Αποστολέας Θέμα: Les paul junior double cut  (Αναγνώστηκε 5445 φορές)

tsipis

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 318
Les paul junior double cut
« στις: Σεπτέμβριος 12, 2017, 03:34:38 μμ »
Χαιρετώ
Ξεκινάω λοιπόν την κατασκευή μιας κιθάρας που προορίζεται για τον ανιψιο μου.  Σχεδόν τελείωσα την συγκέντρωση των υλικών και θέλοντας να κρατήσω το κόστος χαμηλά σκέφτηκα να βάλω για σώμα ένα μαδερι φλαμουρι που γυριζε στο εργαστήριο. Βρήκα και ένα κομμάτι κελεμπεκι μουαρε για να του βάλω καπάκι να γίνει ποιο όμορφη. Για μπράτσο λέω να βάλω ένα κομμάτι νιαγκον που έχω στο εργαστήριο.  Δεν είμαι σίγουρος για την επιλογή των ξύλων οπότε οποια παρατήρηση ευπρόσδεκτη. Στην φώτο το κελεμπεκι που έπεσε στα χέρια μου.
ΟΣΟΝ ΖΗΣ ΦΑΙΝΟΥ, ΜΗΔΕΝ ΟΛΩΣ ΣΥ ΛΥΠΟΥ. ΠΡΟΣ ΟΛΙΓΟΝ ΕΣΤΙ ΤΟ ΖΗΝ, ΤΟ ΤΕΛΟΣ Ο ΧΡΟΝΟΣ ΑΠΑΙΤΕΙ

Nikolas Fereos

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 659
  • Όλα διορθώνονται.....
  • Αγαπημένο ξύλο: μουριά
  • Αριθμός κατασκευών: ουκ εστιν αριθμός
Απ: Les paul junior double cut
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 12, 2017, 09:43:27 μμ »
Καλησπέρα.
Φλαμούρι με καπάκι μουαρέ σφεντάμι, πολύ καλός συνδυασμός και θα είναι κρίμα (καθαρά προσωπική άποψη) να το βάψεις με κάποιο χρώμα. Αν τελικά μείνει έτσι , δηλ στα φυσικά χρώματα των συγκεκριμένων ξύλων, το νιαγκόν δεν θα είναι ό,τι καλύτερο αισθητικά . Ίσως ένα μάνικο με άβαφο σφεντάμι , κι ας μην είναι μουαρέ θα ταίριαζε καλύτερα, με μιά ή δυο ευδιάκριτες κόντρες....

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.148
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Les paul junior double cut
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 13, 2017, 07:14:07 πμ »
θα είναι κρίμα (καθαρά προσωπική άποψη) να το βάψεις με κάποιο χρώμα.

...+1!
  :)
 
τσιπι καλη συνεχεια, πολυ ωραια τα ξυλα σου...
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

tsipis

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 318
Απ: Les paul junior double cut
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 13, 2017, 10:57:49 πμ »
Σαν χρώμα σκεφτόμουν να την βάψω περίπου όπως είναι περίπου αυτή της φώτο.  Σκεφτόμουν να δώσω και μια καμπύλη στο καπάκι όπως της les paul αλλά δεν ξέρω αν σε 8 χιλ ξύλο που είναι το κελεμπεκι θα  πετύχει, έχει κανείς άποψη για να μην χαλάσω το ξύλο τζάμπα?
ΟΣΟΝ ΖΗΣ ΦΑΙΝΟΥ, ΜΗΔΕΝ ΟΛΩΣ ΣΥ ΛΥΠΟΥ. ΠΡΟΣ ΟΛΙΓΟΝ ΕΣΤΙ ΤΟ ΖΗΝ, ΤΟ ΤΕΛΟΣ Ο ΧΡΟΝΟΣ ΑΠΑΙΤΕΙ

tsipis

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 318
Απ: Les paul junior double cut
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 18, 2017, 09:24:00 μμ »
Έκοψα το σώμα και κόλλησα το καπάκι, έχω φτάσει λοιπόν κάπου εδώ ως τώρα. Επόμενη κίνηση να ανοίξω το μόρσο για το μπράτσο και τον μαγνήτη και να κόψω το πρότυπο για το μπράτσο.
ΟΣΟΝ ΖΗΣ ΦΑΙΝΟΥ, ΜΗΔΕΝ ΟΛΩΣ ΣΥ ΛΥΠΟΥ. ΠΡΟΣ ΟΛΙΓΟΝ ΕΣΤΙ ΤΟ ΖΗΝ, ΤΟ ΤΕΛΟΣ Ο ΧΡΟΝΟΣ ΑΠΑΙΤΕΙ

tsipis

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 318
Απ: Les paul junior double cut
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 19, 2017, 01:52:03 πμ »
Και μια ερώτηση η μόνωση των οπών του μαγνήτη και των ποτενσιομετρων μπορεί να γίνει και με σπρει γραφιτη  (κάπου στο διαδίκτυο πήρε το μάτι κάτι τέτοιο) ή το φύλλο χαλκού είναι μονόδρομος?
ΟΣΟΝ ΖΗΣ ΦΑΙΝΟΥ, ΜΗΔΕΝ ΟΛΩΣ ΣΥ ΛΥΠΟΥ. ΠΡΟΣ ΟΛΙΓΟΝ ΕΣΤΙ ΤΟ ΖΗΝ, ΤΟ ΤΕΛΟΣ Ο ΧΡΟΝΟΣ ΑΠΑΙΤΕΙ

Γιώργος Κατσίγιαννης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 930
  • Αριθμός κατασκευών: 30 και συνεχιζουμε....
Απ: Les paul junior double cut
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 19, 2017, 07:52:38 μμ »
Και μια ερώτηση η μόνωση των οπών του μαγνήτη και των ποτενσιομετρων μπορεί να γίνει και με σπρει γραφιτη  (κάπου στο διαδίκτυο πήρε το μάτι κάτι τέτοιο) ή το φύλλο χαλκού είναι μονόδρομος?


Απ'οτι ξερω μπορει να γινει και μα σπρεϋ.

Γιάννης Ελευθεριάδης

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 311
  • Trial and error
  • Αριθμός κατασκευών: 1
Απ: Les paul junior double cut
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 21, 2017, 09:05:20 μμ »
Καλησπέρα,η μόνωση καλύτερα να γίνει με χαλκοταινία ή αλουμινοταινία,και πρέπει οι κοιλότητες μεταξύ τους να συνδέονται,αυτό εγώ το κάνω με μια παλιά χορδή συνήθως μι καντίνι που είναι λεπτή.Και όλο αυτό θες να γειώνεται ώστε ο θόρυβος που έρχεται απ έξω ,μέσω του χαλκού να ταξιδεύει στην γείωση και να μην ακούγεται.Με το σπρέι πρέπει να ρίξεις πολλά στρώματα ώστε να υπάρχει συνέχεια στην μόνωσηκαι αυτό με αμφίβολα αποτελέσματα.
Βάλε ταινιά,από ebay αν ψάξεις βρήσκεις αρκετά μέτρα με 5-6 ευρό.Εδώ ελλάδα μόνο αλουμινοταινία έχω δει σε καταστήματα με εργαλεία κτλ.
Επίσης μην ξεχάσεις να γειώσεις και την γέφυρα.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 21, 2017, 09:16:17 μμ από Γιάννης Ελευθεριάδης »

Γιάννης Ελευθεριάδης

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 311
  • Trial and error
  • Αριθμός κατασκευών: 1
Απ: Les paul junior double cut
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 21, 2017, 09:10:57 μμ »
Σαν χρώμα σκεφτόμουν να την βάψω περίπου όπως είναι περίπου αυτή της φώτο.  Σκεφτόμουν να δώσω και μια καμπύλη στο καπάκι όπως της les paul αλλά δεν ξέρω αν σε 8 χιλ ξύλο που είναι το κελεμπεκι θα  πετύχει, έχει κανείς άποψη για να μην χαλάσω το ξύλο τζάμπα?

Δεν θα σου φτάσει σίγουρα για να γίνει σαν αυτές που πουλάνε έξω,θες τουλάχιστον 15mm- 18mm για τέτοια δουλειά.Βέβαια έχω δει να δίνουν την καμπύλη στο σώμα και ύστερα με μια τεχνική vacuum(βάζουν την κιθάρα σε κάτι σαν πλαστική σακούλα χοντρή,αφαίρουν το αέρα τελείως και η πίεση που ασκείται κολάει σώμα με καπάκι) αλλά σίγουρα όχι 8mm είναι χοντρό,αυτό που είδα ήταν σαν χοντός καπλαμάς.

tsipis

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 318
Απ: Les paul junior double cut
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 22, 2017, 01:33:32 πμ »
Αλουμινοτανια έχω ευκαιρη αλλά κάπου σε αναζήτηση είδα να πωλείται φύλλο χαλκού Αυτοκόλλητο, ξέρεις αν η Κολλα πρέπει να είναι αγωγιμη?  Τελικά δεν θα δώσω καμπύλη στο καπάκι, θα μείνει έτσι γιατί δεν θα έπαιρνε την καμπύλη που θα ήθελα. Άνοιξα τις οπες για το μπράτσο και τον μαγνήτη σήμερα και στην επόμενη ευκαιρία θα ασχοληθώ με το μπράτσο.
ΟΣΟΝ ΖΗΣ ΦΑΙΝΟΥ, ΜΗΔΕΝ ΟΛΩΣ ΣΥ ΛΥΠΟΥ. ΠΡΟΣ ΟΛΙΓΟΝ ΕΣΤΙ ΤΟ ΖΗΝ, ΤΟ ΤΕΛΟΣ Ο ΧΡΟΝΟΣ ΑΠΑΙΤΕΙ

Θάνος

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 587
  • Αγαπημένο ξύλο: Σφενδαμος
Απ: Les paul junior double cut
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 23, 2017, 11:00:11 μμ »
Η κολλα δεν ειναι αγωγιμη,πρεπει να ενωσεις καθε φυλλο χαλκου με καλάι.Αν βαλεις διπλο μαγνητη (humbucker) δεν ειναι απαραιτητο (κατα τη γνωμη μου) το shielding. :)

Θάνος

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 587
  • Αγαπημένο ξύλο: Σφενδαμος
Απ: Les paul junior double cut
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 23, 2017, 11:08:02 μμ »
Τωρα το ειδα ,το pickup cavity ειναι για P90 μαγνητη? Παει τελεια για Les Paul Junior.

Γιάννης Ελευθεριάδης

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 311
  • Trial and error
  • Αριθμός κατασκευών: 1
Απ: Les paul junior double cut
« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 24, 2017, 03:04:12 μμ »
Η κολλα δεν ειναι αγωγιμη,πρεπει να ενωσεις καθε φυλλο χαλκου με καλάι.Αν βαλεις διπλο μαγνητη (humbucker) δεν ειναι απαραιτητο (κατα τη γνωμη μου) το shielding. :)

Θάνο σε μια stratocaster φίλου που την συμμάζεψα και της έβαλα και μόνωση δεν κόλησα με καλάι τα φύλλα χαλκού,μόνο ένωσα τις διάφορες περιοχές όπως έγραψα με μια χορδή.Μετά τεστάρεις για συνέχεια με το πολύμετρο σε διάφορα σημεία να δεις αν έγινε δουλειά,πχ κοιλότητες με γέφυρα και την μεταλική υποδοχή του jack,αν υπάρχει συνέχεια τότε δεν χρειάζεται κάτι άλλο.

tsipis

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 318
Απ: Les paul junior double cut
« Απάντηση #13 στις: Σεπτέμβριος 27, 2017, 04:58:03 μμ »
Τωρα το ειδα ,το pickup cavity ειναι για P90 μαγνητη? Παει τελεια για Les Paul Junior.
Ναι πήρα μια κινέζια από ebay στο αστρονομικο πόσο των 8 ευρώ με προοπτική αν είναι σωστό το όργανο στο μέλλον να αντικατασταθει με έναν της προκοπής. Κάπου εδώ έχω φτάσει ως τώρα αλλά προς το παρόν παύση
 εργασιών γιατί χάλασε το ρουλέμαν του κοπτικου μέχρι να έρθει το καινούργιο, περιμένω άλλωστε και την βεργα για το μπράτσο. Ευχαριστώ πολύ όλους σας για τις συμβουλές σας.
ΟΣΟΝ ΖΗΣ ΦΑΙΝΟΥ, ΜΗΔΕΝ ΟΛΩΣ ΣΥ ΛΥΠΟΥ. ΠΡΟΣ ΟΛΙΓΟΝ ΕΣΤΙ ΤΟ ΖΗΝ, ΤΟ ΤΕΛΟΣ Ο ΧΡΟΝΟΣ ΑΠΑΙΤΕΙ

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.148
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Les paul junior double cut
« Απάντηση #14 στις: Σεπτέμβριος 27, 2017, 05:04:06 μμ »
Τωρα το ειδα ,το pickup cavity ειναι για P90 μαγνητη? Παει τελεια για Les Paul Junior.
στο αστρονομικο πόσο των 8 ευρώ

κρυβε λογια απο τσακαλωτο, θα σου ζητηθει ποθεν εσχες  ;D

καλη αναμονη!
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...