Ψηφοφορία

Εκδήλωση ενδιαφέροντος

Θέλω να γίνει η ετήσια έκθεση του φόρουμ
19 (90.5%)
Θέλω να γίνει επίσημη μάζωξη
2 (9.5%)
Θέλω να κάτσω σπιτάκι μου
0 (0%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 21

Η ψηφοφορία έληξε: Φεβρουάριος 24, 2019, 09:46:28 μμ

Αποστολέας Θέμα: 8η έκθεση οργανοποίας - Ιδέες και προτάσεις  (Αναγνώστηκε 8570 φορές)

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.285
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: 8η έκθεση οργανοποίας - Ιδέες και προτάσεις
« Απάντηση #15 στις: Φεβρουάριος 11, 2019, 10:32:05 πμ »
καλημέρα κι από μένα.
Καταλαβαίνω απόλυτα την θέση του Στέλιου.
Δεν θα ψηφίσω γιατί και πάλι μάλλον δεν θα κατέβω (τελευταίος χρόνος του μεταπτυχιακού, εξετάσεις τον Ιούνιο), ωστόσο θα λυπόμουν πολύ να μάθω ότι δεν θα γίνει έκθεση.

(Γράφαμε μαζί με τον Λάμπρο, συμφωνώ για την διαφορετικότητα της έκθεσης αλλά κυρίως για το παρακάτω:)

Η έκθεση δεν συγκρίνεται με τις μαζώξεις, είναι άλλη κατάσταση: το να εκτίθεσαι μέσω της δουλειάς σου σε (όποιο) κοινό - είναι βασικό συστατικό της ψυχοσύνθεσης κάθε καλλιτέχνη, και εγώ έτσι αντιμετωπίζω την δουλειά εδώ.

Για μένα είναι πιο σημαντικό πρόβλημα η "λειψυδρία" που διαπιστώνεται τελευταία αλλά αυτή είναι άλλη κουβέντα.
Θα ήθελα λοιπόν να εξακολουθεί να γίνεται η έκθεση, πιστεύοντας ότι κάποια στιγμή θα καταφέρω να κατέβω. Βέβαια "έξω απ΄το χορό πολλά τραγούδια λες", δεν τρέχω εγώ για να γίνει η έκθεση (η αφίσα δεν μετράει, είναι πολύ λίγος κόπος).

Ίσως μια πιο "ταπεινή" εκδήλωση ανακουφίσει λίγο τους διοργανωτές, ας είναι και σε επίπεδο μάζωξης (χωρίς ομιλητές, χορηγούς, ΜΜΕ, μπουφέδες κτλ.) όπως νομίζω ότι γινόταν παλιότερα - ή εναλλακτικά να προταθεί κάποια "κυλιόμενη" ανάληψη καθηκόντων, έστω και για αυτήν την πιο "ταπεινή" εκδοχή, αν υπάρχει ενδιαφέρον.

Αν γινόταν στην Θεσσαλονίκη θα μπορούσα να βοηθήσω, αλλά αλλού δεν μπορώ, λυπάμαι.

letasos

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 358
Απ: 8η έκθεση οργανοποίας - Ιδέες και προτάσεις
« Απάντηση #16 στις: Φεβρουάριος 11, 2019, 10:45:28 πμ »
Αν και μικρος και ταπεινος ( ως προς την συνεισφορα , τις κατασκευες , τις γνωσεις ) στο φορουμ , αρα και με αναλογη "βαρυτητα" της γνωμης , με καλύπτουν απολυτα τα ανω γραφεντα του Μανου ( και ως προς την αδυναμια ημων τωνβ υπερβορειων να βοηθησομεν , και να παραβρεθομεν , αφου ειναι μεσα στη εξεταστικη , αλλα και οσα γραφει για την σημαντηκοτητα της εκθεσης ) .

Πασχάλης

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 324
  • Αγαπημένο ξύλο: Σημύδα, Δρυς
Απ: 8η έκθεση οργανοποίας - Ιδέες και προτάσεις
« Απάντηση #17 στις: Φεβρουάριος 11, 2019, 11:40:44 πμ »
Νομίζω ότι η ύπαρξη της έκθεσης συντελεί όσο τύποτε άλλο στην πρόοδο τόσο των εκθετών όσο και των επισκεπτών. Τρέχουν τα σάλια μου κάθε χρόνο βλέποντας τις φωτογραφίες και χαζεύοντας κανένα βιντακι από εκεί. Για μένα, η διατείρηση του θεσμού, ακόμα κι αν πρέπει να μικρύνει λίγο, νομίζω ότι είναι προς όφελος τόσο της κοινωνίας των οργανοποιών αλλά και όσων αυτοί επιρεάζουν.
Ο έξυπνος, μαθαίνει από τα λάθη του
Ο σοφός, από τα λάθη των άλλων
Ο βλάκας, ποτέ...

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.548
Απ: 8η έκθεση οργανοποίας - Ιδέες και προτάσεις
« Απάντηση #18 στις: Φεβρουάριος 11, 2019, 12:46:50 μμ »
Καλημέρα. Σωστά όσα ακούστηκαν παραπάνω. Ο λόγος που ζητήσαμε να γίνονται παρουσιάσεις στο φόρουμ για να μπορεί κάποιος να συμμετάσχει στην έκθεση ήταν για να βοηθήσουμε να αυξηθεί η κινητικότητα του φόρουμ που δείχνει να πέφτει. Δεν θέλουμε να τραβολογάμε τον κόσμο, ούτε και ζητάμε να υπογράφουν συμβόλαια για τη συμμετοχή του απλά θέλουμε να δούμε αν υπαρχει ενδιαφέρον. Γενικά πιστέυω πως γίνονται κατασκευές, απλά ο καθένας για τους δικούς τους λόγους δεν έχει τη διάθεση, το χρόνο ή οτιδήποτε άλλο να τα ανεβάσει στο φόρουμ. Με δεδομένη την χαμηλή κινητικότητα τίθεται εν αμφιβόλω ακόμα και η ίδια η έκθεση αν θα μαζέψουμε αρκετό κόσμο. Χρόνο με το χρόνο οι συμμετοχές λιγοστεύουν, ο αριθμός των μυνημάτων μειώνονται και γενικά φαίνεται μια στασιμότητα. Μπαίνουνε νέα μέλη αλλά παλιότερα μέλη λιγοστεύουν την παρουσία τους.  Υπάρχει κορεσμός, ίσως και λογικά πιά μικρότερο ενδιαφέρον. Καλούμε το κόσμο μέσω της ψηφοφορίας να δηλώσει αν έχει τη διάθεση και την δυνατότητα να συμμετάσχει σε μία έκθεση για μην προσπαθούμε άδικα. Πέρισυ πήραμε αρκετά τηλέφωνα για να κινητοποιήσουμε ανθρώπους να έρθουν. Αν τελικά, δεν υπάρχει ουσιαστικό ενδιαφέρον να μην τρέχουμε και εμείς άδικα. Αν προτιμάτε κάτι άλλο προτείνετε το για να δούμε αν μπορεί να οργανωθεί.   
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.121
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: 8η έκθεση οργανοποίας - Ιδέες και προτάσεις
« Απάντηση #19 στις: Φεβρουάριος 11, 2019, 01:24:46 μμ »
στα σωστα προλεγομενα, να συμπληρωσω οτι η υπαρξη της εκθεσης σαν θεσμος, περαν της ποιοτητας, προϋποθετει οτι εχουμε "εξασφαλισει" την ποσοτητα των εκθετων, ωστε να προχωρησουμε στο κλεισιμο του χωρου.
δεν μπορει να ειναι 6-7 εκθετες, και να εχουμε ενα τεραστιο χωρο, (και δεν εχει και νοημα να γινει με τοσους λιγους...) ουτε και να εχουμε 70 εκθετες και να ειναι ο ενας πανω στον αλλο.

θελει οργανωση. πολυ πιο πριν. ολοι θα θελαμε μια εβδομαδα πριν να τα κανουμε, να τα κλεισουμε, να γινουν ολα καλα-ολα ωραια, αλλα δεν...... με τιποτε.........
και αυτο το "τρεξιμο" αν μη τι αλλο, πρεπει να γινει τουλαχιστον 3 μηνες νωριτερα.

καμια εκθεση-(και οτι αλλο, φεστιβαλ κλπ κλπ) δεν γινεται με κινητοποιηση μονο ενος μηνα τοσο των οργανωτων αλλα και εκθετων.

στο τελος υπαρχει η διαφημιση, που πρεπει και αυτη να τρεξει τον δικο της -αρκετα πιο πριν- χρονο
εκτος αν δεν θελουμε να εχουμε επισκεπτες, χωρο κλπ  ;D

τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 6.115
Απ: 8η έκθεση οργανοποίας - Ιδέες και προτάσεις
« Απάντηση #20 στις: Φεβρουάριος 11, 2019, 08:48:24 μμ »
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

ΚαΠα

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.685
Απ: 8η έκθεση οργανοποίας - Ιδέες και προτάσεις
« Απάντηση #21 στις: Φεβρουάριος 12, 2019, 12:37:42 πμ »
Καλησπερίζω την παρέα!

Αγαπητοί φίλοι νομίζω ότι το φόρουμ έχει συμβάλει πάρα πολύ στην υπόθεση της οργανοποιίας στην πατρίδα μας. Και πρέπει να είμαστε όλοι υπερήφανοι γι αυτό. Πέρα από τον θησαυρό γνώσης που υπάρχει μέσα στις συζητήσεις του φόρουμ, που είναι μια παρακαταθήκη για εκείνους που αναζητούν πληροφορίες και υλικό για τη δική τους περιπέτεια στην οργανοποιία, το γεγονός της πραγματοποίησης 7 συνεχών εκθέσεων (με την τελευταία διήμερη), είναι από μόνο του σπουδαίο. Δεν το έχουν καταφέρει άλλες οργανωμένες "επαγγελματικές" τάξεις σε οποιοδήποτε πεδίο. Θα μπορούσα να αναφέρω διάφορα παραδείγματα, αλλά αν μείνουμε στην οργανοποιία, είμαστε φωτεινό παράδειγμα, δεδομένου ότι οι επαγγελματίες του χώρου δεν μπορούν να το καταφέρουν εδώ και χρόνια. Εκθέσεις; Σεμινάρια; Μαζώξεις; Τι είναι αυτά;

Από την άλλη πλευρά σκέφτομαι ότι η ετήσια έκθεση δεν είναι ανάμεσα στις "Δέκα Εντολές", και έτσι μάλλον δεν κινδυνεύουμε "ο Θεός της Ερασιτεχνικής Οργανοποιίας" να μας στείλει ομαδικώς, και ξόφαλτσα που λέει ο λόγος να βρεθούμε σε καμιά "κόλαση" (για σκεφτείτε το ..... χωρίς εργαλεία, χωρίς υλικά και χωρίς ούτε ένα οργανάκι-έστω μπονσάϊ για να λέμε τον πόνο μας).  ;D

Είναι αλήθεια ότι και εγώ εδώ και πολύ καιρό "τεμπελιάζω". Και παρόλο ότι (όπως όλοι μας) τραβάω τα δικά μου ζόρια θα μπορούσα ίσως να ήμουν λίγο πιό ενεργός στο φόρουμ. Αλλά ας τα βάλουμε κάτω. Τι είμαστε; ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΕΣ (οι περισσότεροι). Το κάνουμε για το κέφι μας και όχι γιατί μας υποχρεώνει κανένας. Και δεν νομίζω ότι πρέπει να δίνουμε λόγο για το πότε θα φτιάξουμε ή δε θα φτιάξουμε το επόμενο όργανό μας, παρά μόνο σε μας τους ίδιους. Μήπως δε θέλω να γίνει έκθεση; Αντίθετα το θέλω πολύ. Αλλά βρε αδερφέ και να μη γίνει μια χρονιά δε θα βάψουμε μαύρα. Ας πούμε ότι κάνουμε μια "ανασυγκρότηση".  Να δώσουμε και στο Μάνο (ένας είναι ο Μάνος) μια φορά τη δικαιολογία.  ;)

Βέβαια είναι εύλογες οι ανησυχίες των αγαπητών μας φίλων που τους ανακηρύξαμε μόνιμους "Οργανωτές" και που τρέχουν κάθε φορά για να τα βρίσκουμε οι υπόλοιποι έτοιμα. Δίκαια έχουν τους προβληματισμούς τους και την αγωνία μήπως και δεν προκάμουμε ......!!!!  Αλλά βρε σεις (Στέλιο, Δημήτρη, Γιάννη κτλ) πέρα από τη συζήτηση πληκτρολογίων, δεν κανονίζουμε μια μάζωξη ανοιχτή μετά της σχετικής κρασο-μπυρο-κτλ-κατάνυξης να κόψουμε και την πίττα μας (που μάλλον θα είναι η πρώτη μας) και να τα συζητήσουμε επισταμένως!  {music007} Ίσως παρακινηθούμε τελικά αρκετοί ώστε να βάλουμε μπροστά μας τα καλούπια και να ανάψουν τα πριονο-σκαρπελο-γυαλόχαρτα.
 

Blog "ΕΛΛΗΝΕΣ ΟΡΓΑΝΟΠΟΙΟΙ" http://greekluthiers.wordpress.com/
Blog "ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣ ΟΡΓΑΝΟΠΟΙΟΣ" http://organopoios.wordpress.com/

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 6.115
Απ: 8η έκθεση οργανοποίας - Ιδέες και προτάσεις
« Απάντηση #22 στις: Φεβρουάριος 12, 2019, 07:43:59 μμ »
Δηλαδη ρε παιδια τιθεται θεμα αν θα γινει η εκθεση? Ρε πλακα μας κανετε? Ειχα την εντυπωση οτι αυτο ειναι δεδομενο.Τεμπελιασαμε λετε? Εγω απο τη μερια μου καθολου.Τωρα θα μου πεις.....γιατι δεν ανεβαζεις οπως παλια? Οκ θα αρχισω να ανεβαζω αλλα , ας ανεβασει και κανενας αλλος.Ολοι ξερουμε οτι αρκετοι εδω μεσα σπανια ανεβαζουν κι ας φτιαχνουν συνεχεια.Ο καθε ενας εχει τους λογους του σιγουρα.Εγω θα τηρησω την υποσχεση μου.....................κι εδω λοιπον θα δηλωσω την συμετοχη μου με δυο οργανα.Ακομα δεν γνωριζω τι και πως....................2 οργανα παντως
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

George45

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 806
  • Αγαπημένο ξύλο: ολα!!
  • Αριθμός κατασκευών: MIA
Απ: 8η έκθεση οργανοποίας - Ιδέες και προτάσεις
« Απάντηση #23 στις: Φεβρουάριος 12, 2019, 09:35:50 μμ »
Συμφωνο και εγω με τον κωστα!!!εγω απο την αλλη δεν εχω φτιαξει ακομα αλλα και εγω θα κατεβω στανταρ με δυο οργανα.αυτο που μου κανει μεγαλει εντυπωσει ειναι οτι εχουμε ψηφησει μονο 14 ατομα απο τα 1470.!!!!!!!!!

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.121
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: 8η έκθεση οργανοποίας - Ιδέες και προτάσεις
« Απάντηση #24 στις: Φεβρουάριος 12, 2019, 09:55:30 μμ »
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

Γιωργος π

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 750
  • Αγαπημένο ξύλο: Όλα αρκεί να παράγουν ήχο κ ομορφιά......
  • Αριθμός κατασκευών: 5
Απ: 8η έκθεση οργανοποίας - Ιδέες και προτάσεις
« Απάντηση #25 στις: Φεβρουάριος 12, 2019, 10:02:14 μμ »
Καλησπέρα και από εμένα παιδιά, είμαι 2 χρόνια στο φόρουμ και δεν έχω έρθει καμία φορά στην έκθεση,  πέρσι ήθελα να κατέβω αλλά λόγο  δουλειάς δεν μπόρεσα.
Φέτος πάλι δεν θα μπορέσω γιατί δεν έκανα όργανο......😂😂😂😂😂 Μόνο κάτι ψιλό επισκευές έκανα και τώρα διορθώνω τα προβληματικά μου βερνίκια..... Σύμφωνα με αυτά που μου είχε υποδείξει ο Στέλιος...

Η άποψη μου καλό είναι να γίνεται η έκθεση, (ζωντανεύει πιστεύω το φόρουμ και η σχέσης μεταξύ μας.)

Εγώ όπως προείπα λόγο δουλειάς είναι δύσκολο να το προγραμματίσω,
Επίσης αν μεγαλώνεις και μικρά παιδιά δύσκολα φεύγεις από το σπίτι 2-3 μέρες...

(Είμαι και λίγο πιο μικρός από τους περισσότερους από ότι έχω καταλάβει).

Επισεις σκευτομουν μήπως εάν γινόταν κατά Θεσσαλονίκη μεριά η έκθεση θα  ήταν κάτι διαφορετικό για την τοπική κοινωνία, και μηπως είχε περισσότερο απήχηση;;  (Θα ήταν κάτι προτογνωρο για την Β Ελλάδα).  (Είναι μια σκέψη μου αυτή). 
Επίσης θα μπορούν να πάρουν μέρος και κάποιοι οι οποίοι δεν μπορούν να κατέβουν στην Αθήνα, πχ εγώ,  ο Μάνος από ότι διάβασα  και θα είναι  και άλλοι... (Αυτό το λέω σαν σκέψη καλοπροαίρετη)

Εάν γίνει η έκθεση από ότι είδα πέρσι, υπήρχε και κλήρωση με δώρα....
  Θα θελα να προσφέρω ένα συμβολικό δωρο και εγώ.

Ένα σετ δουγιες με κολαντζα και παραπετια για σκάφος...

Μιας και τα είχα πάρει αλλά τα έχω και κάθονται επειδή δεν έχω χρόνο...
 

Ιωσήφ Τορρένς

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.207
  • Αριθμός κατασκευών: Λίγα πράματα
  • Περιοχή: Αθήνα Κυψέλη
Απ: 8η έκθεση οργανοποίας - Ιδέες και προτάσεις
« Απάντηση #26 στις: Φεβρουάριος 14, 2019, 08:51:52 πμ »
Καλημέρα σε όλους ! 

Τι έγινε ρε παιδιά ;  Κολλήσαμε στους 12 ;   {celebrate000}  Ανησυχώ   {celebrate016}
Τίποτα δεν ισιώνει από μόνο του ... θέλει πολλή δουλειά ...
Να είστε όλοι καλά ! ... για να ισιώνετε τα "στραβά " ...

Βουλγαρίδης Γιώργος (Giovou)

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 185
Απ: 8η έκθεση οργανοποίας - Ιδέες και προτάσεις
« Απάντηση #27 στις: Φεβρουάριος 18, 2019, 12:35:10 μμ »
Καλημέρα σε όλους! Έχω και εγώ σκοπό να κατέβω απο Αλεξανδρούπολη και να παρουσιάσω την Λάφτα που τελείωσε πρίν λίγους μήνες. Μου μίλησε και ο φίλος Ρωμηός πως είχε σκοπό να δείξει κάποιες απο τις πολίτικες λύρες που έχει φτιάξει. Ισως και ο φίλος Garafil με κάποιες θρακιώτικες λύρες.( θα τους μιλήσω για την ψηφοφορία). Νομίζω πως η αραιή συμμετοχή στο forum δικαίως έχει αποθαρρύνει τους διοργανωτές, πιστεύω όμως πως θα υπάρξει καλή συμμετοχή. Απλά μαζευτήκαμε πολλοί της "τελευταίας στιγμής". Μιάς και οι περισσότεροι δέν έχουν σαν κύρια ασχολία την οργανοποιία και ο ελεύθερος χρόνος έχει πλέον γίνει  για πολλούς πολυτέλεια, λόγο καιρών, έχουν αραιώσει κατά πολύ οι ενεργές παρουσίες. Η καρδιά όμως είναι εκεί! Ελπίζω να τα πούμε καί στην Έκθεση αλλά και σε τραπεζομαζέματα!

George45

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 806
  • Αγαπημένο ξύλο: ολα!!
  • Αριθμός κατασκευών: MIA
Απ: 8η έκθεση οργανοποίας - Ιδέες και προτάσεις
« Απάντηση #28 στις: Φεβρουάριος 18, 2019, 03:23:04 μμ »
Αντε Γιωργι με το καλο να σε γνωρισουμε και απο κοντα!!! Και να δουμε και τα δαμαντια που φτιαχνεις !!!!ΜΠΡΑΒΟ!!!!!!!!!!

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.548
Απ: 8η έκθεση οργανοποίας - Ιδέες και προτάσεις
« Απάντηση #29 στις: Φεβρουάριος 18, 2019, 03:55:12 μμ »
Γεια σου ρε Γιώργο.
Ειναι πολύ ενθαρρυντικό μέλη που μένουν μακριά να δηλώνουν ενδιαφέρον.
Ειτε με έκθεση είτε χωρίς θα χαρούμε πολύ να σε δούμε ξανά.
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

Tags: