Αποστολέας Θέμα: Λουστρα κ βάψιμο μπουζουκιού  (Αναγνώστηκε 7451 φορές)

Γιωργος π

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 750
  • Αγαπημένο ξύλο: Όλα αρκεί να παράγουν ήχο κ ομορφιά......
  • Αριθμός κατασκευών: 5
Λουστρα κ βάψιμο μπουζουκιού
« στις: Απρίλιος 19, 2018, 01:33:10 μμ »
Καλησπέρα...   Επειδή το θέμα τον βερνικιων με προβληματίζει συνέχεια, και δεν θέλω να βάλω μόνο βερνίκι όπως έκανα τις προηγούμενες φορές στα όργανα μου, (είπα να το εξελίξω). Θέλω την γνώμη σας εάν κάνω κάτι λάθος..... Για την ώρα πήρα αυτά...

 [ Invalid Attachment ]
Βερνίκι  μπάλας,
Σίλερ (τα δύο κουτιά)
Σπρέι για να βάψω το μανίκι
Και διαλυτικό πολυουρεθάνης...

Αφού γυαλοχαρτισουμε καλά την επιφάνεια κάνουμε το Σίλερ......
Απο ότι ξέρω 2 μέρη το Α. Και 1μερος από το Β. (Και 20με 25,% αραίωση με διαλυτικό πολυουρεθάνης..... Και..είναι έτοιμο το σίλερ;;;;   

Να βάψω το μανίκι μαυρο πριν η μετα που θα κλείσω τους πόρους με Σίλερ;;;

Το βερνίκι μα το ξέρω....... (Μπαλα και οχταρια). 😁😁😁
Το πρόβλημα μου είναι στις εργασίες πριν το βερνίκι....

Οποία γνώμη καλοδεχούμενη....
Ευχαριστώ

john 2004

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.748
Απ: Λουστρα κ βάψιμο μπουζουκιού
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 19, 2018, 02:22:08 μμ »
το βερνικι μπαλας που πηρες ειναι νιτρου, ασχετο με το οτι αραιωνεται και με οινοπνευμα.   Γιατι δεν πηρες το δικο του σηλερ?  και πας και μπλεκεσαι με πολυουρεθανης?


ασε που  αυτο το σηλερ θα ειναι πιο σκληρο απο το ιδιο το βερνικι, που ειναι τελειος μαλακο.

Λάμπρος Σταυρίδης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.474
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Απ: Λουστρα κ βάψιμο μπουζουκιού
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 19, 2018, 02:46:32 μμ »
Δέν ξέρω ἄν τό σίλερ νίτρου εἶναι συμβατό μέ τό βερνίκι πολυουρεθάνης . Δηλαδή , ἄν πέση τό σίλερ , μετά δέν δεχθῆ τό βερνίκι πάνω του , κάτι σάν χημική ἀντίδραση μέ ἄσχημο ἀποτέλεσμα .

Ἐπίσης ἔχω νά πῶ καί τήν γνώμη τοῦ κ. Φρονιμοπούλου , πού ὑποστηρίζει ὅτι , ὅταν λουστράρουμε μέ χημικά βερνίκια  , τίς πρῶτες μέρες πού τό βερνίκι εἶναι ἀκόμη μαλακό ( δέν ἔχει ἀποκτήσει ἀκόμη τήν τελειωτική του σκληρότητα ) , τό μουσικό μας ὄργανο ἔχει τόν ἦχο πού εἶχε πρίν τό λουστράρουμε . Με τήν πάροδο τῶν ἡμερῶν ὅμως , καθώς τό βερνίκι σκληραίνει , ὁ ἦχος χάνει σέ ποιότητα . Γι' αὐτό συνιστᾶ τά φυσικά βερνίκια . 

Γιωργος π

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 750
  • Αγαπημένο ξύλο: Όλα αρκεί να παράγουν ήχο κ ομορφιά......
  • Αριθμός κατασκευών: 5
Απ: Λουστρα κ βάψιμο μπουζουκιού
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 19, 2018, 03:53:55 μμ »
Καταρχην     ΕΥΧΑΡΙΣΤΏ για την απάντηση σας παιδιά.....

Αγόρασα το βερνίκι μπάλας και ζήτησα κ Σίλερ για το συγκεκριμένο βερνίκι,. Και μου έδωσε αυτά τα δύο.....και αφού είμαι άσχετος τα πήρα....  Ποιο Σίλερ να πάρω ρε παιδιά

 Α)Ποιο είναι το δικό του Σίλερ;;

Β) Με τι να βάψω μαύρο το μανίκι..... 
στη κασια φαίνονται τα νερα...
Στο σπρέι που δοκίμασα κάπως καλυτερα...  (Αλλά δεν ξέρω αν θα ταιριάζει με τα βερνίκια - Σίλερ - Μίλερ - φιλέρ.   Κτλ.....

Έχω τρελαθεί με αυτά τα βερνίκια τα Σίλερ τα σουλφασερ τα τρου οιλ και τα άλλα τα αναθεμάτισμενα. Που διαβάζω εδώ μέσα.....
 Τι να κάνω?????????
Είμαι σε απόγνωση.......
 Τα προηγούμενα όργανα που έκανα τα έριχνα κατευθείαν  το βερνίκι μπάλας - η γομαλακα που χρησιμοποιούσα.. 
Είπα και εγώ να κλείσω πρώτα πόρους κ να κάνω υπόστρωμα και μετά να κάνω τα βερνίκια... 
ΒΟΗΘΕΙΑ.........      Τα νεύρα μου.......

Γιωργος π

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 750
  • Αγαπημένο ξύλο: Όλα αρκεί να παράγουν ήχο κ ομορφιά......
  • Αριθμός κατασκευών: 5
Απ: Λουστρα κ βάψιμο μπουζουκιού
« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 19, 2018, 04:01:14 μμ »
Δέν ξέρω ἄν τό σίλερ νίτρου εἶναι συμβατό μέ τό βερνίκι πολυουρεθάνης .

Λαμπρό το βερνίκι δεν ξέρω τι είναι (νιτρου ή πολυουρεθάνης).... Αλλά για το σίλερ μου έδωσε διαλυτικό   πολυουρεθάνης.... Άρα μάλλον το Σίλερ είναι  πολυουρεθάνης και όχι νιτρου όπως έγραψες. (Μάλλον μπερδεύτηκες στο γράψιμο)

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.143
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Λουστρα κ βάψιμο μπουζουκιού
« Απάντηση #5 στις: Απρίλιος 19, 2018, 07:20:09 μμ »
τα παρακατω ειναι η δικια μου γνωμη και οι δικες μου εφαρμογες, οπως αρεσει σε μενα να τα εφαρμοζω.
αλλοι μπορει να ακολουθουν αλλα βηματα - αλλες πρακτικες
κατ αρχην πρεπει να αποφασισεις τι θελεις να κανεις...

για τελικο γομαλακα:
* τριψιμο καλα το ξυλο (εως 240-φρικατ) μα καλα ομως...
* περασμα 100 χερια μπαλα με σκετο οινοπνευμα (και φαρμακευτικο δεν πειραζει) μαζι με ελαφροπετρα (οπως ριχνεις το αλατι στο φαγητο) - (γεμισμα πορων)
* που και που κανα 2-3 χερια τριψιμο με 320-φρικατ και χωρις να ξεσκονισεις οινοπνευμα (με την σκονη του ξυλου...)
* στην ακρη μια μερα
* τριψιμο με ντουκοχαρτο και λαδι (μπεϊμπιοϊλ η ελαιολαδο) ΚΑΛΟ...
* σκουπισμα καλο - στην ακρη μια μερα
* επαναληψη με οινοπνευμα - ΛΙΓΗ ελαφροπετρα - ΜΙΑ σταγονα γομαλακα  Χ καμια 10αρια χερια
* σταδιακα παραπανω γομαλακα + μια σταγονα λαδι Χ οσα χερια βαρεθεις
* τελος σκετο σπιριταρισμα  (γρηγορο)
* τριψιμο ατσαλομαλλο 0000 ή 2000-3000 ντουκοχαρτο (σκετο-οχι λαδι ή νερα...) και μετα αλοιφη με αλοιφαδορο (η και δραπανο, ή χερι και βαμβακερο πανι με γρηγορες κινησεις)

για τελικο νιτρου
* διαλεγουμε ολα της ιδιας εταιριας (νιτρου σιλερ-νιτρου τελικο) – το διαλυτικο δεν πειραζει να ειναι αλλης
* τριψιμο καλα το ξυλο (εως 240-φρικατ)
* σιλερ νιτρου (ενος συστατικου) επι τοσα χερια μεχρι να γεμισουν οι ποροι (ιδια επιφανεια με το ξυλο) – ενδιαμεσα τριψιμο φρικατ 320 (και το τριψιμο μεχρι να ματαρει το ξυλο, να μην γυαλιζει καθολου- αυτο που θελουμε ειναι να μενει -γυαλιζει ΜΟΝΟΝ στους πορους)
* προσοχη στην αραιωση
* τελικο νιτρου με Α-Β-ή Γ

Α) με πιστολι
* αφου ειναι το πιστολι καλα καθαρισμενο ενα χερι σταυρωτο σε δωματιο χωρις σκονες βρεχεις και το πατωμα ναουμ, αφου εχεις ξεσκονισει - φυσηξει καλα αυτο που θελεις να βαψεις
* στην ακρη κανα 10αρια μερες, (χειμωνα παραπανω) και αν δεν εχει τελειωσει το οργανο, και απο την αλλη του μερια, και ξανααφημα αλλες τοσες
* τριψιμο ατσαλομαλλο 0000 ή 2000-3000 ντουκοχαρτο (σκετο-οχι λαδι ή νερα...) και μετα αλοιφη με αλοιφαδορο (η και δραπανο, ή χερι και βαμβακερο πανι με γρηγορες κινησεις)

Β) πινελο
* τριχα μαυρη αλογισια και ΚΑΛΟ πινελο (οχι των 2 ευρω...)
* αραιωμα λιγο λιγοτερο απο την αναλογια του πιστολιου
* καλο ξεσκονισμα
* περασμα 1ο χερι, αφημα κανα 2-3 μερες, τριψιμο ντουκοχαρτο 600-800 αρι σκετο, περασμα 2ο χερι,  με παραπαβω αραιωση αυτη την φορα (με την φορα των νερων του ξυλου παντα το πινελο)
* τελος η γνωστη διαδικασια αλοιφης

Γ) μπαλα
*το γνωστο 500αρι...
* Μπαλα με μιγμα με σωστη αραιωση (κανονικο οινοπνευμα, οχις τσιγκουνιες...)
μπαλιες ευθεια κατα προτιμηση στα νερα, αρκετα χερακια (2 το λιγοτερο εως 5 νομιζω αρκουν)
* οταν παμε με πολλα χερια, λιγο παραπαβω αραιωση
* η γνωστη αλοιφη...

στο Γ, αναλογα με το ξυλο (πορους) μπορουμε να κανουμε αντι σηλερ νιτρου
1) την διαδικασια γεμισματος πορων της γομαλακας,
2) ή να κανουμε κατ ευθειαν με σκετο 500αρι αναραιωτο Χ τοσα χερια μεχρι να γεμισουν οι ποροι (ιδια επιφανεια με το ξυλο) – ενδιαμεσα τριψιμο φρικατ 320 (και το τριψιμο μεχρι να ματαρει το ξυλο, να μην γυαλιζει καθολου- αυτο που θελουμε ειναι να μενει -γυαλιζει ΜΟΝΟΝ στους πορους)

το σ/κ ακρυλικα (πιστολι - σπρευ) και πολυουρεθανης (πλαστικ)

τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.143
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Λουστρα κ βάψιμο μπουζουκιού
« Απάντηση #6 στις: Απρίλιος 19, 2018, 07:23:07 μμ »
παντως αρκετοι εφαρμοζουν σηλερ πολυουρεθανης και μετα τελικο βερνικι νιτρου...
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

KOSTAS7

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 990
Απ: Λουστρα κ βάψιμο μπουζουκιού
« Απάντηση #7 στις: Απρίλιος 19, 2018, 07:39:32 μμ »
Τα σέβη μου προφέσορ Στέλιο

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.143
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Λουστρα κ βάψιμο μπουζουκιού
« Απάντηση #8 στις: Απρίλιος 19, 2018, 07:55:12 μμ »
ξεχασα να αναφερω οτι το σιλερ νιτρου μπορεις και με πινελο εκτος απο πιστολι

Τα σέβη μου προφέσορ Στέλιο
κωστα μου ασε την πλακα και πιασε τα σκαρπελα... {celebrate015} ερχεται η εκθεση  {celebrate009}

για τελικο πολυουρεθανης (πλαστικ)
* διαλεγουμε ολα της ιδιας εταιριας (σιλερ-τελικο) – το διαλυτικο δεν πειραζει να ειναι αλλης (γρηγορο τον χειμωνα, αργο το καλοκαιρι)
* η γνωστη προετοιμασια ξυλινων επιφανειων- καλα τριψιματα
* ολα με πιστολι – ολα καθαρα φυσηγμενα σκουπισμενα – ο χωρος λαμπικο κλπ)
* ενα χερι σηλερ σταυρωτο (μπολικο πραμμα) και μετα την αλλη μερα πολυ καλο τριψιμο με φρικατ 320 κατα τα γνωστα...
* προσοχη στην αναλογια του σηλερ (Α με Β), σωστα ολα μετρημενα με διαλυτικο για πολυουρεθανη  και οχι παραπανω απο μια ωρα το μιγμα (μεταξυ 10 λεπτου αφου πολυμεριστη το μιγμα και ωρα ουσιαστικα να εχεις τελειωσει το ριξιμο)
* περασμα τελικο ενα χερι σταυρωτα, παλι προσοχη στις αναλογιες, μετριο πραμμα (ουτε αχνη-ουτε παααρα πολυ να τρεχει)
* αφημα 2-3 μερες, τριψιμοαλοιφες στο συνεργειο της γειτονιας (εδω μπορει να φτασει το τριψιμο μεχρι 10000...)
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.143
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Λουστρα κ βάψιμο μπουζουκιού
« Απάντηση #9 στις: Απρίλιος 19, 2018, 08:41:47 μμ »
για τελικο ακρυλικο
(εχω κανει μονον με ετοιμο σπρεϋ, σε μικρες επιφανειες,  και μερικες πορτες με πινελο, ποτε με πιστολι, οποτε μονο για αυτο θα πω)
* η γνωστη προετοιμασια ξυλινων επιφανειων
* καθετα το σπρευ σε αποσταση 25-30 ποντους και να “παταει” λιγο η μια ριξια δεξια με την αλλη που παει αριστερα.
αφημα μια μερα
* αυτα που εβαψα δεν εχριζαν περασμα σιλερ, οποτε δεν ξερω-δεν εκφερω γνωμη.


Επισης εχω κανει παρα πολλα βαψιματα (μαυρα-κιτρινα-πρασινα κλπ γυαλιστερα) με πιστολι, με λακα.
Εχουν περασει τοσα χρονια ομως, που σε αυτα εχω ξεχασει την διαδικασια.
Μονο το σολφασερ (το σιλερ της λακας) θυμαμαι και το τριψιμο της που γινοτανε σπεσιαλ, καμια σχεση με το σιλερ βερνικιων
και οτι σηκωναμε τα φυλλα σε 5 λεπτα οπου ηταν ελευθερα σκονης

να αναφερω επισης οτι μονο οταν ειναι ενα αντικειμενο ελευθερο σκονης, τοτε το μετακινουμε, γυρναμε αναποδα κλπ, οχι πιο πριν.
Οπως επισης το οτι ειναι ελευθερο σκονης (δηλαδη γλυστρανε γρηγορα τα δαχτυλα απανω χωρις να “κολλανε” ) δεν σημαινει οτι εχει σκληρηνει η βαφη με σε βαθος, οποτε δεν πρεπει να ακουμπαει πουθενα μεχρι να σκληρηνει σε βαθος
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

Γιωργος π

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 750
  • Αγαπημένο ξύλο: Όλα αρκεί να παράγουν ήχο κ ομορφιά......
  • Αριθμός κατασκευών: 5
Απ: Λουστρα κ βάψιμο μπουζουκιού
« Απάντηση #10 στις: Απρίλιος 19, 2018, 09:48:15 μμ »
Στέλιο τι να πω....... Με σκλάβωσες.... Ειλικρινά....
Μου έδωσες απαντήσεις για 20χρονια.... Πιστεύω δεν θα ξανά ρωτήσω για βερνίκια....... ΧΑ ΧΑ ΧΑ ...  Ευχαριστώ πολύ....  Αύριο κι όλας θα πάω να εκτυπώσω αυτά που έγραψες να τα έχω να τα διαβάζω..... 

Γιωργος π

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 750
  • Αγαπημένο ξύλο: Όλα αρκεί να παράγουν ήχο κ ομορφιά......
  • Αριθμός κατασκευών: 5
Απ: Λουστρα κ βάψιμο μπουζουκιού
« Απάντηση #11 στις: Απρίλιος 19, 2018, 09:56:30 μμ »
Νιώθω υπέρ υποχρεωμένος...  Το διαβάζω ξανά κ ξανά κ σκευτομαι πόση ώρα μπωρει να τα έγραφες όλα αυτά...


steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.143
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Λουστρα κ βάψιμο μπουζουκιού
« Απάντηση #12 στις: Απρίλιος 19, 2018, 10:40:49 μμ »
εσυ που θελεις σωνει και ντε να κανεις μαυρο μανικι, μπορεις να τελειωσεις ολο το υπολοιπο οργανο, να το μασκαρεις καλα (μετα απο μερες) μην περασει αχνη , και θα βαψεις μετα μαυρο γυαλιστερο σπρεϋ ακρυλικο το μανικι
αν θελει σιλερ (εχει πορους) βαλε αυτα που πηρες, μονο κανε λιγη ποσοτητα γιατι το υπολοιπο θα πεταχτει (και μην το βαλεις μετα μεσα στο δοχειο το Β!- θα τα πεταξεις ολα!)
για τοσο μικρη επιφανεια μπορεις και με πινελο το σιλερ, που θα πεταχτει στο 5λεπτο....

με φοβο το εχεις παρει το βερνικωμα, αν δεν κανεις και κανενα λαθος δεν μαθαινεις.
ολα μπορουν να διορθωθουν και να τα ξαναφτιαξεις, εκτος το πολυουρεθανης

αλλος τροπος για το μαυρο ειναι με  συντηριτικο εμποτισμου (π.χ. βιβεξυλ) και αν το κανεις 3 χερια θα ειναι κατραμι δεν θα φαινονται σχεδον καθολου τα νερα εκτος αν ειναι κανενα μαλακο ξυλο και φαρδιες βενες.

και στο φιναλε-φιναλε, αν δεν τα μπορεις αυτα, το πας στο μπογιατζη της γειτονιας σου και στο περναει μια μαυρη ρεπουλινα μουρλια... {celebrate015}
...πλακα κανω...

απο εμενα τελος, αλλοι θα σου πουνε διαφορετικους και ισως πιο χρησιμους-καλυτερους τροπους για να κανεις την δουλεια σου...
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

Γιωργος π

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 750
  • Αγαπημένο ξύλο: Όλα αρκεί να παράγουν ήχο κ ομορφιά......
  • Αριθμός κατασκευών: 5
Απ: Λουστρα κ βάψιμο μπουζουκιού
« Απάντηση #13 στις: Απρίλιος 19, 2018, 11:07:17 μμ »
Δεν είναι δικό μου το όργανο Στέλιο.... ενως φίλου ειναι. Τα δικά μου τα έχω κάνει να φαίνεται το ξύλο... Δεν τα έχω βαμμένα..
Απλά το είχα αλλάξει καπάκι και του είχα ρίξει 2συστατικων τότε... Απλά έσκασε και τώρα θέλει να τα αλλάξουμε όλα τα βερνίκια...   

Δηλ το μανίκι αν έχει πόρους ή στοκαρισματα βάζω Σίλερ πολυουρεθάνης και ψεκάζω με σπρέι μαύρο γυαλιστερο ακρυλικό και τέλος;;;;;;  ( Βερνίκι δεν θα βάλω;;;;).    😁😁😁😁  Άντε αφού αφιέρωσες τόσες ώρες μέχρι να τα γράψεις όλα αυτά  πες μου και αυτό......  thanks......

Νικηφορος

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 400
  • Αγαπημένο ξύλο: Παλιό σαν το κρασί
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Απ: Λουστρα κ βάψιμο μπουζουκιού
« Απάντηση #14 στις: Απρίλιος 20, 2018, 09:38:19 πμ »
Στελιο ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ εμεις οι νεοι και αδαεις. Να εκμεταλλευτω κι εγω την περισταση για να ρωτησω δυο πραγματακια που δεν καταλαβα σχετικα με τη γομαλακα...η οποια με τραβαει ιδιαιτερα ως υλικο.
Οταν λες τριψιμο φρικατ εννοεις στεγνα με γυαλοχαρτο σκετο, χωρις υγρα;
Τι αλοιφη ειναι αυτη που χρησιμοποιεις στο τελειωμα;
And did they get you to trade,
hot ashes for trees, hot air for a cool breeze
cold comfort for change
did you exchange
a walk on part in a war, for a lead role in a cage

Tags: