Αποστολέας Θέμα: Χάραξη ταστιερας  (Αναγνώστηκε 9208 φορές)

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.285
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Χάραξη ταστιερας
« Απάντηση #15 στις: Μάιος 29, 2019, 12:11:19 μμ »
Ειμε κάπως διστακτικός αλλά Στο Μιτσιγκαν που ειμε έχει τρομερή υγρασεια και απότομη αλλαγή καιρού τα όργανα τρελένονται.

εμ, νάτο, είχα δει και το σχέδιο στην πρώτη φωτογραφία (μάλλον σ' εμένα αναφέρεται ο john 2004), την βάση του ρούτερ, τα φις (110V) από τα μηχανήματα...

Με το κελεμπεκι στα τρία Σημεία του μανικιού...
εντύπωση μου κάνει η μέτρηση στην ένωση. Εγώ ό,τι έχω μετρήσει είναι στα 20 χιλιοστά - και χωρίς προσθήκη εννοειται.


Εινε 10 χιλιοστά στη χορδιερα και 8 χιλιοστά
Στο σημείο του καβαλάρη,Οπότε προσθέτοντας τα τάστα και την απόσταση της χορδής από το ταστο μάλλον 12 χιλιοστά καβαλάρης ;;

ναι κάπου εκεί θα είναι (η μέτρηση είναι με την ταστιέρα επάνω χωρίς τάστα, σωστά ? )... κι αν βάλεις βέργα έχεις πολύ άνεση στο ύψος

Τι γνώμη έχετε ρε παιδιά για τη βέργα .. συγνώμη δηλαδή δεν θέλω να ξεκινήσω άλλο θέμα γιατί το έχω δει σε πολλές αναρτήσεις και υπάρχει διχασμός πάνω σ αυτό .. πάντως εδώ που ειμε έχω τουλάχιστον 4 επιλογες και η πιο ακριβή εινε  $ 22 ..τι νομίζετε ;;


Δικό σου είναι το θέμα, τι να ξεκινήσεις άλλο, ό,τι θες γράψε  ;D ....

......
Περί βέργας : δεν έχω μεγάλη εμπειρία σε μπουζούκια (σε κιθάρες βάζω εδώ και καιρό), αλλά μόλις έβαλα τις πρώτες δύο σε τρίχορδα...
αν ανέχεσαι την διαφορά βάρους, η γνώμη μου είναι να την βάλεις. Θα γλυτώσεις απ' όλα αυτά και το σετάρισμα γίνεται για πλάκα - αυτό σου έλεγα παραπάνω για το ύψος του καβαλάρη.
Πράγματι βαραίνει κάπως το μανίκι. Εμένα δεν μ' ενοχλεί αλλά κάποιοι φίλοι που τους τάδωσα για δοκιμή το βρήκαν ενοχλητικό (οι δύο στους τέσσερεις, οι άλλοι δύο δεν το κατάλαβαν καν).
.......
Αν μπορώ να σου μεταφέρω λίγη από την εμπειρία μου (κι εγώ ψάχνομαι με την τοποθέτηση και ρώτησα διάφορους, αλλά συμπέρασμα έβγαλα κυρίως από τους κατασκευαστές κιθάρας ακουστικής και ηλεκτρικής), εβαλα δύο βέργες, διαφορετικού μήκους και με λίγο διαφορετική θέση. Και οι δύο διπλής ενέργειας, με τη ρύθμιση μέσα από την τρύπα.

Τα θέματα που με απασχόλησαν εμένα  :
1) μήκος
2) πόσο να "περισσεύει" από τον τάκο η υποδοχή του άλλεν.

Για το πρώτο (1) υπάρχει ένας γενικός άτυπος "κανόνας" : να φτάνει "στο 1,5 διάστημα", δηλαδή ανάμεσα 1ο και 2ο τάστο, περίπου 6 εκ. πριν από το μαξιλάρι.
Για το δεύτερο (2) οι απόψεις διίστανται: οι πιο πολλοί πιστεύουν ότι είναι πιο ασφαλές να "ενσωματώνεται" μέσα στο ξύλο (μανίκι + τάκος) το πλήρες μήκος, συμπεριλαμβανομένης της υποδοχής (το "βαρελάκι" του άλεν). Από την άλλη, κορυφαίοι κατασκευαστές (cumpiano αν δεν κάνω λάθος) δημοσιεύουν φωτογραφίες με την υποδοχή να κρέμεται έξω από τον τάκο.
Νομίζω ότι έχει να κάνει με το είδος της υποδοχής. Όπως είδες, υπάρχουν πολλά σχέδια. Νομίζω ότι η σωστή επιλογή στο παραπάνω ερωτημα είναι να εξασφαλίσεις ότι είναι ενσωματωμένο όλο το ενεργό μήκος. Η υποδοχή του άλεν (βαρελάκι) είναι με κάποιο τρόπο κολλημένο με το πάνω μέρος της. Ανάλογα με το σχέδιο της βέργας και τον τρόπο αυτής της κόλλησης, νομίζω ότι μπορείς να αφήσεις τμήμα του (αυτό που δεν συμμετέχει με κανένα τρόπο στην κίνηση αλλά απλώς υποδέχεται το άλεν) έξω από τον τάκο.
Το σημαντικό είναι να είναι το ενεργό μήκος ενσωματωμένο.
......
Όλη αυτή η κουβέντα γίνεται γιατί αν βάλεις όλο το βαρελάκι μέσα στον τάκο, αφενός θες άλλη τρύπα στο καμάρι (πιο μικρή) και άλλο κλειδί (άλεν) για να μπορείς να  την ρυθμίζεις - αφού η υποδοχή είναι πιο μακρυά, μέσα στον τάκο και όχι κάτω από την ταστιέρα στην τρύπα. Γι αυτό το λόγο, εκτός από τα "συνηθισμένα" κλειδιά (4mm με σκέλη 75/25) υπάρχουν και κλειδιά με δύο μακρυά σκέλη (75/125), δες και στον StewMac, έχει διάφορα σχέδια.
.........
Από τις δικές μου πρώτες εφαρμογές, η μία είναι 48 εκ. (180 γραμμάρια), φτάνει ως το 1,5 διάστημα (ανάμεσα 1ο και 2ο τάστο) και σχεδόν όλη η υποδοχή του άλεν (εκτός από την κόλληση με το πάνω μέρος της βέργας) περισσεύει έξω από τον τάκο. Το καμάρι θέλει τρύπα μεγάλη (να περνάει το βαρελάκι) και ρυθμίζεται με "απλό" άλλεν.

Η άλλη είναι 42 εκ. (170 γρ.), με όλο το μήκος ενσωματωμένο μέσα σε ξύλο (μανίκι + τάκος). Κερδίζει μήκος από τον τάκο, αλλά είναι πιο κοντή 6 εκ. και φτάνει ως στο 2ο τάστο. Αυτή θέλει μικρή τρύπα στο καμάρι και καλά κεντραρισμένη, να οδηγεί το κλειδί σωστά πιο πίσω που βρίσκεται η υποδοχή. Με το μακρύ κλειδί θα είναι πολύ πιο εύκολο (έχω παραγγείλει αλλά δεν μου ήρθε ακόμα). Και με το κοντό μπορείς, αλλά είναι παίδεμα.

Προσωπικά πιο πολύ μου άρεσε η "κοντή" βέργα, αλλά ομολογουμένως είναι λίγο πιο δύσκολη τόσο στην εφαρμογή όσο και στη ρύθμιση (επιφυλάσσομαι για το μακρύ κλειδί). Πάντως έχω την αίσθηση ότι δουλεύει καλύτερα.






Γιώργος Χ.

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 693
  • Ανεκπαίδευτος
  • Αγαπημένο ξύλο: μουριά, σφεντάμι
  • Αριθμός κατασκευών: θα δείξει...
Απ: Χάραξη ταστιερας
« Απάντηση #16 στις: Μάιος 29, 2019, 01:05:44 μμ »
......να συμπληρώσω κάτι , νομίζω ότι η βέργα πρέπει να μπαίνει στο μανικο εφαρμοστή, όπως την παρουσιάζει ο τεράστιος Nikolas Fereos  στο "τρίχορδο κλίμακα 70"  (δεν ξέρω να κάνω αντιγραφή-επικολληση, γράφω από κινητό)

Δηλαδή προτού μπει η ταστιέρα , οποιαδήποτε ρύθμιση της βέργας ,το μανικο να ακολουθεί χωρίς η βέργα να βγαίνει απ' το λούκι (γκινησια).
Τουλάχιστον έτσι το κατάλαβα και έτσι την εφάρμοσα και τις δύο φορές που χρησιμοποίησα βέργα.
Θα συμφωνήσω απόλυτα με τον Μάνο, αν δεν σε ενοχλεί το βάρος, εκεί που το σεταρισμα ήταν απελπισία με την βέργα  γίνεται "αστείο"!

evangelos67

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 20
Απ: Χάραξη ταστιερας
« Απάντηση #17 στις: Μάιος 29, 2019, 04:12:04 μμ »
......να συμπληρώσω κάτι , νομίζω ότι η βέργα πρέπει να μπαίνει στο μανικο εφαρμοστή, όπως την παρουσιάζει ο τεράστιος Nikolas Fereos  στο "τρίχορδο κλίμακα 70"  (δεν ξέρω να κάνω αντιγραφή-επικολληση, γράφω από κινητό)

Δηλαδή προτού μπει η ταστιέρα , οποιαδήποτε ρύθμιση της βέργας ,το μανικο να ακολουθεί χωρίς η βέργα να βγαίνει απ' το λούκι (γκινησια).
Τουλάχιστον έτσι το κατάλαβα και έτσι την εφάρμοσα και τις δύο φορές που χρησιμοποίησα βέργα.
Θα συμφωνήσω απόλυτα με τον Μάνο, αν δεν σε ενοχλεί το βάρος, εκεί που το σεταρισμα ήταν απελπισία με την βέργα  γίνεται "αστείο"!


Μανο,Γιώργο,Κώστα, Γιάννη ,Στέλιο συγνώμη αν μου διαφεύγει κάποιοςευχαριστώ πολύ για την καθοδήγηση ..
Όσον αφορά την βέργα παίζει να την βγάλω να ρυθμίζει από το Καράολο  αντί για τον τάκο;;
Στέλνω φωτο ..




E

evangelos67

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 20
Απ: Χάραξη ταστιερας
« Απάντηση #18 στις: Μάιος 29, 2019, 04:14:15 μμ »
Επίσης ξέχασα να γράψω το μήκος της Βέργας είναι 45,5 εκ. Δεν έχω το βάρος ακόμη  Πέμπτη θα έρθει Και θα τη Ζυγίσω.


E

evangelos67

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 20
Απ: Χάραξη ταστιερας
« Απάντηση #19 στις: Μάιος 29, 2019, 04:47:22 μμ »
Επίσης ξέχασα να γράψω το μήκος της Βέργας είναι 45,5 εκ. Δεν έχω το βάρος ακόμη  Πέμπτη θα έρθει Και θα τη Ζυγίσω.


E

Και μια ωραία Πατέντα που είδα ...

https://www.stewmac.com/How-To/Tool_Demo_Videos/StewMac_Safe_T_Planer_Video.html





E

Γιωργος π

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 750
  • Αγαπημένο ξύλο: Όλα αρκεί να παράγουν ήχο κ ομορφιά......
  • Αριθμός κατασκευών: 5
Απ: Χάραξη ταστιερας
« Απάντηση #20 στις: Μάιος 29, 2019, 10:43:30 μμ »
Καλησπέρα και από εμένα ευαγγελε. Καλή συνέχεια με την κατασκευή σου,
Όσο αναφορά την βέργα που ρωτάς, όσα οργανα εχω δει εγώ όλα την Είχαν την βίδα στο καραολο.   
( Λένε ότι αδυνατούν σε εκείνη το σημείο τα μανίκια αρκετά και με το παραμικρό χτύπημα σπάνε εύκολα...  Δεν ξέρω εάν αληθεύει αυτό.  Όπως επισεις δεν έχω βάλει ποτέ βέργα για να ξέρω να βοηθήσω παραπάνω, παντός καλή κατασκευή σου εύχομαι

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.285
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Χάραξη ταστιερας
« Απάντηση #21 στις: Μάιος 30, 2019, 01:36:55 μμ »
Όσον αφορά την βέργα παίζει να την βγάλω να ρυθμίζει από το Καράολο  αντί για τον τάκο;;


Καλησπέρα και από εμένα ευαγγελε. Καλή συνέχεια με την κατασκευή σου,
Όσο αναφορά την βέργα που ρωτάς, όσα οργανα εχω δει εγώ όλα την Είχαν την βίδα στο καραολο.   
( Λένε ότι αδυνατούν σε εκείνη το σημείο τα μανίκια αρκετά και με το παραμικρό χτύπημα σπάνε εύκολα...  Δεν ξέρω εάν αληθεύει αυτό.  Όπως επισεις δεν έχω βάλει ποτέ βέργα για να ξέρω να βοηθήσω παραπάνω, παντός καλή κατασκευή σου εύχομαι


Εγώ χρησιμοποιώ αυτές τις βέργες
https://www.sofianos.net/index.php/organopoiia/material/ana-yliko/manikia/verga-44-detail

ο Γιώργος Χ. νομίζω ότι αναφέρεται σ' αυτήν
http://dimizparts.gr/%CE%9A%CE%91%CE%A4%CE%97%CE%93%CE%9F%CE%A1%CE%99%CE%91-%CE%91%CE%9D%CE%98%CE%A1%CE%91%CE%9A%CE%9F%CE%9D%CE%97%CE%9C%CE%91%CE%A4%CE%91-TRUSS-RODS/truss-rods-hosco-f2714-34001
που έχει άλλες διαστάσεις

το σχεδιάκι παρακάτω (σε μπράτσο για τρίχορδο) είναι για τις μεταλλικές που βάζω εγώ

 [ Invalid Attachment ]


δεν ξέρω αν φαίνονται οι διαστάσεις, τις γράφω : με τη ρύθμιση από τον καράολα το κανάλι της βέργας (με βάθος όσο η βέργα, 9 χιλ. και χωρίς καπλαμά ανάμεσα σ' αυτήν και την ταστιέρα) αφήνει "ψωμί" περίπου 3 χιλιοστά - ακόμα χειρότερα αν το bit είναι κυλινδρικό, αφήνει 2 χιλ. από τις γωνίες.

Με τη ρύθμιση από την τρύπα αφήνει "ψωμί" στο μαξιλάρι (nut) 6 χιλ. - άσε που αν την βάλεις έτσι δεν φτάνει καν στο μαξιλάρι αλλά παρακάτω στο μπράτσο (1,5 διάστημα) που είναι φαρδύτερο.

Παρόλα αυτά ξέρω ότι πολλοί τις βάζουν με ρύθμιση από τον καράολα, αλλά εμένα μου φαίνεται λίγο ριψοκίνδυνο - δεδομένης της έλλειψης χάρης στις κινήσεις μου  ;D.

Γιώργος Χ.

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 693
  • Ανεκπαίδευτος
  • Αγαπημένο ξύλο: μουριά, σφεντάμι
  • Αριθμός κατασκευών: θα δείξει...
Απ: Χάραξη ταστιερας
« Απάντηση #22 στις: Ιούνιος 01, 2019, 03:56:02 μμ »


ο Γιώργος Χ. νομίζω ότι αναφέρεται σ' αυτήν


Έχω κάνει δοκιμή την βέργα που χρησιμοποιεί ο Μάνος , η οποία όμως απ' την μεριά που ρυθμίζει , πρέπει να σκάψεις το λούκι και στο πλάτος και στο βάθος για να την ταιριάξεις, με ιδιαίτερη προσοχή (χειρουργικά).

Κατέληξα σ' αυτήν η οποία είναι 9χ6χιλ ακριβώς https://www.ebay.co.uk/itm/Quality-two-way-dual-action-Guitar-Truss-Rod-400mm-420mm-440mm-460mm-500mm-620mm/372337123156?_trkparms=aid%3D111001%26algo%3DREC.SEED%26ao%3D1%26asc%3D20160908105057%26meid%3D56afef4c3f6f489e837f03b9ef0d33d9%26pid%3D100675%26rk%3D1%26rkt%3D15%26sd%3D372337123156%26itm%3D372337123156&_trksid=p2481888.c100675.m4236&_trkparms=pageci%3Aec51bfe4-8463-11e9-a03a-74dbd180cbf4%7Cparentrq%3A12e38d6a16b0ac1cba7807beffc7675b%7Ciid%3A1


Και τις δυο φορές την βέργα την έβαλα με ρύθμιση απ' την ηχητική τρύπα, δεν αντιμετώπισα κάποια δυσκολία άσε που δεν χρειάστηκε να ξαναρυθμίσω.
Προσωπικά δεν μ' αρέσει αισθητικά τουλάχιστον η ρύθμιση απ' το καράολο κι  αφου υπάρχει τρόπος να κρυφτεί η  βέργα, ποιος ο λόγος να φαίνεται!

Καλή συνέχεια και καλή επιτυχία σε ότι επιλέξεις!

evangelos67

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 20
Απ: Χάραξη ταστιερας
« Απάντηση #23 στις: Ιούνιος 01, 2019, 04:36:49 μμ »


ο Γιώργος Χ. νομίζω ότι αναφέρεται σ' αυτήν


Έχω κάνει δοκιμή την βέργα που χρησιμοποιεί ο Μάνος , η οποία όμως απ' την μεριά που ρυθμίζει , πρέπει να σκάψεις το λούκι και στο πλάτος και στο βάθος για να την ταιριάξεις, με ιδιαίτερη προσοχή (χειρουργικά).

Κατέληξα σ' αυτήν η οποία είναι 9χ6χιλ ακριβώς https://www.ebay.co.uk/itm/Quality-two-way-dual-action-Guitar-Truss-Rod-400mm-420mm-440mm-460mm-500mm-620mm/372337123156?_trkparms=aid%3D111001%26algo%3DREC.SEED%26ao%3D1%26asc%3D20160908105057%26meid%3D56afef4c3f6f489e837f03b9ef0d33d9%26pid%3D100675%26rk%3D1%26rkt%3D15%26sd%3D372337123156%26itm%3D372337123156&_trksid=p2481888.c100675.m4236&_trkparms=pageci%3Aec51bfe4-8463-11e9-a03a-74dbd180cbf4%7Cparentrq%3A12e38d6a16b0ac1cba7807beffc7675b%7Ciid%3A1


Και τις δυο φορές την βέργα την έβαλα με ρύθμιση απ' την ηχητική τρύπα, δεν αντιμετώπισα κάποια δυσκολία άσε που δεν χρειάστηκε να ξαναρυθμίσω.
Προσωπικά δεν μ' αρέσει αισθητικά τουλάχιστον η ρύθμιση απ' το καράολο κι  αφου υπάρχει τρόπος να κρυφτεί η  βέργα, ποιος ο λόγος να φαίνεται!

Καλή συνέχεια και καλή επιτυχία σε ότι επιλέξεις!

Την καλησπέρα μου σε όλους σας βέβαια για μένα εινε Σάββατο πρωί ακόμη ..
Και εινε η μερα που μπορώ να ασχοληθώ
Με το τριχορδακι περιμένω πως και πως ..
Καταρχήν Σας ευχαριστώ πάλι όλους θα βάλω πάλι μερικές φωτογραφίες με την βέργα που έχω και το καπάκι από το μπουζούκι άλλαξα και την φιγούρα  στον μορσο η πρώτη που είχα βάλει δεν μ άρεσαν τα νερά προς την Κατεύθυνση.
Τελικά μάλλον θα βάλω την βέργα να ρυθμίζει από το ηχείο αλλά στο σημείο που εχω Προχωρήσει με το καπάκι στο μπουζούκι γινετε αυτό; Πρέπει να κόψω το πρώτο καβαλάρη με το ρουτερ που θα κάνω το λούκι για τη βέργα η σταματάω πριν και κάνω τρύπα ;;
Και επίσης δεν ξέρω Πόσο να την βγάλω έξω από τον τάκο την βέργα προς την κατεύθυνση της τρύπας;
Ο μόνος λόγος που σκέφτομουν  να την βάλω απ’το καραολο  είναι γιατι ξέρω που σταματάει ακριβώς εκει που τελειώνει η ταστιέρα.. Αλλα κι εμένα δε μαρέσει να φαίνεται Ότι το μπουζούκι έχει βέργα.
Περιμένω κάποιες συμβουλές ακόμη πριν περω την τελική απόφαση.
Ευχαριστώ σας

Η βέργα έχει διαστάσεις : 9.2στο Κυρίως
Μήκος της και 10.5 στο πιο χοντρό Σημείο της. Ζυγίζει 170 γραμ. Και 45.8 μήκος







E

evangelos67

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 20
Απ: Χάραξη ταστιερας
« Απάντηση #24 στις: Ιούνιος 01, 2019, 11:37:47 μμ »



E

Ιωσήφ Τορρένς

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.207
  • Αριθμός κατασκευών: Λίγα πράματα
  • Περιοχή: Αθήνα Κυψέλη
Απ: Χάραξη ταστιερας
« Απάντηση #25 στις: Ιούνιος 02, 2019, 09:25:24 μμ »
Μου αρέσει η προσέγγιση που έχεις στο θέμα σου. Τόσο θεωρητικά όσο και πρακτικά.

Χάρηκα επίσης από τις απαντήσεις των φίλων εδώ που αφορούν στο ζήτημα της βέργας (οπου είχα μαύρα μεσάνυχτα)

Καλή συνέχεια και ολοκλήρωση στο εγχείρημα !    :) 
Τίποτα δεν ισιώνει από μόνο του ... θέλει πολλή δουλειά ...
Να είστε όλοι καλά ! ... για να ισιώνετε τα "στραβά " ...

evangelos67

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 20
Απ: Χάραξη ταστιερας
« Απάντηση #26 στις: Ιούνιος 02, 2019, 09:47:47 μμ »
Μου αρέσει η προσέγγιση που έχεις στο θέμα σου. Τόσο θεωρητικά όσο και πρακτικά.

Χάρηκα επίσης από τις απαντήσεις των φίλων εδώ που αφορούν στο ζήτημα της βέργας (οπου είχα μαύρα μεσάνυχτα)

Καλή συνέχεια και ολοκλήρωση στο εγχείρημα !    :)

Ευχαριστώ Ιωσηφ

Τελικά μετά από Παρεμβάσεις και Συμβουλές φίλων τις σελιδας αποφάσισα για αισθητικούς λόγους
Και έβγαλα τη βέργα να Ρυθμίζει από το ηχείο..έπειτα από την εφαρμογή και είδικα με τόσο λεπτό μανίκι που έχει το μπουζούκι μου θα ειταν ωντος κίνδυνος να σπάσει εύκολα  με ένα πέσιμο  το μπουζούκι αν το έβγαζα από το καραολο.
Αλά το κανα πιο πολύ για αισθητικούς λόγους να μη φαινετε η τρύπα τις βέργας .

Ειμε ετειμος για την χάραξη και τοποθέτηση της ταστιερας τώρα .



E

saved

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 472
  • Αριθμός κατασκευών: 3
Απ: Χάραξη ταστιερας
« Απάντηση #27 στις: Ιούνιος 03, 2019, 01:39:11 πμ »
Αν και αργησα,θα πω την γνωμη μου.
Η βεργα καλυτερα να ρυθμιζετε απο το καραολο γιατι μας ενδιαφερει να κανει καμπιλι κοντα στο καραολο και οχι κοντα στο ηχιο.
Αυο το πετυχενουμε γιατι εκει το μανικι ειναι πιο λεπτο αρα και πιο ευλιγιστο.Ετσι μπιρουμε να εχουμε πιο χαμηλα τις χορδες χωρις να τριζουν στα ταστα

Γιώργος Χ.

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 693
  • Ανεκπαίδευτος
  • Αγαπημένο ξύλο: μουριά, σφεντάμι
  • Αριθμός κατασκευών: θα δείξει...
Απ: Χάραξη ταστιερας
« Απάντηση #28 στις: Ιούνιος 07, 2019, 11:14:10 πμ »

Η βεργα καλυτερα να ρυθμιζετε απο το καραολο γιατι μας ενδιαφερει να κανει καμπιλι κοντα στο καραολο και οχι κοντα στο ηχιο.


Με ενεργό μήκος βέργας 44 εκ , το κέντρο της καμπύλης είναι ακριβώς το ίδιο.


 [ Invalid Attachment ]

Νομίζω ότι από ποια μεριά θα τοποθετηθεί η βέργα έχει να κάνει ,με το κατά πόσο είναι εφικτή και εύκολη η ρύθμιση της και τι διαθέσιμα μήκη υπάρχουν ανάλογα την κλίμακα του κάθε οργάνου.

......κάτι που ξέχασα............ με ρύθμιση απ' την ηχητική τρύπα , νομίζω ότι το ενεργό μήκος της βέργας πρέπει να ξεκινάει κοντά στην ένωση , γιατί αν την φέρουμε την κεφαλή της βίδας ,για πιο εύκολη πρόσβαση κοντά στο πρώτο καμάρι, όταν την ρυθμιζουμε η καμπύλη δημιουργεί μοχλό, σαν να προσπαθούμε να ξεκολλήσουμε την ταστιέρα απ' τον τάκο.
Νομίζω λέω και πάλι!!!

....η βέργα στις φωτογραφίες είναι ανάποδα(θέμα στερέωσης), το στρογγυλό πάει κάτω! ;D

« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 07, 2019, 11:30:23 πμ από Γιώργος Χ. »

evangelos67

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 20
Απ: Χάραξη ταστιερας
« Απάντηση #29 στις: Ιούνιος 07, 2019, 01:40:42 μμ »
Γιώργο στο ειδιο περίπου σημείο βγαινη η βέργα που έβαλα ωπος δείχνεις  στη φωτο . σήμερα θα κολλήσω την ταστιερα εινε Έβενος , βέβαια θα την καθαρισω με μεθανόλη πρώτα για το λάδι tight bond κόλλα εινε κατάληλη πιστεύω ; Η κάτι άλλο;


E

Tags: