Αποστολέας Θέμα: Ηχογράφηση οργανου  (Αναγνώστηκε 1571 φορές)

Γρηγόρης Μαυρακης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.452
  • Αγαπημένο ξύλο: Ινδικος παλισανδρος
  • Αριθμός κατασκευών: Καμμια
Ηχογράφηση οργανου
« στις: Μάρτιος 12, 2019, 01:22:10 μμ »
Καλησπέρα σε όλους!Θέλω να ηχογράφησω την κιθάρα στο λάπτοπ.. Όσοι έχετε ασχοληθεί με ηχογραφήσεις μπορείτε να μου πείτε ένα πρόγραμμα για αυτή την δουλειά και τι μικρόφωνο είναι κατάλληλο ώστε να το αγοράσω?

Πασχάλης

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 325
  • Αγαπημένο ξύλο: Σημύδα, Δρυς
Απ: Ηχογράφηση οργανου
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 12, 2019, 01:55:48 μμ »
Γρηγόρη,

Είχα ασχοληθεί με το θέμα "ηχογράφηση" αρκετά και όσο πιο πολύ το έψαχνα, τόσο πιο ακριβό μου έβγαινε. Ένας φίλος (ηχολήπτης) μου άνοιξε τα μάτια:
αγόρασα ένα ΖΟΟΜ Η4Ν και η ποιότητα εγγραφής είναι πολύ καλή.
Αν κάνεις και "απο-θορυβοποίηση" με το Audacity (δωρεάν πρόγραμμα επεξεργασίας ήχου) θα έχεις ένα πολύ αξιόλογο αποτέλεσμα ... και σε πολύ καλή σχέση τιμής-ποιότητας. Πρέπει όμως να σχοληθείς λιγάκι και στο σετάρισμα, τόσο του ΖΟΟΜ όσο και του Audacity.

Την εικόνα την γράφω με το κινητό, η ποιότητά της δεν είναι για μένα και μεγάλης σημασίας σε όργανο ενώ την σύνδεση εικόνα-ήχος την κάνω στο VideoPad Video editor.

Καλή επιτυχία.

Ο έξυπνος, μαθαίνει από τα λάθη του
Ο σοφός, από τα λάθη των άλλων
Ο βλάκας, ποτέ...

Γρηγόρης Μαυρακης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.452
  • Αγαπημένο ξύλο: Ινδικος παλισανδρος
  • Αριθμός κατασκευών: Καμμια
Απ: Ηχογράφηση οργανου
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 12, 2019, 02:11:28 μμ »
Ευχαριστώ βρε Πασχάλη κάτι τέτοιο έψαχνα.. ένα αξιοπρεπές αποτέλεσμα και όχι τρελές!Ευχαριστώ και πάλι!

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.148
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Ηχογράφηση οργανου
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 12, 2019, 08:14:47 μμ »
η ζοομ εχει πολυ καλα ηχογραφητηρια (και εγω τετοιο εχω)
και το αουντασιτι ειναι ενα δυνατο προγραμμα (και εγω τετοιο εχω)  {celebrate015}

θα διαφωνισω λιγακι με το πασχαλη στο θεμα του βγαλσιματος της πληροφοριας-θα προτεινα να πας σε ενα ησυχο δωματιο, ησυχη ωρα, βγαλσιμο ψυγειο απο μπριζα και μπαταριες απο ρολογια, και θα εχεις ενα πολυ καλυτερο αποτελεσμα απ οτι να βγαλεις θορυβους απο αουντασιτι (διοτι θα βγαλεις και μπολικη πληροφορια-γινεται αμεσως αντιληπτο)
καλυτερα μετα να προσθεσεις λιιιιγο βαθακι, εκτος αν πας για ηχογραφηση στο μπανιο  ;D
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

Μήτσος

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 375
Απ: Ηχογράφηση οργανου
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 12, 2019, 09:08:50 μμ »
υπάρχει και το cakewalk της Bandlamb.....θα χρειαστείς και ένα καλό πυκνωτικό μικρόφωνο...
https://www.bandlab.com/products/cakewalk

Aggelos83

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 140
  • Αγαπημένο ξύλο: maple
Απ: Ηχογράφηση οργανου
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 12, 2019, 09:43:26 μμ »
Καλησπέρα και απο μενα ! Καλό φαινεται  το Ζοοm και έχει στα θετικά του την ευκολη μεταφορά . Με τα χρηματα αυτά ομως μπορεις να πας και σε κατι αλλο..   μπορεις να πάρεις εξωτερική κάρτα ήχου + ένα αξιόλογο πυκνωτικό μικρόφωνο .   π.χ  μια καρτα σαν την    https://www.thomann.de/gr/focusrite_scarlett_2i2_2nd_gen.htm    ,  και ένα μικρόφωνο σαν το   https://www.thomann.de/gr/rode_m3.htm
Πιθανόν να είναι καλυτερο το αποτελεσμα απο το Zoom , ( λεω πιθανον γιατι δεν τα εχω συγκρινει ποτέ..)  . Να ξέρεις όμως οτι ένα συνηθισμένο μικροφωνο σαν αυτό που σου εδειξα , για να αποδώσει  καλα χρειάζεται την καρτα ήχου . Το zoom ίσως και όχι , δεν το γνωρίζω .
Το προγραμμα  Audacity ειναι καλό και ελαφρυ..,   μην κανεις όμως αποθορυβοποίηση  , χαλάει αρκετα αυτό που ηχογραφείς.. Και αν θες βάθος , μην πας στο μπάνιο , έχει το πρόγραμμα εφε ! ;D

Γιωργος π

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 750
  • Αγαπημένο ξύλο: Όλα αρκεί να παράγουν ήχο κ ομορφιά......
  • Αριθμός κατασκευών: 5
Απ: Ηχογράφηση οργανου
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 12, 2019, 10:09:43 μμ »
Καλησπέρα παιδιά, εδώ και λίγο έχω πάρει ψηφιακή κονσόλα και έχω σταματήσει να κουβαλαω προενισχηση για το μπουζούκι, (fenter - solitere ktl).  Η εντυπωσεις μου είναι τρομερά διαφορετικές από αυτές που νόμιζα,

Πχ μπορείς να κάνεις ότι θέλεις το όργανο σε θέμα ήχου αλλά πιο πολύ εντύπωση μου έκανε το ότι άκουσα ότι το κόκκαλο δεν ήταν σωστά χαραγμένο.....
Το λέω αυτό γιατί με γυμνό αφτί δεν το άκουσα ποτέ επίσης άκουσα το όργανο και ακούγεται και η κάθε λεπτομέρεια πχ τασταρισμα .. 

Όλα αυτά τα λέω γιατί με μια κονσόλα τέτοια (η πιο φθηνή περίπου 220. € και ένα στικάκι για τις ηχογραφήσεις 5€ και ένα μαγνήτη για μπουζούκι ή ένα μικρόφωνο έχεις ένα τέλειο πακέτο ηχογράφησης.. ( και άμα θέλεις αμα λαχη    κουμπώνεις κ φωνή και άλλα όργανα πάνω και τα γράφεις όλα μαζί..

Γρηγόρης Μαυρακης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.452
  • Αγαπημένο ξύλο: Ινδικος παλισανδρος
  • Αριθμός κατασκευών: Καμμια
Απ: Ηχογράφηση οργανου
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 12, 2019, 10:18:47 μμ »
Παιδιά Ευχαριστώ για την ανταπόκριση σας..έχει ψάξιμο η δουλειά.. θα τις δω όλες τις προτάσεις να δω τι μου ταιριάζει καλύτερα!

Tags: