Αποστολέας Θέμα: Κιθάρα 2 Kasha έλατο  (Αναγνώστηκε 18592 φορές)

songless_bird

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 997
  • Αγαπημένο ξύλο: Ειναι τρέλα η Cedrela
  • Αριθμός κατασκευών: Μια καλή και μια κουτσή κιθάρα
Απ: Κιθάρα 2 Kasha έλατο
« Απάντηση #240 στις: Φεβρουάριος 11, 2020, 02:56:33 μμ »
Μπράβο songless!
Πλούσιος ήχος, εξαιρετική κατασκευή! Εντυπωσιάστηκα ιδιαίτερα από τα μπάσσα της κιθάρας σου. Και ζουμερά και λαμπερά!
...όσο για το φινίρισμα που διαβάζω πιο πάνω ότι θα το ήθελες κάπως "πιο" (όχι ότι φαίνεται στα δικά μου μάτια τουλάχιστον στις φωτογραφίες) αναρωτιέμαι αν η gommalacca επιδέχεται επάλειψη με carnauba wax https://www.meguiars.com/automotive/products/meguiars-deep-crystal-carnauba-wax-a2216-16-oz-liquid Στα δικά μου όργανα πάντως βλέπω διαφορά.

Κοιταω λιγο τον Pablo Requena που βαζει κατι πανω απο γομαλακα αλλα δεν ξερω πιο αντιστοιχο μπορω να βρω στην Ελλαδα.
https://www.youtube.com/watch?v=AGfDAl-I1Hg

Γρηγόρης Μαυρακης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.452
  • Αγαπημένο ξύλο: Ινδικος παλισανδρος
  • Αριθμός κατασκευών: Καμμια
Απ: Κιθάρα 2 Kasha έλατο
« Απάντηση #241 στις: Φεβρουάριος 11, 2020, 03:20:14 μμ »
Δεν νομίζω να παίζει ρόλο η μάρκα.. οποιοδήποτε βερνικι γυαλισματος αυτοκινήτου κάνει.. ένα car polish..

Stergios_lutherie

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.172
  • Αγαπημένο ξύλο: Αυτο που εχω διαθεσιμο
  • Αριθμός κατασκευών: 14
Απ: Κιθάρα 2 Kasha έλατο
« Απάντηση #242 στις: Φεβρουάριος 11, 2020, 04:38:00 μμ »
Απ’ ό,τι φαίνεται, ο Pablo Requena δε διστάζει να τρίψει τη gommalacca και με σμυριδαλοιφή (compound) και με γυαλιστικό (wax)! (Αυτός βέβαια χρησιμοποιεί εξειδικευμένο γυαλιστικό για κιθάρες αλλά προσωπικά δεν πιστεύω ότι αυτή η επιλογή προσθέτει κάτι περισσότερο εκτός ίσως από κόστος).

Η σμυριδαλοιφή είναι γνωστό ότι περιέχει πολύ λεπτόκοκκη σμύριδα (κόκκους λειαντικού) η οποία θυμόμαστε ότι έχει κι αυτή διαβαθμίσεις κοκκομετρίας όπως όλα τα λειαντικά. Η δουλειά της είναι να απομακρύνει υλικό. Όσο χοντρότερη κοκκομετρία έχει η αλοιφή τόσο περισσότερο υλικό απομακρύνει. Για τη gommalacca χρειάζεται κάτι φίνο. Αυτά πωλούνται συνήθως σαν προϊόντα αυτοκινήτου και δεν υπακούουν σε στάνταρ κοκκομετρίες (Ρ6000 ή Ρ8000 ή Ρ12000 για παράδειγμα) αλλά πωλούνται συνήθως με περιγραφή όπως: Για χοντρές γρατσουνιές, για μέτριες γρατσουνιές, και τα σχετικά. Μαντεύω ότι για τη gommalacca χρειαζόμαστε κάτι σαν «για πολύ λεπτές γρατσουνιές» ή «light».

Πρώτα λοιπόν πολύ φίνα σμυριδαλοιφή και μετά γυαλιστικό (κατά προτίμηση που να περιέχει ρητίνη καρνάουμπα). Μια οποιαδήποτε γνωστή μάρκα μας κάνει.

songless_bird

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 997
  • Αγαπημένο ξύλο: Ειναι τρέλα η Cedrela
  • Αριθμός κατασκευών: Μια καλή και μια κουτσή κιθάρα
Απ: Κιθάρα 2 Kasha έλατο
« Απάντηση #243 στις: Φεβρουάριος 11, 2020, 04:47:30 μμ »
Ωραία όλα αυτά . Αλλά σε περίπτωση που χρειάζεται επιδιόρθωση πως αντιδρά η γομαλακα πάνω σε τέτοια υλικά; Τρίψιμο όλη η επιφάνεια; Γιατί τώρα μπορώ να διορθώσω ατέλειες τοπικά και να περάσω γομαλακα για να γίνει όπως ήταν πριν .

Stergios_lutherie

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.172
  • Αγαπημένο ξύλο: Αυτο που εχω διαθεσιμο
  • Αριθμός κατασκευών: 14
Απ: Κιθάρα 2 Kasha έλατο
« Απάντηση #244 στις: Φεβρουάριος 11, 2020, 04:52:05 μμ »
Μαντεύω ότι αν χρειαστεί επιδιόρθωση απαιτείται ν' απομακρυνθούν προηγουμένως όλα τα πρόσθετα (με υγρό Zippo ή με καθαρή βενζίνη και τα σχετικά).
Αλλά ας καταθέσουν κι άλλοι την εμπειρία τους...

Patsis

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 342
  • Αγαπημένο ξύλο: ΠΑΛΙΣΑΝΔΡΟΣ
  • Αριθμός κατασκευών: 5
  • Περιοχή: ΝΕΑ ΠΕΡΑΜΟΣ ΚΑΒΑΛΑΣ
Απ: Κιθάρα 2 Kasha έλατο
« Απάντηση #245 στις: Φεβρουάριος 11, 2020, 08:40:44 μμ »
Μπράβο Δημήτρη θεσπέσιος ήχος...διέκρινα την λαμπερότητα και την διάρκεια των μπάσων ...θα θελα να ακούσω τα καντίνια σε κάτι πιο  μελωδικό για να αναδειχθούν περισσότερο ... παράδειγμα στην δικιά μου κιθάρα κάποιες νότες στα καντίνια ακούγονται πιο δυνατά και με περισσότερη διάρκεια από κάποιες άλλες και αυτό για μένα συνιστά πρόβλημα  ....πάντως το δικό σου φαίνεται ότι είναι ένα πολύ ισορροπημένο όργανο

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.564
Απ: Κιθάρα 2 Kasha έλατο
« Απάντηση #246 στις: Φεβρουάριος 11, 2020, 10:08:19 μμ »
Όμορφο αποτέλεσμα. Μπράβο για την όλη δουλειά.
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

songless_bird

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 997
  • Αγαπημένο ξύλο: Ειναι τρέλα η Cedrela
  • Αριθμός κατασκευών: Μια καλή και μια κουτσή κιθάρα
Απ: Κιθάρα 2 Kasha έλατο
« Απάντηση #247 στις: Φεβρουάριος 11, 2020, 10:25:47 μμ »
Μπράβο Δημήτρη θεσπέσιος ήχος...διέκρινα την λαμπερότητα και την διάρκεια των μπάσων ...θα θελα να ακούσω τα καντίνια σε κάτι πιο  μελωδικό για να αναδειχθούν περισσότερο ... παράδειγμα στην δικιά μου κιθάρα κάποιες νότες στα καντίνια ακούγονται πιο δυνατά και με περισσότερη διάρκεια από κάποιες άλλες και αυτό για μένα συνιστά πρόβλημα  ....πάντως το δικό σου φαίνεται ότι είναι ένα πολύ ισορροπημένο όργανο
Έχεις κάποια προτίμηση σε κομμάτι ;
Δεν ξέρω αν έχει να κάνει και με τις χορδές αλλά πλέον χρησιμοποιώ μόνο carbon που λύνουν πολλά θέματα στα καντινια . Το σετ που έβαλα σε αυτήν είναι normal σε σχέση με τα hard που βάζω και μου άρεσε γιατί η σολ που γενικά έχει θέμα λόγο διαμέτρου εδώ δεν έχει κανένα πρόβλημα .
Όταν την σεταρισα στα κόκκαλα  έβαλα ένα σετ από το lidl και ήμουν απογοητευμένος από τα καντινια . Οπότε πριν ψάξουμε για λύση σε προβλήματα καλό είναι να βάζουμε ένα καλό σετ χορδών .

Patsis

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 342
  • Αγαπημένο ξύλο: ΠΑΛΙΣΑΝΔΡΟΣ
  • Αριθμός κατασκευών: 5
  • Περιοχή: ΝΕΑ ΠΕΡΑΜΟΣ ΚΑΒΑΛΑΣ
Απ: Κιθάρα 2 Kasha έλατο
« Απάντηση #248 στις: Φεβρουάριος 12, 2020, 02:16:26 μμ »
Παίξε ότι σου αρέσει Δημητρη... οι CARBONχορδες έχουν τόσο διαφορά από τις απλές ώστε να καταλαβαίνεις την διαφορά? Γιατί σε ενα βιντεο που είδα δεν μπόρεσα απο το παίξιμο να διακρίνω διαφορες

songless_bird

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 997
  • Αγαπημένο ξύλο: Ειναι τρέλα η Cedrela
  • Αριθμός κατασκευών: Μια καλή και μια κουτσή κιθάρα
Απ: Κιθάρα 2 Kasha έλατο
« Απάντηση #249 στις: Φεβρουάριος 12, 2020, 03:00:23 μμ »
Παίξε ότι σου αρέσει Δημητρη... οι CARBONχορδες έχουν τόσο διαφορά από τις απλές ώστε να καταλαβαίνεις την διαφορά? Γιατί σε ενα βιντεο που είδα δεν μπόρεσα απο το παίξιμο να διακρίνω διαφορες
Δεν βαζω ξανα απλες. Τα καντινια δε εχουν καμια σχεση. Εχουν λαμπροτητα, διαρκεια , σταθερο κουρδισμα και μπορει να ειναι ιδεα μου αλλα και καλυτερο Intonation .
Φοραω ενα hard set στην πρωτη μου και εχουν καλυτερη αντοχη απο τις απλες μετα απο τοσο παιξιμο.

Αλλα... Εχουν αλλο ηχοχρωμα. Δεν μπορω να το περιγραψω. Εχουν κατι που μπορει να ενοχλει σε παραδοσιακο παιξιμο.

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.143
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Κιθάρα 2 Kasha έλατο
« Απάντηση #250 στις: Φεβρουάριος 15, 2020, 08:34:15 πμ »
οι καρμπον εχουν το καλυτερο κουρδισμα (σε σχεση βεβαια και με τον αριθμο των γραναζιων) λογω της διατομης τους.
και βεβαια το χειροτερο ιντονεϊσον, για τον ιδιο ακριβως λογο.
παντα σε σχεση με τις απλες, και τα ιδια υψη στους καβαλαρηδες.

δοκιμαστε και υβριδικες (τιτανιου).
ολα 3 σε ενα, κατι σαν σαμπουαν....
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

songless_bird

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 997
  • Αγαπημένο ξύλο: Ειναι τρέλα η Cedrela
  • Αριθμός κατασκευών: Μια καλή και μια κουτσή κιθάρα
Απ: Κιθάρα 2 Kasha έλατο
« Απάντηση #251 στις: Φεβρουάριος 15, 2020, 11:12:42 πμ »
Δεν ξέρω για το intonation Στέλιο . Ως δια μαγείας με το κουρδιστήρι στο 12 ταστο βλέπω μεγαλύτερη ακρίβεια σε σχέση με απλά σετ. 
Αυτό που παρατηρώ στην άλλη κιθάρα που έχει παλιές carbon είναι ότι όταν παλιωσουν το κουρδισμα και το intonation είναι αλλού για αλλού ειδικά στην Μι. Εκει που πατάει στο κόκκαλο γίνεται πλακέ αντί να κρατάει το σχήμα της και τεινει να βγάζει ένα ψιλό μεταλλικό ήχο .