Αποστολέας Θέμα: Βάση – αιώρα για το κάρφωμα των τάστων  (Αναγνώστηκε 1284 φορές)

Stergios_craftopia

• Sr. Member
  • Αγαπημένο ξύλο: Αυτο που εχω διαθεσιμο
  • Αριθμός κατασκευών: 5
Βάση – αιώρα για το κάρφωμα των τάστων
« στις: Ιούλιος 18, 2019, 05:36:12 μμ »
Με βολεύει να καρφώνω τα τάστα με σφυράκι, κι έτσι χρειάζoμαι μια βάση που να υποστηρίζει αυτό το κάρφωμα. Δοκίμασα διάφορες λύσεις στο παρελθόν που όμως δεν έπεισαν.

Στην προσπάθειά για μια καλή λύση, επιχείρησα να προσδιορίσω το πρόβλημα…

Αυτή λοιπόν η βάση θα έπρεπε
•   να είναι σχετικά σταθερή και να μη μετακινείται λίγο-λίγο με τα χτυπήματα,
•   να έχει κάτι σαν "μαξιλάρι" ώστε χτυπώντας επάνω να μη πληγώνεται το μάνικο από κάτω,
•   να προσαρμόζεται η γωνία της προοδευτικά καθώς εξελίσσεται στην ταστιέρα το κάρφωμα των τάστων.

Προέκυψε τελικά κάτι σαν μια αιώρα επενδεδυμένη μ' ένα λεπτό στρώμα φελλού, αναρτημένη σε ατσάλινο άξονα 8 χιλιοστών. Εδράζεται σε μια βάση που μπορεί να τη "δαγκάσει" η μέγγενη.

Stergios_craftopia

• Sr. Member
Απ: Βάση – αιώρα για το κάρφωμα των τάστων
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 18, 2019, 05:39:00 μμ »
Χθες το δοκίμασα και πήγε σαν τον άνεμο   {celebrate005}

[ Invalid Attachment ]
Με την ευκαιρία, να πω ότι το σφυράκι που κατέληξα να χρησιμοποιώ για τη δουλειά είναι "dead blow hammer" περίπου 250 γραμμαρίων, απ' αυτά που έχουν μέσα τους αιωρούμενα βαρίδια και αυξάνουν το εφέ του χτυπήματος (όπως π.χ. αυτό https://www.amazon.co.uk/Wiha-80060-Recoil-Soft-Faced-Multi-Colour/dp/B000T9Y0B2?th=1).

Έχω ήδη χρησιμοποιήσει διαφόρων ειδών σφυράκια. Είχα φτιάξει κι ένα χειροποίητο με ορειχάλκινο κεφάλι για να μη πληγώνει υποτίθεται τα τάστα... Το σφυρί τύπου dead blow είναι αποτελεσματικότερο με διαφορά! Απαιτούνται ελαφρύτερα χτυπήματα με αποτέλεσμα ατραυμάτιστα τάστα και βέβαια ηπιότερο σοκ στο όργανο.

Γιωργος π

• Sr. Member
  • Αγαπημένο ξύλο: Όλα αρκεί να παράγουν ήχο κ ομορφιά......
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 18, 2019, 09:27:54 μμ »
Καλή μαγκιά Στέργιο,    ότι και να κάνεις εκτός από όμορφο,  είναι
Και  πολύ καλά μελετημένο.   Συγχαρητήρια,   

Ταστα  με δόντια χρησιμοποιείς;;

Stergios_craftopia

• Sr. Member
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 18, 2019, 10:11:09 μμ »
Ευχαριστώ Γιώργο!
Ναι, έχω συνηθίσει να βάζω τάστα με δόντια.

Γιάννης Καραβασίλης

• Sr. Member
  • Αγαπημένο ξύλο: Μουριά
  • Αριθμός κατασκευών: 6
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 18, 2019, 10:55:58 μμ »
Στέργιο καλησπέρα. Για να είμαι ειλικρινής χρησιμοποιούσα σφυράκι(α) παρόμοιο(α)...είχα πάρει 3 διαφορετικά, μέχρι πριν 3-4 μήνες. Δεν είχα όμως με μικροσφαιρίδια σαν το δικό σου. Στο σετάρισμα όμως αντιμετώπιζα θέματα και έφταιγε ότι τα τάστα δεν ήταν όλα ομοιόμορφα καρφωμένα. Με το μάτι δεν φαίνονταν το πρόβλημα αλλά υπήρχε και όταν έρχονταν η ώρα να ελέγξω την ευθυγράμμιση καταλάβαινα ότι έπρεπε να αφήσω το σφυράκι στην άκρη , ακούγοντας και τους εμπειρότερους εδώ μέσα (ΖΑΡΚΑΔΑΣ) που περιέγραφαν την εμπειρία τους στο πέρασμα των τάστων με πρέσα. Προχθές άλλαξα τάστα σε ένα τρίχορδο με το πρεσάκι που έχω πλέον και ειλικρινά δεν χρειάστηκε να κάνω τίποτα παραπέρα...ούτε τρίψιμο , ούτε ευθυγράμμιση ...τίποτα...!!!! (πρώτη φορά βέβαια συνέβη αυτό...στα προηγούμενα όλο και κάτι διορθώσεις χρειάζονταν). Στα γράφω αυτά φίλε Στέργιο επειδή εσύ το έχεις με τα jig  γενικότερα και με τις ιδιοκατασκευές.  Δες εδώ που είχα πάρει το πρεσάκι....κι αν πιστεύεις ότι αξίζει...αντέγραψε το... https://www.guitarbuilding.solutions/product-page/guitar-fret-press-includes-6-cauls . Και βλέποντας αυτό που έφτιαξες....πιστεύω ότι θα ήταν ο τέλειος συνδυασμός με αυτό που σου προτείνω (στα λόγια όλα αυτά βέβαια.... ;))
Καλή συνέχεια με το 4ο ....Περιμένουμε ...!!!!

Stergios_craftopia

• Sr. Member
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 19, 2019, 10:52:29 πμ »
Γιάννη με βάζεις σε σκέψεις και πειρασμούς! Εκεί που νόμιζα ότι έχω βάλει τα θηρία στα κλουβιά τους να πάλι ξεπετάγεται ένα!

Για να είμαι ειλικρινής, έχω ένα σετάκι με εμβολο και cauls. Τα είχα προμηθευτεί παλιά με την ευκαιρία αλλαγής τάστων σε κιθάρα https://www.flickr.com/photos/93492355@N05/albums/72157693934596115/with/26651100998/.

[ Invalid Attachment ]
Τα είχα προσαρμόσει σε ένα σφικτήρα και έκανα τη δουλειά αλλά δεν έμεινα και τόσο ευχαριστημένος εξ αιτίας της μεγάλης καθυστέρησης που απαιτούσε, ίσως μάλλον γιατί το σύστημα παρουσίαζε ασάφεια.  Ίσως να έφταιγα και γώ που δεν του πήρα τον αέρα, ήμουνα μάλλον αγχωμένος και η κιθάρα ήταν ακριβή.

Τώρα μ' αυτά που μου λες αποκτάω καινούργια οπτική και θα το "βασανίσω" το θέμα μέχρι να χρειαστεί να ξαναβάλω τάστα…

Σ' ευχαριστώ για την ιδέα!

Γιάννης Καραβασίλης

• Sr. Member
« Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 19, 2019, 06:13:47 μμ »
Φίλε Στέργιο κι εγώ είχα και έχω αυτές τις μεγάλες πρέσες που πουλάνε και δεν την χρησιμοποίησα ούτε μία φορά... https://guitarsandwoods.com/fret-arbor-press.html   
Την έχω στην άκρη και την βλέπω. Αυτό το μικρό πρεσάκι όμως με βόλεψε...Είμαι σίγουρος ότι άνθρωποι σαν εσένα μπορούν να το εξελίξουν το θέμα. Καλή συνέχεια.

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

• Hero Member
« Απάντηση #7 στις: Ιούλιος 19, 2019, 08:58:13 μμ »
εγω αλλο θα ρωτησω..................πως καρφωνεις ταστα με δοντι εκει κοντα στην τρυπα ρε Στεργιο? {music012}
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

Stergios_craftopia

• Sr. Member
« Απάντηση #8 στις: Ιούλιος 19, 2019, 11:37:27 μμ »
...πως καρφωνεις ταστα με δοντι εκει κοντα στην τρυπα ρε Στεργιο? {music012}
Η απάντηση είναι ότι χρησιμοποιώ ένα …jig (και πάλι!)
Αντιγραφή αυτή τη φορά από τον «Κουρέα τάστων» που διαθέτει ο γνωστός  οίκος: https://www.stewmac.com/Luthier_Tools/Tools_by_Job/Tools_for_Fretting/Pullers_nippers_sizing/Fret_Barber.html

Αφού έχεις ρυθμίσει το διάκενο που αφήνουν τα δύο κομμάτια λίμας, γραπώνεις την άκρη του τάστου με μια πένσα και το τραβάς  αναγκάζοντάς το να περάσει μέσα από τις «συμπληγάδες».

Για να κρατηθεί το πόδι του τάστου (tang) σταθερά μέσα στο διάκενο αλλά και για να μην ανάψει το δάχτυλο χρησιμοποιώ ένα κομμάτι δέρμα.

[ Invalid Attachment ]

Όταν είμαι 5-6 τάστα πριν την τρύπα αρχίζω λοιπόν και κουρεύω τα δόντια από το ταστόσυρμα. Στην αρχή ένα ελαφρό πέρασμα, στο επόμενο ένα δεύτερο πέρασμα, μετά λίγο κλείσιμο και ακόμη ένα πέρασμα, κλπ. Στα δύο τελευταία τάστα όπου η ταστιέρα είναι  στον αέρα, το κούρεμα των δοντιών είναι πλέον τόσο, που για το ελαφρό πλέον κάρφωμα αρκεί ένας μικρός κόντρα τάκος από κάτω που τον κρατάω με το χέρι. Σ’ αυτά τα δύο τελευταία τάστα βάζω και μια σταγόνα κυανοακρυλική στις δυο άκρες τους.

50 Ευρώ! {celebrate015} (Η ταρίφα είναι του Στέλιου, αν σου φαίνεται ακριβά να παραπονεθείς σ’ αυτόν)

Γιάννης Καραβασίλης

• Sr. Member
« Απάντηση #9 στις: Ιούλιος 20, 2019, 12:29:47 πμ »
Μπράβο ρε φίλε Στέργιο...!!!! Χωρίς υπερβολή είσαι ο άνθρωπος της αναλυτικής παρουσίασης....Για κάθε τι , είσαι απόλυτα σαφής. Να είσαι καλά.
Εγώ πάντως μετά το δεύτερο μπουζούκι ...και χωρίς να χρησιμοποιήσω όλα αυτά τα βοηθήματα (που τότε ήταν τελείως άγνωστα στο μυαλό μου) επειδή φοβόμουν την πιθανή ζημιά που θα κάνω με το χτύπημα να καρφώσω τα τάστα....αποφάσισα και τα βάζω στην ταστιέρα μετά το 17ο , πριν την κολλήσω στο μανίκι.

steliosguitar

• Moderator
  • Hero Member
  • ♪ Κλασική Κιθάρα ♪
  • Αριθμός κατασκευών: #51
« Απάντηση #10 στις: Ιούλιος 21, 2019, 12:21:42 μμ »
50 Ευρώ!
{celebrate015} {celebrate015}

...spesiale........... αυτα ειναι ζιγκ, τα δικα μας τα φυλαμε για το τζακι, χειμωνας ερχεται.......  ;D
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα...
εκτος ισως απο δυο!

Νάσος

• Hero Member
  • Αγαπημένο ξύλο: Παλίσανδρος / Bumbiga
  • Αριθμός κατασκευών: 9
« Απάντηση #11 στις: Ιούλιος 23, 2019, 07:13:35 πμ »
Καλημέρα έχω καταργήσει το κάρφωμα των τάστων γιατί μπαίνουν ανομοιόμορφα, αν κτυπήσεις λίγο παραπάνω κάπου σηκώνεται και κάπου βυθίζεται , χρησιμοποιώ πρέσα και τα Τάστα μπαίνουν σταθερά και ομοιόμορφα,  έτσι μετά το λιμάρισμα από πάνω ειναι το ελάχιστο
Επίσης αν χρήσιμοποιήσω σφυράκι δεν κτυπάω  απ ευθείας το Τάστο αλλά χρησιμοποιώ το jig της Πρέσας και μπαίνει ομοιόμορφα
Στα σημεία που δεν υπάρχει στήριξη κάτω από την ταστιέρα βάζω  από κάτω ένα κομμάτι σίδερο αντί για τάκο που με το βάρος του λόγω αδράνειας δίνει καλύτερη στήριξη και δεν κινδυνεύεις να ακούσεις κρακ από το καπάκι ;)

Stergios_craftopia

• Sr. Member
« Απάντηση #12 στις: Ιούλιος 23, 2019, 10:23:21 πμ »
αν χρήσιμοποιήσω σφυράκι δεν κτυπάω  απ ευθείας το Τάστο αλλά χρησιμοποιώ το jig της Πρέσας και μπαίνει ομοιόμορφα
Στα σημεία που δεν υπάρχει στήριξη κάτω από την ταστιέρα βάζω  από κάτω ένα κομμάτι σίδερο αντί για τάκο που με το βάρος του λόγω αδράνειας δίνει καλύτερη στήριξη
Νάσο, κρατάω σημειώσεις...
Ευχαριστούμε για τα τιπς!

Μάνος Τουρπάλης

• Hero Member
  • Αριθμός κατασκευών: -
« Απάντηση #13 στις: Ιούλιος 26, 2019, 04:37:41 μμ »
Stergios τι τάστα χρησιμοποίησες για τα μπουζούκια (κορώνα, ύψος και πλάτος) και τι θα προτιμούσες σε κιθάρα ?

Stergios_craftopia

• Sr. Member
« Απάντηση #14 στις: Ιούλιος 28, 2019, 10:47:59 μμ »
Στα δυο πρώτα μπουζούκια χρησιμοποίησα τάστα Hosco HF-S2 (από dimizparts) http://dimizparts.gr/%CE%9A%CE%91%CE%A4%CE%97%CE%93%CE%9F%CE%A1%CE%99%CE%91-%CE%9A%CE%99%CE%98%CE%91%CE%A1%CE%91-%CE%91%CE%9A%CE%9F%CE%A5%CE%A3%CE%A4%CE%99%CE%9A%CE%97/%CF%84%CE%AC%CF%83%CF%84%CE%B1-hosco-fretwire-hfs2-10053.
Γι’ αυτά έσκαψα αυλάκια 0,5 χιλιοστά. Μπήκαν κάπως σφιχτά*.

Από το 3ο  μπουζούκι και μετά άρχισα να βάζω Jescar 43080 από (ebay) https://www.befr.ebay.be/itm/Jescar-FL43080-2-Flat-Fretwire-Nickel-Silver/123297455120?ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT&_trksid=p2057872.m2749.l2649.
Γι’ αυτά έσκαψα αυλάκια 0,6 χιλιοστά και μπήκαν με λιγότερο ζόρι χωρίς όμως να δημιουργούν καμμία ανησυχία ότι θα παραμείνουν στη θέση τους.

* Σημειώνω ότι οι ταστιέρες που έχω δουλέψει μέχρι τώρα ήταν από έβενο. Άλλα ξύλα πιο μαλακά ενδεχομένως ν’ αντιδρούν διαφορετικά στο σφήνωμα των τάστων…