Αποστολέας Θέμα: Λούστρο ακουστική κιθάρα  (Αναγνώστηκε 4274 φορές)

Στελάν

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 6
Λούστρο ακουστική κιθάρα
« στις: Ιούλιος 17, 2018, 12:32:27 μμ »
Καλημέρα, έχω μια ακουστική κιθάρα την οποία κάνω ριζική αλλαγή , χρώμα ταστιερα κλειδιά , έφτασα στο σημείο των λούστρων όπου και με μπερδεύει το πράγμα. Οι λουστραδόροι που ρωτώ αντιμετωπίζουν την κατασκευή ως έπιπλο και γι αυτό είπα να ρωτήσω εδώ μήπως ξεκαθαρίσει το τοπίο.
Η Ερωτήση που έχω για σειρά εφαρμογής ..
..ξυλοστοκος - τρίψιμο- vernilac 300- τρίψιμο- vernilac 500 , είναι σωστή η σειρά ?
2.για να πετύχω sunbrust τεχνοτροπία γίνεται χωρίς σπρέι? Η κιθάρα είναι ανοιχτόχρωμη και θέλω να την σκουρίνω και με το sunbrust να καλυφθούν ατέλειες στα bindings -φιλέτα ..
Ευχαριστώ

Στελάν

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 6
Απ: Λούστρο ακουστική κιθάρα
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 10, 2018, 10:49:05 μμ »
300+ θεάσεις η ερώτηση αλλά απάντηση ουδέν.. Τελικά δεν έβαψα ακόμη την κιθάρα. Την έχω περάσει με χρώμα φακελάκι της glou . Απέτυχε , ξανά τρίψιμο και με το τελευταίο γυαλόχαρτο που πέρασα έκανα κάποια νερά όμορφα στα πλαϊνά και στο πίσω μέρος. (Η κιθάρα είναι παλιά και τα ξύλα της φθηνά, μαθαίνω πάνω της)
Αφού πέρασα και δύο χέρια λινέλαιο βγήκε μια ωραία καφέ απόχρωση. Το καπάκι καταστράφηκε από τα πολλά τριψίματα αλλά όπως προαναφέρθηκε δεν με νοιάζει και τόσο το συγκεκριμένο όργανο παρά μόνο ως πειραματικό αντικείμενο.
Αποφάσισα τελικά να βάψω με γομαλάκα .Η έτοιμη γομαλάκα π.χ. της Durostick δεν κάνει? Και αν όχι γιατί?
Δεύτερη ερώτηση : Εσείς τι θα κάνατε για να "σώσετε" ένα τέτοιο όργανο στην κατάσταση τού ?

Παπαβλαχόπουλος Γιάννης

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 371
  • Αγαπημένο ξύλο: το κοπάνημα
Απ: Λούστρο ακουστική κιθάρα
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 11, 2018, 12:18:54 πμ »
Θα ανεβάζαμε φωτογραφίες μπας και καταλάβαινε κανένας τι θέλει να πει ο ποιητής.

Στελάν

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 6
Απ: Λούστρο ακουστική κιθάρα
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 11, 2018, 02:04:09 πμ »
Δυσκολεύτηκα να ανεβάσω ,τελικά το κατάφερα με rar.
Σε οποιαδήποτε σημείο υπάρχει πρόβλημα κατανόησης της περιγραφής παρακαλώ να επισημανθεί .
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 11, 2018, 02:23:48 πμ από Στελάν »

Στελάν

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 6
Απ: Λούστρο ακουστική κιθάρα
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 11, 2018, 02:16:51 πμ »
Φωτογραφία

Στελάν

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 6
Απ: Λούστρο ακουστική κιθάρα
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 11, 2018, 02:20:46 πμ »
Θα προσπαθήσω να ανεβάσω και άλλες φωτογραφίες.

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.148
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Λούστρο ακουστική κιθάρα
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 11, 2018, 07:14:22 πμ »
στελαν η ετοιμη γομαλακα αυτη που αναφερεις δεν κανει, την χρησιμοποιουν οι υδραυλικοι για να περνανε τις ραφες σε σιδερα που εχουν κολληθει με οξυγονοκολληση (π.χ. εσωτερικα σε δεξαμενες για στεγανοποιηση)
εχει προσθετα που μονον κακο κανουν, και ειναι τετοια η μορφη της που δεν μπορεις να την δουλεψεις.

ξανατριψε την ολη απο την αρχη, με διαδοχικα νουμερα γυαλοχαρτο, σιγα σιγα με υπομονη.
(οταν λες το καπακι χαλασε απο τα πολλα τριψιματα τι εννοεις;)
οταν φτασεις στο 320 σιλεροχαρτο, θα αποφασισεις τι λουστρο θελεις.
αυτο που φαινεται λιγο απο την φωτο που ανεβασες ειναι οτι μαλλον δεν την ετριψες καλα και εχει χαρακιες απο το γυαλοχαρτο, και ρουφηξε παραπανω το γκλου και σκουρυνε γραμμες-γραμμες
σανμπερστ δεν εχω κανει ποτε και ετσι δεν ξερω να σου πω την διαδικασια

αν θες να περασεις 500αρι μπαλας καλο ειναι να περασεις μετα τα τριψιματα και ενα χερι σιλερ, και μετα παλι πολυ καλο τριψιμο με φρικατ (απο 150 -320) και μετα το 500αρι.

για τις φωτο θα πατας κατω απο την απαντηση που γραφεις το "Συνημμένα και άλλες επιλογές", μετα "επιλογη αρχειου"

τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

Στελάν

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 6
Απ: Λούστρο ακουστική κιθάρα
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 11, 2018, 09:38:22 πμ »
Συνονόματε ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Ωραία, πάει αυτό με την γόμαλάκα δεξαμενών πλοίων (το διάβαζα στα τεχνικά χαρακτηριστικά και παρακάτω έλεγε για γέμισμα ξύλων με αποτέλεσμα να μπερδεύει το πράγμα).
Για το καπάκι αν το ξανατρίψω θα τρυπήσει ..από υφή και τριψίματα έχει φάει δύο φορές όλοι την γνωστή διαδικασία η καημένη η κιθάρα .
Το καπάκι έχει τριφτεί τόσο ώστε σε ορισμένα σημεία να εμφανιστεί η δεύτερη στρώση ξύλου (όπως είπα είναι φθηνή κιθάρα και τα ξύλα της είναι πεπιεσμένες στρώσεις)
Βρήκα επίσης ένα site με υλικά αγιογραφίας :.   http://www.arttime.gr/
Η φωτογραφίες με δυσκόλεψαν στο να τις ζιπάρω κλπ. Το βρήκα πάντως οκ .. {celebrate008}

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.148
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Λούστρο ακουστική κιθάρα
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 11, 2018, 12:22:44 μμ »
αυτα ειναι τα "προβληματα" των κατασκευων που ειναι φτιαγμενες με κοντρα πλακε...
δεν μπορεις να τριψεις παραπανω, με αποτελεσμα στην 1η επισκευη να υπαρχουν παντα μικροθεματακια.

την συγκεκριμενη γομαλακα προσωπικα δεν την ξερω, μπορει να εχει προσμιξη κεριου (που δεν τους νοιαζει στην αγιογραφια) αλλα πειραζει στην οργανοποιια.
βρες στα γνωστα σαϊτ που πουλαν υλικα οργανοποιιας

ισως και δεν αξιζει το κοπο να παρεις (κοστος 5 ευρο, + 10 το οινοπνευμα) εκτος αν θελεις να πειραματιστεις με τα περασματα κλπ.
βεβαια αν παρεις, αυτη την ποσοτητα θα την εχεις παρα πολυ καιρο-χρονια θα ελεγα, ειδικα αν δεν κανεις πολλα οργανα. οποτε πρεπει να την βαλεις σε ψυγειο (αφου φτιαξεις πρωτα την ποσοτητα που θελεις) ωστε να διατηρηθει
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Λούστρο ακουστική κιθάρα
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 11, 2018, 12:35:17 μμ »
.... μπορει να εχει προσμιξη κεριου (που δεν τους νοιαζει στην αγιογραφια) αλλα πειραζει στην οργανοποιια.

γειά σας Στέλιοι!
γιατί πειράζει το κερί αρχηγέ ? (κυκλοφορούν διάφορα φινιρίσματα με κερί και πολύ με αρέσουν)

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.148
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Λούστρο ακουστική κιθάρα
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 11, 2018, 07:15:47 μμ »
μανο τι εννοεις φινιρισματα με κερι; αλοιφες;
και εγω στο τελος βαζω αλοιφη (που εχει κερι)*

αλλα οταν κανω λουστρο με γομαλακα, οχι (οταν εχει κερι η γομαλακα, δεν κανουν καλη προσμιξη τα χερια μεταξυ τους: δηλ κανεις την μια μερα, και την αλλη οταν ξαναμπαλαρεις ειναι σαν να βαζεις ενα καινουριο χερι απο πανω, και οχι να αναμειγνυεις το παλιο χερι με το καινουριο. και ετσι δημιουργουνται τα μικροπροβληματα προσφυσης-καινουργιας στρωσης με την παλαια στρωση. (την ειχα πατησει, στις πρωτες κιθαρες που εκανα με γομαλακα κουκουρουκου)

επισης οταν εχει κερι, δεν αναμειγνυονται καλα αλλα υλικα που τυχον θελει καποιος να προσθεσει (π.χ. αντραγκαθε-μαστιχες κλπ, αυτο το εχω ακουσει απο μεγαλο οργανοποιο κιθαρας, εγω βαζω μονο γομαλακα και οινοπνευμα)

*γι αυτο αν ενα οργανο που ειναι φτιαγμενο με γομαλακα, αν θελησουμε να ξαναλουστραρουμε, αν δεν εχουμε βαλει αλοιφη μπορουμε να την φρεσκαρουμε (αναλογα βεβαια και την κατασταση της...) τριβοντας την μονον με ατσαλομαλλο, αν εχει περαστει με αλοιφη που περιεχει κερι, τοτε πρεπει να τριφτει τουλαχιστον με ντουκοχαρτο 400-600, ωστε να βγει η "προστασια" της αλοιφης
αυτα ολα, ειναι προσωπικη μου γνωμη
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Λούστρο ακουστική κιθάρα
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 12, 2018, 11:57:28 πμ »
Στέλιο και αλοιφές έχω δει και βερνίκι, δεν είχα καταλάβει ότι το "απαγορευτικό" της χρήσης αφορά στην γομαλάκα.
Σ' ένα μπουζούκι μάλιστα έχω βάλει παλιότερα αλοιφή κεριού (επιπλοποιϊας, μου την έφερε ο ιδιοκτήτης του μπουζουκιού - αυτή ήταν η "δουλειά" αφαίρεση βερνικιού πολυουρεθάνης (δεν το ξανακάνω με τίποτα, μου 'φυγε ο τάκος) και πέρασμα με την συγκεκριμένη αλοιφή κατευθείαν, χωρίς άλλο υπόστρωμα), βγήκε πολύ καλό.

Επίσης τελευταία χρησιμοποίησα στο σπίτι βερνίκι υδατοδιαλυτό με βάση κερί - έχει τέλεια "βελουδένια" υφή και μέχρι στιγμής πολύ καλή συμπεριφορά (κάποια κουφώματα  που είχα περάσει πέρισυ είναι σαν καινούργια, με άλλα βερνίκια υδατοδιαλύτά έβλεπα φθορές από τον πρώτο χρόνο εκεί όπου χτυπάει ο ήλιος). Μου καλάρεσε λοιπόν και ρώτησα, μου είπαν ότι η ίδια εταιρεία (Renner, Ιταλική) βγάζει και βερνίκι κεριού για όργανα και σκεφτόμουν να το ψάξω περισσότερο (ήδη δοκίμασα και αυτό που έχω σε δείγματα από καπάκια κτλ. και είναι σούπερ).

Για αυτό ρώτησα, μην κάνω καμιά πατάτα.

Tags: