Αποστολέας Θέμα: Βάση – αιώρα για το κάρφωμα των τάστων  (Αναγνώστηκε 492 φορές)

Stergios_craftopia

• Sr. Member
  • Αγαπημένο ξύλο: Αυτο που εχω διαθεσιμο
  • Αριθμός κατασκευών: 4
Απ: Βάση – αιώρα για το κάρφωμα των τάστων
« Απάντηση #15 στις: Ιούλιος 28, 2019, 10:49:16 μμ »
Προτίμησα τα Jescar παρ’ όλο που είναι πιο ακριβά για τους εξής λόγους:
•   Είναι πιο ανθεκτικά (200 βαθμοί σκληρότητας στην κλίμακα Vickers ενώ τα Hosco εχουν 175)
•   έχουν πιο κοντό ποδαρικό (tang) και επιτρέπουν περισσότερη ελευθερία στη διαμόρφωση του έβενου της ταστιέρας κατά το σετάπ (που μ’ αυτή τη διαμόρφωση ρηχαίνουν τα αυλάκια για τα τάστα εδώ κι εκεί και θέλω να είμαι σίγουρος ότι το ποδαρικό θα εξακολουθήσει να χωράει)
•   Και τέλος γιατί …είναι Jescar!   
Καλή φήμη έχουν και τα τάστα Sintoms (από Λευκορωσία!). Τα χρησιμοποίησα μια φορά και δεν είχα κανένα παράπονο.
Δεν ισχυρίζομαι ότι έχω βρει το άγιο δισκοπότηρο, απλώς έχω πια συμβιβαστεί με τις μανίες μου  ;D.

Χωρίς ακόμη να έχω φτιάξει κιθάρα, κάνοντας αλλαγές τάστων έχω παρατηρήσει ότι για νορμάλ ακουστική κιθάρα μια κορώνα με φάρδος 2,4 και ύψος τουλάχιστον 1,2 χιλιοστά ταιριάζει μια χαρά. Για κιθάρες με μικρότερη κλίμακα θα μπορούσα να φανταστώ και στενότερη κορώνα όπως 2,2 ή ακόμη και 2 χιλιοστά. Το περισσότερο ύψος στη κορώνα (μέχρι και πάνω από 1,5 χιλιοστό) δίνει μεν μακροζωία και ελευθερία για πιο «δημιουργικό» τρίψιμο στο σεταπ αλλά κάποιος που πατάει δυνατά σε τάστα με ψηλή κορώνα φαντάζομαι ότι μπορεί να προκαλέσει και φαλτσαρίματα.
Για την αγορά τάστων με καλή διάρκεια ζωής, λέγεται ότι ένας καλός γενικός κανόνας είναι η περιεκτικότητα του κράματος σε Νικέλιο να είναι 18% (και όχι 12%).
Καλή φήμη έχουν και τα τάστα Sintoms (από Λευκορωσία!). Τα χρησιμοποίησα μια φορά και δεν είχα κανένα παράπονο.

Πάλι σεντόνι έγραψα  :D. Ενδεικτικό μάλλον της προσπάθειας μου να αναπληρώσω την έλλειψη εμπειρίας με μπλα-μπλα…