Αποστολέας Θέμα: Φιλέτα σε κρητική λύρα  (Αναγνώστηκε 3522 φορές)

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 6.115
Απ: Φιλέτα σε κρητική λύρα
« Απάντηση #15 στις: Ιούλιος 14, 2018, 09:00:49 πμ »
Νεολαια.................................πρεπει και επιβαλεται και να αμφισβητησει τα παντα.Ακομα και το οτι η γη ειναι στρογγυλη.Αλλα κατι τετοια τυπου......................ρωταω και τα θελω στο πιατο, κι εσυ μην απαντας γιατι μου τη σπας ρε παιδι μου, με ξεπερναει.Θα τα πουμε καποια στιγμη με κρασακι αυτα τα θεματα, κι εχω να πω πολλα.Μα παρα πολλα.................................
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

Musicman

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 36
    • Κρήτη & Μαντινάδες
  • Αγαπημένο ξύλο: Κερασιά
  • Αριθμός κατασκευών: 4
Απ: Φιλέτα σε κρητική λύρα
« Απάντηση #16 στις: Ιούλιος 14, 2018, 04:18:38 μμ »
Φίλε john 2004, επειδή έχω διαπιστώσει ότι συνηθίζεις να απαντάς με αυτόν τον ανούσιο και αλαζονικό τρόπο του τύπου "τα παμε αυτά", "με διάβασμα θα το κάνεις αυτο" κλπ. θα σε παρακαλούσα αν δεν είσαι διατεθειμένος να προσθέσεις κάποια χρήσιμη πληροφορία να μην μπαίνεις καν στον κόπο να απαντάς. Έπρεπε να είναι αυτονόητο ότι αν ήξερα που μπορώ να βρω και να διαβασω αυτές τις πληροφορίες θα το είχα κάνει και δεν θα έχανα χρόνο να ρωτήσω εδώ, ούτε θα σπαταλούσα τον χρονο των υπολοίπων. Οπότε σε ευχαριστώ για την απάντηση σου αλλά θα προτιμούσα να μην απαντήσεις ξανά σε δικές μου ερωτήσεις ή σε θέματα που έχω ανοίξει εγώ.

Ελπίζω να το σεβαστείς,

Ευχαριστώ...


Μύρωνα το σε ποια θέματα θα γράφω, και πότε θα γράφω, το αποφασίζω εγώ!
Να θεωρείς αλαζονικό το κάτσε διάβασε που γράφω συχνά, είναι λάθος. Ίσα ίσα που με αυτό τον τρόπο θα βρεις ψάχνοντας και άλλες χρήσιμες πληροφορίες, που μπορεί να μην σου είναι απαραίτητες αυτή τη στιγμη, αλλά μπορεί να σου είναι χρήσιμες και να σε γλυτώσουν από κακοτοπιες αργότερα. Πώς νομίζεις δηλαδή ότι κάποιοι μάθαμε πέντε πράγματα; Έτσι απλά με δέκα ερωτήσεις;


Βέβαια εσύ θεωρείς (όπως γράφεις) ότι χάνεις το χρόνο σου εδώ! Αυτός θα ναι και ο λόγος που αυτό που ρωτάς, και περνεις κάποιες απαντησεις, όταν έρθει η ώρα να το υλοποιήσεις, δεν κάνεις τον κόπο να το δείξεις εδώ, να το δούνε έστω αυτοί που σε βοήθησαν η σου βρήκαν κάποια λύση. Δεν είσαι ο μόνος που το κάνει, όπως δεν είναι και το μόνο φόρουμ που το κάνεις!
Α ξέχασα εκεί έσβησες μέχρι και τις φωτογραφίες που χρειάστηκε να βάλεις για να δείξεις τι πρόβλημα αντιμετωπιζες και τα μηνύματα.  Μέχρι και προφίλ άλλαξες, και εκεί και εδώ! Σε αυτό το φόρουμ ευτυχώς δεν σβήνονται!


Χρήσιμες πληροφορίες λοιπόν εγώ σου έδωσα όταν ήρθες και με βρήκες. Όσα πρόλαβα σε μια ώρα μέσα. Θα μπορούσα να είχα δώσει και άλλες για άλλα θέματα αν εισουν ειλικρινής μαζί μου, ξέρεις εσύ!


Να σου δώσω λοιπόν άλλη μια.  Εφτιαξες μια ιστιοσελίδα και πουλάς τις λύρες που έφτιαξες, και πολύ καλά κάνεις.
Αν επικοινωνισει μαζί σου κάποιος και σου πει θέλω την τάδε λύρα που έχεις στη σελίδα σου, απλά θέλω να μου προσθέσεις ενα άσπρο σηριτακι στο σκάφος,  το πιο απλό πράγμα δηλαδή πάνω σε ένα όργανο,  τι θα του πεις, κάτσε να ρωτήσω τα παιδιά στο luthier και θα σου πω αν μπορώ;


Κάνε το, αλλά κάνε το σωστά όταν θα είναι η ώρα του.


Και μια απορία, αφού χρησιμοποίησες το cnc που έχεις για να φτιάξεις τη λύρα (δεν είναι κακό, όλοι χρησιμοποιούμε εργαλεία, στο 2018 είμαστε) γιατί δεν έκανες με αυτό το περίγραμμα του σκάφους, στην συνεχεια να τσιμπήσεις το καπάκι πάνω του με 4-5 σταγόνες ψαροκολλα, να κάνεις και σε αυτό το περίγραμμα, και μετά με τα ίδια κέντρα να φτιάξεις ότι προφίλ ήθελες για τα φιλέτα σου, είτε με σκαλοπάτι είτε αυλάκι, είτε πλάγια τομή;


Πάντος το εργαλείο για φιλέτα σε κοίλο καπάκι υπάρχει στο φόρουμ, και πίστεψέ με πως ψάχνοντας το θα βρεις πολλά άλλα χρήσιμα πράγματα!


Τώρα αν βιάζεσαι πολύ........

Αγαπητέ φίλε Γιάννη, είπα να σου απαντήσω πιο ήπια την πρώτη φορά για να μην σε προσβάλλω αλλά επειδή βλέπω ότι έχεις πολύ όρεξη θα μιλήσω λοιπόν ανοιχτά.
Πρώτη φορά βλέπω άνθρωπο να με ενοχλεί τόσο πολύ σε κάποιο φόρουμ. Ότι κι αν έγραφα κι ότι κι αν ρωταγα έμφανιζόσουν εσύ απ' το πουθενά και με γείωνες με τις απαντήσεις που προανέφερα του τύπου "κάτσε διάβασε", "μα καλά δεν τα παμε αυτά", "τι ερωτήσεις είναι αυτές" κλπ.
Ας μάθουν λοιπόν οι διαχειριστές και οι φίλοι εδώ (και ο κύριος Ζαρκαδας που τον ξεπερνάει η στάση μου) ότι ο λόγος που άλλαξα προφίλ ειναι γιατί δεν με άφηνες σε ησυχία, τόσο σε αυτό όσο και σε άλλο φόρουμ.

Δεν ξέρω πόσο ελεύθερο χρόνο έχεις και ποιο το πρόβλημα σου με μένα (επειδή έφτιαξα κι εγώ cnc και δεν είσαι πλέον ο μόνος και καταφερα να κανω πράγματα που εσύ έλεγες ότι είναι αδύνατα?) αλλά θεωρώ απαράδεκτη την στάση σου απέναντί μου και το bulling που κάνεις...

Εγώ στην τελική είμαι νέος στον χώρο και νέος σε αυτό το φόρουμ, έπρεπε να δείξεις την απαραίτητη ευγένεια στην άγνοια μου και στην ανάγκη μου να μάθω. Είμαι υπερήφανος που σε 1 χρόνο μεσα πέτυχα όσα πέτυχα κι αν έχεις και με αυτό κόμπλεξ πρόβλημά σου. Δεν θα καλύψεις όμως την μικροπρέπειά σου και την ανάγκη σου να νιώθεις ανώτερος προσβάλλοντάς με. Εγώ δεν σου έκανα τίποτα για να έχεις αυτή την αδικαιολόγητη στάση...

Ήταν μεγάλη ατυχία που σε βρήκα πέρυσι στο φεστιβαλ ερασιτεχνικής οργανοποιίας και που σου έφαγα τα 5 λεπτά βοήθειας που με το ζόρι μου έδωσες. Γιατί έκτοτε επειδή μου πες 2-3 πληροφορίες και αυτές μισές θεωρείς ότι είσαι ο μέντοράς μου. Είπαμε και το ψώνισμα έχει όρια...

Επειδή λοιπόν θεωρώ ότι η στάση σου απέναντί μου έχει ξεπεράσει κάθε όριο σε παρακαλώ και πάλι (πιστεύω να έχεις και άλλα πράγματα σημαντικότερα να κάνεις) να μην ασχολείσαι με τις ερωτήσεις που θέτω γιατί δεν θέλω απαντήσεις από σένα. Με τις 2-3 απαντήσεις σου χόρτασα. Άσε να απαντάνε άνθρωποι με χαμηλότερο προφίλ, με ήθος και με πραγματική όρεξη να μεταδώσουν γνώση που ευτυχώς ειναι η πλειοψηφία σε αυτό το φόρουμ. Αν πάλι πραγματικά δεν έχεις τι να κάνεις μπορείς φυσικά να γράφεις τις κλασικές απαντήσεις σου και στις ερωτήσεις μου, αν αυτό σε ανεβάζει ψυχολογικά...

Τώρα ως προς το σάιτ μου μάθε αγαπητέ Γιάννη, ότι έγινε με 9 χρονια σκληρής δουλειάς, έχει το Νο1 κρητικό λεξικό στο διαδίκτυο (εδώ και χρόνια πρώτο στο google), περισσότερες από 8000 μαντινάδες που και αυτές παίρνουν αρκετές πρωτιές στο google καθώς και άλλες καινοτομίες που δείχνουν με πόσο μεράκι το έχω φτιάξει. Το σάιτ λοιπόν προυπήρχε της ενασχόλησής μου με τα όργανα και είναι απόλυτα λογικό να το χρησιμοποιήσω για να διαφημίσω την δουλειά μου. Ακόμα και σε αυτό θα έχεις λόγο; ΈΛΕΟΣ! Δεν έχασες όμως την ευκαιρία να το αναφέρεις εδώ λες και είναι κάτι που με προσβάλλει...

Κακώς φτασαμε εδώ που φτάσαμε να κράζουμε δημόσια ο ενας τον άλλο. Όσοι έχουν ματια και μυαλό ας κρίνουν τι τρέχει εδώ. Μια φορά πάντως το μήνυμά σου "Μα είναι απλό. Με διάβασμα θα μπορέσεις να το κάνεις αυτό! Είναι όλα γραμμένα!" και ό,τι αυτό κρύβει το είδανε όλοι...

Τέλος, επειδή έχω σημαντικότερα πράγματα να κάνω απ' το να ασχολούμαι με τη μικροπρέπεια και τα κόμπλεξ σου σου ξαναζητάω να μην με ξαναενοχλήσεις... Βρες κάτι άλλο να ασχοληθείς...




Γιάννης Καραβασίλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 999
  • Αγαπημένο ξύλο: Μουριά
  • Αριθμός κατασκευών: 6
Απ: Φιλέτα σε κρητική λύρα
« Απάντηση #17 στις: Ιούλιος 14, 2018, 05:31:30 μμ »
'''''''Κακώς φτασαμε εδώ που φτάσαμε να κράζουμε δημόσια ο ενας τον άλλο. Όσοι έχουν ματια και μυαλό ας κρίνουν τι τρέχει εδώ. Μια φορά πάντως το μήνυμά σου "Μα είναι απλό. Με διάβασμα θα μπορέσεις να το κάνεις αυτό! Είναι όλα γραμμένα!" και ό,τι αυτό κρύβει το είδανε όλοι...

Τέλος, επειδή έχω σημαντικότερα πράγματα να κάνω απ' το να ασχολούμαι με τη μικροπρέπεια και τα κόμπλεξ σου σου ξαναζητάω να μην με ξαναενοχλήσεις... Βρες κάτι άλλο να ασχοληθείς...'''''''


Είναι προφανέστατο ότι έχετε προϊστορία....κι αφορά μόνο εσάς τους δύο...!!!! Δεν συμφωνώ με κανένα ύφος απαντήσεων. Υπάρχουν και προσωπικά μηνύματα και εκεί ξεκατινιαστείτε όσο θέλετε. Εδώ κάνετε ζημιά. Τα πράγματα πιστεύω είναι πιο απλά...κι αν ο καθένας μας εδώ μέσα πάρει θέση, πού έχει δίκιο ο ένας και πού ο άλλος θα πάει μακριά η βαλίτσα...Κρίμα.

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 6.115
Απ: Φιλέτα σε κρητική λύρα
« Απάντηση #18 στις: Ιούλιος 14, 2018, 08:07:18 μμ »
Και μ αυτα και μ αυτα φτανουμε σ αυτο που φοβομουν καιρο τωρα.Να καταντησει η οργανοποιια ενα κλειστο κυκλωμα για λιγους κι εκλεκτους οπως καναν οι παλιοι μαστοροι που δεν μιλουσαν ουτε στο βοηθο τους.Δεν πειραζει παιδια ....εσεις το ζητησατε!!!!

ΥΓ.Εμενα γιατι με επιασες στο στομα σου δεν μπορω να καταλαβω..........εγω απ την αλλη μιλησα γενικα.Ουτε σε ξερω ..................
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

Γιωργος π

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 750
  • Αγαπημένο ξύλο: Όλα αρκεί να παράγουν ήχο κ ομορφιά......
  • Αριθμός κατασκευών: 5
Απ: Φιλέτα σε κρητική λύρα
« Απάντηση #19 στις: Ιούλιος 14, 2018, 10:08:54 μμ »
ΑΓΑΠΑΤΕ  ΑΛΛΗΛΟΥΣ...

Γιάννης Καραβασίλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 999
  • Αγαπημένο ξύλο: Μουριά
  • Αριθμός κατασκευών: 6
Απ: Φιλέτα σε κρητική λύρα
« Απάντηση #20 στις: Ιούλιος 14, 2018, 11:09:52 μμ »
Και μ αυτα και μ αυτα φτανουμε σ αυτο που φοβομουν καιρο τωρα.Να καταντησει η οργανοποιια ενα κλειστο κυκλωμα για λιγους κι εκλεκτους οπως καναν οι παλιοι μαστοροι που δεν μιλουσαν ουτε στο βοηθο τους.Δεν πειραζει παιδια ....εσεις το ζητησατε!!!!

ΥΓ.Εμενα γιατι με επιασες στο στομα σου δεν μπορω να καταλαβω..........εγω απ την αλλη μιλησα γενικα.Ουτε σε ξερω ..................

Κώστα η προσπάθεια αυτή κρατάει τόσα χρόνια τώρα κι  έχει περάσει κι άλλα δύσκολα.....Εγώ είμαι κοντά σας σχεδόν τέσσερα χρόνια κι έχω καταλάβει πολλά παρ όλο που δεν σας έχω γνωρίσει όλους από κοντά. Η προσπάθεια αυτή είναι συντροφιά....δημιουργία και πολλά άλλα...!!! Κρατήστε τη ζωντανή εσείς οι παλιότεροι μέχρι να ωριμάσουν οι νέοι....Είναι ο μόνος δρόμος.

Vagges2010

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.320
Απ: Φιλέτα σε κρητική λύρα
« Απάντηση #21 στις: Ιούλιος 15, 2018, 12:12:22 πμ »
Τον αράπη κι αν τον πλένεις, το σαπούνι σου χαλάς.
If one can do it, I can do it. If no one can do it, I must do it.

http://vagges2010.blogspot.com/

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 6.115
Απ: Φιλέτα σε κρητική λύρα
« Απάντηση #22 στις: Ιούλιος 15, 2018, 09:28:01 πμ »
Τον αράπη κι αν τον πλένεις, το σαπούνι σου χαλάς.

Ενταξει καταλαβαμε βαγγελη..............οπου υπαρχει εμπαθεια και προκαταληψη ετσι γινεται.!!!!!!
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.121
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Φιλέτα σε κρητική λύρα
« Απάντηση #23 στις: Ιούλιος 15, 2018, 11:05:08 πμ »
οι απαντησεις στο εξης, εις το παρον θεμα, θα ειναι μονον εντος θεματος.

ΓΙΑ ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ, ΟΠΟΙΟΣ ΚΑΙ ΟΤΙ ΘΕΛΕΙ, ΣΕ Π.Μ. ΜΕΤΑΞΥ ΤΩΝ ΜΕΛΩΝ

τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

Vagges2010

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.320
Απ: Φιλέτα σε κρητική λύρα
« Απάντηση #24 στις: Ιούλιος 15, 2018, 11:14:05 πμ »
Τον αράπη κι αν τον πλένεις, το σαπούνι σου χαλάς.

Ενταξει καταλαβαμε βαγγελη..............οπου υπαρχει εμπαθεια και προκαταληψη ετσι γινεται.!!!!!!

Ναι Κωστάκη, έχεις δίκαιο. Είμαι εμπαθής και προκατειλημμένος. Άλλωστε εσυ ειδικά το έχεις διαπιστώσει πολλές φορές. Μιας όμως και οι εκτιμήσεις σου είναι τόσο ακριβείς, θα μπορούσες να εξηγήσεις αν το υπόψη γεγονός τυχαία επαναλαμβάνεται για πολλοστή φορά με τον ίδιο πρωταγωνιστή ?
Όχι σε εμένα ούτε στα τόσα παλαιά αξιολογότατα μέλη του φόρουμ που έπαψαν να δραστηριοποιούνται φόρουμ. Ούτε σε εκείνα τα επίσης παλαιά αξιολογοτατα μέλη που πλέον σπάνια μπαίνουν στο φόρουμ. Αλλά στα νέα μέλη. Θα είχε ιδιαίτερο ενδιαφέρον.
Στέλιο ότι είπαμε ισχύει.
If one can do it, I can do it. If no one can do it, I must do it.

http://vagges2010.blogspot.com/

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 6.115
Απ: Φιλέτα σε κρητική λύρα
« Απάντηση #25 στις: Ιούλιος 15, 2018, 08:47:05 μμ »
Τον αράπη κι αν τον πλένεις, το σαπούνι σου χαλάς.

Ενταξει καταλαβαμε βαγγελη..............οπου υπαρχει εμπαθεια και προκαταληψη ετσι γινεται.!!!!!!

Ναι Κωστάκη, έχεις δίκαιο. Είμαι εμπαθής και προκατειλημμένος. Άλλωστε εσυ ειδικά το έχεις διαπιστώσει πολλές φορές. Μιας όμως και οι εκτιμήσεις σου είναι τόσο ακριβείς, θα μπορούσες να εξηγήσεις αν το υπόψη γεγονός τυχαία επαναλαμβάνεται για πολλοστή φορά με τον ίδιο πρωταγωνιστή ?
Όχι σε εμένα ούτε στα τόσα παλαιά αξιολογότατα μέλη του φόρουμ που έπαψαν να δραστηριοποιούνται φόρουμ. Ούτε σε εκείνα τα επίσης παλαιά αξιολογοτατα μέλη που πλέον σπάνια μπαίνουν στο φόρουμ. Αλλά στα νέα μέλη. Θα είχε ιδιαίτερο ενδιαφέρον.
Στέλιο ότι είπαμε ισχύει.

βαγγελη το σταματαω εδω.Εισαι ο τελευταιος που θα χαλασουμε τις καρδιες μας εδω μεσα, και να σου πω και τον λογο περα του οτι σε εκτιμω σα μαστορα και ανθρωπο.Εισαι ο ανθρωπος που με εσπρωξε να αρχισω να φτιαχνω σκαφη, να απογειωθω σαν οργανοποιος.Αν βρεθουμε απο κοντα καποια στιγμη πολυ ευχαριστως να τα πουμε.Αλλα εδω το σταματαμε ...............ας μη δινουμε τροφη σε κανεναν ...........νεουδι η παλιουρα !!!!!!!!!
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

Musicman

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 36
    • Κρήτη & Μαντινάδες
  • Αγαπημένο ξύλο: Κερασιά
  • Αριθμός κατασκευών: 4
Απ: Φιλέτα σε κρητική λύρα
« Απάντηση #26 στις: Ιούλιος 17, 2018, 04:40:17 μμ »
Παιδιά για να επιστρέψω στο αρχικό μας θέμα, υλοποίησα το εργαλείο σε 3D printer. Το πλάτος κοπής ρυθμίζεται από μια βίδα στο πίσω μέρος, ενώ το βαθος και η κλίση της λάμας από τις βίδες που την συγκρατούν...
Επίσης, η πατούρα κάτω μπορεί να αλλαχθεί ανάλογα με την εφαρμογή και το σημείο αναφοράς. Εδώ έβαλα καμπύλη για να ακολουθώ καμπύλες. Η δε λάμα είναι η κλασική λάμα που χρησιμοποιείται σε κοπίδια. Εννοείται ότι το τμήμα που περισσεύει το καλυψα με ταινία για να μην κόβεται ο χειριστής...

Πως σας φαίνεται?

Tags: