Αποστολέας Θέμα: Πρεσα για τα ταστα  (Αναγνώστηκε 3289 φορές)

saved

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 472
  • Αριθμός κατασκευών: 3
Πρεσα για τα ταστα
« στις: Οκτώβριος 10, 2018, 06:56:56 μμ »
Παιδια αν και ξερω οτι εχει αναφερθει ξανα το εργαλειο τουτο,η αναζητηση δεν μου εβγαζε αποτελεσματα.
Λοιπον.Βρηκα σαν την πρεσα του "στου μακη" (stew mac) κανα 110€ και σκεφτικα να την παρω γιατι οκ και αλλου θα χρειαστει.
Μπαινω και στον σκρουτση,και βλεπω με 250€ πρεσα υδραυλικη 10τονων.
Ε ξεφτιλα δηλαδη.Η υδραυλικη σημφαιρει πολυ παραπανο.Αλλα θα μπορεσω να κανω δουλεια με τετοια;

Γιάννης Καραβασίλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 999
  • Αγαπημένο ξύλο: Μουριά
  • Αριθμός κατασκευών: 6
Απ: Πρεσα για τα ταστα
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 11, 2018, 11:11:10 μμ »
Φίλε saved κι εγώ πήρα μια τέτοια χειροκίνητη από εδώ: https://www.iosifidis-tools.gr/product_info.php/cPath/132_179/products_id/9569/osCsid/qmd1lakrpd1fag2bkrvvob99a5                                                 και να φανταστείς ακόμη δεν τη χρησιμοποίησα ούτε την έχω σετάρει γιατί θέλει και κάποιες προσαρμογές άμα την χρησιμοποιήσεις για τα τάστα. Είχα πάρει και το εργαλειάκι που βάζεις για να πιέζει τα τάστα ....κι αυτό εκεί στην άκρη έχει μείνει.....  ::) .Μάλλον  ο παραδοσιακός τρόπος με το σφυράκι με το πλαστικό κεφάλι είναι πιο ενδεδειγμένος και τελικά μ έχει βολέψει. Τώρα για υδραυλική δεν ξέρω αν κάνει για πέρασμα τάστων αν και μου φαίνεται τεράστια η πίεση που θα ασκηθεί στο μανίκι και μάλλον ζημιά θα κάνει στο όργανο. Ας σου πουν και τα άλλα παιδιά εδώ μέσα αν γνωρίζουν από πρέσες . Στην αρχή πίστευα κι εγώ ότι θέλει αρκετή δύναμη να μπουν τα τάστα αλλά δεν είναι έτσι τελικά. Μια χαρά μπαίνουν με το σφυράκι.

saved

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 472
  • Αριθμός κατασκευών: 3
Απ: Πρεσα για τα ταστα
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 12, 2018, 07:04:04 μμ »
Γεια σου Γιαννη.
Κοιτα,η αληθεια ειναι πως εαν εχω πρεσα,θα κανω και αλλες δουλειες (αγροτης) με αυτην περαν των ταστων.
Σιγουρα σε αυτη την χειροκηνητη,ελεγχεις πιο καλα την δυναμη που πρεσαρεις,αλλα και η υδραυλικη παλι δεν ειναι μπαμ και ολη η δυναμη κατευθιαν.
Παλι πρεσαρεις με το χερι σαν τον γρυλο του αυτοκηνιτου,εχει και μανομετρο να βλεπεις τι γινετε.
Οπως και να εχει,δε ξερω που θα κατασταλαξω.
Παντος αν εσυ πεις να βγαλεις σε αγγελια την δικη σου,στειλε μου ενα μηνυμα  :D

Γιάννης Καραβασίλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 999
  • Αγαπημένο ξύλο: Μουριά
  • Αριθμός κατασκευών: 6
Απ: Πρεσα για τα ταστα
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 13, 2018, 02:11:35 πμ »
Φίλε saved ειλικρινά δεν γνωρίζω τίποτα για πρέσες ειδικά υδραυλικές....σίγουρα εσύ ξέρεις πιο πολλά από μένα. Όταν κολλάς αυτό το μικρόβιο με τα όργανα και περάσει ένα διάστημα και δεν έχει φύγει.....Μάλλον δεν θα φύγει ποτέ...!!!! Κι εκεί είναι και το ευαίσθητο σημείο (να μην το παρακάνει κάποιος).... άρχισα να παίρνω και να συγκεντρώνω σιγά σιγά γιατί δεν περισσεύουν τα ευρώ, ότι πίστευα τότε ότι θα μου φανεί χρήσιμο. Παρόλο που δεν την έχω χρησιμοποιήσει ακόμη δεν θέλω να τη δώσω....Βίτσιο μάλλον....εκεί να τη βλέπω και να θυμάμαι ότι πρώτα πρέπει να σκέφτεσαι πιο συνετά και μετά να αγοράζεις... ::) !!!! Χίλιες φορές τα χρήματα αυτά να τα είχα κάνει καλά κοπίδια, καλά σκαρπέλα , καλές ράσπες και διάφορα άλλα. Πάντως σ ευχαριστώ ειλικρινά για την προσφορά και σου εύχομαι να καταλήξεις στο καλύτερο για σένα, κι αν και δεν ξέρω αν μπορώ να σε συμβουλέψω εγώ ή να σε βοηθήσω , θα σου έλεγα πρέσα για τάστα μη βιαστείς να πάρεις , καλύτερα ένα καλό σφυράκι. Για τις άλλες σου δουλειές πάρε ότι γουστάρεις κι αγαπάς...!!!! {celebrate001} {celebrate001}

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 6.115
Απ: Πρεσα για τα ταστα
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 13, 2018, 05:05:46 μμ »
κυριε Γιαννη μου δεν ειναι ετσι απλο το θεμα.Κι εγω για πολλα χρονια με το σφυρακι τα καρφωνα.Μετα απο πολυ σκεψη  ομως και ψαχνοντας για το καλυτερο αποτελεσμα, αγορασα το ακρο που βαζεις εκτος απο ισια ταστα , και με καμπυλη,(radius) το προσαρμοσα σε τσοκ σταθερου δραπανου, και παει ρολοι η δουλεια.Εννοειται με προσοχη......
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

Γιάννης Καραβασίλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 999
  • Αγαπημένο ξύλο: Μουριά
  • Αριθμός κατασκευών: 6
Απ: Πρεσα για τα ταστα
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 13, 2018, 06:00:09 μμ »
Κύριε Κώστα μου.... ;) κόψτο το αυτό το κύριε....(παίζει να είσαι και μεγαλύτερος από μένα.... ;D) χαχαχαχα....Έχεις απόλυτο δίκιο...!!!!! Απλά τελικά πρέπει να έχεις τα κατάλληλα εργαλεία και μηχανήματα κι εγώ δεν τα έχω και φαντάζομαι λίγοι ερασιτέχνες...Άσε εσύ έχεις ξεφύγει απ ότι έχω δει....Δεν έχω σταθερό καλό δράπανο, έχω μόνο μια βάση για δράπανο μικρή και δοκίμασα όπως το λες και πήγαιναν αλλού γι αλλού τα τάστα. Άμα αξιωθώ να πάρω ποτέ ένα σταθερό δράπανο μάλλον κι εγώ αυτό θα κάνω...Γι αυτό είπα και στον φίλο μας να μην βιαστεί .Προς το παρόν σφυράκι....για μένα.

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 6.115
Απ: Πρεσα για τα ταστα
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 14, 2018, 08:08:57 πμ »
Κύριε Κώστα μου.... ;) κόψτο το αυτό το κύριε....(παίζει να είσαι και μεγαλύτερος από μένα.... ;D) χαχαχαχα....Έχεις απόλυτο δίκιο...!!!!! Απλά τελικά πρέπει να έχεις τα κατάλληλα εργαλεία και μηχανήματα κι εγώ δεν τα έχω και φαντάζομαι λίγοι ερασιτέχνες...Άσε εσύ έχεις ξεφύγει απ ότι έχω δει....Δεν έχω σταθερό καλό δράπανο, έχω μόνο μια βάση για δράπανο μικρή και δοκίμασα όπως το λες και πήγαιναν αλλού γι αλλού τα τάστα. Άμα αξιωθώ να πάρω ποτέ ένα σταθερό δράπανο μάλλον κι εγώ αυτό θα κάνω...Γι αυτό είπα και στον φίλο μας να μην βιαστεί .Προς το παρόν σφυράκι....για μένα.


Νταξειιιιιιιι.................................μη βαρας.Εγω μιλαω για σταθερο δραπανο κτηνος βεβαια οχι μικρο.Μακαρι καποια στιγμη να αποκτησεις ολα οσα θες.
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

Γιάννης Καραβασίλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 999
  • Αγαπημένο ξύλο: Μουριά
  • Αριθμός κατασκευών: 6
Απ: Πρεσα για τα ταστα
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 14, 2018, 11:21:35 πμ »
Σ ευχαριστώ για την ευχή Κώστα...μακάρι να το καταφέρω κάποια στιγμή να γλιτώσω και τη γκρίνια της γυναίκας μου....( το γνωστό σε όλους σαλόνι-εργαστήριο......).

Ιωσήφ Τορρένς

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.207
  • Αριθμός κατασκευών: Λίγα πράματα
  • Περιοχή: Αθήνα Κυψέλη
Απ: Πρεσα για τα ταστα
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 14, 2018, 12:31:48 μμ »
Σ ευχαριστώ για την ευχή Κώστα...μακάρι να το καταφέρω κάποια στιγμή να γλιτώσω και τη γκρίνια της γυναίκας μου....( το γνωστό σε όλους σαλόνι-εργαστήριο......).

Θα το καταφέρεις  ! 

 [ Invalid Attachment ]  
Τίποτα δεν ισιώνει από μόνο του ... θέλει πολλή δουλειά ...
Να είστε όλοι καλά ! ... για να ισιώνετε τα "στραβά " ...

Γιάννης Καραβασίλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 999
  • Αγαπημένο ξύλο: Μουριά
  • Αριθμός κατασκευών: 6
Απ: Πρεσα για τα ταστα
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 14, 2018, 01:36:54 μμ »
 {celebrate004} {celebrate004} {celebrate012} . Ευχαριστώ Ιωσήφ.

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 6.115
Απ: Πρεσα για τα ταστα
« Απάντηση #10 στις: Οκτώβριος 14, 2018, 04:00:48 μμ »
θελω πολυ να δω απο κοντα αυτο με τα κοκκινα περιμετρικα.Ωραιο πραμα................
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

Γιάννης Καραβασίλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 999
  • Αγαπημένο ξύλο: Μουριά
  • Αριθμός κατασκευών: 6
Απ: Πρεσα για τα ταστα
« Απάντηση #11 στις: Οκτώβριος 14, 2018, 07:23:19 μμ »
Κώστα .....το μάτι σου.... ;) !!!!!!!!!!!! Αυτό είναι το αγαπημένο μου  Κώστα. Είναι από ξύλο  Purple Heart κόκκινο μωβ είναι όλο, μανίκι μαζί με έβενο και το ηχείο με 17 δούγες . Δύσκολο ξύλο...σκληρό βαρύ και μυρίζει λίγο περίεργα την ώρα που το τρίβεις. κόβεις. Όμως είναι έπιπλο πραγματικό όταν το τελειώσεις. Θα ψάξω τις φωτογραφίες που έχω και θα το ανεβάσω να το δεις. Δεν το έχω τελειώσει ακόμη θέλει βερνίκια (μόνο ένα χέρι σίλερ το πέρασα), τάστα και κλειδιά....Η ροζέτα είναι αγορασμένη και τα άλλα με το χέρι από καπλαμάδες....αφηρημένη τέχνη σε τρίχορδο..... ???

Patsis

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 342
  • Αγαπημένο ξύλο: ΠΑΛΙΣΑΝΔΡΟΣ
  • Αριθμός κατασκευών: 5
  • Περιοχή: ΝΕΑ ΠΕΡΑΜΟΣ ΚΑΒΑΛΑΣ
Απ: Πρεσα για τα ταστα
« Απάντηση #12 στις: Οκτώβριος 14, 2018, 08:59:35 μμ »
Πολύ ωραία τα όργανα .....δεν ξεχωρίζω κανένα το καθένα έχει την δική του μοναδική ομορφιά...τα χαζεύω κανα τέταρτο για να καταλάβεις...μπράβο Γιάννη...Παρεπιπτόντως  τον καθηγητή που ανέλαβε την διπλωματική μου πριν χρόνια τον έλεγαν Γιάννη Καραβασίλη...

Γιάννης Καραβασίλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 999
  • Αγαπημένο ξύλο: Μουριά
  • Αριθμός κατασκευών: 6
Απ: Πρεσα για τα ταστα
« Απάντηση #13 στις: Οκτώβριος 14, 2018, 09:10:51 μμ »
Φίλε Patsis να είσαι καλά σ ευχαριστώ πολύ.
Απλή συνωνυμία προφανώς....με τον καθηγητή σου...Εύχομαι να ήταν καλός μαζί σου μη μου λερώσει το όνομα.... ;)

Patsis

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 342
  • Αγαπημένο ξύλο: ΠΑΛΙΣΑΝΔΡΟΣ
  • Αριθμός κατασκευών: 5
  • Περιοχή: ΝΕΑ ΠΕΡΑΜΟΣ ΚΑΒΑΛΑΣ
Απ: Πρεσα για τα ταστα
« Απάντηση #14 στις: Οκτώβριος 14, 2018, 09:20:25 μμ »
Μια χαρά ήταν  μην στεναχοριέσαι...όποτε μπορείς βάλε τα οργανάκια σε δράση....να τα ακούσουμε

Tags: