Αποστολέας Θέμα: Το 3ο μπουζούκι του κιθαρίστα  (Αναγνώστηκε 3365 φορές)

Stergios_lutherie

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.172
  • Αγαπημένο ξύλο: Αυτο που εχω διαθεσιμο
  • Αριθμός κατασκευών: 14
Το 3ο μπουζούκι του κιθαρίστα
« στις: Μάιος 20, 2019, 04:52:51 μμ »
Το 3ο μπουζούκι του κιθαρίστα είναι στα βερνίκια (Tru-Oil) και έχει βάσιμες ελπίδες να ταξιδέψει και να συμμετάσχει στην 8η έκθεση οργανοποιίας όταν αυτή γίνει!  ;D

Τα ξύλα είναι: Αμερικάνικη καρυδιά και παμπάλαια κερασιά (από μια βάση τραπεζιού που αν θυμάστε είχα σκυλέψει για το 1ο μπουζούκι) και μου έφτασε ίσα-ίσα για άλλο ένα όργανο. Οι τάκοι είναι από κέδρο Ονδούρας, οι καπλαμάδες στο καράολο είναι έβενος-σφενδάμι-παντούκ και to binding είναι έβενος. Τα φιλέτα ανάμεσα στις ντούγιες παλίσσανδρος.

Η κατασκευή είναι λίγο-πολύ όπως και οι δύο προηγούμενες. Στη διακόσμηση προστέθηκε λογότυπο από όστρακο abalone στο καράολο καθώς δεν μπόρεσα ν' αντισταθώ στο κάλεσμα της ματαιοδοξίας. Μπήκε κι ένα ένθετο καμπύλο τελείωμα στην ταστιέρα –πάλι από abalone.

Stergios_lutherie

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.172
  • Αγαπημένο ξύλο: Αυτο που εχω διαθεσιμο
  • Αριθμός κατασκευών: 14
Απ: Το 3ο μπουζούκι του κιθαρίστα
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 20, 2019, 04:54:37 μμ »
Στην 1η φωτο που ακολουθεί (και που ίσως μπερδεύει λίγο) το καπάκι είναι τοποθετημένο ανάποδα πάνω στο σκάφος με την ταστιέρα στην τελική της θέση (ένωση στο 18ο τάστο). Διακρίνονται οι μολυβιές από το ίχνος των τάκων και της πατούρας.

Σημειώνεται ότι η τρύπα μετακινήθηκε προς καράολο μεριά προς όφελος του "φιλέτου" του καπακιού που δονείται καλύτερα. Το καπάκι καμαρώθηκε με 2 μόνο καμάρια και τη γνωστή πλέον σφηνοειδή γλώσσα. Η κατάργηση του 3ου καμαριού συναποφασίστηκε κατά τη διάρκεια βίντεο-κλήσης με έγκυρη πηγή καθώς η μικρή πλέον απόστασή του από τον τάκο το έκανε να δείχνει περιττό. Παράλληλα όμως, σε σύγκριση με τα προηγούμενα όργανα, ενισχύθηκε σε εμβαδόν και πάχος το (περίπου) οβάλ πρόσθετο κομμάτι για την ενίσχυση της τρύπας.
Η τρύπα με τη σειρά της μεγάλωσε περιμετρικά κατά 2 χιλιοστά καθώς συνειδητοποίησα ότι το ενεργό εμβαδόν της μειώνεται από την εισβολή της ταστιέρας.
Το καμάρι της φωνής μπαίνει υπό γωνία 7,5 μοιρών. Η απόσταση του καμαριού της φωνής από τον καβαλάρη είναι 30 χιλιοστά.

Όπως και στα προηγούμενα 2 όργανα, τα καμάρια δεν πακτώθηκαν.

Το πάχος του καπακιού είναι στα 2,5 χιλιοστα και κάατι λιγότερο περιμετρικά μετά το ξύσιμο/γυαλοχάρτισμα του binding. Η καμπυλότητα του καπακιού είναι ακτίνας 10 μέτρων.

Η κλίμακα είναι 68 εκατοστά.

Το βάρος του οργάνου προέκυψε να είναι 1010 γραμμάρια με πλήρη αρματωσιά και χορδές, κάτι που αποτελεί μια ευχάριστη και κάπως ανεξήγητη έκπληξη!

Stergios_lutherie

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.172
  • Αγαπημένο ξύλο: Αυτο που εχω διαθεσιμο
  • Αριθμός κατασκευών: 14
Απ: Το 3ο μπουζούκι του κιθαρίστα
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 20, 2019, 04:56:10 μμ »
Να πω ότι στην προεργασία με γομαλάκα χρησιμοποίησα για πρώτη φορά ελαφρόπετρα και μπάλα για το γέμισμα των πόρων.

Το όργανο φορτώθηκε με χορδές για κάποιες βδομάδες και είχα την ευκαιρία να το δοκιμάσω και να το συγκρίνω με τα δυό προηγούμενα όργανα (που τώρα πια έχουν παραδοθεί). Νομίζω υπάρχει σαφής πρόοδος στον ήχο! Αυτό το 3ο όργανο –επιτέλους- θα το κρατήσω.

Και στο τέλος η απαραίτητη οικογενειακή φωτογραφία. Σ' αυτή τη φάση, το 3ο μπουζούκι (στα δεξιά) δεν έχει βερνικωθεί ακόμη, είναι με το αστάρι γομαλάκας…

Έπεται συνέχεια...

Γιάννης Καραβασίλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 999
  • Αγαπημένο ξύλο: Μουριά
  • Αριθμός κατασκευών: 6
Απ: Το 3ο μπουζούκι του κιθαρίστα
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 20, 2019, 06:29:59 μμ »
Φίλε Στέργιο περιττό να σου πω για άλλη μια φορά μπράβο για την άρτια κατασκευή σου. Θα ήθελα κάποια στιγμή να μου πεις τις εντυπώσεις και παρατηρήσεις σου από τον τρόπο που τοποθετείς τα καμάρια και τις διαφορές που έχεις παρατηρήσει στον ήχο. Διαφορές ανάμεσα στα ίσια και λοξά τοποθετημένα καμάρια και γενικότερα ότι έχει πέσει στην αντίληψή σου μέσα από τις κατασκευές σου. Να είσαι καλά να συνεχίσεις να δημιουργείς φίλε Στέργιο.

Γιώργος Χ.

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 693
  • Ανεκπαίδευτος
  • Αγαπημένο ξύλο: μουριά, σφεντάμι
  • Αριθμός κατασκευών: θα δείξει...
Απ: Το 3ο μπουζούκι του κιθαρίστα
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 20, 2019, 07:27:49 μμ »
Μπράβο Στέργιο!
Άψογη δουλειά όπως και οι προηγούμενες φυσικά και πραγματικά εντυπωσιακό το βάρος του οργάνου!

....ίσως είσαι και ο μοναδικός που δίνει την καμπύλη του καπακιού σε ακτίνα 10 μέτρων , μάλλον πρέπει να ανοίξω το βιβλίο της γεωμετρίας της κόρης μου  :(

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.569
Απ: Το 3ο μπουζούκι του κιθαρίστα
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 20, 2019, 07:28:44 μμ »
Στέργιο πολύ όμορφη δουλειά για μία ακόμα φορά. Ανυπομονώ να το δω και από κοντά.
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

Ιωσήφ Τορρένς

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.207
  • Αριθμός κατασκευών: Λίγα πράματα
  • Περιοχή: Αθήνα Κυψέλη
Απ: Το 3ο μπουζούκι του κιθαρίστα
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 20, 2019, 08:19:42 μμ »
Απέριττο και αρχοντικό ! Αισθηση τελειότητας !

Αν ήταν αυτοκίνητο, μόνο Jaguar θα μπορούσε να είναι !

 [ Invalid Attachment ]

Χάνω τη ψυχραιμία μου και ίσως υπερβάλλω αλλά δε μπορώ και δε θέλω να κρύψω τον ενθουσιασμό μου
Τίποτα δεν ισιώνει από μόνο του ... θέλει πολλή δουλειά ...
Να είστε όλοι καλά ! ... για να ισιώνετε τα "στραβά " ...

Γιωργος π

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 750
  • Αγαπημένο ξύλο: Όλα αρκεί να παράγουν ήχο κ ομορφιά......
  • Αριθμός κατασκευών: 5
Απ: Το 3ο μπουζούκι του κιθαρίστα
« Απάντηση #7 στις: Μάιος 20, 2019, 09:25:26 μμ »
Στέργιο με έχεις κάνει να μην θέλω να βαζω κατασκευές μου.......😂😂😂😂😂

songless_bird

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 997
  • Αγαπημένο ξύλο: Ειναι τρέλα η Cedrela
  • Αριθμός κατασκευών: Μια καλή και μια κουτσή κιθάρα
Απ: Το 3ο μπουζούκι του κιθαρίστα
« Απάντηση #8 στις: Μάιος 20, 2019, 09:27:56 μμ »
Εγώ για ακόμη μια φορά ζηλεύω τα λουστρα και την καθαρή δουλειά .
Και η πρόοδος και η εξέλιξη φαίνεται . Σαν τους μηχανικούς . Το πρώτο σπίτι το νοικιάζουν, το δεύτερο το πουλάνε  , στο τρίτο μένουν.

ΚαΠα

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.685
Απ: Το 3ο μπουζούκι του κιθαρίστα
« Απάντηση #9 στις: Μάιος 20, 2019, 11:01:39 μμ »
Άψογος όπως πάντα! Μπράβο για μια ακόμα φορά!

Μια μικρή παρατήρηση. Συνήθως στα τρίχορδα (παραδοσιακά) το καρόολο είναι χωρίς σχισμές, συμπαγές. Η επιλογή σου φαντάζομαι είναι για λόγους αισθητικής προτίμησης.
Blog "ΕΛΛΗΝΕΣ ΟΡΓΑΝΟΠΟΙΟΙ" http://greekluthiers.wordpress.com/
Blog "ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣ ΟΡΓΑΝΟΠΟΙΟΣ" http://organopoios.wordpress.com/

Λάμπρος Σταυρίδης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.474
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Απ: Το 3ο μπουζούκι του κιθαρίστα
« Απάντηση #10 στις: Μάιος 21, 2019, 03:03:17 μμ »
Φίλε Στέργιε ἕνα μεγάλο μπράβο γι' ἀκόμη μιά φορά!!!.....
.....ἐγώ ἐπί πλέον θά ἤθελα νά μάθω τήν διαφορά πού ὑπάρχει στόν ἦχο ἀπό τήν μή πάκτωση τῶν καμαριῶν , δέν θυμᾶμαι ἄν τό ἀνέφερες ἀλλοῦ......
Εὐχαριστῶ ἐκ τῶν προτέρων! 

Stergios_lutherie

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.172
  • Αγαπημένο ξύλο: Αυτο που εχω διαθεσιμο
  • Αριθμός κατασκευών: 14
Απ: Το 3ο μπουζούκι του κιθαρίστα
« Απάντηση #11 στις: Μάιος 22, 2019, 06:09:42 μμ »
Φίλοι μου σας ευχαριστώ για τα ευνοϊκά (εως και υπερβολικα  :D) σχόλιά σας!
………….
Γιάννη Καραβασίλη, η προσέγγισή μου στη διάταξη των καμαριών είναι κάπως "αλεξιπτωτιστική", επομένως η εμπειρία μου είναι αποσπασματική ώστε δυσκολεύομαι να δώσω μια τεκμηριωμένη απάντηση.
Από τα όσα μου έχουν πει και τα λίγα που έχω συμπεράνει ή μαντέψει μέχρι τώρα, η τοποθέτηση του καμαριού της φωνής υπό κλίση συμβάλλει στην ομογενοποίηση του ήχου, δηλαδή το ηχόχρωμα διατηρεί κάποια συνέπεια καθώς παίζοντας ανεβοκατεβαίνουμε τις κλίμακες και αλλάζουμε χορδές. Αλλά μου φαίνεται ότι υπάρχει μια "κρίσιμη" γωνία που αν την υπερβούμε απομακρυνόμαστε από την επιθυμητή ομοιογένεια. Προσωπικά ξεκίνησα από μεγάλη γωνία, τη μίκρυνα στις 7,5 μοίρες αλλά ψυχανεμίζομαι ότι ίσως πρέπει να μικρύνει κι άλλο.
Οι παραλλαγές με το ελλειπές ή και καθόλου 3ο καμάρι, εκτός από τη μικρή τους επίδραση στο βάρος του καπακιού, δε μου έδωσαν ακόμη κάποια τρανταχτή αλλαγή στον ήχο. Ίσως αυτό επιβεβαιώνει αυτό που λέγεται για την περιοχή της τρύπας ότι δεν είναι ηχητικά ενεργή.

Παναγιώτη, το καράολο με σχισμές είναι πράγματι επιλογή αισθητικής.

Λάμπρο, για τη μη πάκτωση έχω να πω τα ίδια. Ότι δηλαδή δεν έχω κάτι τεκμηριωμένο διότι δεν έχω πακτώσει παρά μόνο ένα καμάρι στο 1ο μου μπουζούκι.
Στο ίδιο θέμα, ιδού ένα σχήμα πως εξελίσσεται η απόληξη της μη-πάκτωσης των καμαριών στο μπουζούκι του κιθαρίστα:
 [ Invalid Attachment ]
Στο 4ο όργανο θα επιχειρήσω να "σβήνει" το καμάρι αντί να κάνει σκαλάκι καθώς η αίσθησή μου είναι ότι αυτό μπορεί να ομαλοποιήσει ακόμη περισσότερο τη μετάβαση (transition) του ήχου από τα χαμηλά στα ψηλά και το αντίστροφο.

Αλλά ΟΛΑ τα παραπάνω είναι περισσότερο πεποιθήσεις και δοξασίες παρά κάτι που να αντέχει σε σοβαρή κριτική.

Αυτό που μπορώ να πω με κάποια σιγουριά είναι ότι η αλλαγή του μήκους της κλίμακας από 67 εκατοστά στο πρώτο μπουζούκι σε 68 εκατοστά στο 2ο και στο 3ο, έδωσε ήχο πιο σβέλτο, στρόγγυλο, με διαυγέστερα πρίμα και εντέλει πιο επιθυμητό.

Γιώργο Χ. στο 4ο όργανο (που έρχεται από μακρια) το καπάκι θα έχει θόλο με ακόμη μικρότερη ακτίνα καμπυλότητας 4,5 μέτρα (15 πόδια), δηλαδή ακόμη πιο κλειστή καμπύλη, σαν αυτή που συναντάται στα καπάκια του Αμερικάνικου μαντολίνου. Το καινούργιο radius dish είναι έτοιμο και περιμένει… Ελπίζω μια τέτοια καμπύλη να καταφέρει να υποστηρίξει ακόμη λεπτότερο καπάκι από τα περίπου 2,5 χιλιοστά που έχει το καπάκι στο 3ο μπουζούκι.

Δε θυμάμαι ποιος μεγάλος μάγιστρος της οργανοποιίας έλεγε (περίπου) ότι στην ιδανική κατασκευή το καπάκι πρέπει να είναι τόσο λεπτό –όπως και η υπόλοιπη κατασκευή του οργάνου- που να πλησιάζει την κατάρρευση! Vivere pericolosamente!

Ιωσήφ Τορρένς

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.207
  • Αριθμός κατασκευών: Λίγα πράματα
  • Περιοχή: Αθήνα Κυψέλη
Απ: Το 3ο μπουζούκι του κιθαρίστα
« Απάντηση #12 στις: Μάιος 22, 2019, 07:51:06 μμ »

................................


Παναγιώτη, το καράολο με σχισμές είναι πράγματι επιλογή αισθητικής.

...............................................


Με όλη μου την εκτίμηση προς τον Παναγιώτη (ΚαΠα)  και προς τον Στέργιο που έχουν κερδίσει το θαυμασμό μου.

Σε μένα ας πούμε μου αρέσουν πιο πολύ τα ολόσωμα καράολα στα μπουζούκια.

Ομως πρόσφατα είδα αυτό το βίντεο για τα καράολα στις ακουστικές κιθάρες .

Νομίζω οτι το καράολο με τα αυλάκια , υπερτερεί ηχητικά σε σχέση με το συμπαγές .

Στο πρώτο (slotted headstock) οι χορδές έχουν μεγαλύτερη γωνία από το κοκαλάκι προς τα κλειδιά.

https://www.youtube.com/watch?v=CFq0--NAG9w&t=20s

Μήπως άραγε συμβαίνει κάτι ανάλογο και στα μπουζούκια ;

Τίποτα δεν ισιώνει από μόνο του ... θέλει πολλή δουλειά ...
Να είστε όλοι καλά ! ... για να ισιώνετε τα "στραβά " ...

Γιάννης Καραβασίλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 999
  • Αγαπημένο ξύλο: Μουριά
  • Αριθμός κατασκευών: 6
Απ: Το 3ο μπουζούκι του κιθαρίστα
« Απάντηση #13 στις: Μάιος 22, 2019, 08:52:27 μμ »
Αυτό που μπορώ να πω με κάποια σιγουριά είναι ότι η αλλαγή του μήκους της κλίμακας από 67 εκατοστά στο πρώτο μπουζούκι σε 68 εκατοστά στο 2ο και στο 3ο, έδωσε ήχο πιο σβέλτο, στρόγγυλο, με διαυγέστερα πρίμα και εντέλει πιο επιθυμητό.

Στέργιο αυτό που αναφέρεις εδώ είναι κάτι που μου έχει κάνει ιδιαίτερη εντύπωση κι εμένα. Με το ίδιο καλούπι και σκάφος μπουζουκιού και την ίδια τρύπα στο καπάκι...ο ήχος παρουσίασε μεγάλη διαφορά όταν έβαζα κλίμακα 68 αντί για 67. Δεν ξέρω τι συμβαίνει κι αν το έχουν παρατηρήσει κι άλλα παιδιά εδώ μέσα ή αν είναι κάτι απλά φυσιολογικό λόγω μεγαλύτερης τάσης χορδών κλπ....Εμένα πάντως ο ήχος στην κλίμακα 68 μου δείχνει αισθητά ανώτερος ηχητικά ...πιο πλούσιος ...πιο γεμάτος...στα αυτιά μου.


songless_bird

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 997
  • Αγαπημένο ξύλο: Ειναι τρέλα η Cedrela
  • Αριθμός κατασκευών: Μια καλή και μια κουτσή κιθάρα
Απ: Το 3ο μπουζούκι του κιθαρίστα
« Απάντηση #14 στις: Μάιος 22, 2019, 10:15:31 μμ »
Συνήθως η μεγαλύτερες κλίμακες διορθώνουν τα μπάσα που " πνίγονται " από  τις μικρές κλίμακες . Για αυτό κάνουν fan fret ταστιερες .
Πάντως έχω προσπαθήσει να παιξω σε κιθάρα με 660 κλίμακα και δεν έφταναν τα δάκτυλα μου και φαλτσαριζα παντού. lol . Μήπως η αύξηση της κλίμακας ευνοεί τα δάκτυλα και το παίξιμο σου και για αυτό έχεις αυτή την αίσθηση;

Tags: