Αποστολέας Θέμα: Overhead- Pin Router  (Αναγνώστηκε 310 φορές)

mikerory

• Jr. Member
  • **
  • Αγαπημένο ξύλο: maple
  • Αριθμός κατασκευών: 3
Overhead- Pin Router
« στις: Νοέμβριος 15, 2019, 03:11:16 μμ »
Από καιρό με γαργαλούσε η κατασκευή ενός pin router και όλα ξεκίνησαν όταν απόκτησα 2 ράγες με γραμμικούς οδηγούς.

Ο σκελετός είναι ένα "Π" από σύνθετο πεύκο (πολλές λωρίδες ενωμένες) που περίσεψε από μια κατασκευή κεραμοσκεπής, κάποια κομμάτια (με μπλε λαδομπογιά) από ένα πρέκι μιας μεγάλης πόρτας που έγινε αλουμινένια και κάμποσο κόντρα πλακέ σημύδας. Μετά τις πρώτες δοκιμές όπου είδα τζόγο στην πλαινή διεύθυνση, πρόσθεσα και οδηγούς τηλεσκοπικούς συρταριών και πλέον ο τζόγος εκμηδενίστηκε. Τώρα που το σκέφτομαι, θα μπορούσαν να μπουνε τέτοιοι οδηγοί στη θέση των γραμμικών με τις ράγες με ασύγκριτα μικρότερο κόστος. (4 ευρώ το ζευγάρι έναντι καμιάς 50αριάς).

Αφού κατασκευάστηκε το "βαγόνι" με λαμαρίνα 3 χιλιοστών στον πάτο και μπήκε το ρούτερ πάνω, ζυγίστηκε (περίπου 10 κιλά όλα μαζί) και μπήκαν αντίβαρα (2χ5 κιλά) στο πίσω μέρος ώστε να είναι ομαλή η κίνηση χωρίς μεγάλο έργο. Κάτι αντίστοιχο (χοντρά-χοντρά) με τη λειτουργεία των ασανσέρ. Τα αντίβαρα είναι μασίφ σωλήνες σίδερο οι οποίοι γνωρίζοντας το βάρος ανα μέτρο κόβονται στο επιθημητό μήκος (περί τα 30 εκ.), δένονται σε συρματόσχοινα (3χιλ) και προσαρμόζονται στην κατασκευή με ράουλα στις κατάλληλες θέσεις.

Το όλο σύστημα ήθελα να είναι κινούμενο με το πόδι ώστε να μπορώ να πιάνω το κομμάτι που δουλεύω και με τα 2 χέρια. Αφού δεν "αντέχουμε" προς το παρόν υδραυλικά συστήματα, κατασκευάστηκε "ποδοδιακόπτης" που στην ουσία είναι ένα κοντραπλακέ με μεντεσέδες που τραβάει μία γερή ντίζα ποδηλάτου με το περίβλημα-σωλήνα της. Ακινητοποιόντας τις άκρες του σωλήνα σε σταθερά σημεία, μία άκρη στο πόδι και μία στο μηχάνημα, έχω τη δυνατότητα να κουνάω τον ποδοδιακόπτη χωρίς να αλλάζει η διαδρομή της ντίζας. Με τα σωστά αντίβαρα (έκανα δοκιμές και με βάρη καταδύσεων και δεεεν) το πάτημα είναι απαλό και ομαλό χωρίς κλοτσήματα. Το μόνο θέμα που έχω είναι ότι δε μπορώ με το πόδι να ανεβάζω το ρούτερ όταν τελειώνει η δουλειά του και μέχρι να σκεφτώ κάτι (εγώ,εσείς... :o ) ανεβάζω όλο το "βαγόνι" με το χέρι.

Στο πάνω μέρος του βαγονιού έχω βάλει μια ντίζα η οποία στην ουσία είναι οδηγός βάθους για να μη σκάβω βαθύτερα απ'όσο πρέπει.

Τέλος η επιφάνεια εργασίας αλφαδιάστηκε με μαζοχιστική ακρίβεια ώστε να είναι εντελώς κάθετη στο κοπτικό του ρούτερ και κατασκευάστηκαν ένθετα κομμάτια με τους οδηγούς-pins από ντίζες ίδιας διαμέτου με τα κοπτικά που έχω. Μπορώ να παίξω με τις διαμέτρους και να βάλω χονδρότερο κοπτικό σε σχέση με τον οδηγό και να κάνω και κανάλια για binding. Κάποια στιγμή πρέπει να δοκιμάσω και αυτά τα spiral κοπτικά που βλέπω ότι χρησιμοποιούνται κατά κόρον στα cnc μηχανήματα. Λίγο αλμυρά βέβαια σε τιμή...

Στα του φινιρίσματος, φτιάχτηκε σκελετός με ρόδες βαρέως τύπου για να μετακινώ την κατασκευή και ένα προσάρτημα για να μπαίνει η σκούπα γιατί όπως όλοι ξέρουμε ρούτερ=λίγη σκονίτσα παραπάνω ;)

Μετά από πολλές δοκιμές και μικροδιορθώσεις έχω μείνει πολύ ικανοποιημένος με το αποτέλεσμα, η ακρίβειά του είναι φοβερή, καιρός να γίνει και καμιά κιθάρα να πιάσει και τόπο η δουλειά!

[ Invalid Attachment ]

mikerory

• Jr. Member
  • **
Απ: Overhead- Pin Router
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 15, 2019, 03:16:05 μμ »
Συνέχεια...

Μια πρόχειρη δοκιμή σε παλιό ξύλο κοπής

[ Invalid Attachment ]

Οποιαδήποτε σχόλια ή ιδέες για βελτιώσεις κόλπα κλπ είναι σούπερ ευπρόσδεκτα!!

Ιωσήφ Τορρένς

• Hero Member
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 15, 2019, 10:24:09 μμ »
Σε θαυμάζω για την κατασκευή σου

Ζηλεύω τον άνετο χώρο εργασίας που διαθέτεις

Καλή επιτυχία στο σκάψιμο για τα binding της κιθάρας που θέλεις να φτιάξεις

Μια χαζή παρατήρηση :

Βάλε αν θέλεις κάτω στα πόδια της κατασκευής ροδάκια με φρένο

ή φρόντισε με κάποιο ασφαλή τρόπο να έχεις το σύνολο αυτής της υποδομής ακίνητο !!!

όταν θα σκάβεις τα κανάλια για τα εξωτερικά φιλέτα σου τα binding .

Τίποτα δεν ισιώνει από μόνο του ... θέλει πολλή δουλειά ...
Να είστε όλοι καλά ! ... για να ισιώνετε τα "στραβά " ...

steliosguitar

• Moderator
  • Hero Member
  • ♪ Κλασική Κιθάρα ♪
  • Αριθμός κατασκευών: #51
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 15, 2019, 10:32:11 μμ »
 :-*
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα...
εκτος ισως απο δυο!

ΚαΠα

• Hero Member
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 16, 2019, 12:18:30 πμ »
Πολύ ωραία κατασκευή! Μπράβο για την υπομονή σου και το σχεδιασμό.

Βέβαια να πω και την αμαρτία μου, γνωρίζω τι κάνει ένα router αλλά για pin router δεν ξέρω τίποτα. Αν θέλεις μας δίνεις κάποιες παραπάνω πληροφορίες για τη χρησιμότητα του, κτλ.
Blog "ΕΛΛΗΝΕΣ ΟΡΓΑΝΟΠΟΙΟΙ" http://greekluthiers.wordpress.com/
Blog "ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣ ΟΡΓΑΝΟΠΟΙΟΣ" http://organopoios.wordpress.com/

Stergios_craftopia

• Sr. Member
  • Αγαπημένο ξύλο: Αυτο που εχω διαθεσιμο
  • Αριθμός κατασκευών: 5
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 16, 2019, 01:22:05 πμ »
Κι εγώ που νόμιζα ότι ξέρω λίγο-πολύ όλα τα μηχανήματα...
Pin router λοιπόν!

mikerory, σου βγάζω το καπέλο! Τέτοια κατασκευαστική γενναιότητα! Και τι παρουσίαση!
Μη χαθείς, περιμένουμε κι άλλα  {celebrate004}

mikerory

• Jr. Member
  • **
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 16, 2019, 10:28:39 πμ »
Το pin router είναι απ'ότι έχω καταλάβει κάτι σαν ο πρόγονος των cnc στη βιομηχανία ξύλου στα 50's. Φυσικά καμία σχέση με σιενσι, δεν υπάρχει τίποτα ηλεκτρονικό, όλα είναι τελείως χειροκίνητα, το μόνο κοινό είναι μάλλον ότι το ρούτερ είναι overhead, από πάνω δηλαδή. Πλέον απ'ότι βλέπω στο νετ 9 στους 10 κάτοχοι τέτοιου μηχανήματος είναι οργανοποιοί, συνήθως ηλεκτρικής κιθάρας. Τι κάνει λοιπόν?

Χωρίς το pin είναι ένα απλό ρούτερ σταθερό που μας επιτρέπει να κουνάμε με τα χέρια το κομμάτι και για παράδειγμα να το πλανίσουμε.

Οταν μπει το pin, το εργαλείο πλέον ακολουθεί πατρόν- templates χωρίς τη χρήση κοπτικών με ρουλεμάν. Το πατρόν κολιέται (με χαρτοταινία+CA) στην πίσω πλευρά, στην πλευρά του pin ,έτσι ώστε το κοπτικό να ακολουθεί πιστά το pin. Κολάς δηλαδή από πίσω το πατρόν με τους μαγνήτες και στους κόβει από μπροστά...
O τύπος εδώ τα εξηγεί, όχι κουτσά όπως εγώ, βέβαια αυτός χρησιμοποιεί vaccum αντί για χαρτοταινίες και γενικά είναι καρα-προχώ (!) καταστάσεις και αξίζει όλη η σειρά των βίντεο:

https://www.youtube.com/watch?v=QrAHqdO2WGs

Ιωσήφ γενικά δεν πολυκουνιέται με τη χρήση λόγω βάρους, αλλά περιμένω να βρω 2 ρόδες τέτοιες με φρένο να βάλω, αυτές είχα προς το παρόν,αυτές έβαλα...

« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 16, 2019, 10:41:03 πμ από mikerory »

kafes

• Jr. Member
  • **
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 17, 2019, 10:39:22 πμ »
 {celebrate004}

songless_bird

• Hero Member
  • Αγαπημένο ξύλο: Ειναι τρέλα η Cedrela
  • Αριθμός κατασκευών: Μία κουτσή κιθάρα
« Απάντηση #8 στις: Νοέμβριος 17, 2019, 05:14:29 μμ »
 Το είχα δει πριν χρόνια αλλά δεν έχω ρούτερ που να δέχεται τέτοιο κοπτικό όπως το μακιτα που έχεις , και από την άλλη μου φαίνεται επικίνδυνο.

https://youtu.be/rXQfB2GdKDk

Σίγουρα κάνει δουλειά όμως σε λεπτά .

Νάσος

• Hero Member
  • Αγαπημένο ξύλο: Παλίσανδρος / Bumbiga
  • Αριθμός κατασκευών: 9
« Απάντηση #9 στις: Νοέμβριος 18, 2019, 11:19:58 μμ »
Ωραίο αλλά μεγάλη κατασκευή που απαιτεί χώρο
Πρόσφατα απέκτησα και γω αυτό το θηριώδες makitta ακριβώς γι αυτό το λόγο, παίρνει κοπτικό 12mm ή και 1/2 in  και επειδή είναι 5,5 κιλά είναι πολύ σταθερό κάτι σαν τις παλιές μερσεντές ένα πράμα
Το δουλεύω ανάποδα σε πάγκο

mikerory

• Jr. Member
  • **
« Απάντηση #10 στις: Νοέμβριος 24, 2019, 12:05:49 πμ »
Νάσο,
 όντως είναι σκυλί το μακίτα, το μόνο θέμα του είναι ότι δε ρυθμίζονται οι στροφές, αλλά κατα τ'άλλα παίρνει ότι κοπτικό θες είτε μετρικά είτε ίντσες. Επίσης δε καταλαβαίνει από χτυπήματα και πτώσεις, εδώ και 2 χρόνια τουλάχιστον. Καμιά φορά μόνο μου ρίχνει την ασφάλεια και εδώ και στο προηγούμενο εργαστήριο. Μάλλον τραβάει πολύ ρεύμα κατά την εκκίνηση. Το έχεις και συ αυτό το θέμα?

Οσο για το χώρο του pin router, σίγουρα μπορεί να γίνει και πολύ πιο κόμπακτ, ακόμα και πάγκου. Εγώ είχα το περιθώριο και έβαλα μεγάλη επιφάνεια (1,10Χ60 αν θυμάμαι καλά). Γίνεται δουλειά και με πολύ μικρότερη επιφάνεια.

Songless_bird,
 δεν είναι ανάγκη να βάλεις το ίδιο κοπτικό, μπορείς να βάλεις ότι έχεις, ιδανικά σπιράλ. Οσο για την επικινδυνότητα, στα εσωτερικά τύπου μαγνήτες κλπ είναι απόλυτα ασφαλές, στα ξεγυρίσματα θέλει λίγο δουλειά να μάθει κανείς τη φορά του ρούτερ κ να κινεί το κομμάτι ανάλογα. Θα κάνω update όταν θα το χω δουλέψει και λίγο, ελπίζω να είμαι με τον ίδιο αριθμό δαχτύλων...