Αποστολέας Θέμα: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Σεπτέμβριος 2019  (Αναγνώστηκε 7168 φορές)

songless_bird

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 997
  • Αγαπημένο ξύλο: Ειναι τρέλα η Cedrela
  • Αριθμός κατασκευών: Μια καλή και μια κουτσή κιθάρα
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Σεπτέμβριος 2019
« Απάντηση #30 στις: Σεπτέμβριος 21, 2019, 02:34:19 μμ »
εγώ έχω μια "νοστιμιά"

 [ Invalid Attachment ]

κι άλλη μια

 [ Invalid Attachment ]

και τελευταία αυτό που μου κίνησε πολύ το ενδιαφέρον

 [ Invalid Attachment ]

είναι μια κλασική προέλευσης Ανατολικής Γερμανίας (αρκετά παλιά δηλαδή), καλύτερη απ' ό,τι φαίνεται με την πρώτη ματιά : κόντρα πλακέ σκάφος αλλά μασίφ καπάκι έλατο, κόντρα - αν και πήρε - στο μανίκ, μείωση ύψους ταστιέρας, γενικά έχει δουλίτσα πάνω της που δεν την βλέπεις στις κινέζικες.
Έχει βέβαια προβλήματα και μπήκε στον θάλαμο βασανιστηρίων, αλλά νομίζω ότι αξίζει τον κόπο.

αυτό που δεν έχω ξαναδεί είναι η διάταξη των καμαριών:
ένα λείπει σίγουρα, βρήκα τα ίχνη του με το κατασκοπευτικό μου εργαλείο  ;D
βλέποντας όμως το σχέδιο σκέφτηκα ότι ίσως να υπήρχε κι άλλο ενδιάμεσα (να "συμπληρώνει το κενό") αλλά δεν υπάρχουν ίχνη κόλλας μέσα στο καπάκι (όπως στο κόκκινο)

 [ Invalid Attachment ]

 [ Invalid Attachment ]

κάπου έχω ξαναδεί τέτοιο σχέδιο στο ιντερνετ - αλλά μόνο σαν σχηματική αναπαράσταση χωρίς λεπτομέρειες.
Έχουν οι κλασικοί μας φίλοι καμιάν ιδέα γι αυτό ?
Σαν σχέδιο είναι Rodriguez ή κάποια παραλλαγή Ramirez .
Πρέπει να λείπει και καμάρι κάτω από την τρύπα ... Και αν όπως το σχεδιασες είναι οπως βλέπουμε ένα καπάκι με λάμπα μέσα στη κιθάρα από μπροστά , τότε είναι ανάποδα... Δηλαδή για αριστερόχειρες.

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.143
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Σεπτέμβριος 2019
« Απάντηση #31 στις: Σεπτέμβριος 22, 2019, 07:40:47 πμ »
Δηλαδή για αριστερόχειρες

βλεποντας και το κοκκαλο του καβαλαρη οτι ειναι δεξιοχειρη

> είναι τόσο σημαντική η απόσταση (πάνω στο κόκκαλο, η Μι καντίνι από την Ρε π.χ. απέχουν ~ 3 εκ.
παιρνω την γνωστη μεγαλουτσικη λεκανη γεματη νερο, κ 2 πετρες, μια κοτρονα (6η χορδη) κ ενα πετραδακι μικρουλι (1η). τα πεταω μεσα απο μια κανονικη αποσταση (παιζω τη χορδη mf, δεν τα πεταω δυνατα δηλαδη παιζω fff ουτε απλα τη  ακουμπαω στην επιφανεια κ αφηνω να βουλιαξει, ppp)  και βλεπω οτι στη μεση το πετραδακι δεν φτανει ο κυμματισμος στην ακρη της λεκανης, εξασθενει. πλησιαζω στην ακρη της και βλεπω οτι προσκρουει και συνεχιζει προς τα πισω. στη μεγαλη πετρα αυτο γινεται απο παντου, αλλα οταν πλησιασω στην ακρη της λεκανης και οσο δυνατοτερα την πεταξω θα βγει το νερο απ εξω  .

> ο καβαλάρης δεν μεταδίδει σε όλο το μήκος του
ας πουμε οτι βαζουμε να επιπλευση ενα κομματι ξυλο η φελο, και στην ακρη του ριχνουμε την κοτρονα, αυτο θα βουλιαξει ολο και θα δημιουργηθει μεγαλος κυμματισμος.
στο πετραδακι αντιθετα, θα βουλιαξει η μια ακρη του (κοιλαδα) και θα ανασηκωθει απο την αλλη (ορος) οποτε οσο παμε στην ακρη , αλλαζουμε την θεση υπαρχει χρονικη καθυστερηση στο πως θα πεσει η πλατφορμα. αλλο παραδειγμα παμε στο λιμανακι και παταμε με δυναμη στη πλωτη προβλητα, ο κυμματισμος ειναι στο σημειο που βουλιαζει περισσοτερο τα αλλα επονται.

το προβλημαοπως βλεπουμε ειναι η 1η χορδη και εκει πασχουν οι κιθαρες στις υψηλες συχνοτητες.

τωρα βαζουμε πανω στην επιφανεια του νερου ενα φραγματακι (καμαρι) να επιπλεει η 2 καλυτερα, στο σχημα V.
ριχνουμε το χαλικακι λιγο πιο κοντα στη γωνια , και βλεπουμε οτι οσο παει προς τη γωνια το μετωπο του κυμματος αυτο κ δεν σβηνει λογο εμποδιου αλλα και διαθλαται, συνεχιζει να ταξιδευει προς μεγαλυτερο χρονο (t) . βαζουμε τα φραγματακια αναποδα σε σχημα Λ και ριχνουμε το πετραδακι στ κατω μερος του μακρυα απο τη γωνια . βλεπουμε οτι το κυμμα δεν φτανει ποτε στη αλλη ακρη, η εξξασθενει οταν ταξιδευει στο ανοιγμα. αυτο επιδεινωνεται οταν τη ριχνουμε πιο απαλα η μικρτερη αποσταση (παιζουμε πιο σιγανα).

>οπλισμός είναι κυρίως συμμετρικός
υπαρχουν 2 σχολες, 50-50 ειναι σχεδον , οταν ειναι συμμετρικα τα καμαρωματα βοηθουνται απο τισ χορδες οπου δεν ειναι σκετο ναυλον αλλα βαζουν τιτανιλ η ακομη καλυτερα καρμπον. (πιο λεπτες με μεγαλυτερη ταση πιο σκληρες ταξιδευει γρηγοροτερα το κυμμα πανω στη χορδη με αποτελεσμα μια φωτεινοτητα-διαυγεια-καθαροτητα ) χανεις ομως σε ηχοχρωμα

>αν ήταν στιβαρή η αντίθετη περιοχή
ειναι ακομη χειροτερα τα πραγματα, οπως στην εν λογω κιθαρα , στα καντινια πεφτει το βαρος που αυτα πρεπει να ελθουν σε ισσοροπια με τα μπασσα οπου δεν εχουμε εκει προβληματα.
παντα πρεπει να σκεφτομαστε την λεκανη με το νερο και τα κυμματακια που δημιουργουνται απο τις πετρες οταν σκεφτομαστε τετοια πραγματα. https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9A%CF%8D%CE%BC%CE%B1

επισης οι ακτινες παιζουν ρολο κια στη στιβαροτητα αλλα και την διαδοση-διαχειση , καμια αλλη φορα...
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

Γιάννης Καραβασίλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 999
  • Αγαπημένο ξύλο: Μουριά
  • Αριθμός κατασκευών: 6
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Σεπτέμβριος 2019
« Απάντηση #32 στις: Σεπτέμβριος 22, 2019, 05:02:21 μμ »
Στέλιο είναι απ τις λίγες φορές  που διαβάζοντας κάτι, προβληματίστηκα κι άρχισα να κατανοώ πράγματα καλύτερα για καβαλάρηδες και καμάρια σε σχέση με τις χορδές και το τελικό αποτέλεσμα. Να είσαι καλά...!!!

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.143
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Σεπτέμβριος 2019
« Απάντηση #33 στις: Σεπτέμβριος 22, 2019, 10:45:12 μμ »
 {celebrate015}
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

Γιάννης Καραβασίλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 999
  • Αγαπημένο ξύλο: Μουριά
  • Αριθμός κατασκευών: 6
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Σεπτέμβριος 2019
« Απάντηση #34 στις: Σεπτέμβριος 22, 2019, 10:51:58 μμ »
Είσαι όλα τα λεφτά....!!!!! Να είσαι καλά γέλασα πολύ...!!!! Στην έκθεση να κάνουμε το λογαριασμό.... ;) {celebrate012}

Λάμπρος Σταυρίδης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.474
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Σεπτέμβριος 2019
« Απάντηση #35 στις: Σεπτέμβριος 23, 2019, 09:34:33 πμ »
Ἐσεῖς οἱ κιθαροποιοί , ἔχετε ἀναγάγει πιά τήν ὀργανοποιϊα σέ ἐπιστήμη!!!
Ἔχω μείνει μ' ἀνοιχτό τό στόμα.........Τί ταμπουράδες καί τί μπουζούκια........

Ιωσήφ Τορρένς

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.207
  • Αριθμός κατασκευών: Λίγα πράματα
  • Περιοχή: Αθήνα Κυψέλη
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Σεπτέμβριος 2019
« Απάντηση #36 στις: Σεπτέμβριος 23, 2019, 10:22:55 πμ »
Ἐσεῖς οἱ κιθαροποιοί , ἔχετε ἀναγάγει πιά τήν ὀργανοποιϊα σέ ἐπιστήμη!!!
Ἔχω μείνει μ' ἀνοιχτό τό στόμα.........Τί ταμπουράδες καί τί μπουζούκια........

Φίλε μου , νομίζω ότι η κιθάρα , τουλάχιστον όπως καθιερώθηκε , αντανακλά τον ορθολογισμό και την επιστημοσύνη της Δύσης ...

ενώ οι ταμπουράδες και τα μπουζούκια έχουν κάτι από τη λαϊκή σοφία της Ανατολής !

Για μένα , σεβαστές και οι δυο προσεγγίσεις ...
Τίποτα δεν ισιώνει από μόνο του ... θέλει πολλή δουλειά ...
Να είστε όλοι καλά ! ... για να ισιώνετε τα "στραβά " ...

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Σεπτέμβριος 2019
« Απάντηση #37 στις: Σεπτέμβριος 23, 2019, 10:31:22 πμ »
παντα πρεπει να σκεφτομαστε την λεκανη με το νερο και τα κυμματακια που δημιουργουνται απο τις πετρες οταν σκεφτομαστε τετοια πραγματα.


μάστορα η λεκάνη περιλαμβάνεται ή είναι έξτρα ?






Φίλε μου , νομίζω ότι η κιθάρα , τουλάχιστον όπως καθιερώθηκε , αντανακλά τον ορθολογισμό και την επιστημοσύνη της Δύσης ...
ενώ οι ταμπουράδες και τα μπουζούκια έχουν κάτι από τη λαϊκή σοφία της Ανατολής !
Για μένα , σεβαστές και οι δυο προσεγγίσεις ...


γειά σου Ιωσήφ φιλόσοφε

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 6.116
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Σεπτέμβριος 2019
« Απάντηση #38 στις: Σεπτέμβριος 23, 2019, 03:22:32 μμ »
Ἐσεῖς οἱ κιθαροποιοί , ἔχετε ἀναγάγει πιά τήν ὀργανοποιϊα σέ ἐπιστήμη!!!
Ἔχω μείνει μ' ἀνοιχτό τό στόμα.........Τί ταμπουράδες καί τί μπουζούκια........


ναι οκ κι εγω το ιδιο λεω αλλα οι κιθαροποιοι βρηκαν πεδιο ελευθερο σε σχεδια, μυστικα, tips , αρθρα ολοκληρα.Εμεις οι κακομοιρηδες πηγαιναμε στα οργανοποιοια και ζηταγαμε 4 φιλετα ...για το γυρω γυρω μωρε........και φευγοντας ο μαστορας να τα φερει κλεβαμε ( με τα ματια )τον τροπο  ενωσης του μανικου.Εγω τουλαχιστον ετσι εφτιαξα την πρωτη φορα.Ε..............και μετα ηρθε στη ζωη ολων ο Ανδρεου ο Μητσος με τα βιντεακια του..............................RESPECT!!!!!!!!!!!
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

Γιάννης Καραβασίλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 999
  • Αγαπημένο ξύλο: Μουριά
  • Αριθμός κατασκευών: 6
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Σεπτέμβριος 2019
« Απάντηση #39 στις: Σεπτέμβριος 23, 2019, 04:28:00 μμ »
Ἐσεῖς οἱ κιθαροποιοί , ἔχετε ἀναγάγει πιά τήν ὀργανοποιϊα σέ ἐπιστήμη!!!
Ἔχω μείνει μ' ἀνοιχτό τό στόμα.........Τί ταμπουράδες καί τί μπουζούκια........


ναι οκ κι εγω το ιδιο λεω αλλα οι κιθαροποιοι βρηκαν πεδιο ελευθερο σε σχεδια, μυστικα, tips , αρθρα ολοκληρα.Εμεις οι κακομοιρηδες πηγαιναμε στα οργανοποιοια και ζηταγαμε 4 φιλετα ...για το γυρω γυρω μωρε........και φευγοντας ο μαστορας να τα φερει κλεβαμε ( με τα ματια )τον τροπο  ενωσης του μανικου.Εγω τουλαχιστον ετσι εφτιαξα την πρωτη φορα.Ε..............και μετα ηρθε στη ζωη ολων ο Ανδρεου ο Μητσος με τα βιντεακια του..............................RESPECT!!!!!!!!!!!

Πέστα ρε Κώστα...!!! RESPECT πολλές φορές κι ας μην τον έχω γνωρίσει αυτόν τον άνθρωπο. Εύχομαι κάποια στιγμή να τον ανταμώσουμε κι εμείς οι νεότεροι.

Γρηγόρης Μαυρακης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.452
  • Αγαπημένο ξύλο: Ινδικος παλισανδρος
  • Αριθμός κατασκευών: Καμμια
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Σεπτέμβριος 2019
« Απάντηση #40 στις: Σεπτέμβριος 24, 2019, 11:55:47 μμ »
Έφτιαξα μια πατέντα αντιγραφή από τον songless bird ώστε να ανοίγω τέλεια αυλάκια για τα φιλέτα.
Σε ευχαριστώ πολύ Δημήτρη για τις πληροφορίες κατασκευής..


songless_bird

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 997
  • Αγαπημένο ξύλο: Ειναι τρέλα η Cedrela
  • Αριθμός κατασκευών: Μια καλή και μια κουτσή κιθάρα
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Σεπτέμβριος 2019
« Απάντηση #41 στις: Σεπτέμβριος 24, 2019, 11:59:20 μμ »
Παρακαλώ. Αν την έκανες την δουλειά σου τότε πέτυχα τον σκοπό μου .

Γρηγόρης Μαυρακης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.452
  • Αγαπημένο ξύλο: Ινδικος παλισανδρος
  • Αριθμός κατασκευών: Καμμια
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Σεπτέμβριος 2019
« Απάντηση #42 στις: Σεπτέμβριος 25, 2019, 12:48:02 πμ »
Να σου πω την αλήθεια πριν δύο ώρες τελείωσα την πατέντα.. Δεν έχω κόψει ακόμη.. θέλω να πάρω ένα καινούργιο ποιοτικό κοπτικο..Ότι έχω μέχρι τώρα είναι φθηνά και πολυχρησιμοποιημενα..ας πάρω ένα νέο γιατί καραδοκεί...

George45

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 806
  • Αγαπημένο ξύλο: ολα!!
  • Αριθμός κατασκευών: MIA
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Σεπτέμβριος 2019
« Απάντηση #43 στις: Σεπτέμβριος 25, 2019, 04:55:59 μμ »
Μπράβό γρήγόρή πόλύ σπέσίάλ δόύλέίά!!!!!!!!!!!
https://youtu.be/stt61OJYFgg
https://youtu.be/-SLGgMGy-7E
Σήμέρά έφτίάξά ένά κάλόύπί μέ τήν χόρήγίά τόύ φίλόύ Γίάννή κάράβάσίλή έύχάρίστώ πόλύ!!!!!!
Κάί δύό βίντέάκίά άπό τήν πλάνή κάί τήν κόρδέλίτσά πόύ πήρά

songless_bird

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 997
  • Αγαπημένο ξύλο: Ειναι τρέλα η Cedrela
  • Αριθμός κατασκευών: Μια καλή και μια κουτσή κιθάρα
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Σεπτέμβριος 2019
« Απάντηση #44 στις: Σεπτέμβριος 25, 2019, 08:28:09 μμ »
Αυτή η einhell ποια είναι ; Πρέπει να είναι παλιό μοντελο . Η μικρή που έχω δει στα 120€ έχει πλαστικό οδηγό επάνω...

Tags: