Αποστολέας Θέμα: Πριονοκορδέλα μικροβλάβη  (Αναγνώστηκε 726 φορές)

Γιάννης Καραβασίλης

• Full Member
  • Αγαπημένο ξύλο: Μουριά
  • Αριθμός κατασκευών: 6
Απ: Πριονοκορδέλα μικροβλάβη
« Απάντηση #15 στις: Φεβρουάριος 11, 2018, 01:23:33 πμ »
Οι φωτό.....

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

• Hero Member
« Απάντηση #16 στις: Φεβρουάριος 11, 2018, 10:14:01 πμ »
Απο την αρχη δεν ηθελα να παρω θεση για τον λογο οτι ...δια αληλογραφιας δεν μπορεις να μαθεις τον αλλον ζητηματα που αφορουν την ασφαλεια του, και αν γινει η στραβη θα τοχεις και βαρος στην ψυχη σου.Ωστοσο σαν επαγγελματιας και χρονια στα μηχανηματα, αλλα και με σοι που δυσκολα παραγγελνει 5 μπυρες απο μακρια...................θα πω το εξης.Παιδια μην πεταγεστε και κανετε τους πονηρους σε ολα τα θεματα.Δεν ειναι το ιδιο να σου ερθει εμπρος το μανικι απο κακη πληρωφορια με το να φας ενα δαχτυλο στην κορδελα (ασε που ειδικα στην κορδελα ειναι και ξεφτυλα) .Ας αρκεστει ο καθε ενας σε αυτο που γνωριζει καλα .Παρατηρω εδω και καιρο κοσμο που εχει αρχισει να δινει συμβουλες με τοση σιγουρια ,που ουτε ο Μουρτζινος δεν θα εδινε.Το παραξενο δεν ειναι αυτο ......αλλα το οτι ολοι αυτοι μεχρι προσφατα ρωτουσαν και περιμεναν απαντησεις.Ας χαλαρωσουμε λοιπον.Ουτε ειδικος θελω να το παιξω ( κι οσοι με ξερουν το γνωριζουν) ουτε τιποτα.Ας μην πιανουμε το πληκτρολογιο απλα για να γραψουμε κατι.Οτι γινετε εδω μεσα ειναι για να διασκεδαζουμε πρωτιστως μην γινει καμια ζημια
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

steliosguitar

• Moderator
  • Hero Member
  • ♪ Κλασική Κιθάρα ♪
  • Αριθμός κατασκευών: #43
« Απάντηση #17 στις: Φεβρουάριος 11, 2018, 12:38:31 μμ »
που δυσκολα παραγγελνει 5 μπυρες απο μακρια

{celebrate004} πες τα χρυσοστομε... {celebrate006}
εγω γι αυτο δεν ξερω ουτε που ειναι το ον-οφ... {music024}
πως θα παραγγελνουμε μετα τις μπυρες τις παγωμενες...
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα...
εκτος ισως απο δυο!

alexandros

• Full Member
  • Αριθμός κατασκευών: 1
« Απάντηση #18 στις: Φεβρουάριος 14, 2018, 10:03:42 πμ »
Φίλε alexandros. Επειδή είμαι ο πρώτος που σου έγραψα προσπαθώντας να σε βοηθήσω στο πρόβλημά σου, βλέποντας τους οδηγούς της κορδέλας σου σου ανέφερα οτι αυτά πρέπει να είναι ελεύθερα και να γυρνάνε ακολουθώντας τη ροή της κορδέλας για να μην φθείρονται (κορδέλα και οδηγοί). Πίσω επίσης από την κορδέλα υπάρχει και τρίτος οδηγός που συγκρατεί τις τάσεις της κορδέλας κατά το κόψιμο , πρός τα πίσω. Σκοπός και των τριών οδηγών είναι οι όσο το δυνατόν ευθείες κοπές. Επίσης κάτω από το μαντεμένιο τραπέζι του μηχανήματός σου έχει κι άλλους οδηγούς. Καλό θα είναι να ρίξεις μια ματιά και σε αυτούς. Όλοι οι οδηγοί ρεγουλάρονται και σφίγγουν με τις μπρούτζινες ροδέλες και τα σημεία που έρχονται σ επαφή με την κορδέλα παραμένουν να γυρνάνε ακολουθώντας την. Καθάρισε όλους τους οδηγούς λοιπόν και ρεγουλάρισέ τους σωστά. Έχω ακριβώς την ίδια ερασιτεχνική κορδέλα της Metabo και γι αυτό σου γράφω με σιγουριά για τα λεγόμενά μου καθώς δεν συνηθίζω να κάνω τον έξυπνο χωρίς να ξέρω. Αν έχεις το βιβλιαράκι ρίξε μια ματιά ....γράφει κι εξηγεί αρκετά πράγματα...αλλιώς μπορείς να μπεις στο σάιτ της Metabo και να το βρεις από κει. 'Ενας επαγγελματίας ξυλουργός το μόνο που μπορεί να σου πει και να σου εξηγήσει είναι η φιλισοφία των οδηγών αυτών και τι σκοπό εξυπηρετούν, ώστε να κάνεις καλύτερες κοπές. Τα επαγγελματικά μηχανήματα έχουν λίγο διαφορετικούς οδηγούς. Για του λόγου το αληθές σου βάζω δύο φωτογραφίες από τη δική μου κορδέλα που είναι ίδια με τη δική σου. Ελπίζω να σε βοήθησα και να σε πρόλαβα πριν τους κολήσεις χωρίς και ψάχνεις για ανταλλακτικά.
Διάβασατο ποστ σου Γιάννη και βοήθησες είναι η αλήθεια, πήγα και τσέκαρα όλες τις ροδέλες και αυτές που είναι κάτω από το τραπέζι.
Κάποιες από αυτές δεν γυρίζουν είναι ''μαγκωμένες'' έριξα λίγο υγρό για μέταλα, για να μαλακώσουν αλλά και πάλι δεν χαλάρωσαν. Τελικά μήπως αυτές που δεν γυρνάνε έχουν το πρόβλημα;
Απλά έχω την εντύπωση ότι αυτές που γυρνάνε σε μένα δεν βγαίνουν τελείως όπως η πρώτη που έδειξα στις φωτογραφίες και λίγο με μπερδεύει το όλο θέμα να βγάλω ένα συμπέρασμα.
Όταν κατάλαβα ότι είναι χαλαρή η ροδέλα ήταν όταν τις είχα πολύ μακριά από την κορδέλα γιατί ήθελα να κάνω κοψιές με καμπύλες.
Πάντως την ξανα έβαλα στην θέση της την ροδέλα και τις έβαλα πιο κοντά στην κορδέλα από 'τι τις είχα και δεν μου δημιούργησε κάποιο πρόβλημα.

Γιάννης Καραβασίλης

• Full Member
  • Αγαπημένο ξύλο: Μουριά
  • Αριθμός κατασκευών: 6
« Απάντηση #19 στις: Φεβρουάριος 14, 2018, 09:53:55 μμ »
Αλέξανδρε εμένα γυρνάνε όλοι οι τροχίλοι οδήγησης.....έτσι λέγονται. Σου βάζω ένα λινκ με τις οδηγίες του εργαλείου που είναι και στα Ελληνικά. Στην τελική κάνε και ένα τηλέφωνο στο σέρβις να σου λύσουν όλες τις απορίες. Δεν χάνεις τίποτα. Να είσαι καλά.

http://www.metabo-service.com/manuals/1151717337_00_4814_72_A4_hu_pl_el_sl_ru_%20BAS317Precision-A0369-21.pdf

alexandros

• Full Member
  • Αριθμός κατασκευών: 1
« Απάντηση #20 στις: Φεβρουάριος 16, 2018, 09:37:25 πμ »
Αλέξανδρε εμένα γυρνάνε όλοι οι τροχίλοι οδήγησης.....έτσι λέγονται. Σου βάζω ένα λινκ με τις οδηγίες του εργαλείου που είναι και στα Ελληνικά. Στην τελική κάνε και ένα τηλέφωνο στο σέρβις να σου λύσουν όλες τις απορίες. Δεν χάνεις τίποτα. Να είσαι καλά.

http://www.metabo-service.com/manuals/1151717337_00_4814_72_A4_hu_pl_el_sl_ru_%20BAS317Precision-A0369-21.pdf

Πρέπει να δοκιμάσω με λάδι να τα ξεσφινώσω τα υπόλοιπα.
Γιάννη σε ευχαριστώ πολύ με βοήθησες αρκετά.