Αποστολέας Θέμα: Σώζεται....;;;;  (Αναγνώστηκε 4386 φορές)

Γιώργος Κατσίγιαννης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 929
  • Αριθμός κατασκευών: 30 και συνεχιζουμε....
Σώζεται....;;;;
« στις: Νοέμβριος 04, 2017, 12:29:09 πμ »
Φίλος αδερφικός μου έφερε οτι απέμεινε μετά απο  ατύχημα που είχε με το μπουζούκι του....!!!
Κουνιόταν όλο το μανίκι από την ένωση,και ο μόνος τρόπος να δω την ζημιά,ήταν να ξεκολλήσω το καπάκι,ταστιέρα,μανίκι κτλ κάτι το οποίο έκανα.
Σκέφτομαι έναν τρόπο επισκευής αλλά θα ήθελα και την γνώμη σας.
Όλες οι ιδέες να πέσουν στο τραπέζι παρακαλώ.....!!!
Σας ευχαριστώ!!!

θεοδοση

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 135
  • Αγαπημένο ξύλο: στον πισινο του καθε ανθελληνα.
Απ: Σώζεται....;;;;
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 04, 2017, 12:48:25 μμ »
ειχα κ εγω ενα παρομοιο.. εβγαλα προσεχτικα ολο τον τακο..τον εδωσα σε ενα φιλο π κανει εκκλησισατικα...κ μου εκανε ενα ιδιο! λιγο χαρτι λιγο ρασπα στις γωνιες ηρθε και φωλιασε ακριβως! λιγο παιδεμα ηταν το να το κολλησω αλλα τα καταφερα..κ σταμα=τησα εκει. καπακι κλπ εν μεσω χειμωνα!1
μολις ξεμεινετε απο Γη Ελληνικη πουληστε και τις μανες σας

Παπαβλαχόπουλος Γιάννης

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 371
  • Αγαπημένο ξύλο: το κοπάνημα
Απ: Σώζεται....;;;;
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 05, 2017, 05:46:26 μμ »
Titebond στο άνοιγμα, βάλε μια βίδα μέχρι κάτω να κολλήσει και την επόμενη βγάλε την βίδα και βάλε στην θέση της μια καβίλια αρκετά χονδρή. Αν έχεις εργαλεία φτιάξε μια βιδωτή.

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.285
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Σώζεται....;;;;
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 06, 2017, 09:47:45 πμ »
Titebond στο άνοιγμα, βάλε μια βίδα μέχρι κάτω να κολλήσει και την επόμενη βγάλε την βίδα και βάλε στην θέση της μια καβίλια αρκετά χονδρή. Αν έχεις εργαλεία φτιάξε μια βιδωτή.

εκτός αυτού, (επειδή αν για το άνοιγμα ευθύνεται η κατεύθυνση των νερών, τότε κινδυνεύει να ξανανοίξει) θα έκανα επιπλέον και μια έξτρα "κόντρα" κάθετη στο μόρσο. Εδώ από μια μετατροπή από 4χορδο σε 3χορδο (χρειάστηκε και νέο μόρσο λόγω μείωσης διαστάσεων συνολικά) που ο τάκος δεν είχε ανοίξει μεν (το μπράτσο πάντως είχε "πάρει"), αλλά ήταν από μαλακό κομμάτι και δεν τον εμπιστευόμουν.





 [ Invalid Attachment ]

tseros

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 279
  • Αγαπημένο ξύλο: Μουριά
  • Αριθμός κατασκευών: 4
Απ: Σώζεται....;;;;
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 06, 2017, 10:19:08 πμ »
Δεν έχω καθόλου εμπειρία από επισκευές αλλά ,αν έχεις την όρεξη και το χρόνο, γιατί δεν αλλάζεις όλο τον τάκο; Εφόσον ο τάκος σκίστηκε εκεί μήπως μελλοντικά ανοίξει και από την άλλη; Πάντως καλό είναι να αφαιρέσεις το χαρτί στον τάκο για να δεις το ξύλο και τα νερά του τάκου. Καλό κουράγιο.

Γιωργος π

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 750
  • Αγαπημένο ξύλο: Όλα αρκεί να παράγουν ήχο κ ομορφιά......
  • Αριθμός κατασκευών: 5
Απ: Σώζεται....;;;;
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 28, 2017, 09:58:21 μμ »
καλησπερα.    εποξικη 2 συστατικων νομιζω αν βαλεις παντου στο σπασιμο εσωτερικα θα γινει δουλεια, οπως ειπαν και παραπανω μια λεπτη βιδα αφου πρωτα ανοιξεις τρθπα στον τακο.....      την επομενη μερα βγαζεις την βιδα και την κλεινεις την τρυπα με μια καβιλια ξυλινη.      τωρα αν θελεις να αφησεις την βιδα νομιζω δεν θα υπαρχει και προβλημα.    καλο κουραγιο

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 6.115
Απ: Σώζεται....;;;;
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 30, 2017, 09:00:41 μμ »
καλησπερα.    εποξικη 2 συστατικων νομιζω αν βαλεις παντου στο σπασιμο εσωτερικα θα γινει δουλεια, οπως ειπαν και παραπανω μια λεπτη βιδα αφου πρωτα ανοιξεις τρθπα στον τακο.....      την επομενη μερα βγαζεις την βιδα και την κλεινεις την τρυπα με μια καβιλια ξυλινη.      τωρα αν θελεις να αφησεις την βιδα νομιζω δεν θα υπαρχει και προβλημα.    καλο κουραγιο

σαν να το εγραψα εγω.............................
Αυτο ακριβως θα εκανα Γιωργαρα
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

Γιωργος π

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 750
  • Αγαπημένο ξύλο: Όλα αρκεί να παράγουν ήχο κ ομορφιά......
  • Αριθμός κατασκευών: 5
Απ: Σώζεται....;;;;
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 30, 2017, 09:49:38 μμ »
Ευτυχώς δεν πήγε άδικα το διάβασμα που έριχνα από τα μηνύματα σου. ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ....,😀😀😀😀.  Εγώ το έχω κάνει σε τρίχορδο και μέχρι τώρα σχεδόν 1χρονο και είναι μια χαρά....

Γιώργος Κατσίγιαννης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 929
  • Αριθμός κατασκευών: 30 και συνεχιζουμε....
Απ: Σώζεται....;;;;
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 05, 2018, 01:33:25 πμ »
Επιτελους εβαλα χορδες.....αλουστραριστο να δουμε πως θα παει....κι αν παει καλα,το λουστραρουμε !!!
Ο ηχος εδω με μια μικρη αναδρομη κατα την επισκευη: https://youtu.be/g5cR6LXgCFw

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.121
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Σώζεται....;;;;
« Απάντηση #9 στις: Ιανουάριος 05, 2018, 08:36:29 πμ »
γιωργο (καλη χρονια!) τζαμι το εκανες!  {celebrate007}

μια παρατηρηση μονο, βαλε τα ολα, φωτο-λεζαντες-βιντεα κλπ κλπ στο μουβι μεϊκερ των γουιντος, μην εχεις αυτη την λεζαντα απο το τραϊαλ προγραμμα που χρησιμοποιεις.... να γινει τζαμι και το βιντεακι!
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.285
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Σώζεται....;;;;
« Απάντηση #10 στις: Ιανουάριος 05, 2018, 10:29:47 πμ »
τέλειο, συγχαρητήρια!!

Γιώργος Κατσίγιαννης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 929
  • Αριθμός κατασκευών: 30 και συνεχιζουμε....
Απ: Σώζεται....;;;;
« Απάντηση #11 στις: Ιανουάριος 05, 2018, 11:03:13 πμ »
Καλημέρα σε όλους και ευχαριστώ Στέλιο και Μάνο.....ας ελπίσουμε ότι θα κρατήσει η επισκευή !!!


γιωργο (καλη χρονια!) τζαμι το εκανες!  {celebrate007}

μια παρατηρηση μονο, βαλε τα ολα, φωτο-λεζαντες-βιντεα κλπ κλπ στο μουβι μεϊκερ των γουιντος, μην εχεις αυτη την λεζαντα απο το τραϊαλ προγραμμα που χρησιμοποιεις.... να γινει τζαμι και το βιντεακι!



Στέλιο το άλλαξα και είχες δίκιο. Εδώ το νέο βίντεο: https://youtu.be/vruSqxP749c

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.285
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Σώζεται....;;;;
« Απάντηση #12 στις: Ιανουάριος 05, 2018, 11:13:11 πμ »
παιδιά άλλαξα windows (από XP σε 10) κι έχασα το movie maker... που βρίσκεται (αυτό ή κάτι σαν κι αυτό) στα Windows 10 ??

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.121
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Σώζεται....;;;;
« Απάντηση #13 στις: Ιανουάριος 05, 2018, 01:13:50 μμ »
μανο, δεν ειναι μεσα στα 10, πρεπει να το κατεβασεις, https://www.windows-movie-maker.org/ και εγω ετσι το εκανα στου γιου μου...
τωρα επειδη λεει στο κλεισιμο ειναι δοκιμαστικο (δεν γινεται τιποτε αλλο νομιζω) μπορεις να βγαλεις να μην εμφανιζεται αυτο το μηνυμα με λιγο ψαξιμο στο γιουτιουμπ το εκανα.
ενα χρονο τωρα ο γιος ειναι κοψε-ραψε και δεν εχει κανενα προβλημα

χαχαχα η περιγραφη γιωργο ολα τα λεφτα! μπραβο σου και παλι!!!!!!!
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.285
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Σώζεται....;;;;
« Απάντηση #14 στις: Ιανουάριος 05, 2018, 02:14:32 μμ »
ευχαριστώ Στέλιο (και Γιώργο για το μήνυμα)!
η Ούρσουλα ... σταρ!

Tags: