Αποστολέας Θέμα: Σώζεται....;;;;  (Αναγνώστηκε 180 φορές)

georgesk

• Hero Member
  • Αριθμός κατασκευών: 30 και συνεχιζουμε....
Σώζεται....;;;;
« στις: Νοέμβριος 04, 2017, 12:29:09 πμ »
Φίλος αδερφικός μου έφερε οτι απέμεινε μετά απο  ατύχημα που είχε με το μπουζούκι του....!!!
Κουνιόταν όλο το μανίκι από την ένωση,και ο μόνος τρόπος να δω την ζημιά,ήταν να ξεκολλήσω το καπάκι,ταστιέρα,μανίκι κτλ κάτι το οποίο έκανα.
Σκέφτομαι έναν τρόπο επισκευής αλλά θα ήθελα και την γνώμη σας.
Όλες οι ιδέες να πέσουν στο τραπέζι παρακαλώ.....!!!
Σας ευχαριστώ!!!

θεοδοση

• Full Member
  • Αγαπημένο ξύλο: στον πισινο του καθε ανθελληνα.
Απ: Σώζεται....;;;;
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 04, 2017, 12:48:25 μμ »
ειχα κ εγω ενα παρομοιο.. εβγαλα προσεχτικα ολο τον τακο..τον εδωσα σε ενα φιλο π κανει εκκλησισατικα...κ μου εκανε ενα ιδιο! λιγο χαρτι λιγο ρασπα στις γωνιες ηρθε και φωλιασε ακριβως! λιγο παιδεμα ηταν το να το κολλησω αλλα τα καταφερα..κ σταμα=τησα εκει. καπακι κλπ εν μεσω χειμωνα!1
μολις ξεμεινετε απο Γη Ελληνικη πουληστε και τις μανες σας

Παπαβλαχόπουλος Γιάννης

• Jr. Member
  • **
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά , κελεμπέκι
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 05, 2017, 05:46:26 μμ »
Titebond στο άνοιγμα, βάλε μια βίδα μέχρι κάτω να κολλήσει και την επόμενη βγάλε την βίδα και βάλε στην θέση της μια καβίλια αρκετά χονδρή. Αν έχεις εργαλεία φτιάξε μια βιδωτή.

Μάνος Τουρπάλης

• Hero Member
  • Αριθμός κατασκευών: -
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 06, 2017, 09:47:45 πμ »
Titebond στο άνοιγμα, βάλε μια βίδα μέχρι κάτω να κολλήσει και την επόμενη βγάλε την βίδα και βάλε στην θέση της μια καβίλια αρκετά χονδρή. Αν έχεις εργαλεία φτιάξε μια βιδωτή.

εκτός αυτού, (επειδή αν για το άνοιγμα ευθύνεται η κατεύθυνση των νερών, τότε κινδυνεύει να ξανανοίξει) θα έκανα επιπλέον και μια έξτρα "κόντρα" κάθετη στο μόρσο. Εδώ από μια μετατροπή από 4χορδο σε 3χορδο (χρειάστηκε και νέο μόρσο λόγω μείωσης διαστάσεων συνολικά) που ο τάκος δεν είχε ανοίξει μεν (το μπράτσο πάντως είχε "πάρει"), αλλά ήταν από μαλακό κομμάτι και δεν τον εμπιστευόμουν.

ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered

tseros

• Full Member
  • Αγαπημένο ξύλο: Μουριά
  • Αριθμός κατασκευών: 4
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 06, 2017, 10:19:08 πμ »
Δεν έχω καθόλου εμπειρία από επισκευές αλλά ,αν έχεις την όρεξη και το χρόνο, γιατί δεν αλλάζεις όλο τον τάκο; Εφόσον ο τάκος σκίστηκε εκεί μήπως μελλοντικά ανοίξει και από την άλλη; Πάντως καλό είναι να αφαιρέσεις το χαρτί στον τάκο για να δεις το ξύλο και τα νερά του τάκου. Καλό κουράγιο.