Αποστολέας Θέμα: Επισκευη κιθαρας Nagoya Suzuki  (Αναγνώστηκε 298 φορές)

jamal

• Newbie
  • *
Επισκευη κιθαρας Nagoya Suzuki
« στις: Ιούνιος 01, 2017, 05:37:18 μμ »
Γεια σας
Εχω αγορασει μια Nagoya Suzuki No 9 δεκαετιας μαλλον ΄60
Αυτο ειναι ο,τι πιο κοντινο βρηκα στο συγκεκριμενο μοντελο

https://www.youtube.com/watch?v=ntBLdLMkf_A

Εχει μικρο σωμα οπως μια κλασσικη μεταλλικους πυρους στα κλειδια και ενισχυμενο μπρατσο για να παιρνει χορδες ακουστικης.Με τα χρονια και την κακη χρηση ο καβαλαρης ειχε ξεκολλησει και το καπακι ειχε σηκωθει.Μεχρι στιγμης εχω αφαιρεσει τον καβαλαρη,εχω επαναφερει το καπακι και το εχω τριψει.Εχω καποιες ερωτησεις για την συνεχεια

1.Πως καθαριζω τις διχρωμιες στο καπακι?Τριβω αλλα καποια σημεια ξεχωριζουν.Μπορω να τα βγαλω με νεφτι?Οταν βεβαια καθαρισω το καπακι με ενα νωπο πανι δεν φαινεται κατι.Οποτε ισως οταν περασω το βερνικι και γυαλισει το ξυλο να μην φαινεται κατι

2.Δεν θα ηθελα να πειραματιστω με shellac.Μπορω να περασω το καπακι με ενα απλο βερνικι νερου?Ειναι ανθεκτικο και παραλληλα ελαστικο?
Το βερνικι πολυουρεθανης φοβαμαι πως αν το καπακι ξανασηκωθει θα κανει ραγισματα.

3.Πως μπορω να εχω ενα πιο ανοιχτοχρωμο αποτελεσμα,σχεδον λευκο οπως ειναι τωρα το καπακι?

Δειτε εδω τον ασυνηθιστο καβαλαρη της

http://blog.suzukiguitars.org/2011/03/7-bridge.html

Αυτα ειναι καποια βερνικα που μπορω να βρω ευκολα

https://www.bunnings.com.au/search/p...PriceAscending

Μενω Αυστραλια και αυτα ειναι καποια απο τα βερνικια που βρηκα
Γενικα ψαχνω για μια οικονομικη και ευκολη λυση
Στο τελος θα βαλω δεκαρες χορδες ωστε να προστατεψω το οργανο.Δεν με αφορα τοσο το ηχητικο αποτελεσμα

Μαρία Γ.

• Sr. Member
  • ξύλο ελιάς το πιό όμορφο.ξύλο αμυγδαλιάς πανέμορφο
  • Αγαπημένο ξύλο: ΕΛΙΑΣ
  • Αριθμός κατασκευών: -0,12
Απ: Επισκευη κιθαρας Nagoya Suzuki
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 01, 2017, 06:12:32 μμ »
η διχρωμια στο καπακι ειναι απο περασμα βερνικινων η ειναι απο φυσικο το ξυλο ετσι?
διαβρωτικο για την αφαιρεση βερνικιων.
αν υπαρχει διχρωμια απο οποιαδηποτε αιτια παλι μετα θα φενεται με αχρωμο βερνικι.
ξύλο ελιάς το πιό όμορφο.
ξύλο αμυγδαλιάς πανέμορφο.!!

jamal

• Newbie
  • *
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 01, 2017, 06:31:02 μμ »
Υπολειμματα βερνικιου ειναι.Αν επιμεινω στο τριψιμο φευγουν.Αρα το νεφτι το ξεχναω.Αυριο θα ανεβασω και μια φωτογραφια απο το εσωτερικο του καπακιου.Σκεφτομουν μηπως το ενισχυσω κατω απο τον καβαλαρη

Μαρία Γ.

• Sr. Member
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 01, 2017, 09:26:53 μμ »
το νεφτι δεν κανει μονο διαβρωτικο βγαζει καλα τα βερνικια,να ειναι καλο διαβρωτικο και μονο καταλληλο για
 βερνικια,
μετα το τριβεις με γυαλοχαρτο λιγο χοντρο πχ 80  μετα πιο ψιλο πχ 100  μετα πιο ψιλο πχ 140
 και μετα ατσαλομαλο  λεπτο.και κανεις τελεια επιφανεια.
μετα εχει πολλα ειδη βενικιων και λαδιων.για τα οργανα εκει δεν ξερω τι να σου πω ας βοηθησει καποιος που
ασχοληται με λουστραρισμα οργανων.

Μαρία Γ.

• Sr. Member
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 01, 2017, 09:33:49 μμ »
περναμε με πινελο το διαβρωτικο και το βγαζουμε (τον χρονο που το βγαζουμε  τον γραφει πανω το κουτι)
με ξυστρα η και με σπατουλα μεταλλικη,(με ξυσιμο το βγαζουμε) αν χρειαστει το περναμε και δευτερο χερι,μετα γυαλοχαρτα
και το κανουμε ξυλο καινουργιο οπως ηταν στην αρχικη  του μορφη.
προσοχη στον χρονο που γραφει επανω .

Μάνος Τουρπάλης

• Hero Member
  • Αριθμός κατασκευών: -
« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 02, 2017, 09:18:09 πμ »
καλημέρα!
φωτογραφίες από το ίδιο το όργανο θα βοηθούσαν περισσότερο.
Το link με τα βερνίκια είναι ανενεργό (τουλάχιστον εγώ δεν μπορώ να το δω).
Βερνίκι μπορείς να χρησιμοποιήσεις 500άρι μπάλας. Είναι εντελώς άχρωμο, λεπτό, πιο εύκολο στον χειρισμό από την γομαλάκκα και δεν χρειάζεται τόσες "συνεδρίες" (χέρια, γυάλισμα κτλ).
Δεν ξέρω βέβαια την αγορά στην Αυστραλία, ίσως υπάρχει το CLOU 500 ή μπορείς να ζητήσεις κάτι ανάλογο.
https://www.cwmeyer.de/shop/de/farben-lacke-beizen-oele/zellulose-mattierung-clou-500/clou-zellulose-mattierung-clou-500.html
Το αντίστοιχο Ελληνικό είναι τοVernilac 500 (αυτά στα γράφω μήπως βρεις καμμιά πληροφορία που μπορείς να μεταφέρεις στο μαγαζί εκεί)
https://www.xrwmatopwleio.gr/ell/product/%CE%92%CE%B5%CF%81%CE%BD%CE%AF%CE%BA%CE%B9-%CE%BC%CF%80%CE%AC%CE%BB%CE%BB%CE%B1%CF%82-VERNILAC-500-1lt

και σ' αυτό προσοχή στις οδηγίες, π.χ. το Vernilac θέλει αραίωση ενώ το CLOU όχι.

Το βερνίκι πολυουρεθάνης δεν πιστέύω ότι θα ραγίσει όπως λες (τι εννοείς "σηκώθηκε το καπάκι" και γιατί πιστεύεις ότι ενδεχομένως θα ξανασηκωθεί ? ) αλλά θέλει πιστόλι και βγαίνει πολύ πιο δύσκολα από τα παραπάνω (βέβαια αντέχει και πολύ περισσότερο χτυπήματα κτλ.)

Τέλος, πολύ προσοχή με το διαβρωτικό (στους χρόνους που λέει η Μαρία και να το ρίξεις ακριβώς εκεί που θες). Δεν κόβω και το κεφάλι μου, αλλά έχω την αίσθηση ότι μπορεί να κάνει ζημιά και στο ξύλο (ειδικά αν είναι "μαλακό" όπως ο έλατος) αν ξεχαστείς και το αφήσεις περισσότερο.
Θα προσπαθούσα να βγάλω όσο περισσότερο βερνίκι μπορώ με άλλα μέσα.
Δοκίμασε και με ξυράφι από φαλτσέτα, εγώ το χρησιμοποιώ συνέχεια σαν ξύστρα.

steliosguitar

• Moderator
  • Hero Member
  • ♪ Κλασική Κιθάρα ♪
  • Αριθμός κατασκευών: #40
« Απάντηση #6 στις: Ιούνιος 02, 2017, 10:07:15 πμ »
φιλε jamal καλως μας βρηκες απο την μακρυνη και αγαπημενη αστραλια (κατα Βασιλειαδου...)

-κατ αρχην οπως ειπε ο μανος φωτο απο το δικο σου οργανο θα βοηθουσαν πολυ.

-την γνωμη μου τωρα: θα ετριβα ΠΟΛΥ καλα ολο το καπακι ωστε να μεινει ξυλο (και ας μην φαινονται τωρα  τα υπολειμματα βερνικιου οταν το περνας με νωπο πανι)

-μετα το πας στα λεπτοτερα νουμερα οπως πολυ σωστα ειπε η μαρια.

-επισης η μαρια σωστα τα ειπε για το διαβρωτικο, αλλα ισως διαβρωτικο δεν θες (αφου εφυγε σε μερικα σημεια, θα φυγει παντου, με υπομονη. και χωρις καβαλαρη, βουτυρο στο ψωμι σου!  :) )

-μετα υπαρχουν 4 τροποι βερνικιων αν αποκλεισεις την γομαλακα: α) ακρυλικο β) λαδιου γ) νιτρου δ) πολυουρεθανης.
ετσι θα διαφωνησω με τον μανο γιατι το γ κιτρινιζει ελαφρως, και μετα απο καιρο, αρκετα...
μενουν το α - β - δ. το ακρυλικο ειναι μια καλη επιλογη και ευκολη, ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΠΙΣΤΟΛΙ ΚΑΙ ΞΕΡΕΙΣ ΝΑ ΡΙΧΝΕΙΣ. το δ ειναι πλαστικ, καθρεπτης μεν-πλαστικ δε. και μετα το λαδιου που κανει ενα ομορφο σατινε περασμα- βελουδο θα το χαρακτηριζα, αλλα θελει υπομονη στο περασμα και μια φορα τον χρονο ενα ελαφρυ περασματακι (και δεν προστατευει το οργανο οπως τα αλλα)

προφανως καταλαβαινεις οτι πρεπει να δεις για την χρηση μετα: με δεδομενο οτι δεν θελεις να κιτρινισει, αν ειναι σκληρη η χρηση το δ, αν ειναι μετρια α, και για τα ματια μονο το β που θα σου ειναι και το πιο ευκολο αν δεν εχεις εμπειρια με τα λουστρα...

ΑΛΛΑ: εγω θα κοιταζα μηπως εχει και μεσα καμια ζημια η κιθαρα, γιατι με το τοσο φουσκωμενο καπακι που λες, μπορει να εχει ξεκολλησει κανενα καμαρι ή ακτινα, θα τα κοιταζα προσεκτικα με ενα καθρεφτακι, καμια φωτο εσωτερικα απο κινητο, και καλη ψηλαφιση, και μετα θα πηγαινα στα εξω της κιθαρας.

αν δεν μπορεις πηγαινε την στον σμολμαν  {celebrate015} {celebrate015}
καλη συνεχεια και χαιρετισμους απο ελλαντα

Τίποτα πιο ωραίο από μια κιθάρα…εκτός ίσως από δυο!

sakkalis

• Hero Member
« Απάντηση #7 στις: Ιούνιος 02, 2017, 11:07:00 πμ »
Καλημέρα,

Σχετικό με το διαβρωτικό χρωμάτων δεν θα το χρησιμοποιούσα για επιφάνεια καπακιού που θα βερνικωθεί γιατί το έλατο είναι μαλακό και απορροφητικό ξύλο (όπως είπε και ο Μάνος). Υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να λερωθεί είτε να αλλοιωθεί η δομή του ξύλου. Υποτίθεται πως προσπαθούμε να βρούμε ξύλα καλά, να μην τα επιβαρύνουμε με επιπλέον υλικά σε βάρος (βερνίκια κ.α.), να μην επηρεάσουμε την δομή του ξύλου κ.α.. Προτιμώ την λύση του Στέλιου, προσεκτικό τρίψιμο με επιμονή και υπομονή.
Τώρα σχετικά με τα βερνίκια είναι μεγάλη κουβέντα. Ψηφίζω Στέλιο. Για σκληρή χρήση και αντοχή πολυουρεθανικό με ότι πιθανές επιρροές μπορεί να έχει στον ήχο. Νίτρου όντως κιτρινίζει. Έχε όμως υπόψη σου πως με υπολείμματα από παλιά βερνίκια ή σημεία που έχει επηρεαστεί από το διαβρωτικό ακόμα και αν δεν φαίνεται στο τρίψιμο μπορεί να σου κάνει διχρωμίες λόγω διαφορετικής απορρόφησης.
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

Μάνος Τουρπάλης

• Hero Member
  • Αριθμός κατασκευών: -
« Απάντηση #8 στις: Ιούνιος 02, 2017, 11:10:00 πμ »
Παράθεση από: steliosguitar
ετσι θα διαφωνησω με τον μανο γιατι το γ κιτρινιζει ελαφρως, και μετα απο καιρο, αρκετα...

ε, που θα πάει, θα βρω ένα που να γίνεται μπορντώ μετά από καιρό, αρκετά....

επίσης διαφωνώ με τις διαφωνίες σας γιατί πολύ απλά μου φαίνεται ότι κανένας μας δεν θα μπορεί να διακρίνει το κιτρίνισμα του βερνικιού από εκείνο του ίδιου του ξύλου (έλατος αν κατάλαβα καλά από τα βίντεο) μετά από πέντε -δέκα χρόνια... το "καλό" μου το μπουζούκι μετά από 26  - 27 χρόνια (κατασκευασμένο προ του 1990 στο παλιό μαγαζί του Αλεξανδρή, βερνίκι πολυουρεθάνης) έχει γίνει σχεδόν πορτοκαλί από λευκό και άσπιλο ελατάκι που ήτανε κάποτε.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 02, 2017, 11:29:01 πμ από Μάνος Τουρπάλης »

jamal

• Newbie
  • *
« Απάντηση #9 στις: Ιούνιος 02, 2017, 02:54:16 μμ »
https://www.bunnings.com.au/our-range/paint-decorating/paint/wood-finishes/varnish

Ελπιζω να το βλεπετε απο Ελλαδα το link

Διαφορετικα

http://www.britishpaints.com.au/paint-products/woodcare/

Παντως βρισκω μονο water based,oilbased,cabothane και polyurethane
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 02, 2017, 03:10:15 μμ από jamal »

jamal

• Newbie
  • *
« Απάντηση #10 στις: Ιούνιος 02, 2017, 05:55:41 μμ »
Ο καβαλαρης ειχε ξεκολησει απο την κατω πλευρα,σηκωσε το καπακι και το βουλιαξε απο την πανω πλευρα.Με λιγο θερμοκασια υγρασια και βαρος επανηλθε.Ισως αφαιρεσω το προστατευτικο του καβαλαρη απο τη μεσα πλευρα του καπακιου και το αντικαταστησω με νεο.Νομιζω εχει ραγισει

steliosguitar

• Moderator
  • Hero Member
  • ♪ Κλασική Κιθάρα ♪
« Απάντηση #11 στις: Ιούνιος 02, 2017, 09:18:21 μμ »
η κιθαρα απο μεσα δειχνει οκ, δεν εχει σηκωσει-σπασει τιποτε... και με μια ψηλαφιση εισαι 100% οκ...

θα ελεγα λιγο ακομη τριψιμο, και μετα κατεβα εως ψιλα γυαλοχαρτα...

απο αυτα που ειδα και χωρις να ξερω αν εχεις πιστολι και ξερεις να ριχνεις με αυτο, θα ελεγα μπορεις να παρεις ενα σπρει γυαλιστερο, να κανεις δοκιμη και σε ενα ξυλο και αφου βρεις χωρο καθαρο απο σκονες οπως επισης να βρεις και  συστημα να μεινει η κιθαρα ξαπλα καμια ωριτσα χωρις να την πειραξεις, να την ριξεις ετσι με το σπρει.

εγω θα επερνα αυτο https://www.bunnings.com.au/british-paints-300g-gloss-clear-polyurethane_p1400039
πιο φτηνο σε σχεση με αυτο για την ιδια ποσοτητα https://www.bunnings.com.au/cabot-s-300g-gloss-exterior-clear-spraypack_p1520270, οπως θα ρωταγα και για αυτα:
https://www.bunnings.com.au/cabot-s-300g-cabothane-gloss-oil-based-polyurethane-aerosol_p1572096
https://www.bunnings.com.au/bondall-300g-ultra-gloss-monocel-clear-timber-varnish-aerosol_p1520506

δεν ξερω τι εννοεις για το "προστατευτικο του καβαλαρη"

επισης θα προσεχα η καμπυλη του καπακιου να ταιριαζει με αυτη του κατω μερος του καβαλαρη, ωστε οταν κολληθει να ειναι λουκουμι!

μπορεις μετα το τριψημο να σημαδεψεις που ειναι ο καβαλαρης-να κολλησεις ταινια στο καπακι-να ριψεις το σπρει-να ξεκολλησεις την ταινια-να κολλησεις τον καβαλαρη.

το αλλο συστημα, ειναι να ριξεις λουστρο το καπακι, να σημαδεψεις τον καβαλαρη, να βγαλεις καλα το λουστρο στην περιοχη του καβαλαρη, και επειτα να τον κολλησεις.

η 2η μεθοδος ειναι καλυτερη αλλα απαιτείται καποια εμπειρια, οποτε στην 1η εισαι οκ...

ελπιζω να βοηθησα και οχι μπερδεψα! οτι θελεις αλλο ρωτα! (ωραια η κιθαρα σου!!!)

jamal

• Newbie
  • *
« Απάντηση #12 στις: Ιούνιος 03, 2017, 12:53:54 μμ »
Ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες σας
Μου γεννηθηκε ομως μια αποροια.
Ελεγα τα πλαινα και την πλατη της κιθαρας να τα ετριβα ελαφρα και να τα περναγα μια δυο στρωσεις με το ιδιο υλικο οπως και το καπακι.Διαβασα ομως πως δεν μπορεις να περασεις πολυουρεθανη πανω σε λακα πχ
Μηπως το ακρυλικο ειναι μονοδρομος για μενα?
Τριβοντας ενα σημειο ειδα πως υπαρχει μια στρωση διαφανο βερνικι και στη συνεχεια η σκονη της στρωσης απο κατω εβγαινε πιο ερυθρη.Στο χρωμα που ειναι βαμμενη η κιθαρα δηλαδη

steliosguitar

• Moderator
  • Hero Member
  • ♪ Κλασική Κιθάρα ♪
« Απάντηση #13 στις: Ιούνιος 03, 2017, 03:28:26 μμ »
Ελεγα τα πλαινα και την πλατη της κιθαρας να τα ετριβα ελαφρα και να τα περναγα
τρωγοντας ερχεται η ορεξη...

αντε τριψε την ολη, και μετα περασε την ολη με ενα ακρυλικο σπρεϊ.
στην θεση σου θα αγοραζα 2 μπουκαλια, μη τυχον και μεινω στην μεση (μου εχει συμβει παλαια οταν εβαφα ετσι μια κιθαρα)

γιατι αν δεν την κανεις ολη τωρα, μετα θα λες "αφου εκανα καπακι και τα πλαϊνα, γιατι δεν εκανα και την πλατη με το μπρατσο..."
και θα σε γαργαλαει...