ξύλο: μουριά, σφεντάμι
  • Αριθμός κατασκευών: θα δείξει...
Απ: Laser για την κατασκευή φιγούρας
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 12, 2019, 07:14:04 μμ »
... γράφω βιαστικά ,μετά τα ξαναδιαβάζω  >:(
Στέργιο το "τι νόημα θα είχε......" εννοούσα φυσικά για εμένα! μην παρεξηγηθω! :)

georgalasg

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.738
    • παρουσίαση κατασκευών
  • Αγαπημένο ξύλο: απελέκητο...
  • Περιοχή: Άλιμος - Κυπαρίσσι Λακωνίας
Απ: Laser για την κατασκευή φιγούρας
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 12, 2019, 08:33:43 μμ »
Παρα πολυ ωραιο !!!!

Να σε ρωτησω και εγω κατι

Λες laser 20x30 και φανταζομαι εννοεις το φτηνο k40 που πουλανε και στο ebay.

Εντυπωσεις; Αξιζει; Διαβαζω οτι θελει δουλεια για να το ρυθμισεις και πολλες αναβαθμισεις.
Το σκεφτομαι πολυ καιρο
Εγω και ο Ζοζέφ.
https://georgalasg.wordpress.com/

Γιάννης Καραβασίλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 999
  • Αγαπημένο ξύλο: Μουριά
  • Αριθμός κατασκευών: 6
Απ: Laser για την κατασκευή φιγούρας
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 12, 2019, 09:54:50 μμ »
Καταπληκτικά σκάφη...!!!!!!!!! Συγχαρητήρια .!!!!! Τα χαζεύω και τα θαυμάζω...πολλά πολλά μπράβο.  {celebrate013} {celebrate004}

Γιώργος Χ.

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 693
  • Ανεκπαίδευτος
  • Αγαπημένο ξύλο: μουριά, σφεντάμι
  • Αριθμός κατασκευών: θα δείξει...
Απ: Laser για την κατασκευή φιγούρας
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 13, 2019, 01:02:19 πμ »
Γιάννη σ' ευχαριστώ πολύ  :)


Παρα πολυ ωραιο !!!!

Να σε ρωτησω και εγω κατι

Λες laser 20x30 και φανταζομαι εννοεις το φτηνο k40 που πουλανε και στο ebay.

Εντυπωσεις; Αξιζει; Διαβαζω οτι θελει δουλεια για να το ρυθμισεις και πολλες αναβαθμισεις.
Το σκεφτομαι πολυ καιρο


Ναι Γιώργο είναι το k40 το Κινέζικο.
Επειδή υπήρξε ενδιαφέρον για το laser και απ άλλο φίλο και ίσως υπάρξει ενδιαφέρον και απο άλλα παιδιά, θα προσπαθήσω να δώσω όσο περισσότερα στοιχεία αν και παρότι το έχω αγοράσει εδώ και ενάμιση χρόνο, δεν έχω ασχοληθεί και ιδιαίτερα!

Καταρχήν το αγόρασα απ' το ebay.de 367 ευρώ(312 + 55 μεταφορικά)....τώρα είναι πιο φθηνό! και το παρέλαβα σε εννιά μέρες!
Ευτυχώς είχα κρατήσει και κάποιες φωτογραφίες.
 

 

 

 


Απαραίτητο πρόγραμμα που απαιτείται για να δουλέψει το laser, είναι το coreldraw απο 11 έκδοση και πάνω, χωρίς αυτό δεν δουλεύει τίποτα!
Δεν συμπεριλαμβάνεται στο laser ...και λογικό είναι, αφού το coreldraw είναι πιο ακριβό απ' το laser!
Το cd που συμπεριλαμβάνεται στην συσκευασία, προσθέτει την μπάρα εργαλείων του laser πάνω στο coreldraw.

Επίσης ένα άλλο βασικό είναι ότι λειτουργεί με windows7 ,τα οποία απ' το 2020 "καταργούνται"! Δεν ξέρω αν γίνεται κάποια αναβάθμιση ώστε να δουλεψει με win10

Η μόνη ρύθμιση που χρειάστηκε να κάνω(απ' τις βασικές για να κόψει σωστά)) ήταν η ευθυγράμμιση των φακών γιατί έκοβε στην μισή επιφάνεια εργασίας.....έχει άπειρα βιντεάκια στο youtube που δείχνουν τον τρόπο.
Βέβαια η ρύθμιση δεν είναι και τόσο απλή, γιατί θέλει μεγάλη ακρίβεια να κεντράρεις τους φακούς και τα βιδάκια που έχει δεν βοηθάνε καθόλου!

Στις δοκιμές που έχω κάνει λοιπόν έχω κόψει 1,5χιλ με ένα πέρασμα : σφεντάμι, καρυδιά, μουριά, βέγγε εκτός της τριανταφυλλιάς!
Η τριανταφυλλιά θέλει δυο περάσματα! Φλαμούρι, μεράντι έχω κόψει με ένα πέρασμα 4,5χιλ.

Το σίγουρο είναι ότι το κάθε ξύλο κι ανάλογα το πάχος,  θέλει συγκεκριμένη ένταση και ταχύτητα που θα κόψει το laser, γιατί το ζητούμενο δεν είναι απλά να το κόψει ,με ένα δυο ,τρια περάσματα θα το κόψει,  πρέπει να στοκάρουμε όσο το δυνατόν λιγότερο.

Κάτι που ξέχασα βασικό! για τις παραπάνω κοπές που αναφέρθηκα  χρησιμοποίησα air assist nozzle κάτι σαν κι αυτόhttps://www.ebay.co.uk/itm/K40-Laser-Cutter-Air-Assist-Nozzle-for-40W-CO2-Increase-Speed-K-40/152652853385?hash=item238ad1b089:m:mENRd-9hXPE7p6hxnEZ1k_g
το εξάρτημα αυτό βοηθάει πάρα πολύ γιατί με τον αέρα: κόβει πιο καθαρά και πιο γρήγορα, προστατέυει την κεφαλή και δεν παίρνει φωτιά το ξύλο!

Κόλλησα ένα σωληνάκι σε μια χαλκοσωλήνα όσο η διάμετρο της κεφαλής, την προσάρμοσα στην κεφαλή και δίνω αέρα απ' το κομπρεσερ περίπου 1, 1,5 bar
 



Στο ερώτημα σου λοιπόν Γιώργο: αν αξίζει? ΜΕ ΚΑΘΕ ΕΠΙΦΥΛΑΞΗ για την δουλειά που κάνει και για τα λεφτά που στοιχίζει, το θεωρώ πολύ "έντιμο"!

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.143
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Laser για την κατασκευή φιγούρας
« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 13, 2019, 06:31:42 πμ »
τελικα αμα εισαι μαστορας και μερακλης...
και πιανουν τα χερια σου... και κοβει το μυαλο σου... και.... και....
μπραβο γιωργο!



(βρε θα σε μαλωσω  :040: που τα ανεβαζεις αυτα στα τεστ, ανοιγε και βαζε τα σε κανενα θεμα, χαχαχα!)
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

georgalasg

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.738
    • παρουσίαση κατασκευών
  • Αγαπημένο ξύλο: απελέκητο...
  • Περιοχή: Άλιμος - Κυπαρίσσι Λακωνίας
Απ: Laser για την κατασκευή φιγούρας
« Απάντηση #6 στις: Δεκέμβριος 13, 2019, 07:52:13 πμ »
Χιλια ευχαριστω.
Για τις κοπες ειχα διαβασει οτι μπορει να κοψει και το επιβεβαιωνεις.

Μπαινει στα πλανα για μελλοντικη αγορα λοιπον.
Χαραξη εχεις κανει; Εκει διαβαζω οτι δεν εχει την ποιοτητα των αμερικανικων laser  με rf(αν θυμαμαι καλα) κεφαλη καθως η δεσμη ειναι πιο παχια


Εχεις δει αν μπορειςνα κοψεις μπροστα και πισω το πλαισιο ωστε να μπαινει μεγαλυτερο ξυλο; Να κοβει 20x30 αλλα να μπορει να μπει μεγαλυτερο. Καποια μεγαλυτερα και ακριβοτερα δινουν τη δυνατοτητα

Να σαι καλα , ευχαριστω και παλι
Εγω και ο Ζοζέφ.
https://georgalasg.wordpress.com/

Γιώργος Χ.

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 693
  • Ανεκπαίδευτος
  • Αγαπημένο ξύλο: μουριά, σφεντάμι
  • Αριθμός κατασκευών: θα δείξει...
Απ: Laser για την κατασκευή φιγούρας
« Απάντηση #7 στις: Δεκέμβριος 13, 2019, 09:41:03 πμ »
τελικα αμα εισαι μαστορας και μερακλης...
και πιανουν τα χερια σου... και κοβει το μυαλο σου... και.... και....
μπραβο γιωργο!


Σ ευχαριστώ πολύ! .... αλλά τότε τι πρέπει να γράψω για σας? Ειδικά για σένα :)


(βρε θα σε μαλωσω  :040: που τα ανεβαζεις αυτα στα τεστ, ανοιγε και βαζε τα σε κανενα θεμα, χαχαχα!)

Δεν φταίω! ούτε κανείς φυσικά....η κουβέντα το φερε ;D


Χαραξη εχεις κανει; Εκει διαβαζω οτι δεν εχει την ποιοτητα των αμερικανικων laser  με rf(αν θυμαμαι καλα) κεφαλη καθως η δεσμη ειναι πιο παχια


Δεν έχω χαράξει! ......αλλά το συγκρίνουν με laser που η τιμή τους ξεκινάει από 3000 δολάρια!
Το συγκεκριμένο για 300 ευρώ και μόνο που η κεφαλή πηγαίνει "πέρα δώθε"  προκαλεί δέος ;D


Εχεις δει αν μπορειςνα κοψεις μπροστα και πισω το πλαισιο ωστε να μπαινει μεγαλυτερο ξυλο; Να κοβει 20x30 αλλα να μπορει να μπει μεγαλυτερο. Καποια μεγαλυτερα και ακριβοτερα δινουν τη δυνατοτητα


Ανοίγεις στην λαμαρινα ένα κανάλι μπροστά με το σβουρακι κάνα πόντο ύψος και γίνεται αυτό που λες, δηλαδή κόβεις το μισό το άλλο μισό περισσεύει έξω απ' το μηχάνημα και μετά το γυρνάς τούμπα και κόβεις το άλλο μισό.......θέλει όμως καλό σχεδιασμό στο τι και πως θα κοπεί..... Εννοώ το σχέδιο που θέλεις να κόψεις
Το 20Χ30 γίνεται 40Χ30 γιατί απ'την άλλη πλευρά έχει τα αξονακια με το πλαίσιο που στηρίζει την κεφαλή και γίνεται η κινηση

Όλη η ιστορία προσωπικά για μένα είναι το coreldraw. Αν γνωρίζει κάποιος καλά το συγκεκριμένο πρόγραμμα (θέλει εργατοώρες για κάποιον που δεν το γνωρίζει όπως εγώ) το laser εφόσον έχει ρυθμιστεί σωστά δουλεύει σαν εκτυπωτής!

....ουφ! έκανα ίσαμε δέκα τροποποιήσεις και πάλι σίγουρος δεν είμαι αν τα γραψα σωστά! :(
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 13, 2019, 10:07:48 πμ από Γιώργος Χ. »

oscar

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 378
  • Περιοχή: Πειραιάς
Απ: Laser για την κατασκευή φιγούρας
« Απάντηση #8 στις: Δεκέμβριος 13, 2019, 11:23:27 πμ »
@Γιώργος Χ.
Δεν ξέρω αν το έχεις υπόψιν σου ή αν το έχεις ήδη δοκιμάσει αλλά από βίντεο στο youtube εὶδα πως υπάρχει λογισμικό ανοικτού κώδικα για τον έλεγχο του εν`λόγο laser. Τρέχει και σε Windows και σε Linux. Από ότι λέει στην ιστοσελίδα του, μπορεί να διαβάσει αρχεία SVG και DXF, που σημαίνει πως μπορεί να χρησιμοποιηθούν αρχεία επεξεργασμένα σε Corel, Inkscape αλλά και από εφαρμογές CAD.
Αν όντως ισχύει κάτι τέτοιο τότε αυτό το laser αποκτά ένα σημαντικό πλεονέκτημα.

@georgalasg
Τα περί του laser θα τα συζητήσουμε και στην μάζωξη, πίνοντας κοκα-κολες  ;D

@moderators
Νομίζω θα ήταν καλύτερα η όλη συζήτηση να μπει σε νέο, αυτόνομο thread. Εδω μέσα θα χαθεί.

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.564
Απ: Laser για την κατασκευή φιγούρας
« Απάντηση #9 στις: Δεκέμβριος 13, 2019, 12:10:38 μμ »
Το θέμα συνεχίζεται σε αυτήν πιο σχετική κατηγορία.
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

georgalasg

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.738
    • παρουσίαση κατασκευών
  • Αγαπημένο ξύλο: απελέκητο...
  • Περιοχή: Άλιμος - Κυπαρίσσι Λακωνίας
Απ: Laser για την κατασκευή φιγούρας
« Απάντηση #10 στις: Δεκέμβριος 13, 2019, 12:56:55 μμ »

@georgalasg
Τα περί του laser θα τα συζητήσουμε και στην μάζωξη, πίνοντας κοκα-κολες  ;D

Το θέμα συνεχίζεται σε αυτήν πιο σχετική κατηγορία.

Και σε πιο σχετικη κατηγορία και σε πιο ωραίο μερος την Κυριακη  {celebrate011} {celebrate011} {celebrate011}
Καλα παμε...
Εγω και ο Ζοζέφ.
https://georgalasg.wordpress.com/

Nikos

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.469
  • Αγαπημένο ξύλο: Καρυδιά Πρώτα καιιιιιι οοοοοοολαα τα άλλα καρποφόρα και ρετσινόδεντρα.
  • Αριθμός κατασκευών: 1-0=1+2=3 και ο κούκος.
  • Περιοχή: Αθήνα.
Απ: Laser για την κατασκευή φιγούρας
« Απάντηση #11 στις: Δεκέμβριος 13, 2019, 11:18:18 μμ »
Βρε παιδιά μπράβο σας,για μένα αυτά είναι πανεπιστήμιο,και εγώ δεν έχω βγάλει ούτε το δημοτικό,ΜΠΡΑΒΟ
Είμαι Βασιλιάς στα βράχια,
Στις δροσές και στα φεγγάρια.

Γιωργος π

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 750
  • Αγαπημένο ξύλο: Όλα αρκεί να παράγουν ήχο κ ομορφιά......
  • Αριθμός κατασκευών: 5
Απ: Laser για την κατασκευή φιγούρας
« Απάντηση #12 στις: Ιούνιος 27, 2020, 12:43:22 πμ »
Καλησπέρα παιδιά, σκέφτομαι να πάρω ένα cnc για να κόβω φιγουρες από  Καπλαμαδες, ασετοπαστα κτλ. Να κάνω σχέδια σε κολαντζες. Κτλ.
Απλά δεν ξέρω τι χρειάζομαι πραγματικά.....  cnc με λέιζερ ή cnc με ρουτερ;;; 
Αν ξέρει κάποιος ας με διαφωτίσει, όπως επίσης  αν έχει να μου προτείνει κάποιο οικονομικό μοντελο.
Ευχαριστώ εκ το προτέρων

mikerory

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 112
  • Αγαπημένο ξύλο: maple
  • Αριθμός κατασκευών: 7
  • Περιοχή: Εξάρχεια
Απ: Laser για την κατασκευή φιγούρας
« Απάντηση #13 στις: Ιούνιος 27, 2020, 10:32:20 μμ »
Χωρίς να έχω, αλλά απ' ότι έχω δει:

Για τις ίδιες τις φιγούρες από ασετόπαστα χρησιμοποιούν laser.

Αν θες να κάνεις με cnc και τα αυλάκια του ξύλου ώστε να δεχτούν τις φιγούρες, τότε θες router.
Μέτρα μία και κόψε δέκα

Tags: