Αποστολέας Θέμα: Ποια η σημασία της κόντρας στο μάνικο  (Αναγνώστηκε 3151 φορές)

Πλιακώνης Κωνσταντίνος

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.003
  • Αγαπημένο ξύλο: Καρυδια
  • Αριθμός κατασκευών: κανενα
Ποια η σημασία της κόντρας στο μάνικο
« στις: Οκτώβριος 24, 2017, 08:28:19 μμ »
Κύριοι απο καιρο ηθελα να θίξω αυτο το θεμα και να ανταλαξουμε απόψεις, ποιος ο λόγος να βάλουμε κόντρα-ες και γιατί; πόσες χρειαζοντε; και γενικα να αναπτύξουμε το θέμα
...............Τώρα δεν πουλάω τρέλα άλλαξα γνώμη.....

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 6.116
Απ: Ποια η σημασία της κόντρας στο μάνικο
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 24, 2017, 10:18:05 μμ »
θες κουβεντα δηλαδη ετσι? Αφου το θες...................ας αρχισω εγω.
Για φαντασου τι ακριβως κανουμε μονο και μονο που κοβουμε ενα καλο μονοκοματο σφενταμι στη μεση.Κι ας μη του βαλουμε κοντρες λεω εγω .Απλα να κοπει στη μεση.Τοχω δει σε τριχορδα ενος παλιου κατασκευαστη.Απλα κομμενο και κολλημενο χωρις καμια κοντρα..............
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

Πλιακώνης Κωνσταντίνος

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.003
  • Αγαπημένο ξύλο: Καρυδια
  • Αριθμός κατασκευών: κανενα
Απ: Ποια η σημασία της κόντρας στο μάνικο
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 24, 2017, 11:51:08 μμ »
Κωστή ακούω πολλα που κατα την γνωμη μου δεν ευσταθούν και γενικα υπαρχη μια παραπληροφόρηση περί του θέματος γι αυτο θελω να γίνει η συζήτηση το να βγω να πω την γνωμη μου και να την αιτιολογήσω δεν εχει νόημα.
...............Τώρα δεν πουλάω τρέλα άλλαξα γνώμη.....

Παπαβλαχόπουλος Γιάννης

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 371
  • Αγαπημένο ξύλο: το κοπάνημα
Απ: Ποια η σημασία της κόντρας στο μάνικο
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 24, 2017, 11:51:36 μμ »
θες κουβεντα δηλαδη ετσι? Αφου το θες...................ας αρχισω εγω.
Για φαντασου τι ακριβως κανουμε μονο και μονο που κοβουμε ενα καλο μονοκοματο σφενταμι στη μεση.Κι ας μη του βαλουμε κοντρες λεω εγω .Απλα να κοπει στη μεση.Τοχω δει σε τριχορδα ενος παλιου κατασκευαστη.Απλα κομμενο και κολλημενο χωρις καμια κοντρα..............
Γεια στους Κωστάρες, ότι είναι χωρισμένο κοντράρει στην πραγματικότητα. Το ενιαίο (μασίφ)  χωρίς κόντρα 99% θα σκεβρώσει γιατί επηρεάζεται ομοιόμορφα από διαφορές θερμοκρασίας και τάσεις. Η άποψή μου για τις κόντρες γενικά είναι ότι μπαίνουν για να γλυτώσουμε βάρος στα ελαφριά μανίκια (σφεντάμι, σαπέλι κτλ) αλλά να έχουμε και αντοχή. Παίζει και το αισθητικό κομμάτι. Πολλοί βάζουν ένα μασίφ ξύλο με ανθρακονήματα ή βέργα για να είναι σίγουροι ότι δεν θα πάρει ή αν πάρει να το φέρουν. Το πάχος και η πυκνότητα που πρέπει να έχουν οι κόντρες, το μπράτσο όπως και κάθε μέρος του οργάνου, είναι αυτό που προβληματίζει γενικότερα. Ο ήχος αλλάζει δραματικά με την παραμικρή αλλαγή, οπότε για μένα είναι κάτι προσωπικό που το βρίσκει ο καθένας στην πορεία του με τις κατασκευές. Ελπίζω να μην σας ζάλισα και κανονίστε να βρεθούμε ρεεεεεεεεεεεεε. Μόνο στην έκθεση θα βρισκόμαστε?

Πλιακώνης Κωνσταντίνος

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.003
  • Αγαπημένο ξύλο: Καρυδια
  • Αριθμός κατασκευών: κανενα
Απ: Ποια η σημασία της κόντρας στο μάνικο
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 25, 2017, 11:19:44 πμ »
Τοχω δει σε τριχορδα ενος παλιου κατασκευαστη.Απλα κομμενο και κολλημενο χωρις καμια κοντρα..............
Αν ακόμα ειναι ένταξη τοτε ειναι τυχερός ο ιδιοκτητης του
.......ότι είναι χωρισμένο κοντράρει στην πραγματικότητα........
Άμμ εδω ειναι το ερώτημα προς ποια κατεύθυνση

...............Τώρα δεν πουλάω τρέλα άλλαξα γνώμη.....

Παπαβλαχόπουλος Γιάννης

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 371
  • Αγαπημένο ξύλο: το κοπάνημα
Απ: Ποια η σημασία της κόντρας στο μάνικο
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 25, 2017, 11:10:15 μμ »
.......ότι είναι χωρισμένο κοντράρει στην πραγματικότητα........
Άμμ εδω ειναι το ερώτημα προς ποια κατεύθυνση
[/quote]

Γι αυτό, όταν το κόψεις στην μέση το ένα από τα δύο το γυρνάς τούμπα προς τις τις δύο κατευθύνσεις οπότε το ένα κοντράρει το άλλο και δεν παίρνει.

Πλιακώνης Κωνσταντίνος

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.003
  • Αγαπημένο ξύλο: Καρυδια
  • Αριθμός κατασκευών: κανενα
Απ: Ποια η σημασία της κόντρας στο μάνικο
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 26, 2017, 07:31:22 μμ »
Γιάννη δεν ειναι τοσο απλα τα πράγματα σίγουρα θα κοντραρι στο μπρος πίσω στο πάνω κατω αν σου στραβώσει τι κανείς; εκει η λύση ειναι μονόδρομος το μανικο απο το σκαφος θα παρει διαζύγιο και μάλιστα με αγριο τρόπο σφάζοντας το στη κορδέλα το όργανο.
Και να το πω και αλλιώς στο μπρος πίσω λύση υπαρχη και κακά τα ψέματα θέλουμε να έχουμε ενα ελεγχόμενο μανικο σε κάμψη για να μπορούμε να επεμβαίνουμε, στο πάνω κάτω ομως;.....εκει τι κανουμε εκει πρεπει να έχουμε ενα 100% τοις 100% ακλόνητο και παντα σε ευθεία μανικο και εκει την εχουν βρει την λύση οι οργανοποιοι
...............Τώρα δεν πουλάω τρέλα άλλαξα γνώμη.....

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.141
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Ποια η σημασία της κόντρας στο μάνικο
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 27, 2017, 09:43:25 πμ »
για τις κλασικες, εχω γραψει την αποψη μου εδω:
http://www.luthier.gr/index.php?topic=2841.msg49256#msg49256

για τα αλλα οργανα δεν ξερω....
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

saved

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 472
  • Αριθμός κατασκευών: 3
Απ: Ποια η σημασία της κόντρας στο μάνικο
« Απάντηση #8 στις: Δεκέμβριος 02, 2017, 12:30:27 μμ »
Βασικα δεν θελουμε μανικι "κουτσουρο" γιατι δεν μπορουμε να το ελεγξουμε.Πχ μια βεργα τσιμεντο δεν λιγιζει,ενω μια μπετοβεργα λιγιζει.Το σιδερο ειναι πιο γερο και ελαστικο απο το τσιμεντο.
Κατι τετοιο θελουμε.
Το να παρει το μανικι αριστερα/δεξια το θεωρω απιθανο λιγο σχηματος.
Ειναι μισιφεγκαρο στην τομη,οποτε "ξεσπαει" στο πανω/κατω.
Οπως τα δοκαρια Η απο τις 2 μεριες δεν στραβωνουν με τιποτα,ανω απο τις αλλες 2 μπορει να αρπαξουν.Ετσι,η αναλογια φαρδους/παχους σε σχεση με το μισοφεγκαρο,πιστευω δεν τους δεινει την δυνατοτιτα να αρπαξουν προς το πλαι

gfourlias

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 67
  • Αγαπημένο ξύλο: Το φυσικό ...
  • Αριθμός κατασκευών: 17
  • Περιοχή: Καισαριανή
Απ: Ποια η σημασία της κόντρας στο μάνικο
« Απάντηση #9 στις: Δεκέμβριος 05, 2017, 03:59:43 μμ »
για τις κλασικες, εχω γραψει την αποψη μου εδω:
http://www.luthier.gr/index.php?topic=2841.msg49256#msg49256

για τα αλλα οργανα δεν ξερω....

Φίλε Στέλιο, στην περίπτωση που έχεις το ιδανικό ξύλο, οι κόντρες μπορεί να περισσεύουν. Βέβαια, πρώτος εγώ αλλά και οι περισσότεροι ερασιτέχνες αλλά και επαγγελματίες, δεν έχουν την απαιτούμενη εμπειρία να κρίνουν αν το ξύλο είναι ιδανικό για τη χρήση μάνικου. Ετσι "Κάλλιο γαϊδουρόδενε ..."
Επίσης, οι κλασσικές δεν έχουν τόσο μεγάλες τάσεις όσο άλλα όργανα με μεταλλικές χορδές. Σχετικά καλής ποιότητας ξύλο είναι αρκετό.

Επειδή λοιπόν είναι λίγο απίθανο, είτε να αποκτήσουμε το ιδανικό ξύλο είτε να μπορούμε να το κρίνουμε, τοποθετούμε κόντρες.
Κατά την ταπεινή μου άποψη για ακουστικά όργανα (και όχι για ηλεκτρικά) το μάνικο δεν πρέπει να είναι άκαμπτο. Πρέπει να συμμετέχει στη δόνηση του οργάνου.
Ετσι, δεν πρέπει να είναι "κούτσουρο" αλλά να είναι αρκετά γερό ώστε να αντιστέκεται στις τάσεις των χορδών.
Πόσο; Είναι θέμα αρχικά τύχης και στη συνέχεια εμπειρίας. Τα πρώτα όργανα τα κάνουμε "τούβλα" και στη συνέχεια τα ελαφραίνουμε. Αν είμαστε τυχεροί, κάποια όργανα θα βγούν ισορροπημένα χωρίς να σκευρώσουν.

Για την κατασκευή του μάνικου χρησιμοποιούμε κόντρες από ισόβενο ξύλο που είναι κομμένομε τέτοιο τρόπο ώστε να μην διακόπτονται οι βένες του ώστε να έχει τη δυνατότερη αντοχή. Παραθέτω παρακάτω ένα σχεδιάγραμμα για το πως πρέπει να τοποθετούμε τις κόντρες.

 [ Invalid Attachment ]
(Ελπίζω να φαίνεται το συνημμένο)

Ιδανικά, οι κόντρες πρέπει να είναι ζευγάρια και "αδελφάκια". Να παίρνουμε ένα κομμάτι και να το κόβουμε στα δύο (αριστερό τμήμα του σχεδίου).
Στο σχήμα υποθέτω ότι το ξύλο που κόψαμε έχει τάσεις είτε συστροφής είτε κάμψης (φαίνονται με τις χρωματιστές γραμμές).
.......ότι είναι χωρισμένο κοντράρει στην πραγματικότητα........

Άμμ εδω ειναι το ερώτημα προς ποια κατεύθυνση


Γι αυτό, όταν το κόψεις στην μέση το ένα από τα δύο το γυρνάς τούμπα προς τις τις δύο κατευθύνσεις οπότε το ένα κοντράρει το άλλο και δεν παίρνει.
[/quote]
Αν περιστρέψουμε το π.χ. δεξί κομμάτι σύμφωνα με τη φορά που φαίνεται στο κέντρο, εξουδετερώνουμε τις καμπτικές τάσεις. Το ένα κομμάτι κρατά το άλλο.
Τις τάσεις συστροφής τις εξουδετερώνουμε με την κόλλα που πάει ανάμεσα ή ακόμα καλύτερα, προσθέτωντας ένα φιλέτο ενδιάμεσα.

Με την ίδα λογική μπορούμε να κολλήσουμε το κύριο ξύλο του μάνικου. Κόψιμο κατά μήκος και περιστροφή.

Πλιακώνης Κωνσταντίνος

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.003
  • Αγαπημένο ξύλο: Καρυδια
  • Αριθμός κατασκευών: κανενα
Απ: Ποια η σημασία της κόντρας στο μάνικο
« Απάντηση #10 στις: Δεκέμβριος 05, 2017, 11:19:44 μμ »
Saved επέτρεψε μου να σου πω πως το να παρη το μανίκι πάνω η κατω ειναι πολυ εύκολο, επισεις μια παρατήρηση οτι δεν πρεπει να παρομιαζεται το ξυλο με το μεταλλο δεν εχουν καμμιά σχεςη οπωτε μην μπέρδευεστε αλλο μέταλλο και αλλο ξυλο, σου την κανει απο εκει που δεν το περιμένεις, προ ημερών ειδα καποιες απαντήσεις σε καποιο προβλημα που υπήρχε σε μια κατασκευή, η απαντήσεις ήταν τετοιες σαν να δουλεύαμε μέταλλο, δεν παρενέβησα για τυχων παρεξηγήσεις παρα μονο εστηλα σε πμ την γνωμη μου στον συμφορουμιτη που είχε το προβλημα.
Φιλε Γιωργο ειχα τον λογο μου που έγραψα "σε ποια κατεύθυνση" και η απάντηση ειναι φυσικά οτι δεν ξερω; σωστα; το οτι θα στραβώση ειναι σίγουρο διότι έχουμε δύο κομμάτια, αν βάλουμε ενα τρίτο τότε θα εξησοροπίσουμε της τάσεις της οποίες δεν της δημιουργη το ξυλο....ΑΛΛΑ Η ΚΟΛΛΑ, ναι καλα ακούτε η κολλά, και για να σας το αποδείξω κάντε το εξής πάρτε ενα πηχάκι περιπου πάχους 5 με 6 χιλιοςτα απλώστε το κολλά απο την μία πλευρά και θα δείτε οτι οσο στεγνώνει η κολλά αυτο ολο και θα δτραβώνη αρα ποτε ζυγό αριθμό στρωσεων σε ξύλα αλλα μονο δηλαδη 3-5-9 κτλπ τελος το γύρισμα δεν το κάνουμε για τα στραβωματα το ξυλου αλλα για τα πετσικαρήσματα



Sent from my iPhone using Tapatalk
...............Τώρα δεν πουλάω τρέλα άλλαξα γνώμη.....

Γιώργος Κατσίγιαννης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 930
  • Αριθμός κατασκευών: 30 και συνεχιζουμε....
Απ: Ποια η σημασία της κόντρας στο μάνικο
« Απάντηση #11 στις: Δεκέμβριος 10, 2017, 05:28:23 μμ »
Saved επέτρεψε μου να σου πω πως το να παρη το μανίκι πάνω η κατω ειναι πολυ εύκολο, επισεις μια παρατήρηση οτι δεν πρεπει να παρομιαζεται το ξυλο με το μεταλλο δεν εχουν καμμιά σχεςη οπωτε μην μπέρδευεστε αλλο μέταλλο και αλλο ξυλο, σου την κανει απο εκει που δεν το περιμένεις, προ ημερών ειδα καποιες απαντήσεις σε καποιο προβλημα που υπήρχε σε μια κατασκευή, η απαντήσεις ήταν τετοιες σαν να δουλεύαμε μέταλλο, δεν παρενέβησα για τυχων παρεξηγήσεις παρα μονο εστηλα σε πμ την γνωμη μου στον συμφορουμιτη που είχε το προβλημα.
Φιλε Γιωργο ειχα τον λογο μου που έγραψα "σε ποια κατεύθυνση" και η απάντηση ειναι φυσικά οτι δεν ξερω; σωστα; το οτι θα στραβώση ειναι σίγουρο διότι έχουμε δύο κομμάτια, αν βάλουμε ενα τρίτο τότε θα εξησοροπίσουμε της τάσεις της οποίες δεν της δημιουργη το ξυλο....ΑΛΛΑ Η ΚΟΛΛΑ, ναι καλα ακούτε η κολλά, και για να σας το αποδείξω κάντε το εξής πάρτε ενα πηχάκι περιπου πάχους 5 με 6 χιλιοςτα απλώστε το κολλά απο την μία πλευρά και θα δείτε οτι οσο στεγνώνει η κολλά αυτο ολο και θα δτραβώνη αρα ποτε ζυγό αριθμό στρωσεων σε ξύλα αλλα μονο δηλαδη 3-5-9 κτλπ τελος το γύρισμα δεν το κάνουμε για τα στραβωματα το ξυλου αλλα για τα πετσικαρήσματα



Sent from my iPhone using Tapatalk


Κωστα σε ευχαριστουμε για τις πληροφοριες .....!!!

Tags: